Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery z żywicy - problem z formą silikonową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   surf

surf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 23 kwiecień 2020 - 16:15

Mam pytanie do osób wykonujących woblery z żywicy...

 

Czy u Was też dzieje się tak,że po odlaniu kilku,kilkunastu woblerów forma przestaje spełniać "wymogi" ?

 

Odlewam woblery z żywicy z dodatkiem mikro balonu i o ile odlanie kilku sztuk wychodzi gładko z pełnym odwzorowaniem detali i model wyskakuje z formy bez trudu

 

o tyle z każdym kolejnym woblerem jest coraz gorzej aż do momentu gdy nie mogę wyjąć odlewu bez uszkodzenia formy.Na formie tworzą się białe przebarwienia

 

(mikrobalon..?) i żywica jakby "wżera" się  w  formę.Na zdjęciu widać te przebarwienia w miejscu gdzie powstaje nadlewka a także resztki żywicy przyklejone do

 

formy...Proszę o jakieś sugestie.Czy tak już po prostu jest,że forma traci swoją żywotność po odlaniu kilkunastu sztuk czy to ja popełniam gdzieś błąd (coś się z czymś

 

gryzie) Dodam,że wszystkie składniki czyli silikon,żywica i mikrobalon to jeden dostawca (Modelarnia).

 

Może należy czymś przesmarować formę co pewien czas,lub odczekać pewien określony czas po kolejnym odlaniu woblera..?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Załączony plik  DSC08865.JPG   31,51 KB   14 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSC08864.JPG   28,51 KB   13 Ilość pobrań

 

 



#2 OFFLINE   heniek

heniek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • Lokalizacjapruszków

Napisano 23 kwiecień 2020 - 17:47

Rozdzielacz musi być . Ja używam wazeliny technicznej . Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę formy , tzn w trakcie odlewania "raz za razem " forma się nagrzewa a tym samym wazelina zaczyna być bardzo rzadka , a tym samym po wlaniu żywicy do formy unosi się do góry (wazelina ma mniejszy ciężar właściwy od żywicy ) i potrafi " złapać , zniszczyć formę . Ja teraz po takim zdarzeniu co drugi odlew myję formę wodą z Ludwikiem , a po tym schładzam ją zimną wodą , suszę i dalej " jazda"



#3 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 23 kwiecień 2020 - 18:14

Musisz stosować rozdzielacz do form silikonowych. Jest w sprayu i dostępny na Allegro. I skończy się problem.

#4 OFFLINE   surf

surf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 23 kwiecień 2020 - 19:31

Bardzo dziękuję.

 

Tak podejrzewałem,że może chodzić o "smarowanie" tylko zastanowiło mnie dlaczego pierwsze kilkanaście sztuk odlewam gładko bez rozdzielacza...

 

Czy ten specyfik kolega ma na myśli ?

 

Załączony plik  Przechwytywanie.PNG   189,46 KB   8 Ilość pobrań

 

 

 

 



#5 OFFLINE   Harjer

Harjer

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 1502 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Jerzy
  • Nazwisko:Harłukowicz

Napisano 24 kwiecień 2020 - 04:19

Nie, nie ten.
Kup rozdzielacz bezsilikonowy 400ml NORMATEK.
Jest tani 12,50 zł i wydajny.

#6 OFFLINE   sdd_

sdd_

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 522 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Sławek

Napisano 24 kwiecień 2020 - 05:15

Cześć

 

Ja nie używam rozdzielacza, ale mam formy dwuczęściowe. Owszem zdarza się że po jakimś czasie pojawiają się uszkodzenia ale wydaje mi się że ich powodem są drobne niedoskonałości formy, w które wchodzi żywica i przy wyciąganiu odlewu następuje powiększenie uszkodzenia.

Staram się tego unikać wyciągając ostrożnie odlew kiedy jest jeszcze lekko plastyczny.

Mam formy z których wykonałem po kilkadziesiąt odlewów i nadal są ok. Rozdzielacz pewnie dodatowo zabezpiecza.

 

Pozdrawiam

Sławek



#7 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 24 kwiecień 2020 - 05:40

Żywica wysusza formę i po jakimś czasie forma naturalnie się zużywa. Tak jak część kolegów, ja również nie używam rozdzielaczy do żywic poliuretanowych lepiej jest po prostu zrobić w formie 8-10 gniazd na woblery i po zużyciu przygotować kolejną. Ale to oczywiście co kto lubi, mi nie pasuje odtłuszczanie korpusów po rozdzielaczu, bo czasem wgryza się to w żywicę i już tego nie odtłuścisz.

PS. Ten polsilform super nadaje się do smarowania plecionki.

Użytkownik Hesher edytował ten post 24 kwiecień 2020 - 06:43

  • cyprys19 lubi to

#8 OFFLINE   surf

surf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 24 kwiecień 2020 - 13:00

Zamówiłem rozdzielacz bezsilikonowy (teoretycznie nie wymaga potem odtłuszczania) Zobaczymy czy i o ile wydłuży on żywotność formy.

 

 

Robię dokładnie tak jak napisał kolega Sławek ...Wyciągam odlewy po 40 minutach od zalania gdy są jeszcze plastyczne i jak wspomniałem pierwsze kilkanaście to w zasadzie naprężenie formy i

 

odlew wyskakuje sam jednak pózniej jest już coraz gorzej i ostatnie sztuki to już dosłownie wyrywanie odlewu z formy z przyklejonym do modelu silikonem z formy.. Żywica nie powinna wnikać w

 

niedoskonałości formy bo ta jest idealnie gładka (lakieruję model przed wykonaniem formy)

 

Tak jak wspomniał kolega wyżej forma wewnątrz robi się sucha,porowata podczas gdy na początku jest elastyczna,śliska.

 

No nic...Dziękuję jeszcze raz za wskazówki.

 

Pozdrawiam.



#9 OFFLINE   Darek K

Darek K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Darek

Napisano 24 kwiecień 2020 - 15:58

Ja stosowałem co kilka zalewań rozdzielacz - i tak jakieś ślady zostały. Natomiast później wyszło,  że były chyba słabo odtłuszczone (zmyte płynem do naczyń) bo miejscowo zaczęła farba z hartzlakiem odpadać podczas łowienia. Przy następnych odlewach będę musiał dokładniej odtłuszczać.

 

Piotrek 8-10 gniazd to pod sprzedaż hurtową albo mniejsze woblery. Jak chciałem zrobić kilka-kilkanaście (no docelowo może więcej) jerków 15 cm 100 g to na jedną formę (dwuczęściową) poszło chyba 0,5 kg albo więcej silikonu.  Więc, jak bym miał z 10 takich form machnąć, z 1 innych itd. I gdzie to trzymać później. I tak jeszcze trochę czasu minie zanim ją zajadę. 


  • melon78 lubi to

#10 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 24 kwiecień 2020 - 21:58

Żywica 40 minut w formie...dlatego tak bardzo przyspieszasz jej wyjałowienie, zużycie...znajdz szybką, ale przede wszystkim przeczytaj jak nalezy z żywicą pracować, tzn jakie zabezpieczenia stosować podczas odlewania...zdrowie najważniejsze.

#11 OFFLINE   surf

surf

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 25 kwiecień 2020 - 09:29

Po 40stu minutach w temp. 23 jest już na tyle sztywna a jednocześnie elastyczna,że swobodnie wychodzi z formy w stanie stałym.Producent sugeruje czas rozformowania 60-90minut. (RenCast 52)

 

Może faktycznie warto poczekać te kilkanaście minut dłużej...

 

Rozwiń temat zabezpieczeń i "zdrowia" jeśli możesz...Użycie maski,rękawic oraz sprawna wentylacja chyba nie przyczynią się do przedłużenia żywotności formy. :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych