Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mapy struktury dna- dla tych, którzy chcą więcej.

mapy si sonar boczny

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 401 postów

Napisano 07 maj 2020 - 20:46

Czy ta paleta kolorów to może HB nr 11: żółta z czerwonymi twardymi obiektami?

Do jakiej głębokości wg Ciebie jest sens wykonywania map mozajkowych i czy jest zależność/przelicznik (raczej musi być) ile metrów na stronę ustawić boczny sonar w zależności od głębokości, np. głębokość x X?

I po trzecie: ustawienie czułość/kontrast w zwykłym widoku tzw. chirp. Jak przy tym gmerać aby wyciagnać max z urzadzenia?

Nie wiem czy w dobrym watku te pytania. Jeśli nie to proszę o przerzucenie.
Dzięki.

#2 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 maj 2020 - 21:01

Czy ta paleta kolorów to może HB nr 11: żółta z czerwonymi twardymi obiektami?

Do jakiej głębokości wg Ciebie jest sens wykonywania map mozajkowych i czy jest zależność/przelicznik (raczej musi być) ile metrów na stronę ustawić boczny sonar w zależności od głębokości, np. głębokość x X?

I po trzecie: ustawienie czułość/kontrast w zwykłym widoku tzw. chirp. Jak przy tym gmerać aby wyciagnać max z urzadzenia?

Nie wiem czy w dobrym watku te pytania. Jeśli nie to proszę o przerzucenie.
Dzięki.

Hubert, nie mam doświadczeń z Solixem- dwa tygodnie temu z kolega pływałem i miał w swym helixie paletę bursztynową, która jest optymalna do świecenia ryb. Do struktury ta ciemna sepia. 

- mapa mozajkowa jest zawsze dobrym rozwiązaniem, bo jak masz sonar strzelający daleko, to kilkoma przejazdami zbierasz informacje z ogromnej powierzchni. Widać tam i spady i górki, połacie zielska , twardego dna. Warto ją zrobić choćby dla tego. Niestety masz problem, bo soft do map od HB to straszne muzeum, ciężko pracuje się na danych w nim, palety kolorów słabe no i w zasadzie nie widać jakości w danych pochodzących z nowych ducerów. 

- zasada zbierania danych jest taka, że im mniejszy kontrast pomiędzy początkiem a końcem odczytu z SI, tym dane są łatwiejsze do obróbki w sofcie i czytelniejsze. Nie jest sztuką zebrać mocno świecące przy łodzi dane, bo masz jasny pas a za chwilę ciemność. 

Gdyby nie te mapy, nie siedziałbym w sprzętach Navico, są lepsze rozwiązania do wyszukiwania ryb....



#3 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 401 postów

Napisano 07 maj 2020 - 21:33

Dzięki.
Zasięg SI ustawiasz manual przy mozaice? Przy auto to chyba ciężko trafić z odległościami pomiędzy poszczególnymi przepłynięciami przy zmiennej głębokości tak, żeby nie było ciemnych plam.
Za 2 tyg. przetestuję różne ustawienia. Ostatnio to więcej pływam i robię map niż łowię :-)
  • azhek lubi to

#4 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 07 maj 2020 - 21:36

Maciek mi właśnie to wyjaśniał i najlepiej jak byś miał zrobiona batymetrie danego zbiornika bądź gotowa. I wtedy będziesz w stanie dobrać zasięg SI

#5 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 maj 2020 - 21:37

Dzięki.
Zasięg SI ustawiasz manual przy mozaice? Przy auto to chyba ciężko trafić z odległościami pomiędzy poszczególnymi przepłynięciami przy zmiennej głębokości tak, żeby nie było ciemnych plam.
Za 2 tyg. przetestuję różne ustawienia. Ostatnio to więcej pływam i robię map niż łowię :-)

Jak będziesz chciał, spróbuję ci wygenerowć linie wzdłużne, rozstaw ustalisz ty- tak, byś mógł go widzieć w telefonie w apce turystycznej i spokojnie pływać prosto 

Zasięg musi być stały, i warto pamiętać, że to nie jest po dnie mierzone, a po skosie, z góry, czyli pitagorasem idzie obliczyć  jak daleko po dnie należy linie wytrasować, do tego trzeba dodać margines błędu+10/15% zasięgu. 

Teraz już powoli budzi się życie w wodzie a im mniej syfu i zielska- mapy lepsze. 



#6 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 07 maj 2020 - 22:00

Ja chyba mozaikę będę trzeskal po nowym roku. Bez sprzętu tylko ducer żarcie i jazda

#7 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 401 postów

Napisano 07 maj 2020 - 22:12

Maciek mi właśnie to wyjaśniał i najlepiej jak byś miał zrobiona batymetrie danego zbiornika bądź gotowa. I wtedy będziesz w stanie dobrać zasięg SI


Mam zrobiona...

#8 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 maj 2020 - 06:29

Zamiast wstępu. 

    Najszybsze do zrobienia na wodzie, dające najwięcej informacji o ukształtowaniu dna i jego twardości, obiektach na nim, połaciach roślinności. Według mnie ostatni etap rewolucji mapowej w wędkarstwie, ale nie dla każdego. Bo trzeba chcieć więcej, mieć trochę wiedzy o obsłudze swego sprzętu, dodatkowe oprogramowanie( nie zawsze wymagane).  Zaporówka to raj dla takich map i ogrom informacji dla wędkującego....Nie mam niestety w zasięgu 1g od domu, dalej nie jeżdżę ;)

 

Mam nadzieje, że włączycie się ze swoimi doświadczeniami w wątek i powstanie coś fajnego. 

 

1.Wymagania sprzętowe:

Na chwilę obecną   mapy struktury dna można wygenerować na podstawie danych z urządzeń mających sonar boczny i możliwość zapisu sygnału:

Lowrance/Simrad

Humminbird

Garmin

     Niestety, nie ma sposobu, albo nie jest mi znany – jak wygenerować mapę z sonaru bocznego działającą w Garminie.

Bezpośrednio na wodzie można zrobić to w nieco gorszej jakości, za to bez dodatkowych kosztów w sonarach  HB Solix Si i wszystkich urządzeniach Lowrance/Simrad mających nakładkę struktury w opcjach mapy(structure overlay)

Programy do renderowania obrazu z sonaru bocznego:

 

a Reefmaster 2 z modułem  Sidescan Mosaics

b Lakemaster Autochart Pro/Dr.Depth Structure Scan

c Sonar TRX

 

      Są rozwiązania profi,  ale  cena jest również profi, więc zostawmy temat.  Trzy pierwsze programy eksportują mapę mozajkową w formatach używanych przez Lowrance ( Reefmaster, DrDepth) oraz Humminbird (Lakemaster Autochart Pro+Zero Lines SD).Umieściłem je na tym samym poziomie, bo...są takie same. Rebranding Szweda spowodował, że DrD zamienił się w Lakemaster Autochart.....Sonar TRX generuje pliki, graficzne, które później można użyć  do dalszych prac nad strukturą, daje najlepszą jakość obrazu ale jest najtrudniejszy w obsłudze. 

    Uwzględniając łatwość obsługi, wsparcie producenta i powszechność w użyciu- najlepszym programem jest Reefmaster2 z modułem Sidescan Mosaics. Mówię to z pełną świadomością , mam wszystkie, także dzięki forumowiczom( dzięki Maka551, Siarq)w ramach RWPG.

 

Mapa SI z Reefmastera wygląda mniej więcej tak:

granica spadu brzegowego i zielska

Załączony plik  granica spadu i zielska.png   566,65 KB   30 Ilość pobrań

 

Twardy cypel wchodzący w wodę:

Załączony plik  twardy cypel podwodny.png   543,54 KB   33 Ilość pobrań

 

i łódka leżąca na dnie:

Załączony plik  łodka na dnie.png   426,19 KB   34 Ilość pobrań

 

Wyobrażacie sobie mieć coś takiego w smartfonie na lodzie?(oczywiście, wiem jak jest z zimami, ale to była główna motywacja, by te mapy porobić)

CDN.

 

W następnym wpisie materiał jak zrobić mapę struktury bezpośrednio na wodzie w sprzętach Lowrance/Simrad. Gdyby Hubert, będąc na wodzie, zrobiłby trochę zdjęć, jak uruchomić tę funkcję w Solixie - byłoby super i pozwoliłoby to kompleksowo zamknąć temat działań na wodzie. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 08 maj 2020 - 06:49


#9 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 401 postów

Napisano 08 maj 2020 - 23:29

Niestety nie wcześniej niż 15.05 :-(

#10 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 maj 2020 - 07:31

Nie będziemy się spieszyć. Na spokojnie. 



#11 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 07 listopad 2021 - 07:57

Jakiś czas temu zrobiłem materiał o tej sprawie - dla urządzeń Lowrance/Simrad

https://youtu.be/jlmFrk7_9eU?t=531


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 07 listopad 2021 - 07:59

  • Mordeo lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych