Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fotografia wędkarska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 28 styczeń 2007 - 21:55

@joker
wlasnie dotknąleś sedna sprawy, wielu utalentowanych na sprzęcie się nie zna. Ja nie kupuje magazynow fotograficznych, w ktorych sa różnego rodzaju artykuly o sprzęcie i testy od 1999 roku :lol: Nie kupuje nawet tych w których sa recenzje moich wystaw :lol: :lol: To całe techniczne gadanie jest o niczym! Generalnie w momencie w którym fotografia zaczeła być cyfrowa wszyscy mogą trobic dobre technicznie zdjęcia. efekt jest taki, że na swiecie jest miliony ludzi robiacych jakieś słotkie fotki niemające jednak nic wspolnego z fotografią. Niestety szybkośc i prostota nawet drogiego sprzętu nie przelorzyła sie na efekt w postaci większej ilości utalentowanych fotografów. Poziom fotgrafii prasowej widać gołym okiem, choc urządzenia jakie mają do dyspozycji współcześni fotoreporterzy jest obłędny. Jesli chcesz poprostu robic dobre zdjecia z wypraw wędkarskich przeczytaj artykół Fotografia wedkarska autorstwa Tomka_Wojdy.
@trout rodenstock to swiatowy top to taki megabass wsród producentow szkła optycznego. HOYA to moje ulubione filtry, bardzo trwałe. ja je czyszczę czym popadnie np. fragmentem koszuli. Żadnych problemów. o kokinie się nie wypowiadam bo go nie lubię
JW :D

#42 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:03

@Mifek jeśli można powiedz mi jaką ma srednice gwint wenętrzny na obiektywie w s5000.Z góry dzięki.



moja maszyna posiada 55mm - chcesz mi cos do testow odstąpic

#43 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:11

@Jerzy, czytałem ten artykuł jako pierwszy, i nawet na niego głosowałem. Nieważne. Mam swoje spojżenie na otaczający mnie świat i chcę je jakoś pokazać, dlatego chętnie czytam od praktyków, o technice. B)

#44 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:14

Bylem ciekaw,tylko szkoda że niejest to 49mm?

#45 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:16

zawsze mozna poxipolem zakleic te 6 mm ale wtedy ale wtedy winetowanie (nie wiem czemu ale jakos inna literka z przodu mi sie cisnie :huh: :unsure: ) masz jak w banku :mellow:

#46 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:18

A pytalem się bo mam filtr polaryzacyjny Hama na zbyciu uwaga za free!!!
49mm ma się rozumieć


#47 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 10:10

Zauważyłem ciekawe zjawisko ... wdłg mnie 95%zdjęcia to fotograf , a reszta to sprzęt... a jak się pisze o fotografii czy dyskutuje to 99% to sprzęt ..ciekawe :wacko: ... Podobnie jest z wędkarstwem :wacko: ...

#48 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 11:08

Zauważyłem ciekawe zjawisko ... wdłg mnie 95%zdjęcia to fotograf , a reszta to sprzęt... a jak się pisze o fotografii czy dyskutuje to 99% to sprzęt ..ciekawe :wacko: ... Podobnie jest z wędkarstwem :wacko: ...


Tomku jesli 95% zdjęcia to fotograf to weź stary analogowy aparat i iz zrób takiedame zdjecia jak te które pokazaleś w watku o pstrągach. Nie twierdzę, ze czynnik ludzki został wyeliminowany zupełnie, ale dzisiejsze aparaty tak pomagają, ze odruchowo wyłaczamy myslenie.
pozd JW

#49 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 11:15

Jerzy bede sie upieral przy swoim , ile widziales dobrych zdjec wedkarskich? a to niby gówniany i prosty temat ... Osoba która robi jedne z najlepszych jesli nie najlepsze zdjecia w kraju pstryka aparatem moze za 500-600zł ... i jak to sie ma do tych wszystkich elek ? Analog ma o wiele lepsza jakosc niz cyfra wiesz to doskonale, ale tu za cyfra przemawia czas i koszty ... gdybym mial z pstrykanie konkretne pieniążki , bede to robil na analogu , ale prasa woli zaplacic 50zl za byle zdjecie z malpki bo nie widza potrzeby placic za dobre zdjecia bo te kosztuja ... wiec bede sobie pstrykal sam dla siebie i czerpal z tego radosc ..

#50 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 11:22

Tomku chyba nie zrozumieliśmy sie do konca. Nigdzie nie twierdzilem, ze fotografia wedkarska to gowniany temat, a patrzac na twoje zdjecia jestem przekonany, ze ze osiągnąłeś pewne mistrzostwo w tym temacie, mam tu namyśli portrety tych pstrągów, ktore publikowaleś ostatnio na stronie. Do gazetek to nawet nie myśl o analogu bo poziom tych gazetek jest taki jak fotografii za 50 zł. Tak niestety jest i koniec. Ja tez jak mam odwalić jakąś chałturke dla pana redaktora to o innym aparacie jak prosta cyfra nie myślę, czasami biore ze soba głupka za 500 zł :huh: . Jednak w twoim przypadku może by warto było zbierać jakiś autorski zestaw zdjec np. na duza wystawe albo album. W takim przypadku korzystanie z slajdu juz się opłaca. Pomysl o tym wydawca zawsze sie znajdzie.
pozd JW

#51 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 11:29

Jerzy ja nie twierdze , że Ty powiedziałes ze to gówniany temat.. :mellow: .. mi bardziej chodzi o to , że jest bardzo niszowy ... nikt nie potrzebuje dobrego zdjecia z wedkarstwa ... Co do slajdów masz całkowitą racje ... na razie nie bardzo mnie stać na analogową fotografie , ale jak już naucze się pewnych rzeczy myśle , ze zaczne pstrykac na kliszy ... bo jak na razie nikt nie wymyslil cyfry ktora odda to co analog ... niestety..

#52 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2007 - 19:37

To ja troche z innej beczki mam pytanie do Kolegów fachowców w dziedzinie fotografii.

Czy możecie udzielić mi jakiś podstawowych porad jak dobrze sfotografować.... wędki? Będę miał niedługo taką potrzebę (patrz wątek o rękojeściach rezonansowych w kąciku rodbuildera). Wędki są naprawdę piękne i chciałbym żeby fotografia to oddała. Mam zwykłą cyfrówkę Kodaka, EasyShare DX6490 i zakupów dodatkowych nie planuję. Czy są jakieś ogólne zasady które mogę zastosować żeby wycisnąć dobre zdjęcie z takiego - zdaję sobie sprawę bardzo podstawowego - sprzętu? Wyłącznie do publikacji w internecie, sciślej na jerkbait.pl :D

Pozdrawiam

#53 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 29 styczeń 2007 - 19:37

@Remek wczoraj tak czytalem wątki na forum iw jednym z postów napisaleś że przymieżasz się do kupna lustrzanki Pentax K10D chyba jeśli się niemyle :D
Wczoraj również przeczytalem caly tekst Fotografia Wędkarska i wszystykie odpowiedzi na forum związane z tym artykulem.Rozmowa tam przenioisla się na tematy sprzętowe.I zaciekawila mnie tam sprawa Twojego sprzętu jeśli dobrze pisze to posiadasz Nikona F90x i Tokine 24-70 AT-X oraz Nikkora 50 f/1.8,więc nieszkoda tobie przesiadać się na nowy system!
Nie neguje twoich decyzji i wyborów ale gdybyś myślal o wyborze body Nikona masz już IMHO dwa dobre ogiektywy.Owszem są to starsze konstrukcje stworzone z myślą o analogu ale w cyfrze sprawują sie wyśmienicie.
Kupując body Pentaxa musisz zacząć od początku w kompletowaniu optyki,ja bym mial na Twoim miejscu dylemat.
No chyba że nieposiadasz już tego zestawu to wtedy wszystko rozumie :D

#54 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 20:11

Friko wyślij mi je :mellow: ja im zrobie zdjęcia i Ci podeśle , nie wedki ma sie rozumiec tylko zdjęcia <_< <_< <_<

a tak na powaznie zakładam , że zdjecia bedziesz robił w domu , bo chodzi tu zapewne o rekojesci , znajdz jakies gladkie tlo , kup ze dwie lampki ze swiatlem punktowym , moze takie masz nawet w domu to te do czytania:)... ustaw jakies ciekawe swiatlo , aparat na statyw lub na cos statywowego i jedziesz z koksem , ... podesłabym Ci o co mniej wiecej chodzi , ale statyw mam w garażu a ziąb straszny ... <_<

#55 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2007 - 20:17

dobre B) podeslalbym Ci je :unsure: ale mam uraz do wysylki kijow kurierem. I chyba pecha. Wiec jak unikam jak ognia. To nie chodzi nawet o pieniadze, bo przesylke mozna ubezpieczyc ale... wedki szkoda.

Punktowe lampki powiadasz. Ok. A dlaczego akurat punktowe? Chodzi o to ze swiatlo jest jasniejsze? Rozumiem ze w takim ukladzie robie bez lampy. Ja zauwazylm np. ze w trybie makro zdjecia wychodza mi troche jasniejsze.



#56 OFFLINE   Trout

Trout

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 643 postów
  • LokalizacjaTrzcianka,tymczasowo Manchester,UK
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Kolatorski

Napisano 29 styczeń 2007 - 20:25

@Friko

Postaram się pomóc ale bez niewielkich nakladów lub zalatwienia potrzebnych rzeczy to ciężko.Takie minimum to zalatwić jakieś biale tlo biala tkanina,lub arkusz bialego papieru troszkę dluższego niż dlugość wędki bądz elementu który masz zamiar zfotografować najlepiej jak by byl matowy by nieodbijal światla.
Następna rzecz to oświetlenie,nawet jakieś zwykle ale mocniejsze lampki biurowe (najlepiej halogenowe) z 2/3 sztuki,i to praktycznie wszystko co musimy zalatwić.
Kladziemy wędke lub element na tym podkladzie/tle i ją oświetlamy tymi lampami,a najlepiej by światlo niekierowac bezpośrednio na wędkę tylko rozproszyć poprzez odbicie od jakiejś bialej powierzchni ale od bialej bo wędka i tlo/podklad dostaną zafarbu od koloru powierzchni odbijającej.
Jeśli chodzi o fotografowanie to jeżeli powierzchnia np.blanku jest lakierowana na mat to zalecalbym fotografowanie z lampą natomiast gdy wędka lakierowana jest jakimś werniksem lub lakierowana lakierem bezbarwnym to ograniczyl bym korzystanie z lampy lub rozproszyl poprzez zamocowanie powiedzmy taśmą klejącom jakiejś nasadki rozpraszającej w postaci mlecznego plastiku przepuszczającego światlo.W przeciwnym razie na blanku mogą pojawić się mocne odbicia światla od blanku.Taki bialy pas po dlugości wędki.
Jeżeli ten aparat ma korekcję naświetlenia to wykonalbym pare ujęć tego samego przedmiotu z zastosowaniem owej korekcji czyli jedno zdjęcie naświetlone wedlug pomiaru aparatu drugie lekko prześwietlam a trzecie lekko niedoświetlam.
W zasadzie to tyle, ja swego czasu jak się kiedyś w to bawilem a też niedysponuje żadnym oświetleniem studyjnym to tak sobie radzilem.
Może koledzy mają lepsze pomysly bądz coś żle napisalem bądz niedopiszalem to proszę o korektę :D

Jeśli jeszcze znajdę czas to postaram się wykonać parę zdjęć by pokazać jak to wygląda.

#57 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2007 - 20:34

Dzieki @Trout :D

biała matowa powierzchnia... trzeba bedzie prześcieradło wyprać w vizirze :lol: :unsure:
i mocne lampki - to sie powinno znalezc

#58 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2007 - 20:58

Za stosunkowo nieduże pieniążki można kupić patent typu stół bezcieniowy czy namiot bezcieniowy. Jego wielkość należy dostosować do wielkości fotografowanego obiektu
Załączam link z dość bogatą ofertą tego typu akcesoriów
http://aukcja.onet.pl/showcat.php?id=16280&order=t&v iew=gtext
Pozdrawiam,
P.

#59 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 29 styczeń 2007 - 21:14

A może troszke artyzmu? jakieś matowe czerne tlo i ciekawe oświetlenie boczne , które doda plastyki? :wacko: tak , żeby było inaczej niż zawsze ...

#60 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2007 - 21:15

W cenie vizira :o




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych