Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kotwica do pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 26 kwiecień 2021 - 18:35

Zrozumieliśmy się. Musiał byś przebudować dość mocno najpierw tą swoją konstrukcję, zbudować i założyć tą głowicę, a scoty przesunąć bardziej do tyłu. To można z płaskownika dorobić. Takie ucho wygiąć ładnie to spasować na zawiasie, dotoczyć rolkę z przodu i by działało bez problemu.

 

Dzięki za wymiar. Na rysunku projektowym przyjąłem wstępnie 20 cm. Czyli z 4 cm można to skrócić jeszcze.


Użytkownik darek63 edytował ten post 26 kwiecień 2021 - 18:38

  • Tresor lubi to

#142 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 10 czerwiec 2021 - 17:26

Notoryczny brak czasu ale w końcu na raty skończyłem swoją kotwicę. Jeszcze zaślepki tylko kupię do profila na boki i jakieś mocowanie do ucha kotwicy. A tak można już kotwiczyć :)

 

 

Kotwica1b4e7eb5c0c307eab.jpg

 

 

Kotwica2d08f7b83942ddd49.jpg



#143 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 05 maj 2022 - 18:59

Witam, w wyszukiwarce nic nie znalazłem wiec sory  jeśli pytanie już było i proszę o przeniesienie  ;]

posiadam kolibri 280  właśnie robię system do kotwice taki sam jak kolega Tresor. Pływam przeważnie po jeziorach , czasami zalewie zegrzyńskim i rozmyślam jakiej kotwicy użyć ...??

mam teraz krążek metalowy 12kg z jakiegoś słupa ale może być za ciężki tak mi się wydaje. Pływa ktoś z kotwicą w kształcie grzybka ??  



#144 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 maj 2022 - 06:35

Grzybki są na rzekę, na jeziora się nie nadaje. Żeby dobrze działała najlepiej jak wypuścisz sznurek 2~4x głębokość łowiska. Pomyśl teraz jak to by wyglądało na jeziorze. Ja mam River na rzekę ale jak od wielkiego dzwonu jadę na jakieś jezioro to najlepsza gumowana. Myślę że w okolicy 9kg spoko wystarczy. Taką miałem w 280DL i trzymała w największy wicher.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Tresor edytował ten post 06 maj 2022 - 06:36


#145 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 06 maj 2022 - 08:10

Rozumiem że twoje ramię kotwicy wytrzymali te 9kg ?
Dziękuję za przeniesienie pytania ;)

#146 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 06 maj 2022 - 09:43

Podpowiem że 9 kg to tylko jest ciężar kotwicy , ale to ustrojstwo potrafi się w muł tak zassać że nie raz ciężko wyjąć i w tedy nie 9 a z 15 kg ciągniesz w górę ,  i w takim wypadku linka fi 10 to minimum  , każde cieńsze sznurki to takimi można ręce poprzecinać , warto o tym pamiętać 



#147 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 maj 2022 - 10:14

Ile moje wytrzyma? Nie testowałem ale raz przy 5km/h zaczepiłem kotwicą o kamole (jeszcze kolibri) dobrze że siedziałem bo spadłem z ławki a wszystko się przesunęło, jak bym stał wyleciał bym z pontonu jak z procy.

Często na przelewach kotwica się zaczepia i muszę ciągnąć z całej siły dwoma rękoma. Ekstremalny przypadek w zeszłym roku szarpałem i ciągnąłem ile siły w łapach i nic. Już myślałem że po kotwicy pomogło zrobienie luzu 3m i ogień silnikiem pod prąd. Aż śruba wyskoczyła z wody i puściło. Nierdzewka jest mocna, ten hamerykański plastik też, kolega używa go z river 30LBS przy łodzi 400KG...



#148 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 06 maj 2022 - 10:16

Jestem spokojny ! Dzięki za info
  • Tresor lubi to

#149 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 06 maj 2022 - 18:12

Jeszcze jedno. Korzysta ktoś z zestawu rolki kotwicy borika z przedłużonym ramieniem 30cm do kotwicy ? Zastanawia mnie ale bezpiecznie można dowiązać żeby nic nie urwało/połamało chciałbym złożyć zestaw borika AR003 i Ex325 i przedłużka BORIKA (305 mm) na bok balonu

#150 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2022 - 20:37

Grzybki są na rzekę, na jeziora się nie nadaje. Żeby dobrze działała najlepiej jak wypuścisz sznurek 2~4x głębokość łowiska. Pomyśl teraz jak to by wyglądało na jeziorze. Ja mam River na rzekę ale jak od wielkiego dzwonu jadę na jakieś jezioro to najlepsza gumowana. Myślę że w okolicy 9kg spoko wystarczy. Taką miałem w 280DL i trzymała w największy wicher.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Nie wyobrażam sobie na jeziorze przy średnim i słabym wietrze walki z kotwicą 9 kg jak 3-4 kg wystarczy . Koszt regulowanej trochę większy ale komfort bez porównania. 


  • Tresor lubi to

#151 OFFLINE   bartuch5473

bartuch5473

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 317 postów
  • LokalizacjaZamość
  • Imię:Bartłomiej

Napisano 01 sierpień 2022 - 23:08

Troszke wygrzebie temat. Nie widzialem czy bylo takie pytanie ale mnie zastanawia. Zalozmy ze kotwica ma staly ciezar a zmienna srednice. Im wieksza tym lepsza przy takiej samej wadze czy sie myle?

#152 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 02 sierpień 2022 - 01:52

mam z 20kg olowiu chcialbym wytopic przetopic na 2 kotwice do pontonu macie jakies sugestie 



#153 OFFLINE   tost

tost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki

Napisano 02 sierpień 2022 - 07:43

Sugestia.
Wpisz w portal aukcyjny :kotwica do pontonu i do 150 złociszy wybierzesz co potrzeba 👍
  • suhhar lubi to

#154 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 11 marzec 2023 - 18:55

Zainspirowałem się realizacjami Kolegi  @Sawa Tresor i oto moja wersja mocowania rolki / windy kotwicznej do pontonu.

Scotty 278 zamontowany na aktualnej wersji Kolibri 330 standard. W założeniu miało to być z jednego kawałka nierdzewnej blachy, ale ubogi warsztat (dysponowałem młotkiem, wiertarką,  "kątówką" i zdezelowanym imadłem) wniósł pewne poprawki. Całość jest zamontowana bez ingerencji w oryginalny osprzęt Kolibri.

Załączone pliki


  • tost i Tresor lubią to

#155 OFFLINE   Szogo636

Szogo636

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaWołomin
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 marzec 2023 - 09:25

Ja u siebie takie coś zmodziłem.
Docelowo może będzie winda,kotwica też nie obija o balon podczas pływania.
273dd2b45368305c78f0e4a1f6c9d92c.jpg0b3da83210b881937730cb0389c87457.jpg

Wysłane z mojego CPH2089 przy użyciu Tapatalka
  • adiz1 i thug lubią to

#156 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 16 marzec 2023 - 10:09

Jaki maksymalnie ciężar ma kotwica przy pontonie by było komfortowo.

Użytkownik piter v edytował ten post 16 marzec 2023 - 10:11


#157 OFFLINE   Szogo636

Szogo636

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaWołomin
  • Imię:Krzysztof

Napisano 16 marzec 2023 - 11:14

Ja akurat mam kotwicę 9kg ,ale spokojnie można zawiesić więcej.

#158 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 201 postów
  • Imię:piotr

Napisano 16 marzec 2023 - 17:14

Coś muszę zadziałać w temacie wyciągarki takiego typu jak wy macie na pontonie.Samemu podczas holu większej ryby jest ciężko bez tego urządzenia.

#159 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 16 marzec 2023 - 17:29

To wszystko zależy gdzie pływasz i na jakiej głębokości  , czym głębiej tym większy problem . Ja łowię na jeziorkach na głębokości 10 m i na otwartej wodzie jak zacznie wiać to 12 kg za mało jak jest twarde dno . Ważne a nikt nie pisze  , że na takiej głębokości trzeba mieć linki ze 35 m , chociaż jedna musi być taka  . Regułą jest żeby wypuścić dwie długości linki jaką mamy głębokość i tak spuszczamy kotwicę i odpływamy ale nie na 20 m tylko na prawie 40 m i przyciągamy się do pierwszej kotwicy i  tym sopsobem stoimy 20 m z każdej strony . I teraz nie możemy łączyć linek bo nam przez rolki supeł nie przejdzie , i teraz przy zakupie kotwicy , linki  trzeba to wziąć pod uwagę  , linka też fi 10 , 12 zależy jaka przechodzi po rolkach np. SCOTTY . Cienkie linki bardzo  przecinają  ręce chyba że mamy windę elektryczną  


Użytkownik pawlo29 edytował ten post 16 marzec 2023 - 17:31


#160 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 20 kwiecień 2023 - 14:03

W końcu mój scotty się doczekał montażu :). U mnie jest trochę inaczej niż kolega Tresor to robi
więc musiałem dorobić podstawę. Użyłem bachy PA6 5mm grubej i dociąłem ją na kształt scotty aby 
było podparte na całej długości poza rolką. Jedna śruba musi mieć skośny łeb przy takim montażu 
i blacha jest nią przykręcona do profila. Prysnąłem to na czarno i jest tak 
 
scotty1.jpeg
 
Dalej idzie na nią już scotty 
 
scotty2.jpeg
 
Całośc skręcona razem
 
scotty3.jpeg
 
I tak to wygląda finalnie
 
scotty4.jpeg
 
scotty5.jpeg
 
Do kompletu zrobię na dole łapacz kotwicy który zadziała jak w tych elektrycznych kotwicach. 
Nie bedzie telepała się wtedy. Muszę to jednak najpierw przygotować w któryś wolniejszy 
dzień i zamontować. Ale do tego musiałem najpierw zamontować scotty zeby porządnie to zmierzyć. 
To bedzie tak proste, że aż niewiarygodne :). Kawałek profila jako zawias do którego przyspawam pierścień  z rurki fi 60 pod odpowiednim kątem na której zrobię omotkę powiedzmy z linki fi 4mm żeby
nie waliło i nie obdzierało kotwicy i to wszystko. Będzie gotowe zapodam fotkę.

Użytkownik darek63 edytował ten post 20 kwiecień 2023 - 14:04





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych