Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Skandaliczny przetarg - regulacja Łupawy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
116 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 19 czerwiec 2020 - 17:02

@eRKa: No widzisz, tak jak pisałem punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, rolników usprawiedliwiasz, choć defakto robią również kuku środowisku. Oczywiście nie, żebym teraz miał coś do nich, bo jak słusznie zauważyłeś produkują żywność.

 

Teraz mnie już trochę ten temat męczy, ale kiedyś postaram się zebrać i trochę rzeczy opisać na przykładzie wspomnianej wyżej zlewni Noteci.

 

Tymczasem chyba burze już u mnie się skończyły, czas wyrwać się nad wodę.


Użytkownik nyny edytował ten post 19 czerwiec 2020 - 17:03

  • AdamO. lubi to

#62 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 19 czerwiec 2020 - 20:56

[quote name="nyny" post="2774198" timestamp="1592511193"]

@rybarak: i cały czas jesteś pewien, że to co napisałeś tyczy się tego konkretnie zamówienia...

Wytłumacz mi logicznie, jak wybranie miejscowe i punktowe namulu o głębokości 20cm zmieni pływy cieku, i obniży poziom wód gruntowych.
Rozumiem też, że zinwentaryzowałeś ową rzekę w gatunki flory i fauny w niej występujące?

Jeśli te prace nie zmienią charakterystyki przepływów oraz poziomu wody to w jakim celu są planowane? Pewnie jakiś esteta lubi pod sznurek. Inwentaryzacji nie robiłem ale dotychczas nie widziałem cieku w którym nie byłoby organizmów, które wymieniłem (wyjątek minóg). Każde zwężenie szrokości koryta, choćby to było muliste odsypisko podnosi poziom wody w rzece a tym samym poziom wody w gruncie. Usunięcie tych naturalnych deflektorów sprawi, że koryto będzie szersze i poziom wody się obniży. Konserwacja ma za zadanie przywrócenie pierwotnie zaprojektowanych rzędnych dna. Mniemam, że te rzędne były obliczone na obniżenie poziomu wody okresowo podlewającej przyległe do rzeki grunty.

#63 OFFLINE   xnt@

xnt@

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 19 czerwiec 2020 - 22:29

Zielony pokazał zdjęcie rzeki, tak rzeka powinna wyglądać. Drzewa w wodzie, gałęzie nad wodą, dołki, rynny. Zdjęcia pokazują Ciemięgę, ładne pstrągi kiedyś się łowiło.

Załączone pliki



#64 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 20 czerwiec 2020 - 06:44

Na Lubelszczyźnie zmeliorowane są wszystkie rzeki. Kilka batalii przeciw ponownym melioracjom wygraliśmy ale też było i tak, że rzeki były ponownie okaleczane. Pół biedy jeśli były to prace na krótkim odcinku jako umocnienie przy drodze szybkiego ruchu. U nas wszystkie rzeki kwalifikują się do renaturyzacji na dużą skalę. Łupawa na większości swojego biegu jest nietknięta i oby taka została.

https://lublin.tvp.p...arze-protestuja


Użytkownik Zielony edytował ten post 20 czerwiec 2020 - 06:46


#65 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2020 - 14:52

@eRKa: No widzisz, tak jak pisałem punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, rolników usprawiedliwiasz, choć defakto robią również kuku środowisku. Oczywiście nie, żebym teraz miał coś do nich, bo jak słusznie zauważyłeś produkują żywność.

Teraz mnie już trochę ten temat męczy, ale kiedyś postaram się zebrać i trochę rzeczy opisać na przykładzie wspomnianej wyżej zlewni Noteci.

Tymczasem chyba burze już u mnie się skończyły, czas wyrwać się nad wodę.




Czekam niecierpliwie. Znam jako tako Noteć od Kruszwicy do Milcza i w bardzo niewielu miejscach ośmieliłbym się dać jej fragmentom dumne miano rzeki

Użytkownik morrum edytował ten post 20 czerwiec 2020 - 14:53

  • S.N. lubi to

#66 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 21 czerwiec 2020 - 22:10

Wytłumacz mi logicznie, jak wybranie miejscowe i punktowe namulu o głębokości 20cm zmieni pływy cieku, i obniży poziom wód gruntowych.

Wypisujesz brednie, w przetargu jest wprost jak krowie na rowie napisane, że to będzie wybieranie koparką (mechanicznie) dna rzeki na odcinku 4 km, a nie punktowo. Czytałem wiele takich przetargów i tak właśnie jest opisana melioracja koparką.
To można zatrzymać tylko przed wykonaniem prac, jak prace ruszą jest już pozamiatane. Nie ma nigdy podanego terminu prac, tylko widełki czasowe. Prace trwają w środku tygodnia w godzinach pracy, wszystko co koparka wyciągnie na brzeg, gatunki chronione minogi, ryby - przez noc zostaje zjedzone przez lisy, jenoty, kuny. Byłem, robiłem zdjęcia, widziałem nie jedną taką meliorację. Zgłaszanie zawsze kończy się umorzeniem bo 'ochrona przeciwpowodziowa jest ważniejsza niż jakieśtam gatunki chronione'.
Także przestań wypisywać brednie i kierować dyskusje na ślepe tory.

Jedyne co w tej sytuacji można zrobić to zawiadomić odpowiednie służby ochrony środowiska i meliorantów jednocześnie, że pogłębianie rzeki koparką spowoduje zabicie gatunków chronionych i ich miejsc bytowania - minogi zyją większość życia zakopane w mule/piasku, głowacze nie mają pęcherza pławnego, pływają zawsze przy dnie, ciężko im uciec przed koparką. Zostaną zniszczone miejsca tarłowe itp.
Moge udostepnić zdjęcia minogów wyciągniętych na brzeg podczas takiej melioracji.

Najważniejsze, żeby powstrzymać pogłębianie rzeki koparką, zatrzymanie całości prac będzie ciężkie. Chyba, że tam jest Natura 2000 ale nawet wtedy jest to ciężkie. Lepiej próbować zatrzymać tylko ten najbardziej inwazyjny sposób prowadzenia prac niż całość.

#67 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 22 czerwiec 2020 - 06:14

Histeria jest popularnym stanem masowej świadomości. Histerykofobia jest naturalnym odruchem.. :)  



#68 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 22 czerwiec 2020 - 06:38

@trinited: nie chce mi się już kolejny raz pisać tego samego, także odniosę się tylko do części o gatunkach chronionych.

Przed planowaniem prac powinna być zrobiona inwentaryzacja środowiskowa i ujęte to w operacie.

Zapewne Ty takiej nie zrobiłeś. Ale skoro jesteś tak mocno o ich występowaniu na tym odcinku przekonany to pierwsze co robisz wysyłasz zapytania (także o inwentaryzację) do wód polski związanych z konkretnym przetargiem.  Dwa wysyłasz informacje z prośbą o interwencję do RDOŚ, dobrze by było jakby to jakimiś dowodami na ten fakt poparte. Po trzecie informujesz WWF, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Greenpeace,Fundację nasza ziemia.

Czas działań nastąpił, i teraz piłka po Waszej stronie.

Życzę powodzenia i sukcesów - i nie jest to pisane sarkastycznie.


Użytkownik nyny edytował ten post 22 czerwiec 2020 - 06:39


#69 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 22 czerwiec 2020 - 10:23

Czas działań nastąpił, i teraz piłka po Waszej stronie.

Tak 'weźcie się i zróbcie coś'. Najgorszy typ człowieka nic nie robi, a jeszcze innych popędza do roboty.

Z dokumentu RDOŚ Gdańsk dot. tej planowanej inwestycji:
"W zgłoszeniu zawarto informację, że urobek z powyższych prac zostanie złożony poza krawędź cieku równomiernym pasem o szerokości do 5 m wzdłóż całego odcinka cieku. W uzupełnieniu doprecyzowano, że urobek z powyższych prac zostanie złożony na lewym brzegu rzeki w km 85+200 - 98+100"


Tak jak wcześniej napisał w tym wątku Woytec na planowanym odcinku jest obszar Natura 2000 i sytuacja wygląda tak:
- RDOŚ Gdańsk nie wydał zgody na wykonanie prac, nakazał dosłanie uzupełnienia z uszczegółowieniem zakresu planowanych prac,
- po dosłaniu uzupełnienia RDOŚ Gdańsk nakazał sporządzić dokumentację o wpływie planowanych prac na środowisko i tego dotyczy ten przetarg, od którego zaczął się wątek tu na forum czyli na razie jest przetarg na sporządzenie dokumentacji.

Największym problemem jest to, że takie dokumenty o oddziaływaniu na środowisko sporządzają prywatne firmy, a płaci za nie inwestor. Są więc pisane najczęściej tak, zeby inwestor był zadowolony bo to on płaci.

Tu jest wszystko napisane. Jest nadzieja bo w 2017 roku RDOŚ Gdańsk zablokował ingerencję w rzekę przez meliorantów na tym samym niemalże odcinku.
http://przetargi.wod...-w-Gdansku.html
  • witeg i Woytec lubią to

#70 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 22 czerwiec 2020 - 12:32

Tak 'weźcie się i zróbcie coś'. Najgorszy typ człowieka nic nie robi, a jeszcze innych popędza do roboty.

 

Jakbym był niegrzeczny i nietolerancyjny, również mógłbym epitetami zasunąć, jednak to forum koleżeńskie i oszczędzę tego typu wpisów.

 

Ad vocem:

Po pierwsze, to nie ja podniosłem larum na forum wędkarskim w tym temacie, jedynie się ustosunkowałem do przesadnego dramatyzowania.

Po drugie skoro tak Wam zależy, i takie czarnowidztwo uprawiacie to pisałem wiele razy, zabrać się sami za obronę rzeki przed już z Waszych ust przesądzoną regulacją i dewastacją...

Osobiście nie widzę patrząc na SIWZ tego zamówienia nic ultra zdrożnego, które miałoby doprowadzić to przeistoczenia rzeki w martwy prosty jak linijka kanał.

Skoro Ty Wiesz więcej i lepiej, to zamiast bić pianę na forum, puść parę gdzie trzeba i tam energię pożytkuj.

Możesz też zlecić niezależną ekspertyzę i przedstawić swoją wizję, jak nie pasuję ta która będzie robiona bo masz podstawy do stwierdzenia, że będzie niezależna i ze szkodą dla środowiska.

Jak już wyżej wspomniałem podeprzyj się organizacjami wyżej wymienionymi, nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś.

Nie uważam, że jakaś mega katastrofa ma się wywiązać z kontekstu tego przetargu, więc i nie mam po co bić piany, i to w temacie najgorszego typu człowieka.

Ekspertem od wszystkiego nie jestem, nie uprawiam czarnowidztwa na odległość nie mając żadnych dowodów. Bazując na przyswojonej wiedzy staram się chłodno i bez zbędnych emocji podejść do tematu, a nie jak niektórzy krzyczeć bo usłyszeli że cokolwiek ma być robione przy rzece. Nieważne już co i w jakim celu, wszędzie wietrzą podstęp i złe intencje. Więc dla nich moje rady dotyczące podejmowania działań się tyczyły.

 

Napiszę tylko na koniec, że ode mnie się delikatniej mówiąc odczep..


Użytkownik nyny edytował ten post 22 czerwiec 2020 - 12:41

  • Sławek Oppeln Bronikowski, Jozi, robert0304 i 1 inna osoba lubią to

#71 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 22 czerwiec 2020 - 19:55

Rzeka Słupia - z jej sześcioma hydroelektrowniami - jest żywym przykładem idealnego współdziałania człowieka z natura, z korzyścią obopólną... (...)


Bardzo subiektywne stwierdzenie, typowe dla laika.

https://m.gospodarka...nie-wodna-.html

#72 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 22 czerwiec 2020 - 20:07

:) Pomyliłem - oczywiście Łupawa.. 


  • hi tower lubi to

#73 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 czerwiec 2020 - 05:27

:) Pomyliłem - oczywiście Łupawa..


W kwestii Łupawy już też mieliśmy okazję się nie zgodzić ze sobą ;)

Użytkownik hi tower edytował ten post 23 czerwiec 2020 - 05:27

  • jacek.hetflaisz lubi to

#74 OFFLINE   Kamil_M

Kamil_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaKielce

Napisano 26 czerwiec 2020 - 23:24

Nyny ja też jestem magistrem ochrony środowiska i w swojej karierze pracowałem m.in. przy ocenach oddziaływania na środowisko różnych projektów. Uwierz, że wiem iż to co jest opisane w SIWZ itp. dokumentach często dość mocno różni się od rzeczywistości. Serio wierzysz, że będą usuwać tylko 20 cm namułu i tylko miejscami? A kto im to sprawdzi? Polecą koparką i zgarną równo jak leci wszystko z dna. Takie działania zdecydowanie zmienią warunki w rzece. Wiele różnych regulacji jest często podciąganych pod "prace utrzymaniowe" tylko po to, żeby uniknąć konieczności uzyskiwania decyzji środowiskowych itp. To dość powszechne.

#75 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 27 czerwiec 2020 - 21:22

https://www.youtube....tY-J5pwA5zp46zU

 

Przypadkiem trafiłem na ten filmik. Nie dotyczy omawianej rzeki, a jest raczej pastiszem na działalność wszelkiej maści "meliorantów" co nawet rezerwaty przyrody kanalizują.

A przy okazji aktualnych wydarzeń na rzekach i nad rzekami Kolego Sławku, Kolego Przemku jaki jest sens prócz wyrywania kasy taka działalność "meliorantów"????

 

https://www.youtube....h?v=X-6b80nEhbI I proste remedium na problem.


Użytkownik eRKa edytował ten post 27 czerwiec 2020 - 21:34

  • bogdan333, silurus i Woytec lubią to

#76 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 27 czerwiec 2020 - 21:54

Proste ale nie w Polsce. 

Jak niema przetargu to niema kasy legalnie zarobionej lub koperty. Więc inwestycja musi być, a że urokliwa  rzeka zmieni się w rów urzędasa nic to nie obchodzi.



#77 OFFLINE   BodzioPT

BodzioPT

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 22 październik 2020 - 08:05

Nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu więc pytam tutaj. Czy w miejscu na załączonym zdjęciu mogły być przeprowadzone prace melioracyjne? Czy jest to samowola meliorantów? Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Załączone pliki



#78 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 22 październik 2020 - 09:18

Jeśli firma prowadząca roboty uzyskała zgodę użytkownika rybackiego, to mogły być prowadzone prace regulacyjne



#79 OFFLINE   BodzioPT

BodzioPT

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 22 październik 2020 - 09:43

Dzięki za szybką odpowiedź. Jak dzwoniłem do PZW mówili to samo ale wolałem się upewnić. Pozdrawiam.

#80 OFFLINE   MIKUL

MIKUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 09 maj 2021 - 22:03

Odgrzeję kotleta.

 

 

Już zniszczyli tą piękną rzekę ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych