Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silnik zaburtowy DC 24V zasilany z 48V


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lukk

lukk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 czerwiec 2020 - 10:21

Hej,

Czy ktoś próbował może zasilać silnik elektryczny zaburtowy DC z wyższego napięcia? 

Nie chodzi mi o podniesienie mocy, tylko o wykorzystanie baterii - mam silnik DC na 24V 86LBS. Oryginalnie był na rezystorach, dorobiłem maximizer na układzie, który może wytrzymać dużo wyższe napięcia, do 55V. Do tej pory wykorzystywałem do niego baterię li-ion 7s w pełnym zakresie PWM, ale zastanawiam się, czy można użyć baterii 13s, 48V znamionowo :)

Od razu zaznaczam - nie zależy mi na przewoltowaniu silnika aby wyciągnąć większą moc, tylko na wykorzystaniu 2 pozostałych baterii, które zbudowałem do ebików (13s7p , druga 13s5p w fajnej obudowie mocowanej na szynie i uszczelnionej sylikonem). PWM przy takim napięciu trzeba by ograniczyć do 50%, żeby nie przekroczyć mocy znamionowej. Mogę sobie dokupić dodatkową szynę do baterii, przykręcić do pawęży i miałbym eleganckie i gotowe rozwiązanie :) Obie baterie są przeznaczone pod wyższe moce i mogą spokojnie pracować z ciągłą mocą znamionową silnika jak i są w stanie obsłużyć max prądy, które mogą pojawić się przy PWMie takiego silnika, więc o nie się nie boję. Chodzi mi o sam silnik.

 

Izolacja uzwojeń powinna wytrzymać - to cały czas są dość niskie wartości napięcia, jej bardziej zaszkodziłaby pewnie przegrzanie i stopienie niż przebicie. 

Same uzwojenia - termicznie się nie przegrzeją, jeśli wartość skuteczna prądu pozostanie na podobnym poziomie. 

 

Czy ktoś się bawił w coś takiego, ma jakieś doświadczenie? 

 

Wiadomo - eleganckie rozwiązanie to przetwornica, ale dla takiej mocy kosztuje ona więcej niż dałem za używany silnik, więc po temacie. 



#2 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 czerwiec 2020 - 21:29

Przetwornice step Down dc-dc 48/12v dla.pradu 60A kupiłem.na ali za 250zl. Pracuje z silnikiem xi3 który w porywach bierze 50A . Pewnie 48/24 będzie w podobnych $

#3 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 18 czerwiec 2020 - 23:04

A czy aby uzyskać tą samą moc, to PWM nie powinien mieć przypadkiem maks. 25% wypełnienia przy 48V akumulatorze i 24V silniku? Moc jest proporcjonalna do kwadratu napięcia i odwrotnie proporcjonalna do rezystancji. Rezystancja raczej nie zależy od napięcia zasilania.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych