Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zacięcie podczas uderzenia i zerwanie linki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 16:27

Mianowicie łowię 2 sezon na verta, nigdy wcześniej nie miałem poniższej sytuacji.

 

Sprawa wygląda następująco, że po zacięciu ryby urywa mi się linka 5 cm +- od multiplikatora ( jakby była przetarta ) co jet niemożliwe, bo ciągle po rybie spuszczam zestaw, prostuje raz jeszcze linkę i palcami przejeżdżam czy jakimś cudem nie ma żadnego naderwania czy ubytku.

Druga sytuacja w ciągu 2 dni, z początku myślałem, że to wina pletki bo fakt faktem nie zapłaciłem zbyt dużo do testów, Hype Tackle 0,12 8 splotów - spasowana z multikiem spartakus czy spartacus kastking ( z ali ), ale całkiem ciekawa firma + westin vertical jigging 28-52. Gumy na główce 30g jaskółki 18-25 cm.

Pojechałem do sklepu stacjonarnego i kupiłem zachwalaną, polecaną pletkę Spider Wire 0.12Stealth Smooth 8x 24lb

mocna pletka, nie idzie rwać a próbowałem.. Dzisiaj znowu to samo, uderzenie ryby, zacięcie i bach, linka do wody nie zdążyłem złapać, poszła z rybą przynęta a szkoda z nową świeżą pletką SW

 

Moje pytanie brzmi " Czy dzieje się tak bo kij jest za mocny na linkę ( za twardy ) ? Powinienem założyć coś do 0,16 ? ale do już do verta słabo...

Może dlatego, że mam zakręcony hamulec na beton ? Chociaż nie widzę tego, że zacinam z pionu na poluzowanym hamulcu kloca w którego nie wbijam kotwic.

Multplikator jakimś cudem rwie ? Jeśli tak to jak ? Raczej wątpliwe.

 

 

Proszę o jakąś skuteczną radę, bo mnie zaraz ch** strzeli jak poleci kolejna fajna ryba z przynętą ; )

Już nie chodzi o przynęty, ale ryba lepiej żeby nie miała sobie kotwic wbitych z moją gumą : )

 

Wiecie o co chodzi zapewne, może ktoś miał podobny problem, chociaż moje zdanie jest takie, że kij jest za twardy i po prostu rwę pletkę.

 

Dzięki za informacje, jak ktoś rozwiąże mój problem stawiam browara.

 

T/


Użytkownik UncleZin edytował ten post 28 czerwiec 2020 - 16:29


#2 OFFLINE   arkad

arkad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaBiałośliwie
  • Imię:Arek

Napisano 28 czerwiec 2020 - 16:32

Sprawdź przelotki, czy nie są pokaleczone. I wodzik multika

Arek



#3 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 czerwiec 2020 - 16:43

Szukaj ubytków w porcelankach lub zadziorów na wodziku

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#4 OFFLINE   Syfon

Syfon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marek

Napisano 28 czerwiec 2020 - 17:05

W zeszły roku łowiłem tym samym zestawem ( za wyjątkiem plecionki). Wszystko OK. Trzeba jednak mieć trochę wyobraźni odnośnie siły uderzenia ryby 3-4 metry od szczytówki.. Nigdy mi się to nie zdarzyło, jednak po uderzeniu sandacza +_ 70, kiedy moja 52 g pała zgięła się p rękojeść, obawiałem się , czy w wytrzyma moja plecionka z najwyższej półki. Spiderwire znam bardzo dobrze i wcale się nie dziwię. Ta plecionka ma właściwą wytrzymałość od 0,17.



#5 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 18:40

W zeszły roku łowiłem tym samym zestawem ( za wyjątkiem plecionki). Wszystko OK. Trzeba jednak mieć trochę wyobraźni odnośnie siły uderzenia ryby 3-4 metry od szczytówki.. Nigdy mi się to nie zdarzyło, jednak po uderzeniu sandacza +_ 70, kiedy moja 52 g pała zgięła się p rękojeść, obawiałem się , czy w wytrzyma moja plecionka z najwyższej półki. Spiderwire znam bardzo dobrze i wcale się nie dziwię. Ta plecionka ma właściwą wytrzymałość od 0,17.


Teraz sandacze w toni.
Stoję na 17
Pociskam sandacze z 10
Rzadko kiedy poniżej 8 m.
Teraz spróbuje od kolegi z polecenia daiwa tournament 0,16.


Btw. Zawsze zaspawane na beton miałeś ?
Czy jednak trochę luzu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:50

Wszystko przez to że łowisz na PLETKĘ z plecionkami się tak nie dzieje.
Jak by co to okocim 0,0.

Użytkownik Paweł J edytował ten post 28 czerwiec 2020 - 19:51

  • BOB i SID lubią to

#7 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:50

Jeżeli wędka jest naprawdę szybka i dość sztywna oraz masz zakręcony na beton hamulec kołowrotka  = temu, że coś musi puścić . Skoro plecionka jest najwrażliwszym i najsłabszym elementem  zestawu .... to właśnie ONA pęka ...

Dokładnie też sprawdź stan przelotek i wodzika , bo to też ma bardzo duży wpływ na takie rzeczy ... i nie gołym okiem tylko użyj szkła powiększającego,  zwróć uwagę na nierówności , pęknięcia , rowki ....

 

No i oczywiści odpuść ten ZABETONOWANY hamulec , bo to nigdy nie było sposobem na skuteczne zacięcie .....  ;)  :)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 28 czerwiec 2020 - 19:51


#8 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:52

Jeżeli wędka jest naprawdę szybka i dość sztywna oraz masz zakręcony na beton hamulec kołowrotka = temu, że coś musi puścić . Skoro plecionka jest najwrażliwszym i najsłabszym elementem zestawu .... to właśnie ONA pęka ...
Dokładnie też sprawdź stan przelotek i wodzika , bo to też ma bardzo duży wpływ na takie rzeczy ... i nie gołym okiem tylko użyj szkła powiększającego, zwróć uwagę na nierówności , pęknięcia , rowki ....

No i oczywiści odpuść ten ZABETONOWANY hamulec , bo to nigdy nie było sposobem na skuteczne zacięcie ..... ;) :)


A to nie jest przypadkiem tak, że jak nie masz „ przysłowiowego „ betonu to w sandała dużego możesz nie wbić kotwic ?

#9 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:54

Wszystko przez to że łowisz na PLETKĘ z plecionkami się tak nie dzieje.
Jak by co to okocim 0,0.


Spoko bracie. Była do testów. Tak jak mówisz w czym święta racja.
Spider w dk jest powszechnie znany. Ludzie stosują, łapią trocie po kilka kg i spokojnie wytrzymuje. A są przeciążenia ogromne bo sam lowilem te ryby.
Ale w pionie jest inaczej przy zacięciu zapewne.
Większe przeciążenia.

#10 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:54

Jeżeli wędka jest naprawdę szybka i dość sztywna oraz masz zakręcony na beton hamulec kołowrotka = temu, że coś musi puścić . Skoro plecionka jest najwrażliwszym i najsłabszym elementem zestawu .... to właśnie ONA pęka ...
Dokładnie też sprawdź stan przelotek i wodzika , bo to też ma bardzo duży wpływ na takie rzeczy ... i nie gołym okiem tylko użyj szkła powiększającego, zwróć uwagę na nierówności , pęknięcia , rowki ....

No i oczywiści odpuść ten ZABETONOWANY hamulec , bo to nigdy nie było sposobem na skuteczne zacięcie ..... ;) :)


Tak też mi się wydaje.
Za duża siła względem 0.12- stki.
Po prostu dostaje po dupsku.

#11 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 czerwiec 2020 - 19:58

... gdybym tak uważał , to pewnie nigdy bym nie złowił żadnego z nich , a już na pewno tych największych ...  ;)  :P

 

... zawsze i wszędzie i przy każdej przynęcie oraz sposobie łowienia  tych ryb mam go ustawionego na 3/4 wytrzymałości plecionki ...  opór ale taki , żeby ryba na pierwszy ogień mogła coś wyciągnąć z kołowrotka ...  ;)



#12 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 28 czerwiec 2020 - 20:20

Spoko bracie. Była do testów. Tak jak mówisz w czym święta racja.
Spider w dk jest powszechnie znany. Ludzie stosują, łapią trocie po kilka kg i spokojnie wytrzymuje. A są przeciążenia ogromne bo sam lowilem te ryby.
Ale w pionie jest inaczej przy zacięciu zapewne.
Większe przeciążenia.

Krótki odcinek. Łowiąc trocie 50m od brzegu nawet plecionka się rozciąga... Brania sandaczy spod łodzi to najbardziej hardcorowe brania!!! Kup 1,5 PE z YGK lub Duela i powinno pomóc. Na koniec zestawu dorzuć FC lub nylon, przynajmniej metr.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#13 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 28 czerwiec 2020 - 20:53

Jaki jest sens stosowania plecionki 0,12 do kija 80 g i przynęt 20cm +.
Jakoś nie idzie mi to w parze.

#14 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 21:02

Krótki odcinek. Łowiąc trocie 50m od brzegu nawet plecionka się rozciąga... Brania sandaczy spod łodzi to najbardziej hardcorowe brania!!! Kup 1,5 PE z YGK lub Duela i powinno pomóc. Na koniec zestawu dorzuć FC lub nylon, przynajmniej metr.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

używam fluo 0.61 1m czasem 1m+ połączonego z pletką, nie problem tutaj tylko w lince :D 



#15 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 28 czerwiec 2020 - 21:03

Jaki jest sens stosowania plecionki 0,12 do kija 80 g i przynęt 20cm +.
Jakoś nie idzie mi to w parze.

 

No nie wiem, chciałem mieć jak najmniejsze tarcie po prostu w wodzie, stąd o.... 



#16 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 29 czerwiec 2020 - 15:48

Kij do 80 g i hamulec w kołowrotku na beton, to nawet przy niezbyt mocnym zacięciu urwiesz. Trzeba pogrubić plecionkę/wzmocnić,  i odpuścić nieco hamulec. Przypon FC 0,60 masz dobrze dobrany do kija.



#17 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 29 czerwiec 2020 - 16:09

Mam kija do 52 g
Gdzie wy macie 80 g ? :D
Chociaż pewnie przeciążyć go do 80 można.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 29 czerwiec 2020 - 16:25

Spróbuj podmienić multik na inny ale z tą samą linką. Jestem ciekaw, czy zjawisko będzie się powtarzać.



#19 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 czerwiec 2020 - 16:32

Wymień linkę na grubsza, dłuższy odcinek FC i będzie okej. 0,12 to to tak na okonie na grubiej

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

#20 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 29 czerwiec 2020 - 17:00

Spróbuj podmienić multik na inny ale z tą samą linką. Jestem ciekaw, czy zjawisko będzie się powtarzać.

Też jestem ciekawy, teraz lecę nad wodę z curado 201k, chyba spróbuje jeszcze raz z pletką, chociaż mam co do tego mieszane uczucia. 

 

Zamówiłem daiwe tournamenta 0.16, powinno wystarczyć.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych