Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pleciona koszulka na łączniki linka - przypon


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 20 sierpień 2020 - 20:09

ktoś wie gdzie to kupić w wersji super strong, tak 50lbs+ ??

#2 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 sierpień 2020 - 21:27

Kiedyś nie było z tym problemu, teraz po perypetiach Gudebroda bywa różnie. Na Ebayu jest w pęczkach 10YD ale pomarańczowy.

 

https://www.ebay.co....s-/193620689621

 

 

PS. Starego bezbarwnego Gudebroda 50lb mam kawałek taki z 18cm jesli Cię urządza...

 

PS2. przypomniało mi się że chyba Cortland Braided Mono, to jest to samo. Może gdzieś jeszcze upolujesz.


Użytkownik venom_666 edytował ten post 20 sierpień 2020 - 21:41

  • mack lubi to

#3 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisano 20 sierpień 2020 - 22:06

ktoś wie gdzie to kupić w wersji super strong, tak 50lbs+ ??

Nie wiem jaka jest tego wytrzymałość, ale w marketach budowlanych bywa, nie zawsze i nie wszędzie, pleciona "linka murarska".

Używałem tego na podkład pod linki na kołowrotku. Podaj adres na priv i podeślę, ze 2-3 metry jeszcze mam, jasno zielona jest.


Użytkownik Kokosz edytował ten post 20 sierpień 2020 - 22:07

  • mack lubi to

#4 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 21 sierpień 2020 - 07:58

Może tu

https://www.fishingm...loops~1140.html

 

kiedyś był w taimieniu,juz chyba nie mają .


  • mack lubi to

#5 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 sierpień 2020 - 09:26

@venom_666
dzięki za podpowiedź z tym Cortlandem, faktycznie robią to o co mi chodzi. Co prawda dostępność nawet online jest ograniczona, ale mam jeszcze dużo czasu żeby to dorwać.

@Kokosz
Dzięki za dobre chęci ale obawiam się że ta linka będzie za słaba

@filip
Problem z oryginalnymi łącznikami jest taki że zazwyczaj pętelka jest wykonywana przez wciągnięcie do środka krótkiego 1-1,5cm odcinka i zabezpieczenie klejem. Na standardowe potrzeby to wystarcza ale nie na duże morskie ryby.
Łączniki jakich potrzebuję muszą być plecione z grubszej żyłki i dwuwarstwowe na całe długości. Większą masa nie ma znaczenia bo mowa o linkach w klasie 11 i 12. Jedyne gotowe spełniające te warunki jakie znalazłem to te Snowbee w wersji Jumbo, ale wydają mi się jakieś krótkawe.... stąd pomysł żeby wykonać samemu.
https://caddis.pl/pr...-JUMBO-x-3.html

#6 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 21 sierpień 2020 - 11:59

Kiedyś z braku odpowiedniego łacznika poradziłem sobie ciut inaczej. Odciąłem gotową pętelkę i zrobiłem od nowa ale krótszy odcinek dałem na zewnątrz. Nie zaklejałem tego od razu, tylko podejrzanym w necie sposobem, zdjąłem kawałek otuliny z linki i zakładając łaczni przeciagnąłem rdzeń przez cała pętelkę i do tyłu w odcinek który był podwójny. Wtedy kelj, omotka i na końcu łacznika druga. Nie było siły żeby to puściło ;)

 

W tym Jumbo mimo że krótki możesz zrobić tak samo, wytrzyma napewno mimo "krótkości".


Użytkownik venom_666 edytował ten post 21 sierpień 2020 - 12:01

  • mack lubi to

#7 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 sierpień 2020 - 16:03

Jednak w tym przypadku obciążenia są przenoszone głównie przez pętelkę z rdzenia linki. O ile dobrze rozumiem zasadę działania plecionych łączników, obciążenie przyponu zaciska oplot wokół linki. Aby to było skuteczne owijka / koszulka powinna być na końcu łącznika (tym od strony kija). Jeśli zrobisz owijkę na początku łącznika, a tak jak rozumiem zrobiłeś aby złapać pętlę z rdzenia, to wyłączasz łącznik z układu przenoszenia siły.
Oczywiście jakby rdzeń puścił, ciągle jeszcze jest oplot który przeniesie siłę szarpnięcia, i w tym sensie dodatkowa pętla z rdzenia to może być dobry pomysł.

#8 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisano 22 sierpień 2020 - 21:59

@Kokosz
Dzięki za dobre chęci ale obawiam się że ta linka będzie za słaba
 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebym przesłał tobie metr lub więcej i sam sprawdzisz wytrzymałość. Pojedynczego lub podwójnego "przeplotu".



#9 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 23 sierpień 2020 - 11:31

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebym przesłał tobie metr lub więcej i sam sprawdzisz wytrzymałość. Pojedynczego lub podwójnego "przeplotu".


Jeśli to nie kłopot dla ciebie to jasne że warto sprawdzić ten materiał. Wysłałem adres na priv.
Dzięki!

#10 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 sierpień 2020 - 12:58

GT?



#11 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 23 sierpień 2020 - 13:38

Tak, druga próba. Przeglądając sprzęt zauważyłem że pętelki fabryczne 2 linek są naderwane. Chcę obciąć i zastąpić czymś solidniejszym.

#12 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:02

Połamania! I opowiedz po powrocie jak było.


  • mack lubi to

#13 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 23 sierpień 2020 - 15:13

To jeszcze parę miesięcy, ale sprzęt lubię mieć przygotowany z wyprzedzeniem, żeby nie było tak jak ostatnio kiedy zamiast zamówionej w US jednoręcznej dwunastki cross z uchwytem XGRIP przyszła dwuręczna 15 stopowa dziesiątka z serii XACT, a na wymianę czasu już nie starczyło, pomimo że sklep wysłał właściwy kij nie czekając na zwrot. Teraz z tego się śmieje ale wtedy nie było mi do śmiechu...

#14 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 23 sierpień 2020 - 17:01

@mack

A pleciona linka sumowa czy karpiowa nie będzie? Na fotkach masz np. Sufix Super Cat która wg opisu ma 100Lbs jest plecioną i wewnątrz idzie wsadzic wykałaczkę (foty). Na linkę będzie za mała średnica? Wytrzymałość chyba nie.
_____

Załączone pliki


  • mack lubi to

#15 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 23 sierpień 2020 - 21:21

@mack

A pleciona linka sumowa czy karpiowa nie będzie? Na fotkach masz np. Sufix Super Cat która wg opisu ma 100Lbs jest plecioną i wewnątrz idzie wsadzic wykałaczkę (foty). Na linkę będzie za mała średnica? Wytrzymałość chyba nie.
_____


Nie wiedziałem że takie coś istnieje, łowię tylko na muchę. Dzięki za podpowiedź, wygląda obiecująco, też sprawdzę.

#16 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 23 sierpień 2020 - 22:12

No dobra, niechby się znalazł odpowiednio długi pleciony łącznik o wytrzymałości ponad 50 funtów, ok. Ale problemem jest nie jego wytrzymałość, ale wytrzymałość rdzenia linki (bo otuliny możemy sobie darować). Jeśli rdzeń będzie słabszy od szukanego łącznika z plecionki, to jest to trochę bez sensu. Może lepiej byłoby zarobić pętlę z rdzenia, zabezpieczając ją przed przecięciem przez przypon? Przykładowo przez naciągnięcie na nią kawałka żyłkowej plecionki. Nie mam pojęcia jaką wytrzymałość ma rdzeń linki 11, 12, tak tylko sobie kombinuję. 



#17 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 24 sierpień 2020 - 07:44

Mack znalazłem.

http://flyfishingres...NICA_LOOPS_.pdf

 

Moja modyfikacja polegała na tym że plecionka szła podwójnie i rdzeń sięgał do górnej omotki, ale w sumie chyba niepotrzebnie.


  • filip, mack i trout master lubią to

#18 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 24 sierpień 2020 - 08:15

@jachu
Linki dedykowane do połowu dużych tropikalnych ryb mają obecnie rdzenie o wytrzymałości od 50 do 100 lbs w zależności od producenta i modelu. Do tego przypon z 80 - 100 lbs FC dla ochrony przed przetarciem o rafę, i backing 75 - 80 lbs, więc niestety zdarza się, że ryba rwie lub zabiera linkę i trzeba mieć zapasową. Jednak w większości przypadków zerwanie linki następuje w wyniku przetarcia o rafę. W związku z tym, a także temperaturą otoczenia (nie tylko woda ale też rozgrzany deck łódki na którym leży linka gotowa do rzutu) otuliny tych linek są wykonane z trwałych i twardych tworzyw w porównaniu do linek słodkowodnych i raczej nie umniejszałbym ich roli. Stanowią one ważne zabezpieczenie rdzenia przed mechanicznym osłabieniem. Pętla z rdzenia zawsze tworzy słaby punkt w miejscu gdzie kończy się otulina - z uwagi na mniejszą sztywność w tym miejscu powstaje taki zawias który pracuje i z czasem osłabia rdzeń.
W praktyce stosuje się 2 sposoby wykonania pętelki: mocny łącznik lub pętla z całej linki (bez ściągania otuliny) spięta dwoma nailknotami.

Użytkownik mack edytował ten post 24 sierpień 2020 - 08:16

  • hi tower lubi to

#19 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 25 sierpień 2020 - 16:58

Odszedłem całkowicie od wszelkich łączników.
Dawniej zacząłem stosować ten sposób w ciężkich zestawach dwuręcznych.



Teraz praktycznie w każdej klasie linki SH i DH. Wytrzymałość taka jak przyponu.

Wymiana przyponu "kosztuje" co prawda ze 2cm linki ale mam pewność że nic dodatkowego nie znajduje się na lince.

Zresztą zawsze warto umieć w sytuacji awaryjnej.

Jak często wymieniasz cały przypon?
Być może czestotliwość wymian dyskwalifikuje ten sposób ..... ale nie przypuszczam. W najgorszym razie można wymienić końcową część, zderzakowym czy podobnym.

tomaszek11
  • trout master lubi to

#20 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 25 sierpień 2020 - 18:37

@tomaszek11

Trochę słabo widzę wykonanie tego nailknota przyponem na GT.. 100 lbs FC ma 1mm średnicy... no i z uwagi na częsty kontakt z rafą wymienia się go praktycznie codziennie i prawie zawsze po holu ryby.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych