Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czuły kij do CW 20 g - szczupak na lekko - budżet do 700 zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   bzman

bzman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 03 wrzesień 2020 - 16:34

Dzisiaj kręciłem Stradic 4000 FL, na sucho bajka, przebolałbym nawet T-knoba (bo jak pisałem wcześniej wolę I-knob). Pasuje mi też, że ma sporą wagę, bo fajnie wyważyłby kij. Wydaje mi się jednak, że 4000 do kija 5-21 to jednak trochę za grubo, tym bardziej, że lubię łowić "lżej" niż "ciężej".

 

Pozostaje jeszcze Stradic 2500 FL, ale ten jest lżejszy od Ultegry 2500, a Ultegra nie do końca wyważyła mi tej kij (Stradic 2500 ma 220 g, Ultegra 2500 ma 240 g). Pozostaje więc opcja doważenia dolnika, tylko jak to zrobić żeby miało to jakiś wygląd i nie "spitoliło" za bardzo korka w dolniku? Są jakieś fajne, gotowe krążki, inne rozwiązania? Dzisiaj co nieco szukałem, ale specjalnie nic nie znalazłem.



#42 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 03 wrzesień 2020 - 19:21

Idź do sklepu z wędką i podepnij daiwe bg. Zobaczysz jak pięknie grają wizualnie i jak fajnie kręci bg. To jest metalowy młynek, nie jakiś plastik. Miałem 2 beastmastery ex, jeden sparowany z bg drugi z biomasterem od shimano. Uwierz, daiwa bg to świetny młynek w wielkości 2500 będzie tworzył świetny duet z bestia.

#43 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 03 wrzesień 2020 - 19:43

Jest to jedno z popularnych przekonań, ale zasadniczo, wielkość (masa) kołowrotka nie wpływa znacząco na wyważenie wędki - nawet jeśli będziesz trzymał foregrip wybitnie wysoko kiepsko wyważony kij i tak będzie "leciał na pysk", więc nie polecam dobierania większego młynka w tym celu. Mniejszy kołowrotek i doważenie dolnika przyniesie znacznie lepszy rezultat.

 

Jeśli chcesz szybko i bezinwazyjnie wyważyć kijek to lameta ołowiowa, zwykle ok. 10g, oraz taśma izolacyjna załatwią sprawę.

Jeśli chcesz trwale i estetycznie to każdy rodbuilder ogarnie tego typu wyważenie kapsla.

 

Dodatkowo, do takiego zastosowania o jakim piszesz lżejszy kolowrotek będzie znacznie przyjemniejszy w użytkowaniu, a wszystkie nowoczesne konstrukcje jak Daiwa BG, Stradic FL czy ich podobizny są wystarczająco trwałe i ogólnie godne polecenia.

 

Po więcej informacji na temat wyważenia zerknij sobie tu: http://jerkbait.pl/t...chubster/page-2

 


Użytkownik kineret edytował ten post 03 wrzesień 2020 - 19:43

  • saitt, WalterW i Iluzjonista lubią to

#44 OFFLINE   Iluzjonista

Iluzjonista

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 03 wrzesień 2020 - 20:53

Wierzę, że kiedyś słowo "wyważanie" zostanie wyparte przez określenie "dopasowanie", ale długa droga do tego, bo nadal wielka jest wiara w magiczną moc ciężaru podczepionego w punkcie podparcia, który jakoby niweluje moment zginający. Ale jak kto lubi, bo na tym polega ta gra. 


  • WalterW lubi to

#45 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 04 wrzesień 2020 - 10:10

Jasne, kolega pisał o wyważeniu (czyli prościej mówiąc dźwigni), ale dopasowanie wielkości młynka rónież jest bardzo istotne.

Kiedyś nie było aż takiego wyboru, ale gdyby mi to ktoś podpowiedział dziesięć lat temu to byłbym mu wdzięczny.

 

Duży młynek, oprócz tego że jest mocny, mocarny, mocarz, ma pancerne bebechy jak ruski czołg, stopkę full metal, którą nie złamie już żaden sum i duuużą pojemną szpulę, która pomieści koniecznie trzysta metrów mocnej plecionku linku, czekając na ten wymarzony odjazd (którego nota bene i tak nie będzie się dało zatrzymać) jest przy tym ciężki, bardziej męczy rękę i wcale nie rzuca dalej.

 

Mały kołowrotek dobrej klasy jest lżejszy, praktyczniejszy i do "normalnych" zestawów <30g w rodzimych warunkach sprawdzi się wyśmienicie. Warto zweryfikować poglądy ;)


  • golsyl lubi to

#46 OFFLINE   bzman

bzman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 04 wrzesień 2020 - 10:36

Dzięki za wszystkie sugestie.

 

Przespałem się z tematem i jednak przy mojej planowanej intensywności łowienia (może kilkanaście razy w roku nad wodą i raczej nie od rana do wieczora, tylko po kilka godzin), chyba odpuszczę sobie Stradica i będę celował trochę niżej. Jeszcze nie podjąłem decyzji, ale na celowniku wstępnie namierzone mam:

 

1) Shimano Ultegra 2500 FB (240 g) - jednak biorąc pod uwagę to, że mam już jedną Ultegrę 2500 (kupioną 2 lata temu pod kijek jigowy), chciałbym może spróbować jakiś inny model.

2) Daiwa BG 2500 (265 g) - chociaż to schodzący model i raczej ciężko będzie go znaleźć w Białymstoku do obejrzenia, a kupna w necie trochę się boję, wolałbym wcześniej obejrzeć młynek. Wiem, że można w razie czego zwrócić, ale szkoda mi po prostu czasu i nerwów.

3) Daiwa Legalis LT 4000C (240 g) - tak, mam świadomość, że to trochę niższa półka niż 2 powyżej i jednocześnie większy rozmiar, ale waży tyle samo, co Ultegra 2500 i na sucho zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie.

4) Ewentualnie trochę lżejsze i mniejsze Daiwa Legalis LT 3000D-C (215 g) lub Daiwa Legalis LT 2500D (205 g).

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie.


Użytkownik bzman edytował ten post 04 wrzesień 2020 - 10:43


#47 OFFLINE   Mirek*

Mirek*

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaHajnówka

Napisano 04 wrzesień 2020 - 11:18

Daiwa bg 2500 posiadam od dwóch lat z plecionka pp 16mm, posiada tylko jedną szpule, są do kupienia ale ich cena woła o pomste do nieba. Złego słowa nie powiem, najpierw sparowana z kijem 220/23g 113g teraz z kijem 230/32g 107g. Mam też z pp 14mm, jakie było moje zdziwienie gdy podczas zrywania przynęty z zaczepu pękła plecionka nie kij (wiem to było ryzykowne nie potrzebne) plecionka pewnie była uszkodzona lub węzeł nie odpowiedni.

Użytkownik Mirek* edytował ten post 04 wrzesień 2020 - 11:20


#48 OFFLINE   bzman

bzman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 04 wrzesień 2020 - 18:10

Byłem z moim Beastmasterem fx 240 ml 5-21 pod przymiarkę Daiwy Legalis LT 4000C. I z tym kijem jednak to nie to. Nie ma tragedii oczywiście i wielu osobom takie zestawienie może przypasować. Ale wg mnie czuć pewien dysonans między kijem a młynkiem, wiem że Beastmaster to średnia półka, ale Legalis, mimo, że robi dobre wrażenie solo, po dopięciu do kija jakoś mi nie pasuje do Beastmastera. Dlatego też nie próbowałem mniejszych rozmiarów Legalisa.

 

Także zdecyduję się chyba na Daiwę BG 2500. Możecie polecić jakiś sklep godny zaufania?

https://www.google.c...iw=1280&bih=733


Użytkownik bzman edytował ten post 04 wrzesień 2020 - 18:53


#49 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 04 wrzesień 2020 - 19:41

Ja dwie 8000 kupiłem w makarfish.pl
Widzę że w centrum wędkarstwa są promocje więc najlepiej tam. Chyba coś zamówię, może kolejna bg:)

Użytkownik Negra edytował ten post 04 wrzesień 2020 - 19:43


#50 ONLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 214 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 04 wrzesień 2020 - 22:17

Dragon HM69 Sting 2.75m 4-18g. Masz wszystko wg Twojego opisu. A cena za nówkę nawet poniżej 500zł na Alle...
  • popper lubi to

#51 OFFLINE   bzman

bzman

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 05 wrzesień 2020 - 11:07

Ostatecznie kupiony zestaw kij + młynek: Shimano Beastmaster FX Spinning 2,40m 5-21g + Daiwa BG 2500.

Dziękuję Wam za pomoc :)


Użytkownik bzman edytował ten post 05 wrzesień 2020 - 11:26

  • Bolesław, Negra i wicher_dziki_koń lubią to

#52 OFFLINE   Mirek*

Mirek*

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaHajnówka

Napisano 05 wrzesień 2020 - 18:32

"Połamania" zobaczysz na jednym zestawie się nie skończy...

#53 OFFLINE   JakubUrsynpw

JakubUrsynpw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2022 - 10:16

Cześć wszystkim,

 

ja w sumie podobnie jak w temacie, też do 700, do szczupaka na lekko.

Z łódki, przynęty: obrotówki 4-5, wahadła 2, gumy,

 

długość? Jestem otwarty, niby wolę dłuższe kije ale dlaczego nie spróbować czegoś krótszego?

 

Nie potrzebuję super x fast telegrafu,

ważny jest wyrzut (bardziej długość niż precyzja) i żeby ryby nie zlatywały.

 

Popcornu nie serwuję;)



#54 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 03 styczeń 2022 - 11:20

Mogę z czystym sumieniem polecić Fujishi (kiedyś Fujitsu) Shogun SH.

Na tym forum były mocno krytykowane, zwłaszcza przez osoby które nigdy nie miały tych wędek w rękach.

Ja miałem dwa modele, 2,15m do 42g i 2,30m do 11g.

Byłem z nich zadowolony, odsprzedałem kumplowi który łowi na nie do dziś i bardzo sobie chwali.

Świetne, mięsiste blanki, przyzwoicie uzbrojone w dobrej klasy komponenty.

Może i trochę ciężkawe, ale dobrze wyważone i przez to nie męczą ręki.


  • JakubUrsynpw lubi to

#55 OFFLINE   JakubUrsynpw

JakubUrsynpw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 styczeń 2022 - 20:20

Dzięki!
wyglądają dobrze, chyba kupię do pomacania.



#56 ONLINE   Ostry krokodylec1

Ostry krokodylec1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaSouth- east PL

Napisano 07 styczeń 2022 - 11:27

Chciałem napisać popatrz na st croix seria premier-fajne kije do takich zastosowań np. model ps 76mf2- ale nie wiedziałem, że są już za ponad 10 stówek.

Użytkownik Ostry krokodylec1 edytował ten post 07 styczeń 2022 - 11:28

  • Jarek M lubi to

#57 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 07 styczeń 2022 - 12:29

Premierki świetnie nadają się pod zębatego.

Ale z ceną to ich troszkę poniosło  :o



#58 OFFLINE   JakubUrsynpw

JakubUrsynpw

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 styczeń 2022 - 11:36

Trzeba będzie popatrzeć na olx;)



#59 OFFLINE   delux64

delux64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:delux

Napisano 11 styczeń 2022 - 15:43

nie lepiej mojo bassa MJS71mf2,węgiel sc3 ,kij uniwersalny perełka na sandała i szczupaka..jak twierdzi Remik z CF...
,

Użytkownik delux64 edytował ten post 11 styczeń 2022 - 15:44


#60 OFFLINE   19john92

19john92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 497 postów

Napisano 11 styczeń 2022 - 17:24

Mam tego mojo i naprawdę bardzo fajny patyk pod jiga.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych