Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uprawnienia motorowodne w Holandii

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

Zniewalam okazy

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2605 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 wrzesień 2020 - 06:57

Pytanie do zorientowanych. Ostatnio znajomi zostali skontrolowani i Panowie policmajstrzy stwierdzili, że polski patent sternika motorowodnego nie jest ważnym dokumentem w tytułowym kraju. Temat jest mi znany ze Słowacji. Tam również nie są respektowane patenty PZMiNW. Sam kiedyś dzwoniłem do PZMu w tej sprawie i się dowiedziałem, że jedyny kraj z którym mamy podpisaną umowę o uznawanie patentów to Chorwacja. 

Przerobiłem trochę lektury i można w PL zaopatrzyć się w Certyfikat ISSA. Nie jest to patent dający konkretne uprawnienia, potwierdza jedynie, że posiadasz kompetencje do prowadzenia jachtów motorowodnych. Wśród krajów które ten certyfikat honorują jest wymieniona Holandia.

Ale taki certyfikat kosztuje w PL prawie 1000pln za kurs + jego wystawienie. Nie chcę umoczyć tej kasy, więc może ktoś da radę się tutaj w temacie wypowiedzieć. 

#2 OFFLINE   chojny83

chojny83

Zaawansowany

• PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 776 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Mepps Team Polska

Napisano 14 wrzesień 2020 - 07:27

Dziwne to co piszesz z tą Chorwacją.

Nie wiem, które kraje to respektują według prawa ale wielokrotnie bylem kontrolowany w Niemczech i nikt mi problemów nie robił.

Dodam, że jak nie dałem do kontroli patentu (nieświadomie), to zwrócono mi na to uwagę i musiałem go pokazać.

W Szwecji też raz miałem kontrolę i problemów nie było.

Faktem jest, że nie wiem od ilu km w Szwecji czy Niemczech jest wymagany patent. Ja pływam tylko na 20km więc w porównaniu do ich sprzętu to jest jakby nasz polski Fiat 126p :)

#3 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

Zniewalam okazy

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2605 postów

Napisano 14 wrzesień 2020 - 07:48

Nasze patenty na mocy umowy międzynarodowej działają wyłącznie w Chorwacji. Tak było w zeszłym roku kiedy pytałem u zródła czyli w PZMiNW. Reszta krajów wyłącznie uznaniowo jak się kontrolerowi zachce i jaką pała miłością do polaków. Na Słowacji draka zaczęła się w zeszłym roku po tym, jak słowacy pokupowali nasze patenty i były wypadki po pijaku.Każdy kraj ma inne wytyczne odnośnie patentów. W Holandii musisz mieć kwit jeśli poruszasz się łodzią rozwijającą +20kmh i moc silnika nie ma tu nic do rzeczy.

#4 OFFLINE   albercik2

albercik2

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 14 wrzesień 2020 - 18:49

Na pewno w 2017 Polski patent był respektowany w Hiszpanii

#5 OFFLINE   piernik

piernik

Forumowicz

• +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 14 wrzesień 2020 - 19:35

Zrób RYA-Level2, masz potwierdzenie kompetencji na motorówki  do 10 m . Mnie kontrolowali na Chorwacji i w Grecji  nie było problemu  , mam uprawnienia  motorowodnego sternika  morskiego i RYA SRC-DSC

#6 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

Zniewalam okazy

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2605 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 06:17

Paweł zarówno certyfikaty z RYA jak i ISSA, są zgodne z rezolucją no.40 UNECE którą podpisało bardzo wiele krajów(oczywiście nie Polska). Więc czy masz jeden czy drugi nie powinno robić różnicy. A ten z ISSA mam na miejscu kurs 80km od domu i w zasadzie już się upewniłem, że wystarczy. Chciałem się tu dowiedzieć czegoś ekstra od kolegów ale w sumie jedynie Ty udzieliłeś merytorycznej odpowiedzi. Dzięki.

#7 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

Zniewalam okazy

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2605 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 06:43

Tutaj przydatne linki:

https://blog.clickan...ich-za-granica/

https://www.unece.or...olution_40.html

https://www.rejsyisz...-czy-certyfikat

I link do certyfikatu holenderskiego, podobnie jak te z ISSA oraz RYA jest zgodny z res.no.40 UNCE i stanrardem ICC

https://www.cbr.nl/n...arbewijs-ii.htm

Co ciekawe te certyfikaty nie dają sternikowi żadnych uprawnień na mocy prawa. Stwierdzają jedynie, że posiadacz dokumentu ma wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia łajby. 

#8 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

Zniewalam okazy

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2605 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 07:06

Na pewno w 2017 Polski patent był respektowany w Hiszpanii

Do czasu aż rodacy nie narobią jakiegoś bajzlu. Wtedy się szybciutko okaże, że patent z PZMiNW w danym kraju nie działa. Dokładnie tak było w zeszłym roku na Słowacji. Gały mi prawie wyszły z orbit ze zdziwienia. Nie wierzyłem, zadzwoniłem do PZMiNW a pani z rozbrajającą szvzerością powiedziała mi, że w Chorwacji nie będzie problemu a w innych krajach to już różnie może być i zależy od lokalnych przepisów oraz widzimisie kontrolującego.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych