Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brodzenie bez "gaci"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 21 wrzesień 2020 - 21:37

Witam

Podczas oglądania youtubowych filmików o tematyce ogólnie określanej "New Zealand Big Trout" 😉 moją uwagę przykuł fakt, że główni bohaterowie z gatunku Homo sapiens, w odróżnieniu od Salmo trutta, występują często w szortach, "leginsach" tj. różnego rodzaju kalesonkach i butach do brodzenia.
W związku z powyższym nurtuje mnie pytanie, czy wynika to z restrykcyjnych przepisów fitosanitarnych w NZ dotyczących sprzętu, który mógłby służyć "przywleczeniu" obcych gatunków (powierzchnia woderów ?), czy też ma to inne uzasadnienie (wygoda, tradycja itp., itd.)
Nie miałem okazji sprawdzić u źródła i raczej się w najbliższej przyszłości nie zanosi 😉, więc uwagi osób znających temat z autopsji są bardzo pożądane.

Użytkownik Jarek M edytował ten post 21 wrzesień 2020 - 21:37


#2 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 21 wrzesień 2020 - 21:56

Eee... jak jest ciepło to również tak kicam. Przecież w warunkach upału śpiochy sprawiają że spływasz potem....



#3 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 21 wrzesień 2020 - 22:12

Opierając się na sinych nosach bohaterów niekoniecznie jest ciepło 😉 Ja też młode lata spędziłem "szlajając" się po rzekach w podwiniętych gaciach (niekoniecznie w ciepłych porach roku), ale zastanawiają mnie powody takiego sposobu brodzenia. Ja szczególnego komfortu sobie nie przypominam (mówimy o rzeczkach pstrągowych).

#4 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 08:06

Tak, tak - dokładnie mam na myśli pstrągowe rzeczki i zarosnięte brzegi. Długie spodnie (przewiewne, szybkoschnące), buty do brodzenia i jest super komfort. Spiochów w upał sobie nie wyobrażam.

Co do warunków sanitarnych to często są zakazane buty na filcu właśnie ze względu na przenoszenie bakterii, ale butów na gumie (np podeszwa Vibram) to nie dotyczy.

Nie ma raczej to zastosowania do śpiochów..... więc może taki nieco hardkorowy sport? Bo z bidy chyba raczej nie :)


  • Jozi, Sayonara i Filip14 lubią to

#5 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 22 wrzesień 2020 - 08:25

Didymosphenia geminata - okrzemek, rodzaj glonów inwazyjnie rozrastających się w zimnych pstrągowych wodach. Ich zarodnie łatwo przenoszą się na filcu i neoprenie. Zelandczycy mają z tym problem - zresztą inne nacje też.

Tu możesz poczytać więcej:

 

https://fishandgame....s-restrictions/

 

Pomijając okrzemki - brodzenie w krótkich spodenkach i papetkach jest cool :P :P :P


  • malinabar i Bander lubią to

#6 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 08:31

A widzisz - nie wiedziałem że na neopremie się również przenosi. Człowiek uczy sie całe życie :)


Użytkownik Bander edytował ten post 22 wrzesień 2020 - 08:31


#7 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 22 wrzesień 2020 - 09:44

Didymosphenia geminata - okrzemek, rodzaj glonów inwazyjnie rozrastających się w zimnych pstrągowych wodach. Ich zarodnie łatwo przenoszą się na filcu i neoprenie. Zelandczycy mają z tym problem - zresztą inne nacje też.
Tu możesz poczytać więcej:

https://fishandgame....s-restrictions/

Pomijając okrzemki - brodzenie w krótkich spodenkach i papetkach jest cool :P :P :P


No tak 😄 Wszystko wskazuje na to, że powodem jest świadomość ekologiczna. Łatwiej za pomocą pralki oczyścić i wysuszyć kalesonki niż śpiochy z goreteksu 😉

#8 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 22 wrzesień 2020 - 12:02

To nie całkiem tak... ;)

Ile razy w życiu... wyprałeś neopreny czy buty na filcu? Albo ilu znasz wędkarzy którzy to robią? Ja wyprałem neopreny raz. Raz na 40 lat ganiania z wędką. A normalnie - wszelki syf, chabaź, błotko i... endospory - przetrwalniki okrzemków - olewam, bo opłucze się to samo na kolejnym wyjeździe, na kolejnej rzece. Więcej nie trzeba... Gołe nogi czy materiałowe spodnie myjesz/pierzesz zawsze jak są brudne.



#9 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 22 wrzesień 2020 - 12:35

W NZ, Islandii, Chile, Argentynie, jest obowiązek dezynfekcji całego sprzętu i to obowiązek przestrzegany. Także to chyba nie tędy droga, zwykłe gacie też trzeba zdezynfekować jeśli mają służyć wędkowaniu.


  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 22 wrzesień 2020 - 13:39

Tak. Obowiązek dezynfekcji dotyczy przyjezdnych. Wędkarzy miejscowych, którzy krążą pomiędzy rzekami "zarażonymi", a czystymi już nie...



#11 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 23 wrzesień 2020 - 04:48

... Gołe nogi czy materiałowe spodnie myjesz/pierzesz zawsze jak są brudne.


Właśnie o tym pisałem. Zwykłe spodenki i kalesonki można prać co wyprawę. I tym samym ograniczać rozprzestrzenianie obcego gatunku. W sumie, gdybym miał okazję polecieć, to zamiast tracić czas na procedury dezynfekcji wolałbym "przemęczyć" się w krótkich gatkach i adidasach. Wygoda to inna sprawa 😉
  • dreadknight lubi to

#12 OFFLINE   Sleepy Jeezy

Sleepy Jeezy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 wrzesień 2020 - 07:37

Kiedyś to już widziałem i sprawdzałem co to za rozwiązanie. Z tego co udało mi się dojść, to nie są leginsy, tylko pianka do surfowania/spodenki kajakarskie. Wykonane sa z cienkich neoprenow 1-2mm mocno opinajac nogę.  Jak rozkminisz szczelne połączenie z butem, myślę że może być to sporo wygodniejsze od normalnych neoprenów. Sam nie sprawdzałem ale mam w planach



#13 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 wrzesień 2020 - 10:30

Właśnie o tym pisałem. Zwykłe spodenki i kalesonki można prać co wyprawę. I tym samym ograniczać rozprzestrzenianie obcego gatunku. W sumie, gdybym miał okazję polecieć, to zamiast tracić czas na procedury dezynfekcji wolałbym "przemęczyć" się w krótkich gatkach i adidasach. Wygoda to inna sprawa

 

"Procedura" trwa kilka minut. W Chile spotkałem się z tym, że w miejscach, gdzie docierają wędkarze stoją beczki ze środkiem dezynfekcyjnym, ubierasz się w gacie i buty, wchodzisz do beczki i już. Resztę z opryskiwacza stojącego obok, otwierasz pudełka z przynętami, spryskujesz niewielką ilością płynu i masz pewność, że nie przyniosłeś świństwa, podobnie z kołowrotkami


  • Alexspin lubi to

#14 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 wrzesień 2020 - 11:58

Podejrzewam, że u nas by to nie przeszło. Beczki w krótkim czasie znalazłyby prywatnych "właścicieli", a płyn w spryskiwaczach "przydałby się" w domu, garażu itp itd... :(

 

Ps

Bartku, na marginesie - czy takie spryskanie przynęt środkiem dezynfekującym nie odstrasza ryb?


Użytkownik Alexspin edytował ten post 23 wrzesień 2020 - 12:00


#15 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 wrzesień 2020 - 14:07

Nie zauważyłem, płyn jest bezwonny i nie zostawia żadnego nalotu.

Pstrągom i trociom nie przeszkadzała dezynfekcja


  • Alexspin lubi to

#16 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 14 październik 2020 - 22:31

Witam.

Wysokoprocentowy alkohol i zwierzętom nie przeszkadza wcale w egzystencji ...  :D

Ciekawy wątek tak na marginesie.

Pozdrawiam.



#17 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 15 październik 2020 - 09:20

To nie były roztwory alkoholu, niestety już nie pamiętam nazwy preparatu, jest dostępny u nas za niewielkie pieniądze.



#18 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 04 listopad 2020 - 16:42

Choćby aldehyd glutarowy czy fenoksyetanol




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych