Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Haki bezzadziorowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
175 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 25 listopad 2012 - 13:19

Bardzo fajnie, ale... jak ma się to do zmian termicznych w strukturze haków? Domyślam się, że nikt z Was tego nie badał, a może nawet nie brał pod uwagę :P Przy zagnieceniu grotów problem odpada. Nie zrozumcie mnie źle - każdy robi z hakami, co mu się żywnie podoba i jak ma czas, to niech piłuje, nadtapia i inne cuda czyni. Tylko co z trwałością haków? Pytam, bo czytałem różne, niepokojące historie, a nikt z Was się do tego nie odniósł.

#62 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 listopad 2012 - 13:29

To ja już raczej podjąłem decyzję. Będzie co robić w długie zimowe wieczory.

#63 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Napisano 25 listopad 2012 - 14:47

Bardzo fajnie, ale... jak ma się to do zmian termicznych w strukturze haków? ... a nikt z Was się do tego nie odniósł.



Małe i bardzo małe haki mają przeważnie miękkie i małe zadziory wystarczy tylko precyzyjnie dogiąć. Przy dużych hakach, dużych zadziorach delikatne i precyzyjne szlifowanie nie trwa długo, i nie nagrzewa zbytnio haka nawet w palcach nie czuć podniesionej temperatury w związku z czym nie ma obawy o zmiany termiczne w strukturze haka.

To ja już raczej podjąłem decyzję. Będzie co robić w długie zimowe wieczory.



Czym nas więcej tym lepiej dla ryb.

Użytkownik Zdzisław Czekała edytował ten post 02 lipiec 2013 - 18:26


#64 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 25 listopad 2012 - 14:49

Bardzo fajnie, ale... jak ma się to do zmian termicznych w strukturze haków? Domyślam się, że nikt z Was tego nie badał, a może nawet nie brał pod uwagę :P Przy zagnieceniu grotów problem odpada. Nie zrozumcie mnie źle - każdy robi z hakami, co mu się żywnie podoba i jak ma czas, to niech piłuje, nadtapia i inne cuda czyni. Tylko co z trwałością haków? Pytam, bo czytałem różne, niepokojące historie, a nikt z Was się do tego nie odniósł.


Ja takich historii nie czytałem a mi jeszcze żaden hak nie pękł. Ścinanie trwa chwilkę i wątpię aby zaszły jakieś drastyczne zmiany w strukturze.

#65 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 25 listopad 2012 - 23:10

Ja tez od dawien dawna stosuje haki i kotwice bez zadziora ale nie piłuje , kupuje i wymieniam . Nie zauważyłem zeby wiecej ryb sie uwalnialo podczas holu .

#66 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 26 listopad 2012 - 05:43

Z hakami muchowymi nie ma problemów, tu jest już spory wybór na rynku. Gorzej ze "zwykłymi", ale można sobie poradzić tak jak koledzy pisali powyżej, zagnanie\szlifowanie. Tu mała uwaga, lepiej przygotować sobie zestaw przynęt w domu niż nad wodą. Może się okazać że nie mamy na co łowić, jeśli nad danym akwenem nie można stosować haków z zadziorami. Pewnego razu jadąc nad jedną z rzek pstrągowych, gdzie obowiązują tylko haki bezzadziorowe, wrzuciłem do pudełek kilka obrotówek. Pech chciał że kropki akurat doskonale na nie reagowały, usuwanie grotów nad wodą i... duża ilość grotów pękła podczas tej operacji. W większości były to mepps'y.

#67 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2012 - 10:52

W większości haków ,szczególnie w wiekszych rozmiarach , mam spiłowane. Po zagięciu zadziora pozostaje czasami spory garb. Resztą się zajmę zimą.

Ten garb w niczym nie przeszkadza a wręcz przeciwnie - pewniej trzyma rybę w trakcie holu :D Takie haki robi np. Varivas model 2510WB. Sotsuję je do glajch i dużych nimf typu widelnica. Nie przypominam sobie abym miał kiedykolwiek spady z tych haków lub problemy z zacięciem ryby hej ;)

#68 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2012 - 11:10

Varivas 2510WB

Załączone pliki



#69 OFFLINE   RedruM

RedruM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów

Napisano 26 listopad 2012 - 15:45

Ja od dwoch lat zgniatam zadziory we wszystkich kupowanych przynetach i hakach. Obecnie nie wyobrazam sobie lowienia hakami zadziorowymi - odnosze wrazenie, ze bardziej sie staram podczas holowania (jestem lepszy technicznie) ryby niz wtedy gdy zadziory nie byly zgniecione, przez to mniej ryb spada. :-)

Zgadzam sie w 100% z napisanym przez Pana Zdzisława zdaniem:

"Dzisiaj nie wyobrażam sobie łowienia ryb z użyciem haków z zadziorem po prostu nie wyobrażam jak również nie wyobrażam sobie stosowania haków z zadziorem przez wędkarzy stosujących C&R"

Dla mnie to naturalne:

Wszystko wypuszczam = Nie uzywam hakow z zadziorami

Polecam kazdemu :-)

#70 OFFLINE   Fr0ntliner

Fr0ntliner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaOsaczony przez mięsiarzy >_<

Napisano 26 listopad 2012 - 16:23

Wiecie jak wygląda 20 cm pstrąg zdjęty z obrotówki nr 1 z zadziorami?Jak kotlet?! :wacko:
Nawet jakbym mu chciał wsadzić te 3 groty w paszczę to nie dałbym rady!Kotwica ledwie się mieści,dziw,że w ogóle ryba potrafi ją zassać.Dlatego nie łowię na obrotówki łososiowatych.
Od 5 lat nie ma u mnie w pudełku przynęty z zadziorami.To prawda,że więcej ryb spada.I to właśnie tych "bardziej dzikich",bo zacięty lorbas jest więcej w powietrzu niż w wodzie.Prawdziwą satysfakcję odczuwam wtedy,gdy ryba bez uszczerbku na zdrowiu odpływa.A złowiony 4'krotnie "półmetrowiec" wynagradza wszystkie spady jego kolegów.
Jeśli to możliwe to odhaczam w wodzie,nie pchając na siłę do podbieraka.Mierzę tylko 50+ :) Za wiele ich nie było ale to kadży wie jak jest .
Zrezygnowałem również z robienia zdjęć pstrągom,na rzecz filmów.Pomyślcie czy owy delikwent da się od tak pięknie wyeksponować do fotki?Czy może postanowi się wyślizgnąć z ręki i wskoczyć w krzaki?Jak oglądam zdjęcia z upier... w liściach/trawie rybami to mnie zalewa...
No tak C&R,tylko w jakim stylu :o Robiłem fotki bolkom,szczupakom,pięknie współpracowały.Pstrąg to inna bajka.
Używam kotwiczek/główek gamakatsu.Po zagięciu dobrze wyglądają.
Podsumowując...Lepszy garbaty przygięty niż w ogóle.
Pozdrawiam

Użytkownik Fr0ntliner edytował ten post 26 listopad 2012 - 16:26


#71 ONLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 26 listopad 2012 - 16:51

Nie wyobrażam sobie łowienia pstrągów i kleniojazi z użyciem haków z zadziorem. Każdy, kto widział lub złowił malucha zapiętego na kilka grotów na raz wie, że taka ryba zwykle ma małe szanse na przeżycie. Haki przyginam. W Ownerowskich ST36 zadzior jest na tyle mały że nawet nie powstaje zbyt duże zgrubienie. Od nowego sezonu chcę spróbować zbroić woblery w bezzadziorowe haki. Ciekawy jestem jak to sie przełoży na efektywność holi. Mam nadzieję że nie będzie gorzej!
Zastanawiam i waham się jednak przy jerkach i dużych główkach jigowych. (dużych - to znaczy od haka 4/0 w zwyż). Za zagięciem grotów przemawia dobro ryb, mniejszy strach przy podbieraniu szczupaków (nie używam gripów) ręką oraz łatwość odpięcia ryby i podbieraka z haków. Jednak duża masa przynęty to także spora bezwładność. Przy ostro walczących rybach tworzy się spora siła działajaca dźwignią. I wydaje mi się z czysto teoretycznego punktu widzenia że o wysunięcie haka zdecydowanie łatwiej. Tym bardziej że sprzyja takiej sytuacji sztywny kij oraz plecionka.
A może dramatyzuję? :)

#72 OFFLINE   Fr0ntliner

Fr0ntliner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaOsaczony przez mięsiarzy >_<

Napisano 26 listopad 2012 - 17:48

Niekoniecznie musi to się sprawdzić.
W wielu przypadkach ryba złowiona przeze mnie na gumkę długości 4-5cm na haku nr 1 była bardziej pokaleczona niż po dwu kotwicowym woblerku.
Przynęta na pojedynczym haku zassana głębiej,hak wbity był przez oko ryby na wylot.Pomimo bezzadziorowego nie wyglądało to za dobrze.
Pamiętaj,że kotwiczki są czepne ale za to mają krótkie,płytkie ramionka.
Pojedynczy haczyk jak wbije się w środku paszczy to dziurawi na wylot,bez zadziora być może łatwiej wchodzi.
Łowiąc na woblery kilka lat nie zdarzyło mi się aby kotwica przebiła oko ryby.Bywało,że niewiele brakowało ale to może kwestia "szczęścia".
W każdym bądź razie były to płytkie rany.
Pozdrawiam
  • Mari lubi to

#73 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisano 26 listopad 2012 - 18:05

A jak to jest przy jerkach powyżej 40 gram i kotwicach 1/0 i większych. Ktoś ma już kilkuletnie miarodajne doświadczenia?


Przezbrajam duże jerki (Fatso, Slidery) w pojedyncze duże haki bez zadziora i jest ok. Najlepiej jak dobrze kłapnie i przynęta jest głęboko. Wtedy nie ma tematu. Używam haków bez zadziora nie tylko w spinningu, przy innych metodach też. Jedynie przy szczupakach (twardy pysk i skłonność do trzepania łbem) był problem. Zwłaszcza na początku i zwłaszcza przy łowieniu na gumy uzbrajane w pozbawiony zadzioru haczyk. Rozwiązaniem jest dozbrojka, często też z pojedynczego haka, lekko wbijana w gómę. Po braniu prawie zawsze hol odbywa się na dozbrojce. I chyba przez to, że nie jest ona na sztywno połączona z ciężką główką, tródno ją szczupakowi wytrzepać. Ale faktycznie hol szczupaków bez zadziora nie wybacza błędów.

#74 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 styczeń 2013 - 13:00

Gdzie można nabyć w Polsce (a i w całej Europie) kotwice bezzadziorowe ? Najlepiej oczywiscie via net. Interesują mnie  rozmiary 4, 3, 2, 1, 1/0, 2/0

U.


Użytkownik Ugly edytował ten post 20 styczeń 2013 - 13:02


#75 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 20 styczeń 2013 - 13:04

Popytaj Artura @Mefisto 

A probowałeś zbroić w pojedyncze haki bezzadziorków - jak dla mnie super



#76 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 styczeń 2013 - 18:26

VMC, po cenach hurtowych dla kazdego smiertelnika, w ilosci od 1000 sztuk :)



#77 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 styczeń 2013 - 18:27

http://allegro.pl/li...c bezzadziorowe



#78 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:13

VMC, po cenach hurtowych dla kazdego smiertelnika, w ilosci od 1000 sztuk :)

hmm...dziekuje  Pitt ale, jakby tu powiedzieć troszkę za dużo jak na moje skromne potrzeby. Jeszcze do tej pory mam kilkaset kotwic VMC, które kupiłem z pod lady gdzieś w końcu lat 80-tych :)

 

http://allegro.pl/li...c bezzadziorowe

Również dzięki :) , ale oferowane rozmiary są za małe :( ... Spróbuję może napisac do nich

U.


Użytkownik Ugly edytował ten post 20 styczeń 2013 - 20:15


#79 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:34

VMC

 

Droższe niż na Allegro jednak, chociaż dwa rozmiary których szukasz są dostępne.



#80 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 styczeń 2013 - 20:37

Sorki. Nie doczytałem o rozmiarach.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych