Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery T.Świderski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2344 odpowiedzi w tym temacie

#1801 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:08

Romku to jest bardzo prosta sprawa ,ten podział na woblery na wodę stojącą i na wodę płynącą ,wystarczy chwilkę się zastanowić :-) ,i w zasadzie nie wiem czemu miałbym ci to tłumaczyć przecież to są oczywiste oczywistości :-).

Naprawdę nie wiesz czy tylko tak się przekomarzasz?



#1802 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:10

Wie ale się przekomarza podpuszcza nas ☺

#1803 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:13

Witam

 

Tor S ma "Bullhead"...

 

"Jak dla mnie pokazywanie pracy rzecznego woblera w basenie to jak jazda sportowym samochodem bez odpalenia silnika."....

 

Nadal nikt mi nie chce powiedzieć czym woblery rzeczne różnią się od tych na wodę stojącą????

 

Woda stojąca  - brak tych wszystkich "niuansów" które powodują zaburzenia w pracy woblera.I wtedy można mówić,że to wobler, gdy w rzeczywistości to było zakłócenie ruchu spowodowane "niuansami"...

 

W warunkach niby idealnych w wodzie płynącej nigdy tak nie jest - bo choćby przy brzegach naczynia(kanału) prędkość przepływu jest mniejsza niż w centralnej części.

Nie interesuje mnie obecnie jakie woblery mają tor pracy S ,jakich firm ,których twórców ja chcę nakręcić filmik :-).

Napisałem wcześniej że te różne zachowania nie są wymuszane przez żadne prądy ,zawirowania itp.itd. tylko tak jest zbudowany wobler że je posiada i tyle , prąd rzeczny ,kanałowy czy jeszcze jakiś tam może je tylko uwypuklić i bardzo dobrze że tak jest :-).


Użytkownik Kielo edytował ten post 13 styczeń 2018 - 18:15


#1804 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:17

Wie ale się przekomarza podpuszcza nas ☺

A czemu miał by to robić ,nie widzę powodu :-) ,kolega Romek robi woblery ,no w sumie nie wiem dokładnie ale pewnie ze 30 lat jak nie dłużej.



#1805 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:23

Próbowaliśmy kręcić tory z mostu ale woblery za nisko schodziły na długim dystansie i kurka odblaski światła ,nic prawie nie było widać.Dużo czasu na to potrzeba a nakręcenie dobrej jakości filmu z prowadzeniem woblera po łuku to już chyba nie wykonalne przy moich możliwościach.



#1806 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 styczeń 2018 - 19:27

Na początku przydałoby się odpowiedzieć na pytanie:

 

" W jakim celu kręcone są filmy z poruszającym się woblerem?".

 

Myślę, że wszyscy zgodzą się z tym, że po to są kręcone filmy, aby pokazać pracę woblera i ewentualnie jego tor poruszania się. No dobrze.

 

"A czy te filmy można wykorzystać do porównania ze sobą woblerów, nawet wykonywanych przez tego samego twórcę?"

 

Tutaj odpowiedź może nie dla wszystkich być oczywista.

Moim, skromnym zdaniem: "Nie".

Pokazując pracę woblera w płynącej rzece zawsze mamy do czynienia z odmiennymi warunkami mimo, że kręcimy nad płaskim dnem, w wydającym się nam równomiernym nurtem. Popatrzmy na filmy i zobaczmy jak nurt się zmienia, jakie powstają zaburzenia, one nie są regularne, a to co się dzieje w wodzie nie jesteśmy w stanie dojrzeć. Nigdy te warunki nie są identyczne, nawet jak robimy testy jeden po drugim. Zgodzę się z tym, że w większości przypadków wpływy te mogą być niewielkie, niewidoczne dla nas, ale niestety są.

Dlatego optuję, aby pokazywać pracę w stabilnych warunkach. Woda stojąca pod tym względem nadaje się jak najbardziej. Wówczas każdy wobler pracuje w tych samych warunkach i można je ze sobą porównywać. Dobrze by było, gdyby bryły woblerów były ze sobą porównywalne pod względem wielkości.

W takich warunkach idealnie widać pracę woblera i jego tor poruszania się. I tylko w tym celu kręciłbym filmiki, aby pokazać jak wobler pracuje i co może jeszcze zrobić oprócz pracy podstawowej. 

Idealne warunki testów dla mnie to takie: woda stojąca, każdy wobler przymocowany jest do linki (nierozciągliwej) o identycznej długości i porusza się na identycznym odcinku, z identyczną prędkością. 

Do tego celu potrzebne jest zbudowanie stanowiska. Mam pomysł na budowę takiego stanowiska  ;) .

A czy tak woblery testowane będą łowniejsze? Nie wiem, nie w tym celu są kręcone filmy na stanowisku. Tylko po to, aby pokazać: Co można zrobić z woblerem, jak może zachowywać się w wodzie. 

Na końcu naszych starań i tak ryby to ocenią  ;) .

 

Tomku, odpowiadając Tobie na pytanie. Nie da się tego opisać w prosty sposób za pomocą sił i pokazać różnice pomiędzy testowaniem woblera w wodzie płynącej a woblerem w wodzie stojącej. Opis samego opływu woblera jest bardzo skomplikowany. To co przedstawiałem w swoich opracowaniach to bardzo uproszczone ukazanie, wytłumaczenie zjawisk zachodzących podczas poruszania się woblera. Mam nadzieję, że te uproszczenia były wystarczające, aby to wszystko zrozumieć. Można oczywiście robić symulacje komputerowe. Wyobraź sobie, że odpowiedni program podczas takich symulacji rozwiązuje setki tysięcy równań różniczkowych, gdzie zwykły śmiertelnik taki jak my, miałby problem z jednym równaniem  ;)

 

Rozumiem, że w takich warunkach jakimi dysponujemy lepszych filmów nie da się nakręcić. I tego nie neguję, wręcz przeciwnie, Wasze są jednymi z lepszych. Ale znasz mnie, dążę do jeszcze lepszego ukazania pracy woblera. Po to wstawiłem też na jb program z pracami woblerów, w celach dydaktycznych  ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 13 styczeń 2018 - 19:31

  • Kielo i eRKa lubią to

#1807 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 styczeń 2018 - 19:55

Romku to jest bardzo prosta sprawa ,ten podział na woblery na wodę stojącą i na wodę płynącą ,wystarczy chwilkę się zastanowić :-) ,i w zasadzie nie wiem czemu miałbym ci to tłumaczyć przecież to są oczywiste oczywistości :-).

Naprawdę nie wiesz czy tylko tak się przekomarzasz?

 

Podobno włos można dzielić na czworo..Więc niby dlaczego nie da się podzielić woblery na jeziorowo-stawowo-gliniankowe i na woblery rzeczno-strumykowo -ciurkowe.

 

Podział na woblery przypisane do gatunku ryby uważam za nieporozumienie, więc o tym podziale na gliniankowo - ciurkowe zupełnie zamilczę....



#1808 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 20:17

:-) OK zamilczmy :-):-):-).

Podział woblerów czy w ogóle przynęt i przypisanie ich do danego gatunku to już zupełnie co innego :-) i zgadzam się z tobą choć każdy gatunek ma swoje preferencje ,które powinniśmy wykorzystywać ,preferencje pokarmowe ,zapachowe ,rodzaju pracy przynęty w danym miejscu ,kolory ,metody podania ,kształty ,wielkości itp.itd.

Nie ma czegoś takiego jak wobler kleniowy ale statystycznie rzecz biorąc na łowisku nie przełowionym danym wabikiem ,wobler baryłkowaty o znacznych szybkich wychyleniach na boki ,odpowiednio pomalowany ,niewielki dany nawet początkującemu wędkarzowi będzie łowił te klenie - kleniki :-) w ilościach dość znacznych :-).



#1809 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 styczeń 2018 - 21:03

Żabinka złożona.

Załączone pliki



#1810 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 14 styczeń 2018 - 13:15

Żabinka w zasadzie skończona ,zostało jeszcze malowanko.

Załączone pliki


  • Pride lubi to

#1811 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 16 styczeń 2018 - 09:33

Żabina trawna skończona ale też tak na szybko ,brak czasu :-(.
Porobię może jakieś lepsze zdjęcia w Sobotę to wstawię.

 

Załączone pliki



#1812 OFFLINE   Pride

Pride

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3211 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 09:56

Kapitane kolorki :)


  • Kielo lubi to

#1813 OFFLINE   bencur

bencur

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 775 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Tarnowska
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Sz

Napisano 16 styczeń 2018 - 09:59

Za...je....sta ! ☺
  • Kielo lubi to

#1814 OFFLINE   fubu08

fubu08

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaDolnyslask
  • Imię:Szymon

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:19

ładniutka żabka tylko się uczyć :) malowana pędzlami akrylami ??


  • Kielo lubi to

#1815 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:28

Pomyślał bym ze to ta którą jak się pocałuje to ona przemieni się w księżniczkę.Zarombista jest.
  • Kielo lubi to

#1816 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:31

Miodzio! Z tego, hmm... dziwnego kształtu ;) wyszła kapitalna! I ewidentnie żabia :)


  • Kielo lubi to

#1817 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 styczeń 2018 - 10:50

Żabiszon fajny ale ster jakiś duży do niej . Nie będzie za mocno majtać ?


  • Kielo lubi to

#1818 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 16 styczeń 2018 - 11:07

Dzięki :-)

Dużo szczegółów nie wykończyłem ,olałem bo na ryjek padałem :-) ,ale barwy takie jak chciałem zachowałem i to wystarczy.



#1819 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 16 styczeń 2018 - 11:09

Żabiszon fajny ale ster jakiś duży do niej . Nie będzie za mocno majtać ?

Generalnie to ta żabka ma tylko jedno zadanie ,ma opadać głową do dołu mniej więcej pod kątem 45 stopni i wahać się na boki ,oczy to też obciążenie ,nie robię nigdy niczego na zasadzie jak skończę to się zobaczy co będzie dalej :-).


  • gulf i rybson lubią to

#1820 OFFLINE   Damian83

Damian83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 649 postów
  • LokalizacjaWoj. Śląskie
  • Imię:Damian

Napisano 16 styczeń 2018 - 14:46

Świetnie zrobiona rerekumkum gratki 👍👍👍😀😀
  • Kielo lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych