Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Najlżejszy uchwyt kołowrotka

uchwyt kołowrotka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2243 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 02 grudzień 2020 - 11:27

No jeżeli chodzi faktycznie o cyferki jakie pokaże waga i jest to parametr ważniejszy od wartości użytkowych wędki. To ja nie mam pytań.


  • drag lubi to

#22 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 grudzień 2020 - 13:46

Rafał, znasz mnie nie od dziś..., wiem o czym piszesz i o czym rozmawiamy. Szukam pomocy w znalezieniu możliwie lekkiego uchwytu, który chcę zastosować do lekkiego kija i używać z lekkim kołowrotkiem. Dlaczego szukam lekkości? Nie dla cyferek i nie dla idei. Łowiąc ryby z belly, trzymam wędkę nieco przed sobą, zawsze na wysokości klatki piersiowej, często ręce wyciągam przed siebie. Sposób trzymania wędki podczas łowienia z belly sugeruje, zastosowanie krótkiego kija, może tak być ale nie w moim przypadku, dlaczego? Dlatego, że moja technika łowienia wymaga wędki o długości co najmniej 8'2 lub 8'3 stopy a najlepiej 9' do 9'6. Moje testy wykazały, że poniżej 8'6 stopy nie zejdę aby zachować skuteczny sposób prezentacji przynęty na potrzebnym mi dystansie. Aby poprawić komfort mogę tylko zejść z masą zestawu i tego rozwiązania szukam i po to potrzebny mi lekki uchwyt. Może od tego wyjaśnienia powinienem zacząć aczkolwiek wydawało mi się to oczywiste :)

#23 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 grudzień 2020 - 14:00

Ostatnio znajomemu dałem do ręki mój kij który zmotałem w garażu "na kolanie" do ciężkich przynęt na rzekę. Po chwili macania z kołowrotkiem i bez stwierdził że wędka waży że 130-140g.
Zdziwił się jak waga pokazała prawie 210g.
Bardzo fajnie udało się zbalansować ten kijek.
Łowiłem kilkoma wędkami, które miały podobną moc i cw, były dużo lżejsze od tego cuda co namotałem ale nijak miały się do komfortu łowienia.
  • strary i skalek-77 lubią to

#24 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 grudzień 2020 - 14:23

Marcin weź w dłonie dwa hantle po 5kg i wysuń ręce przed siebie tak aby ręce i tułów tworzyły kąt prosty. Jak ostygniesz, zrób to samo z hantlami ważącymi po 4kg. Powyższy eksperyment wyjaśni wprost co chcę przekazać aczkolwiek jestem pewny, że wystarczy wyobrazić sobie efekt końcowy.
  • Rheinangler lubi to

#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 grudzień 2020 - 14:31

Łowiąc ryby z belly, trzymam wędkę nieco przed sobą, zawsze na wysokości klatki piersiowej, często ręce wyciągam przed siebie. Sposób trzymania wędki podczas łowienia z belly sugeruje, zastosowanie krótkiego kija, może tak być ale nie w moim przypadku, dlaczego? Dlatego, że moja technika łowienia wymaga wędki o długości co najmniej 8'2 lub 8'3 stopy a najlepiej 9' do 9'6. Moje testy wykazały, że poniżej 8'6 stopy nie zejdę aby zachować skuteczny sposób prezentacji przynęty na potrzebnym mi dystansie. 

 

czy ten kij, przed sobą  i wysoko, trzymasz szczytówką do góry ? Czy tego wymaga prezentacja przynęty o której piszesz?



#26 OFFLINE   dreadknight

dreadknight

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1019 postów

Napisano 02 grudzień 2020 - 15:23

A dlaczego nie ten delfin właściwie? Lżej chyba się nie da na chwilę obecną 😉

#27 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 02 grudzień 2020 - 15:24

może taki , od 9.08min

http://wedki.pl/?p=486


  • Friko, guciolucky i malinabar lubią to

#28 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 grudzień 2020 - 16:41

Delfin ma dla mnie zbyt dużo wad i tylko jedną zaletę, która mimo wszystko nie rekompensuje całości.

Na filmie są pierścienie zaciskowe, które niestety słabo spełniają swoją funkcję, nie jestem zwolennikiem kąpania kołowrotków, korygowania ich właściwej pozycji na wodzie czy kontrolowania prawidłowego zacisku. Sprzęt na belly musi być pewny bo łowiąc zwykle w centrum jeziora nie da się podnieść tego co wcześniej upadło :)
  • Guzu, TomekSudety i trout master lubią to

#29 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 02 grudzień 2020 - 17:09

Ciekawe, jaka bedzie konkluzja.

Osobiscie spodziewam sie, ze Fuji DPS 17, przyciety na tyle, na ile pozwala stopka docelowego kolowrotka...


  • guciolucky lubi to

#30 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 grudzień 2020 - 17:25

Zbyszek Kawalec miał jeszcze jeden pomysł który mógłbyś zastosować, chociaż zaczynam mieć pewne podejrzenia że tak naprawdę to nie szukasz rozwiązania a temat ten został założony ze z góry powziętą tezą ;)

 

Ale warto wymienić dla porządku: chodzi o uchwyt NPS maksymalnie przycięty z obydwu stron.  Jeżeli wybrałbyś blank o odpowiednio dużej zbieżności - co zasadniczo jak wiadomo poprawia kwestie wyważenia wędki w przeciwieństwie do konstrukcji typu 'slim' - co z kolei w przypadku kiedy łowisz wędką ze szczytówką do góry może mieć większe znaczenie niż waga uchwytu ;) to taki NPS-18 można z tej strony bez gwintu praktycznie nacisnąć na blank - co daje sporo bo odpada konieczność zastosowania arbora oraz foregipa / reargripa z tej strony uchwytu (w zależności czy całość zostanie zamontowana w downlockingu czy uplockingu). Taki rozwiązanie swego czasu było popularyzowane przez Zbyszka zwłaszcza jak robił na Seekerach które miały szerokie dolniki i znakomicie się nadawały do tego typu operacji. Sam mam kilka wędek które użytkuję z tym rozwiązaniem 

 

Załączony plik  EVA_NPS_Split.jpg   31,52 KB   17 Ilość pobrań

poglądowe zdjęcie w układzie uplocking, od strony dolnika uchwyt NPS można skrócić o wiele bardziej niż zrobił to robuilder [źródło: rodbuilding.org ]

 

 

Drugie rozwiązanie, najbardziej uniwersalne i pasujące w zasadzie do każdego blanku to po prostu DPS-17 maksymalnie przycięty od strony gwintu. Wadą DPS jest to że wymusza co najmniej dwa arbory + wykończenie z obydwu stron fore / reargripem.

 

 W jednym i w drugim przypadku powinieneś wylądować w okolicach 20 gr wagą samego uchwytu (bez dodatków). +/- 2gr 

 

To są rozwiązania czysto utylitarne,  sprawdzone, w normalnym rozmiarze 18-17 i jeżeli nie masz zaufania do pierścieni to to by było na tyle. Wiadomo że można byłoby radykalnie zejść z wagą schodząc do rozmiaru 16 ale to jest rozmiar średnio ergonomiczny.

 

Delfin jest najlepszy dlatego że jego zastosowanie nie wymaga arborów (uchwyt można dowiercić do blanku i zainstalować na wcisk z minimalną ilością żywicy), nie wymaga foregripu, nie wymaga reargripu - wszystkich tych elementów które oprócz samego uchwytu robią wagę. Delfina wciskasz na blank, dajesz jakąś małą piankę na koniec wędki żeby ładnie wyglądało  i that's it. Ale oczywiście jak każdy uchwyt ergonomiczny - nie każdemu musi leżeć w łapie. Mi na szczęście leży dobrze, użytkuję od kilku lat w kijach klasy od L do M , widzę cały czas że konstrukcja jest rozwijana (mocniejsze sprężyny, dwustronne sprężyny, wkładki silikonowe) - i nie mam dylematów :)


  • Guzu, malinabar i Andru77 lubią to

#31 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9475 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 02 grudzień 2020 - 17:37

Nie mam pojęcia, ile ważą ale.... Wyglądają "lekko"

https://www.facebook...81461931991331/


  • Friko, Guzu i guciolucky lubią to

#32 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 02 grudzień 2020 - 17:48

Nie mam pojęcia, ile ważą ale.... Wyglądają "lekko"
https://www.facebook...81461931991331/


Obranie na maxa DPS do skeletona plus lekki twardy insert i skrócony gwint.
To może być kombinacja maksymalizująca możliwości
  • ark70 lubi to

#33 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 02 grudzień 2020 - 18:06

Obranie na maxa DPS do skeletona plus lekki twardy insert i skrócony gwint.
To może być kombinacja maksymalizująca możliwości

Czasem najlepsze są najprostsze rozwiązania :).  Tak jak w tym przypadku.  Przycięty DPS  i insert z klasycznego korka.


  • Guzu lubi to

#34 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2243 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 02 grudzień 2020 - 18:13

Rafał, znasz mnie nie od dziś..., wiem o czym piszesz i o czym rozmawiamy. Szukam pomocy w znalezieniu możliwie lekkiego uchwytu, który chcę zastosować do lekkiego kija i używać z lekkim kołowrotkiem. Dlaczego szukam lekkości? Nie dla cyferek i nie dla idei. Łowiąc ryby z belly, trzymam wędkę nieco przed sobą, zawsze na wysokości klatki piersiowej, często ręce wyciągam przed siebie. Sposób trzymania wędki podczas łowienia z belly sugeruje, zastosowanie krótkiego kija, może tak być ale nie w moim przypadku, dlaczego? Dlatego, że moja technika łowienia wymaga wędki o długości co najmniej 8'2 lub 8'3 stopy a najlepiej 9' do 9'6. Moje testy wykazały, że poniżej 8'6 stopy nie zejdę aby zachować skuteczny sposób prezentacji przynęty na potrzebnym mi dystansie. Aby poprawić komfort mogę tylko zejść z masą zestawu i tego rozwiązania szukam i po to potrzebny mi lekki uchwyt. Może od tego wyjaśnienia powinienem zacząć aczkolwiek wydawało mi się to oczywiste :)

Nie wiem ale chyba nadal nie zrozumiałeś. Szukając max lekkiego uchwytu walczymy o góra 10g. Ja pisałem ,że nie będziesz w stanie wyczuć różnicy 20g w miejscu balansu wędki, czyli uchwytu. Więc nie wiem o chodzi. No chyba, że dla samej idei. To zrozumiem.


  • Friko, strary i Pluszszcz lubią to

#35 OFFLINE   skalek-77

skalek-77

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2243 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 02 grudzień 2020 - 18:16

Czasem najlepsze są najprostsze rozwiązania :).  Tak jak w tym przypadku.  Przycięty DPS  i insert z klasycznego korka.

I to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie biorąc pod uwagę wygodę trzymania i wagę.



#36 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 02 grudzień 2020 - 18:21

Marcin weź w dłonie dwa hantle po 5kg i wysuń ręce przed siebie tak aby ręce i tułów tworzyły kąt prosty. Jak ostygniesz, zrób to samo z hantlami ważącymi po 4kg. Powyższy eksperyment wyjaśni wprost co chcę przekazać aczkolwiek jestem pewny, że wystarczy wyobrazić sobie efekt końcowy.

Mysle, ale moge sie mylic Kuba, ze mozna zastosowac metode z teori chaosu  ;) zeby  zobaczyc rozwiazanie trzeba sie oddalic od obiektu w ktorym mysli juz lataja tam i spowrotem bez noych inspiracji....

Koniec filozofowania,- pora na konkret.

A gdybys sie przestawil w trzymaniu kija i zbudowal dlugi foregrip za ktory bedziesz trzymal lowiac, wtedy ciezar kolowrotka pojdzie w dol (ramie sily bedzie krotsze) , moze nawet dzieki temu zabiegowi  bedziesz mogl oprzec dolnik o cos tam na bely.

W takim ukladzie duzo latwiej o wywazenie calosci bez extremalnego odchudzania. Z lekkiej pianki albo i korka latwo wyprofilowac kszatalt pod Twoja dlon (jakiegos tulipana czy cygaro - co lubisz) minusem bedzie to ze powstanie kij wyspecjalizowany do belly i pewnie poza takim lowienim nie specjalnie wygodny...

Ja juz od lat tak lowie  ;)  i nawet calkiem sprawnie nauczylem sie rzucac bez przekladania reki. Moze warto sprobowac ?


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 02 grudzień 2020 - 18:31


#37 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 grudzień 2020 - 18:30

Rafał, jest trochę bardziej skomplikowanych rzeczy na świecie, które rozumiem, tak proste zależności jak środek ciężkości, balans czy sens dźwigni rozumieją nawet szympansy, poczułem się urażony...

Skeleton DPS to już jakiś trop, może ktoś robi je z grafitu?

#38 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 grudzień 2020 - 19:53

Może przykład z innej beczki.
Czasami jak mnie weźmie łowię na bolonkę. 6m.
Cały dzień na stojąco z wędką w ręku.
Miałem w ręku 7m ale była nie wygodna i ciężka dlatego przeszedłem na 6m.
Było lepiej ale po całym dniu trzymania 6m kija na stojąco ręka to odczuwała razem z kręgosłupem z powodu dźwigni jaką wędka robiła.
Trzeba był o coś zmienić.
Zastosowałem lżejszy kołowrotek a w dolnik, zamiast nakręcanego kapsla wklęciłem około 250g ciężarek.
Komfort bardzo dużo się poprawił.
Można było łowić cały dzień bez uszczerbku na ręku i na kręgosłupie.

Polecił bym, nawet na taśmę, zamocować kawałek ołowiu w dolnik i zobaczyć co i jak.

Użytkownik cinn edytował ten post 02 grudzień 2020 - 19:54


#39 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 grudzień 2020 - 20:11

Gdybyś trzymał wędkę przed sobą a nie w taki sposób (jak bolonkę) że środek ciężkości jest cofnięty w pobliżu podstawy czyli mniej więcej kręgosłupa to Twój komfort byłby gorszy. Myślę, że łatwo to sobie wyobrazić choć wiem, że czasem umysł ludzki lubi się blokować ;)
  • Bolesław lubi to

#40 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 grudzień 2020 - 20:38

Często trzymam tą 6m "fasolę" z kołowrotkiem przed sobą.

Wiem jak to wygląda.

W Twoim przypadku to oprócz delfina to chyba pozostaje skss z grafitowymi-plastikowymi pierścieniami.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, uchwyt kołowrotka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych