Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na rzecznego / opaskowego sandacza

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
454 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 luty 2007 - 15:09

Witam biggrin.png ,
W najbliższym czasie chciałbym zamówić sobie w FC kijek na rzeczne sandacze,poławiane głównie z łódki.

Długość 2,6 do 2,75m
Przynęty to gumy ok 10cm na główkach 20-28gr i woblery 6-8cm typu DR i SDR.
Wstępnie miał być Talon MXF2 ,ale boję się ,że okaże się za bardzo ustępliwy do tych przynęt. wacko.png
Może HS 1023 Batsona będzie bardziej odpowiedni?
Kasy starczy mi tylko na Batsona lub Talona Explorer.

Wszelkie uwagi,porady,doświadczenia,spostrzeżenia itp. mile widziane mellow.png .

Pozdrawiam
Maciek



#2 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 15 luty 2007 - 15:16

Sądzę, że na te wszystkie pytania odpowie ci pan Irek Matuszewski w FC. Zna rzekę, zna ofertę Talona i Batsona i ma wiślany spining opanowany na wskroś.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 luty 2007 - 15:24

@Thymallus
Pana Ireneusza pierwszego poprosiłem o radę :D .
Na dniach wybieram się do FC obejrzeć ofertę i popytać jeszcze troszkę osobiście.
Tu chciałbym poznać zdanie forumowiczów.



#4 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 15 luty 2007 - 15:41

Dalej się nie rozumiemy. Nikt tutaj na forum nie zbudował tylu kiji na wisłę co On.
Drążenie tutaj nic dodatkowego ci nie da. Co innego jakbyś chciał budować kij castingowy, jerkówkę, muchówkę czy jeszcze jakiś inny kij, ale nie kij na Wisłę.
Dodatkowo nie masz jak sam napisałeś na ten cel dużych funduszy. To tym bardziej powinieneś zaufaać komuś kto zna temat na wylot.

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 16:01

@Maciejowaty

reasumujac: będziesz łowił na Wisle z pychówki, na cięzkie gumy i głeboko schodzące woblery? Z dwóch modeli blanków które wymieniłeś mi bardziej się widzi ten Batson


#6 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 15 luty 2007 - 19:02

Witam,
@Maciejowaty, jeżeli będziesz w tym tygodniu w pracowni jest szansa, że będzie gotowy HS1023F. MXF Talona w tym przypadku będzie za delikatny. Hot Shot do podanych przynęt musi mieć min 25lb. Czy myślałeś o jednoczęściówce, takiej typowej na łódkę?
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 19:08

Juz dosc dawno, nawet z lodki nie mialem przyjemnosci z sandaczem rzecznym przyjemnosci.
Ale jesli idzie o Wisle to, jesli juz tak definiujemy ten kij, to ciezko bedzie obgonic jednym.
W dzien bowiem, czesto sie zdarzalo, sandacze staly w najwiekszym uciagu, na glebokich przykosach.
Tam niezbedny bylby kij o parametrach kija od sczotki czyli cos kolo 2,5m i do 56g wyrzutu..

Nie lubie dlatego takich okreslen jak kij na sandacze, szczupaki, okonie.....wszystko zalezy, gdzie ryby siedza i czym bede je kusil...
Gumo

#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 19:12

@Gumo

myślę że zwróciłeś uwagę na ważny aspekt. Rybie charakterystyki blanków, czy jak to umownie nazwiemy, nie wyczerpują całości zagadnienienia. Równie ważne, a może ważniejsze nawet, jest dopasowanie do warunków łowiska.

@Irku
a ja sie zapytam, pozwolisz, z teoretycznej ciekawosci: Talon 9'0 MHXF2 ? 10-20lb, szczytówka 6.0


#9 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 15 luty 2007 - 19:19

@Friko, może mieć za słaby dół, trzeba porównać te blanki.

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 19:23

może mieć za słaby dół


Mnie sie widzi ze to hot-shot jest (sadzac po opisie c.w. katalogowym - do 4 uncji). I zakladam ze dolnik bedzie mial może nie jak sztywny pal Azji ale coś koło tego :lol: Porownanie chetnie zrobie. Jak przegram, stawiam piwo w czewrwcu na pierwszych sandaczach :mellow:


#11 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 15 luty 2007 - 20:39

witam

czytam z uwage każda opinie o budowie kijów jaka toczy sie na tym forum. Szczególnie jesli pytający dość precyzyjnie określa warunki w jakich zamierza łowic, a także uwzglednia gatunek ryby i rodzaj potencjalnych przynet. @Maciejowaty rozpoczynając ten wątek poprosił o pomoc w budowie kija na który zamierza lowić sandacze na woblery SDR i dość ciężkie gumy. Jako propozycje na taki kij padły blanki o mocy 20 i 25 lbs i c/w do 56g. Jednak Pan I. Matuszewski, w komentarzu stwierdził, ze jedna zpropozycji (Talon) ma tu cytat ...może mieć za słaby dół....
I tu mam konkretne pytanie, czemu uważa się, ze blank o mocy ponad 20lb może mieć zaslaby dolnik, skoro w poznańskiem jeszcze nie dawno obiegową byla opinią, ze na sandacza najlepszy jest ustępliwy kij o akcji parabolicznej i c/w do 40 max. 40g??
w sklepach wedkarskich z pelna odpowiedzialnością poleca się kije z głebokim ugięciem na lowienie sandaczy.
pozd JW



#12 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 luty 2007 - 21:09

Panie Ireneuszu będe jutro około 17 w Pana pracowni.
Na Pana forum podałem troszkę inne wymagania co do wędki,teraz myśle już troszkę mniej uniwersalnie.
Czytałem o zaletach jednoczęściówek,jednak ze względu na transport musi być to kij dwuczęsciowy.
Mam nadzieję ,że jutro Pana zastanę i będe miał okazję skorzystać z Pana doradztwa na miejscu:)

@Friko @Gumofilc
Macie rację.Nie sandaczowy, a potrzebny mi kij,którym będe mógł ciskać ciężkie gumy i głębokie woblery w miejsca ,w których wody Narwi przeciskają się na szerokośći kilku metrów(głęboko,wartko i jescze wiruje ;)) .
Zwykle jest to kombinacja przykosy i główki.W takich miejscach łowię sandacze na niżówce w dzień.

Friko,MHXF w katalogu Talona nie jest zaliczany do Hotshotów.
Z danych(grubość dolnika i szczytówki) też wynika ,że kij ten ma raczej bardziej równomierne ugięcie i rozłożenie mocy(a nie potężny dolnik i cienką szczytówkę jak np. MXF2).

Pozdrawiam i bardzo dziękuje Wam wszystkim za pomoc :D

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 21:37

Friko,MHXF w katalogu Talona nie jest zaliczany do Hotshotów.
Z danych(grubość dolnika i szczytówki) też wynika ,że kij ten ma raczej bardziej równomierne ugięcie i rozłożenie mocy(a nie potężny dolnik i cienką szczytówkę jak np. MXF2).


@Maciejowaty,

katalog to coś wiecej niż tylko nagłówek. Jak taki blank ma opisane c.w. na 4 uncje, to znaczy ze jego przeznaczenie jest jakie jest, niezaleznie od nagłówka. Chociaz ugiecie na pewno nie bedzie tak szczytowe przy szczytowce 6.0. Dzieki temu wlasnie moim zdaniem na rzeke bedzie dobry - chociaz piwo dla Irka cały czas aktualne B)


@Jerzy

Ustepliwy kij na sandacza o akcji parabolicznej :huh: czizas.... po co? Jeszcze nie zlowilem sandacza co by mi świece nad woda zrobił :unsure:

Myślę iż twardość dolnika, która ma charakteryzować tzw. sandaczowce wynika z charakterystyki brania przynety przez ta rybe. Wielu wedkarzy doswiadcza dyskomfortu gdy sandacz wypluwa przynete przy samej burcie lodzi i odplywa. tak sie z tym skurczybykiem dzieje, ze na szczekoscisku zacisniety na gumie potrafi prawie doplynac do podbieraka. Mysle ze stad przeswiadczenie wedkarzy o potrzebie silnego zaciecia tej ryby, ktora szczekoscisk ow przebije... Sławek Oppeln Bronikowski nie bez kozery pisze w swoim artykule o dziurawieniu nieszczesnych sandaczowych łbów [cytat z pamieci]. Stad zamilowanie sandaczowych koneserow do blankow pokroju jerkowki i pleciony. Mi wydaje sie ze jest w tym ciutke przesady, tzn. blank rzeczywiscie musi miec gdzies moc odpowiednia do skutecznego zaciecia sandacza, ale czy to koniecznie musi oznaczac kołek...

Ja czekam obecnie na blank crankbaitowy Batsona, w jednym kawalku 6'6, 20 lb, mod-fast. Wydaje mi sie ze przy 2 metrach dlugosci ten mod-fast bedzie realnie szybszy od niejednego 3-metrowego fasta dlatego mam w planach budowe lodkowego spinna na tym blanku.... i zobaczymy co z tego wyjdzie. Moze sie okaze ze sandacze da sie lowic i na takie cuś. A moze nie. Zobaczymy jak przyjdzie blank :unsure:


#14 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 15 luty 2007 - 21:38

Witam,
@Maciejowaty, będę w pracowni na pewno.
@jerzy, Nie chcę się wypowiadać na temat tego, co polecają sklepy wędkarskie. W większości wygląda to tak: jaki kij na sandacza? Oczywiście że ten. Jest na nim napisane Zander. Panie-rewelacja. Tylko 150 zł, do tego węgiel wyskokmodułowy i przelotki SiC. Co do akcji parabolicznej wędki na sandacze, być może takie są polecane w poznańskim. Nie pamiętam, aby u mnie ktokolwiek zamawiał taką wędkę na sandacze.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#15 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18575 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 luty 2007 - 21:43

napisane Zander. Panie-rewelacja. Tylko 150 zł, do tego węgiel wyskokmodułowy i przelotki SiC.


:lol: :lol: :lol: chyba sik :lol: :lol: :lol:

samo życie, lepiej się śmiać niż płakać

#16 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 luty 2007 - 21:54

OT..Taki SiC w wędce Kongera po jednym sezonie ma 4-5 nacięć od plecionki..min. dlatego zamawiam pożądny kijek.

#17 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 15 luty 2007 - 22:08

Witam
@Friko @I.M

Ja choc sandaczy praktycznie nie łowię też wybralbym kij o mocnym dolniku i czulszej szczytówce. Jednak spotykam dość czesto opinię, ze na sandale to parabolik właśnie bo znacznie rzadziej spada, zwłaszcza jak brania sa dość delikatne. To opinia wedkarzy, ktorzy za sandaczami uganiają się na pod poznańskiej Warcie. fakt w sklepach roi sie od kijów określonych jako zander i one wszystkie sa raczej o akcji wolnej. Pytam skąd taka rozbuierzność.
pozd JW :D




#18 OFFLINE   sawal

sawal

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaŻary, lubuskie

Napisano 15 luty 2007 - 22:26

@jerzy
Takie sandaczowe paraboliki służą do łowienia mętnookich na na filet czy martwą rybkę (z gruntu). Nasi fachowi importerzy wciskają to jako spiningi, bo są to przeważnie kije 2,7-3m.
Ta ciuciubabka trwa już od wielu lat.

#19 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 15 luty 2007 - 22:37

Kiedyś takie miękkie kijki w połączeniu z żyłką, lansowali Kolendowicz i Taszarek.
Wyjmowali sandacze korzystając z samego szczękościsku :wacko:

#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 luty 2007 - 22:16

Hehe, jesli pamietam swoje rozmowy na tematy wedkowe w zwyklym sklepie to jednym razem dany model bywal polecany jako szczupakowy, kiedy indziej sandaczowy a nieraz uniwersalny. Wszystko zalezalo w jaki sposob rozmawialem ze sprzedawca... :D
Sandacz, jesli idzie o odhaczanie podczas holu jest wyjatkowo wredny...
A problemy sie multiplikuja, jesli w gre wchodzi proba lowienia go na troling.
Na razie nie widze recepty...jezeli kij bedzie sztywniejszy to sandacz moze odbijac sie od przynety i rezygnowac...jezeli bedzie miekciejszy to owszem, zawisnie w 1szej fazie, pod nogami sie wyczepi...
Przy lowieniu z reki sprawa jest nieco prostsza.
Gumo

  • Piotr O. lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych