Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na rzecznego / opaskowego sandacza

blank sandacz

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
454 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 04 październik 2010 - 13:11

Jeżeli finansowo do 1000 PeeLeNów, to powinieneś wyrobić się przy 9-stopowym, 1-uncjowym Avidzie od Stanka Croixa :lol:. Naprawdę fajny, szybki badyl, 30gr powinien jeszcze udźwignąć.

#42 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 04 październik 2010 - 13:36

Proponuje Lamiglasa XSH1052MT 2,7m do 35g. Magnum taper sa po prostu stworzone pod gume. Mam wersje 2,6m do 18g i sprawuje sie idealnie. Tyle ze moze wyjsc troche wiecej niz 1000



#43 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 04 październik 2010 - 15:57

Proponuje Lamiglasa XSH1052MT 2,7m do 35g. Magnum taper sa po prostu stworzone pod gume. Mam wersje 2,6m do 18g i sprawuje sie idealnie. Tyle ze moze wyjsc troche wiecej niz 1000


Ja bym powiedział, że sama seria niespecjalnie przekłada się na funkcje użytkowe poszczegółnych modeli i ten 17 funtowy na pewno nie jest młodszym bratem tego 20 funtowego.
W moim odczuciu, ten mocniejszy, dość znacząco ustępuje funkcjonalnością lżejszemu bratu.


#44 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 04 październik 2010 - 16:20

Dzięki wszystkim za wskazówki.pozdrawiam Daniel

#45 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 04 październik 2010 - 18:34

Ja bym powiedział, że sama seria niespecjalnie przekłada się na funkcje użytkowe poszczegółnych modeli i ten 17 funtowy na pewno nie jest młodszym bratem tego 20 funtowego.
W moim odczuciu, ten mocniejszy, dość znacząco ustępuje funkcjonalnością lżejszemu bratu.


Nie wiem, czy jest sens posługiwać się kategorią funkcjonalności wędziska bez względu na warunki, w jakich jest używane. Przecież w przypadku, który opisuje Zack, wędka na blanku XSH 105 2MT może być, mimo wszystko, bardziej funkcjonalna niż XSH 102 2MT, choć chętnie się zgodzę, że ten drugi jest - w swojej klasie - bardziej wszechstronny.

XSH 105 2MT znam, ale nie polecałem go autorowi wątku uważając, że miałby podobne zastrzeżenia, jak w przypadku Ugly Stika; to konstrukcja z delikatną i dość miękką szczytówką, ze znanych mi MT Lamiglasa najbardziej zbliżona do hot-shotów, i pod planowanym obciążeniem, w nurcie - mogłaby nie nadążać. Jednak na stojącej lub wolno płynącej wodzie, i przy bardziej finezyjnym podejściu do rzecznego dżigowania, jest funkcjonalna, że niech mnie licho; obsługuje wówczas spory zakres obciążeń, ale nie lubi przynęt o dużej powierzchni. I ten szatański backbone...

@Zack,
jak już coś wybierzesz i połowisz trochę nowym nabytkiem - nie zapomnij podzielić się wrażeniami.

#46 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 04 październik 2010 - 19:42

Funkcjonalność? Może i źle dobrane słowo. Punkt widzenia mamy taki sam ;)
To chyba z powodu tego porównania/przyrównania

Proponuje Lamiglasa XSH1052MT 2,7m do 35g. Magnum taper sa po prostu stworzone pod gume. Mam wersje 2,6m do 18g i sprawuje sie idealnie. Tyle ze moze wyjsc troche wiecej niz 1000




#47 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 05 październik 2010 - 09:56

Mysle, ze potencjalna alternatywa nie zaszkodzi :D Tak czy inaczej kazdy blank trzeba wziasc w lapki i sprawdzic czy to jest to czego szukamy. Mi osobiscie CD-ki w tej gramaturze wydaly sie nieco za ostre.

#48 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 05 październik 2010 - 10:14

Podzwoń po pracowniach. Umów się, sezon w pełni więc, przy odrobinie szczęścia będziesz miał okazję obejżeć kilka gotowych kijów. Decyzję podejmiesz w 15min :D .

#49 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 październik 2010 - 08:15

30g glowka + prad.
Jezeli nie trzeba przerzucac pasa plytszej wody zaryzykowalbym 2,6m. Ja mam latwiejszy wybor bo po 1 z reguly lowie z lodzi a po 2 juz wiem, ze w tym segmencie wedek 15cm to niewiele wiecej, za to wiecej do noszenia a przede wszystkim do operowania w w/w warunkach.
Zastosowanie bardzo sztywnego kija jest chwytliwe bo to i gume latwo z dna zabierze, i rzuty takie dlugie beda <_< ...natomiast czy aby ryby z kołka schodzic nie beda?

Wybor troche trudny bo wymagana dobra praca przy malych sandaczach (99% takich bedzie) a i jak slysze dobrze by bylo, zeby i sumek dluzej pogadal na tym.
mam cos takiego co tak wyglada mniej wiecej ale za wczesnie gadac bo dopiero sie zaczyna krecic...

Gumo

#50 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 07 październik 2010 - 08:24

No to ja proponuję blank Phenixa PST 895, 2.70m, 8-17lb, 10-28gr, extra fast, wędka pod obciążeniem płynnie się ugina co ma znaczący wpływ przy holu...
/w rzeczywistości 10-30gr to dane z Gdańska/ .
Myślę że warto przemyśleć temat... No ale wybór zależy od Kolegi , który założył wątek

#51 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 07 październik 2010 - 08:30

30g glowka + prad.
(...)
mam cos takiego co tak wyglada mniej wiecej ale za wczesnie gadac bo dopiero sie zaczyna krecic...

Gumo


No, Gumofilcze, nie daj się prosić. Uchylże rąbka!


#52 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 07 październik 2010 - 08:44

Oj coś myślę ,że proponowany przez mnie PHenix to trochę więcej niż ciut za delikatny Embarassed
Sorry

#53 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 październik 2010 - 14:46

Rabek jest taki, ze na wrzecionie kreca mi sie St. Kruasy o dlugosci 2,6m, oba z SCIII, jeden 17LB a drugi 25LB.
Ten drugi na 1 rzut oka nie wyglada na taki mocny i on by sie nadal. Dluzszy przy takich ciezarach juz nie powinien byc za bardzo bo trzeba tym moc dosc precyzyjnie operowac.
Przynajmniej mnie te 15cm (3m to juz przegina) nie jest niezbedne a fetszysta w tej dziedzinie nie jestem...
17LB juz sobie nie da rady z taka glowka w pradzie a i linka karykaturalnie gruba moglaby sie okazac..

Gumo

#54 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 07 październik 2010 - 17:01

Ha, się przymierzałem swego czasu do Avida 25 lb, tylko 2,9, do ciężkich główek w nurcie właśnie; i koniec końców dołączyłem do przekonanych, że jednak lepiej, żeby to było krótsze. Raz - wygoda operowania, dwa - chyba im krócej tym często większe widełki ciężaru obsługiwanych przynęt. I, mimo iż łowię z brzegu, stanęło na Certified Pro z serii Ron Arra Surf, 2,6 i 25 lb. Jest świetnie z główkami 25-50, i z woblerami nawet sporymi całkiem, w nurtowych miejscach. Ale jak trzeba nieco lżej - to już potrzebna inna wędka; co mi w zasadzie nie przeszkadza, bo jak się nastawiam na napierdzielanie takimi odważnikami, to mnie nie interesuje, czy to nie przypadkiem okonie harcują tam na płyciźnie, tylko zaciskam zęby i czeszę, bo ten Ron Arra to niekoniecznie uniwersał…

Na hasło „blank na Wisłę do gum” zaraz myślimy o takich hardkorach… Tymczasem @Zack pisze, że guma + główka = 30 g, to u niego maksimum; więc raczej zakres dla lżejszego kalibru wędki. Z drugiej strony – do linki 25 lb, sumy niewykluczone... Ciekawe, może ten świętokrzyski 25-funtowiec, się takim złotym środkiem okaże? Jaki przewidujesz, Gumo, realny dolny zakres obciążeń?


#55 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 07 październik 2010 - 19:24


Witam.Dzięki jeszcze raz wszystkim za wskazówki.Po doczytaniu tu i ówdzie martwi mnie wyższa urazowość blanków o wyższym module np:Blue Rapid i to czego oczekuję od takiego patyka a oczym pisał Gumofilc czyli szybkość sztywność, blanku, będzie miało przełożenie na częstsze spady ,wybór nie więc łatwy.@Chubb norris zdaża mi się posyłać we wode więcej niż te guma+ główka= 30 g także myślę że pójdę w ciut tłuściejsze górne Lb, długość 260 też by uszła.Jak coś upatrze i zakupię to dam znać pozdrawiam Daniel.

#56 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 październik 2010 - 21:52

chyba im krócej tym często większe widełki ciężaru obsługiwanych przynęt

Mnie sie wydaje odwrotnie, im krotszy kij tym wieksze zawezenie realnego c.w. przynet. Dluzszy kij bardziej sie ugnie przy wyrzucie...

Co do dolnego c.w. przynet to w sumie nie mnie pytac :D

Jak zwykle w takich przypadkach pojawia sie problem potencjalnych rozmiarow zdobyczy a kalibru uzywanych przynet/kalibru uzywanych wedek - to jest wlasnie to clue tematu, ktore kazdy musi okreslic dla siebie...

Gumo

#57 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 07 październik 2010 - 22:29

Jak zwykle w takich przypadkach pojawia sie problem potencjalnych rozmiarow zdobyczy a kalibru uzywanych przynet/kalibru uzywanych wedek - to jest wlasnie to clue tematu, ktore kazdy musi okreslic dla siebie...

Gumo


Tu tylko takie przemyślenie zgłaszam, które mi się kołacze, odkąd wdałem się w ten wątek, że kierowanie się ewentualnymi przyłowami w przypadku wyboru wędki może nas pozbawić szansy na posiadanie narzędzia precyzyjnie dobranego do naszych potrzeb. Warto mieć wędki uniwersalne, ale jak wybieramy kij na szczupaka, to nie ma co dywagować, że może siądzie średni sumek, a może smużaka trzeba będzie wypuścić kleniom.

@Zack, a wątki o CD Taiaha przestudiowałeś? Pono lepiej niż Blue Rapidy zniosą nadrzeczne poniżenia, a rozmiarówka całkiem zbieżna z Twoimi potrzebami, teoretycznie. Co do sztywności Blue Rapidów to tu gdzieś, kiedyś, jeden kolega pisał, że mu nigdy nic nie spadło, czy jakoś tak...

#58 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 październik 2010 - 11:24

Jako ze sa trudnosci ujme w pktach...

1.Krotszy kij ma mniejsza tolerancje gramatury przynet niz dluzszy podobny. Dlatego zostala podana dlugosc 2,6 ze w tym przypadku bedzie lepiej.

2.Tak juz jest, ze przy niektorych gatunkach/sposobach polowu pojawia sie problem bo wedke wypada uzyc mocna a rybki najczesciej lowione to w porownaniu ze sprzetem popierdułki.
Tak jest w przypadku sandaczy w glebokim silnym nurcie, tak jest w przypadku lowienia szczupakow na wielkie przynety.
W pewnym momencie pojawia sie pytanie czy czasem nie lepiej zmienic metode/miejsce.
Punkt w ktorym nastepuje ta zmiana zalezy od lowiacego.

3.Mozliwa uniwersalnosc wedek ma miejsce do pewnego stopnia, po ktorym nie ma sposobu żenić ze soba cech wedek bo pktow wspolnych nie bedzie.
Proby zas zaowocuja posiadaniem kilku mniej lub bardziej udanych modeli wedek uniwersalnych, za to nadal nie umozliwiajacych lowienia w szczegolnych przypadkach.

Opisywana wedka, chociaz jeszzce w powijakach...ta 2,6m 25LB wyglada na taka, ktorej mozna uzyc do lowienia na wspomniane glowki...moze do jakichs 50g.
Powinna dac sobie rade ze sporym sumkiem.
Natomiast na pewno nie wyjdzie z tego wedka uniwersalna i mysle, ze autor watku takiej nie szukal tutaj.

Gumo
p.s. Powtarzam to, ze uwazalbym z wedkami sztywnymi...pomimo pojawiajacych sie pozytywnych ocen.

#59 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2010 - 21:45

Dla mnie też kijek 2,6m 25lb to już kijek bardziej na sumka niż na rzeczne pajki i sandały - chyba, że będziesz ich szukał w rwącym nurcie na gumę 50g - ale zaryzykowałbym twierdzenie, że jesienią one tam niekoniecznie muszą być :D ... Rok temu Friko słusznie wyprostował mnie z podobnych zapędów do zbytniego, jak na jesienne lokalizacje ryb, przeciążania zestawu.

Do Twoich wymagań zastanowiłbym się nad tą linką 25lb. Ja stosuję do takiego szurania 15lb lub 20lb - w okolicach 20lb polecałbym HS1023F, a najbardziej chyba Talona VI+ 90MHXF2 albo podobnego w charakterystyce Loomisa GL2 - udało mi się nabyć tego ostatniego i jestem zakochany w tym kijku i jest to mój podstawowy kij na rzekę, poza jaziokleniowaniem. A również lubię szurać gumą z kołowrotka i jak dla mnie super się właśnie w tym sprawdza.

#60 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 17 październik 2010 - 16:52

W zasadzie mam podobne oczekiwania co Zack.
Ciezkie warunki (dzikie odcinki Odry) przynety glowki jak u autora postu do 30 gram + guma daje to bardzo czesto okolo 50 gram.
20 funtowe wedziska w moim odczuciu sa zdecydowanie za delikatne
A same blanki przeroznych firm deklarowane pod gumy z ta swoja czula szczytowka w silnym pradzie nie zawsze zdaja egzamin, - wiem to z wlasnych doswiadczen.
Mnie zainteresowal blank firmy st. croix seria mojo bass.
Niby konstrukcja zostala stworzona pod obrotowki rozmiaru 3-4. Jednak uwazam, ze by sie nadal, choc nie macalem, wziolbym go w ciemno.

Zwlaszcza, ze gotowe kije w dosc przystepnej cenie, tylko jakos samych blankow nie moge nigdzie znalesc. Dlatego w tym poscie prosze o pomoc lepiej zorientowanych






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, sandacz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych