Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyłowy 2021


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
285 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 09 styczeń 2021 - 17:27

Hi Tower w takim razie szkoda że Cię nie zaprosiłem na okoliczny staw przed jego przebudowa, czabaczkow czy tam jak to się nazywa było w bród, wylowilbys się za wszystkie czasy, aż by Ci te ręce opadły... A Ja tam dalej będę bardziej cenił inne gatunki niż jazgarze


Jeśli nie lubisz jazgarzy to po prostu zmień łowisko i po problemie... ;) Roszczeniowe podejście do wędkarstwa to ścieżka na "ciemną stronę".

#22 OFFLINE   bari89

bari89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaLubartów

Napisano 10 styczeń 2021 - 15:13

Moim zdaniem to poprostu przerost formy nad treścią, wiadomo że małe ryby są potrzebne ale tragizowanie odnośnie zmniejszonej populacji jazgarza... A to że ktoś woli łowić gatunki o większych gabarytach grzechem chyba nie jest, choć szanuje każda rybe nawet ukleje czy kolucha, co nie znaczy że będzie mi żal jak znikną z danego łowiska przy zachowaniu lub wzroście populacji drapieznikow. Jeśli to jakieś zle czy roszczeniowe to trudno, najwyżej nie pójdę do wędkarskiego nieba jakem grzesznik poglądowy. Ale koniec gównoburzy, niech wątek leci dalej właściwym torem, chyba nikogo nie uraziłem, a jeśli ktoś tak to odebrał to przepraszam, koniec tematu, ja już milknę

#23 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 10 styczeń 2021 - 15:36

Drapieżniki muszą mieć co jeść.
  • jachu, jurkan i Darek Koralewski lubią to

#24 OFFLINE   Kmicic

Kmicic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Sebastian

Napisano 10 styczeń 2021 - 16:30

Jeszcz jedno pytanie.
Co to jest "kuloch"? Wikipedia podpowiada mi rzepę 🤔

#25 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 10 styczeń 2021 - 17:00

Jeszcz jedno pytanie.
Co to jest "kuloch"? Wikipedia podpowiada mi rzepę

Koluch - potoczna nazwa sumika karłowatego.
  • Kmicic i eRKa lubią to

#26 OFFLINE   ŁukaszGD

ŁukaszGD

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 10 styczeń 2021 - 17:17

To oddaje trochę podejście większości wędkarzy dla których liczy się tylko rozmiar i ilość... A potem taki mój Okręg PZW sypie do rzeki w grudniu selekta pstrąga żeby na rozpoczęcie sezonu Członkowie mieli co łowić. Szkoda tylko że połowa tych ryb ma pleśniawkę i kto wie co jeszcze za inne choroby. No ale lokalne Koło zadowolone bo widać że jest ryba w rzece... Ręce opadają...

Pozwól, że zapytam. Piszesz o sytuacji z zeszłego roku, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że teraz ktoś powtórzył takie zarybienie...?😀😀😀

Użytkownik ŁukaszGD edytował ten post 10 styczeń 2021 - 17:21


#27 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 10 styczeń 2021 - 18:04

Pozwól, że zapytam. Piszesz o sytuacji z zeszłego roku, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że teraz ktoś powtórzył takie zarybienie...?😀😀😀


Niestety temat nie dotyczy jednej rzeki. Tak, zrobiono to w końcówce poprzedniego roku ponownie na pewno na jednej rzece. Nie jestem w stanie zrozumieć sensu pakowania w zimie do rzeki dużych ryb które całe dotychczasowe życie spędziły w hodowli karmione granulatem. Może PZW ma dopłatę do karmienia wydr i norek? Bo jeśli chodzi o wędkarzy to lepiej było by po prostu te ryby rozdać prosto z samochodu...

#28 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:04

Niestety temat nie dotyczy jednej rzeki. Tak, zrobiono to w końcówce poprzedniego roku ponownie na pewno na jednej rzece. Nie jestem w stanie zrozumieć sensu pakowania w zimie do rzeki dużych ryb które całe dotychczasowe życie spędziły w hodowli karmione granulatem. Może PZW ma dopłatę do karmienia wydr i norek? Bo jeśli chodzi o wędkarzy to lepiej było by po prostu te ryby rozdać prosto z samochodu...

Takich przypadków z historii pamiętam dużo. Jest sens i sens. ;)  Co taki hodowca ma zrobić z tarlakami, które ze względu na ich wiek stały się nieprzydatne do dalszego trzymania? Do sklepu to nie trafi, na mączkę też nie, okręgi miewają w końcówce roku gotówkę do wykorzystania, a dla wielu wędkarzy taka "zdobycz" jest atrakcyjna i cieszy. Kogo obchodzi, że pora kiepska i grzybki akurat chętnie dobierają się do takiej potarłowej, osłabionej ryby? Norki, wydry i kormorany najczęściej nie załapią się nawet na takie "rarytasy". Szybciej trafią na patelnię.



#29 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 774 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:07

Jedna ryba,dwie strony dyskusji  :maybeban:


  • Voldemort, kornik1978 i 12345 lubią to

#30 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 11 styczeń 2021 - 12:02

Postawienie jazgarza i czebaczka w jednym rzędzie jest bez sensu. Rodzime, nieużytkowe gatunki ryb są cenne dla ekosystemów w których żyją, obce i częstokroć inwazyjne wręcz przeciwnie.


Dodałbym jednak "zazwyczaj" lub "generalnie". Oczywiście zasadą, od kilka lat nawet regulowaną prawnie, jest eliminacja z naturalnych ekosystemów gatunków obcych. Jednak część z nich obecna jest u nas kilkaset lat i zdążyła już się wręcz zadomowić. Czasem zasięg gatunku zmienia się na przestrzeni wieków i niekoniecznie gatunek pierwotnie obcy dla danego środowiska musiał być tam wprowadzony sztucznie. Powiedzmy, że karp jest kontrowersyjny, więc jako przykład podajmy głowacicę w Dunajcu.

#31 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2194 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 11 styczeń 2021 - 12:12

W Dunajcu obca, miała zastąpić łososie, ale historyczne występowała w Czarnej Orawie i jeszcze w dorzeczu Dniestru, tylko granice się przesunęły.


Użytkownik korol edytował ten post 11 styczeń 2021 - 12:12

  • Krzysiek Rogalski lubi to

#32 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 20:00

Dodałbym jednak "zazwyczaj" lub "generalnie". Oczywiście zasadą, od kilka lat nawet regulowaną prawnie, jest eliminacja z naturalnych ekosystemów gatunków obcych. Jednak część z nich obecna jest u nas kilkaset lat i zdążyła już się wręcz zadomowić. Czasem zasięg gatunku zmienia się na przestrzeni wieków i niekoniecznie gatunek pierwotnie obcy dla danego środowiska musiał być tam wprowadzony sztucznie. Powiedzmy, że karp jest kontrowersyjny, więc jako przykład podajmy głowacicę w Dunajcu.


Zgadza się, tylko w ostatnim czasie, niestety coraz częściej napotykam czebaczka w wodach w których jeszcze kilka lat temu go nie było. Dwukrotnie w sklepach wędkarskich widziałem czebaczki sprzedawane jako żywce. Gatunek ten jest obecny w wielu gospodarstwach produkujących zarybieniówkę z którą doskonale rozprzestrzenia się po wodach całego kraju. W przypadku tego gatunku - cytując klasyka, działa zasada człowieka z wiaderkiem. W jednej z rzek, gdzie wędkuję na dobre zadomowiły się babki: gołogłowa i szczupła, ostarnio doszła jeszcze rurkonosa. Babki akurat przemieszczają się Narwią i wchodzą do dopływów tej rzeki zasiedlając coraz wyższe ich partie. Sumiki, również stają się mieszkańcami coraz większej ilości jezior. Te gatunki są u nas stosunkowo krótko a stały się obecnie stałym składnikiem ichtiofauny.
  • tlok, smokwelski i Krzysiek P lubią to

#33 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 21 luty 2021 - 15:43

A myslalem ze juz mnie nic nie zaskoczy..


W ramach ciekawostki mysle ze administracja dopuści zdjecie..
Proporcje 13cm vs ok 45cm
Kolec przebity na wylot..

Załączone pliki


  • zybi, Bułka i phil-wroclaw lubią to

#34 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 774 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 luty 2021 - 17:40

Miro to jaziu z linem w pyszczku?  :huh:



#35 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 luty 2021 - 17:44

Chyba z sumikiem.

#36 OFFLINE   bartosz311287

bartosz311287

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 649 postów
  • Imię:Bartosz

Napisano 21 luty 2021 - 17:55

Miro to jaziu z linem w pyszczku?  :huh:

 

Wojtku to bardziej podchodzi pod drapieżnego leszcza który zasmakował w sumiku karłowatym  :D


Użytkownik bartosz311287 edytował ten post 21 luty 2021 - 17:56


#37 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 21 luty 2021 - 18:20

Wojtku to bardziej podchodzi pod drapieżnego leszcza który zasmakował w sumiku karłowatym :D




Dokładnie, sumik zablokowany na amen, oba kolce(piersiowe) wbite tak ze szczypcami byl problem ich rozdzielić..
  • Voiteh lubi to

#38 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 21 luty 2021 - 18:35

Teraz nad wodą taka bida, że leszcze będą szczupaki i sandacze atakowały. :D


  • hm62, bartosz311287 i Sailfish lubią to

#39 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 21 luty 2021 - 19:43

Miro - Przynętę miał na pysku czy za bety ?

#40 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 21 luty 2021 - 19:52

W małopolsce są już sumiki ?

Pytam, bo na serio nigdy ich nie spotkałem.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych