Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multiplikator / zestawy Long Cast


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 10 styczeń 2021 - 19:32

Cześć!
Prosiłbym Was o poradę, jaki multiplikator pozwoli uzyskiwać mi znaczne odległości rzutowe z przynętami około 10g - guma + główka 5-7g? Najczęściej łowię Morethanem PE SV z kijami 2,7 - 3,2m. Jakie konstrukcje możecie polecić, żeby w tym przedziale wagowym rzucać na maksymalne odległości? Jakie osiągacie maksymalne odległości rzutowe swoimi zestawami z podobnymi przynętami? Zadam też ważne pytanie, czy nie lepiej w tej gramaturze przesiąść się na spinning? Założeniem jest łowienie sandaczy na lekko obciążone przynęty w jeziorach.

Z góry dziękuję za pomoc.

Mam również nadzieję, że założony przeze mnie wątek będzie kopalnią wiedzy dla osób szukających podobnych informacji.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#2 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 10 styczeń 2021 - 20:25

AVC 9,6 do 21gr+ tatula CT TR  jakieś 60m lata bez problemu. Wszystko zależy od aerodynamiki przynęty.  Na lekkiej szpuli jest trochę dalej. Porównująć do spina 2,7m + taka sama plecionka wychodzi  mi na to samo w odległości rzutu. Na gumie w gramaturze 10gr jest remis. Wszystko cięższe na plus casta.  Wobler do 12gr plus dla spina, potem znowu mamy remis.  Wahadła, chyba lepiej cast. pz 


  • -PYTOON- lubi to

#3 OFFLINE   DGL

DGL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaHelmond NL
  • Imię:Dawid

Napisano 10 styczeń 2021 - 20:41

Jesli chodzi o najdalsze rzuty w tych gramaturach to jeśli wierzyć filmikom na yt, to najlepiej wypadają Antares 2019 i Metanium 2020 

U mnie z Exsence dc 2017 leci najdalej.



#4 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 10 styczeń 2021 - 22:34

AVC 9,6 do 21gr+ tatula CT TR jakieś 60m lata bez problemu. Wszystko zależy od aerodynamiki przynęty. Na lekkiej szpuli jest trochę dalej. Porównująć do spina 2,7m + taka sama plecionka wychodzi mi na to samo w odległości rzutu. Na gumie w gramaturze 10gr jest remis. Wszystko cięższe na plus casta. Wobler do 12gr plus dla spina, potem znowu mamy remis. Wahadła, chyba lepiej cast. pz

Masz na myśli główkę 10g plus gumę, czy łączną masę przynęty 10g?
Ten Avid 9,6 też musi kawał dobrej roboty robić! Przy jakiej gramaturze główek czujesz już opad?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#5 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 10 styczeń 2021 - 22:39

Jesli chodzi o najdalsze rzuty w tych gramaturach to jeśli wierzyć filmikom na yt, to najlepiej wypadają Antares 2019 i Metanium 2020
U mnie z Exsence dc 2017 leci najdalej.

Jakie odległości rzutowe udaje Ci się osiągać przy łącznej masie przynęty około 10g?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 10 styczeń 2021 - 22:47

U mnie najdalej rzucają Daiwy Zillion HLC, niestety fajnie z nich lata od 14-17g wzwyż. Przy kogucie 25g i kiju Yamaga Ballistic udaje mi się rzucić ponad 100m. Zauważyłem, że wraz ze wzrostem średnicy szpuli zwiększają się odległości rzutowe ale niestety spada drastycznie komfort rzutowy.

A co sądzicie o Shimano Scorpion 17 DC?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
  • jerzy lubi to

#7 OFFLINE   mayou

mayou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWola Batorska
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Maj

Napisano 11 styczeń 2021 - 09:39

ok. 10gr łącznie. Mały 6cm bandit + 6-8gr. Ale mały bandit to chyba najbardziej lotna guma świata;). Ja łowię praktycznie tylko w rzece (Wisła), także  z tym opadem przy tej gramaturze to tak w nurcie szału nie ma.  Generalnie uważam, że praktycznie całą robotę jeżeli chodzi o odległość robi AVC. Próbowałem z innymi multikami ( curado 71, curado K, Revo SX, chińczyki różne) i nie było aż takiej różnicy. Powyżej 15 gr (łącznie) najlepiej wychodził curado K. Nie używam multików klasy premium, bo Wisła zeżre wszystko i mi po prostu szkoda zmielić za sezon taki multik. Nigdy takiego nie miałem to nie mam porównania. pz



#8 OFFLINE   radoo

radoo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 11 styczeń 2021 - 09:53

Krzysiu lepiej przesiasc sie na spinning :)



#9 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:47

ok. 10gr łącznie. Mały 6cm bandit + 6-8gr. Ale mały bandit to chyba najbardziej lotna guma świata;). Ja łowię praktycznie tylko w rzece (Wisła), także  z tym opadem przy tej gramaturze to tak w nurcie szału nie ma.  Generalnie uważam, że praktycznie całą robotę jeżeli chodzi o odległość robi AVC. Próbowałem z innymi multikami ( curado 71, curado K, Revo SX, chińczyki różne) i nie było aż takiej różnicy. Powyżej 15 gr (łącznie) najlepiej wychodził curado K. Nie używam multików klasy premium, bo Wisła zeżre wszystko i mi po prostu szkoda zmielić za sezon taki multik. Nigdy takiego nie miałem to nie mam porównania. pz

No z tą Wisłą to niestety tak jest, też chyba zacznę łowić na Wiśle starszymi multikami. U mnie podobnie jest z Wisła. Pachnie jakby ktoś proszku do prania dosypał, o błotnej zawiesinie nie wspomnę...



#10 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 11:47

Krzysiu lepiej przesiasc sie na spinning :)

Jak Ty się przesiądziesz to ja też :)



#11 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 19:36

Zastanawiam się jeszcze nad zastosowaniem cieńszej plecionki. Obecnie łowię linkami 1.0 PE - Duel Hardcore x8 pro oraz Duel Armored F+ PRO ( testowałem też Jigman x8 w tym rozmiarze ale przy średnicy 0,165 szybko straciła na mocy ). Przy 1.0 PE nawet przy brodzie, ciężko jest odstrzelić przynętę. Czy Waszym zdaniem zejście przy 10g do 0.6 lub 0.8 będzie praktyczne w użytkowaniu?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#12 OFFLINE   Jake 6

Jake 6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 21:34

U mnie najdalej rzucają Daiwy Zillion HLC, niestety fajnie z nich lata od 14-17g wzwyż. Przy kogucie 25g i kiju Yamaga Ballistic udaje mi się rzucić ponad 100m. Zauważyłem, że wraz ze wzrostem średnicy szpuli zwiększają się odległości rzutowe ale niestety spada drastycznie komfort rzutowy.


 

 Obiecałem sobie, że nie będę wracał już do tematu odległości rzutu multiplikatorem. Ale jak czytam cytowane wyżej słowa : "Przy kogucie 25g i kiju Yamaga Ballistic udaje mi się rzucić ponad 100m. " to uśmiech pojawia się na mojej twarzy. 
Koledzy, zejdźcie na ziemię.
Owszem, na zawodach rzutowych udaje się rzucić ponad 100 metrów. Rzuty wykonuje się ciężarkiem 18 gramowym, wykorzystując specjalną technikę np. półobrót. Tylko, że zawodnicy stosują specjalne wędziska o długości 3,2 m 3,6 a czasem i dłuższe. Multiplikatory są po tuningu, specjalne smary, oliwki, szpule, łożyska, brak wodzików itp.
Pisałem już kilkukrotnie w moich wcześniejszych postach. Nie piszcie takich bajek ;-))
100 metrów to około 27-33 piętrowy wieżowiec, a Wy piszecie o takich odległościach. A potem młodzi adepci castingu chcą rzucać na takie odległości i są zdziwieni, że nie mogą!
Obecnie wymiary boiska piłkarskiego to długość 105m szerokość 68 m a popularne Orliki to wymiary 62m x 30m.
Proponuję wybrać się na takie boisko, wziąć kij z multiplikatorem i porzucać. Wtedy zobaczycie rzeczywiste odległości rzutowe.


Użytkownik Jake 6 edytował ten post 11 styczeń 2021 - 21:44


#13 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1451 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 11 styczeń 2021 - 21:46

1.0PE jest jak dla mnie optymalnie przy tego typu przynętach zwłaszcza ze duela tez używam

Dołożę lekką łyżkę dziegciu to tego wątku i nie traktuj to jak jakaś osobista wycieczkę .,

Piszesz że chcesz oddawać rzuty na 100m . Ok tutaj wszystko gra . Tylko po mojemu nie jest problemem rzucić (choć nigdy w życiu nie osiągnąłem takiej odległości )natomiast jest problemem zaciąć zwłaszcza sandacza z takiej odległości .....

Dlatego dla mnie tak dalekie rzuty nie maja sensu .,

Oczywiście czekam na wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów ;)

Użytkownik sero1975 edytował ten post 11 styczeń 2021 - 21:49


#14 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 22:50

Obiecałem sobie, że nie będę wracał już do tematu odległości rzutu multiplikatorem. Ale jak czytam cytowane wyżej słowa : "Przy kogucie 25g i kiju Yamaga Ballistic udaje mi się rzucić ponad 100m. " to uśmiech pojawia się na mojej twarzy.
Koledzy, zejdźcie na ziemię.
Owszem, na zawodach rzutowych udaje się rzucić ponad 100 metrów. Rzuty wykonuje się ciężarkiem 18 gramowym, wykorzystując specjalną technikę np. półobrót. Tylko, że zawodnicy stosują specjalne wędziska o długości 3,2 m 3,6 a czasem i dłuższe. Multiplikatory są po tuningu, specjalne smary, oliwki, szpule, łożyska, brak wodzików itp.
Pisałem już kilkukrotnie w moich wcześniejszych postach. Nie piszcie takich bajek ;-))
100 metrów to około 27-33 piętrowy wieżowiec, a Wy piszecie o takich odległościach. A potem młodzi adepci castingu chcą rzucać na takie odległości i są zdziwieni, że nie mogą!
Obecnie wymiary boiska piłkarskiego to długość 105m szerokość 68 m a popularne Orliki to wymiary 62m x 30m.
Proponuję wybrać się na takie boisko, wziąć kij z multiplikatorem i porzucać. Wtedy zobaczycie rzeczywiste odległości rzutowe.



https://youtu.be/rPUFS4RSnwY

Więcej wiary chłopie...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#15 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 23:12

1.0PE jest jak dla mnie optymalnie przy tego typu przynętach zwłaszcza ze duela tez używam

Dołożę lekką łyżkę dziegciu to tego wątku i nie traktuj to jak jakaś osobista wycieczkę .,

Piszesz że chcesz oddawać rzuty na 100m . Ok tutaj wszystko gra . Tylko po mojemu nie jest problemem rzucić (choć nigdy w życiu nie osiągnąłem takiej odległości )natomiast jest problemem zaciąć zwłaszcza sandacza z takiej odległości .....

Dlatego dla mnie tak dalekie rzuty nie maja sensu .,

Oczywiście czekam na wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów ;)

W miejscu gdzie łowię na Wiśle jest specyficzny, wysoki brzeg. Przeważnie stoję około 3-4m nad lustrem wody, niżej schodzę kiedy podbieram ryby. Na przynęty na które przeważnie łowię rzucam do około 60m, może 65m. Długi kij około 2,9m, wysoko uniesiony i pozycja na brzegu pozwalają mi utrzymać niewielki odcinek linki w wodzie. Nurt robi robotę sam, pilnuję tylko naprężenia linki. Przyznaję, że mogę nie czuć delikatnych brań, natomiast przy mocniejszych nie ma problemu z zacięciem ryby. Tutaj dźwignia wędki też sporo pomaga.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#16 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 11 styczeń 2021 - 23:14

Co do pomiaru odległości to nie trzeba iść na boisko, wystarczy linka w kolorze multikolor.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#17 OFFLINE   Jake 6

Jake 6

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 12 styczeń 2021 - 00:46





Więcej wiary chłopie...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka



Więcej pokory chłopie...

Castingsport World Records
https://www.icsf-cas...rld_Records.pdf

Multiplier Distance   Double Handed    Sabrina Dürrwald    Germany    99,03 Meters   WC Hluboká nad Vltavou    2019
Multiplier Distance   Double Handed    Colin Howlett    United Kingdom  116,32 Meters   WC Krakow 2008


.....A Ty piszesz, że rzucasz ponad 100 metrów :clappinghands:  :doh:   ;)  :wacko: 



 


Użytkownik Jake 6 edytował ten post 12 styczeń 2021 - 01:11

  • Bułka lubi to

#18 OFFLINE   Wiesiek2602

Wiesiek2602

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wiesiek

Napisano 12 styczeń 2021 - 06:52

...Założeniem jest łowienie sandaczy na lekko obciążone przynęty w jeziorach...


...W miejscu gdzie łowię na Wiśle jest specyficzny, wysoki brzeg. Przeważnie stoję około 3-4m nad lustrem wody, niżej schodzę kiedy podbieram ryby...


Od kiedy Wisła stała się jeziorem???😉 żeby nie było, wg mnie dobrze że zadałeś pytanie o to, czy przy takim łowieniu nie lepiej przejść na spinning. Wg mnie lepiej. Jeśli zależy Ci na bardzo dalekich rzutach i tylko na takich się skupiasz to przy takim łowieniu z multikiem duża szansa że może pójść coś nie tak- broda, kleszczenie linki które skraca rzut. Przy stałej szpuli nie wiem co trzeba byłoby zrobić by splątać linkę. Rzuty są łatwiejsze, skupienie nad nimi też mniejsze. I odległości również przyzwoite. Dobrze dobrany kij i sama jego długość to już niezły TREBUSZ😂

#19 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 12 styczeń 2021 - 08:34

...Założeniem jest łowienie sandaczy na lekko obciążone przynęty w jeziorach...


...W miejscu gdzie łowię na Wiśle jest specyficzny, wysoki brzeg. Przeważnie stoję około 3-4m nad lustrem wody, niżej schodzę kiedy podbieram ryby...


Od kiedy Wisła stała się jeziorem??? żeby nie było, wg mnie dobrze że zadałeś pytanie o to, czy przy takim łowieniu nie lepiej przejść na spinning. Wg mnie lepiej. Jeśli zależy Ci na bardzo dalekich rzutach i tylko na takich się skupiasz to przy takim łowieniu z multikiem duża szansa że może pójść coś nie tak- broda, kleszczenie linki które skraca rzut. Przy stałej szpuli nie wiem co trzeba byłoby zrobić by splątać linkę. Rzuty są łatwiejsze, skupienie nad nimi też mniejsze. I odległości również przyzwoite. Dobrze dobrany kij i sama jego długość to już niezły TREBUSZ

Podałem przykład miejsc gdzie obecnie łowię na rzece, ale znacznie cięższymi przynętami. W tym przypadku odległości rzutowe są dla mnie jak najbardziej OK.

Co do przynęt okolo 10g to chyba lepszym rozwiązaniem będzie przesiadka na długi spinning.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#20 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 12 styczeń 2021 - 08:37

Więcej pokory chłopie...

Castingsport World Records
https://www.icsf-cas...rld_Records.pdf

Multiplier Distance Double Handed Sabrina Dürrwald Germany 99,03 Meters WC Hluboká nad Vltavou 2019
Multiplier Distance Double Handed Colin Howlett United Kingdom 116,32 Meters WC Krakow 2008


.....A Ty piszesz, że rzucasz ponad 100 metrów :clappinghands: :doh: ;) :wacko:



Amen

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych