Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stery z płytek „fibreglasu” fr4/g10 - czy ktoś probowal


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   sobol18

sobol18

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Adam

Napisano 13 styczeń 2021 - 19:58

Panowie, od pewnego czasu nurtuje mnie temat sterów do wobków z płytek fr4/g10. Bardzo często ten materiał jest stosowany przez zagranicznych „hendmejdowców”. U nas w Polsce znalazłem materiał ale głównie w postaci żółtych mało przeziernych płytek. Czy ktoś miał już styczność z tym materiałem w postaci mlecznobiałych prawie transparentnych płytek i robił z nich stery? Lub ktoś ma na taki materiał namiar?
  • Night_Walker lubi to

#2 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 13 styczeń 2021 - 21:37

A w czym on jest lepszy od poliwęglanu?
  • eRKa lubi to

#3 OFFLINE   sobol18

sobol18

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 239 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Adam

Napisano 13 styczeń 2021 - 23:44

No właśnie nie wiem wiec pytam czy ktoś z forumowiczów używał. Skoro za granicą (od Japonii poprzez Bułgarię i Włochy) to stosują zamiast poliwęglanu to jakiś powód lub sens to ma. Mi wydaje się ze może być mniej podatne na pęknięcia np od kamienia bo jak się spojrzy na strukturę tego to wyglada jak siateczka z włókna szklanego zatopiona w żywicy.

Załączone pliki


  • Sąsiad lubi to

#4 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 16 styczeń 2021 - 17:52

Chodzi o wytrzymałość, to największa zaleta, stosują go najczęściej w twitchach. Płytki mają również porowatą fakturę, nie tak gładką jak poliwęglan, kleje dwuskładnikowe znacznie lepiej się trzymają. Ma również ciekawy oldschoolowy wygląd.

 

Wytrzymałość ma znaczenie w sterach o kształcie jak na foto wyżej. Mocne zwężenie umożliwiające wklejenie bez klasycznego nacięcia psującego wygląd gdzie możemy zastosować szerszy ster z poli a tym samym bardziej wytrzymały.

 

W twitchach tym bardziej popularny że pstrągi w tych krajach są łownie w rzekach typowo górskich z duzą ilością kamieni, wobler z poliweglanem szybko kończy przygodę w takim środowisku i tym sposobie prowadzenia.

 

Poliwęglan jest za słaby za równo udarowo jak i zbyt mało sztywny żeby zrobić z niego ster w takim kształcie przy pierwszym kontakcie z kamieniami złoży się w przeciwnym kierunku do prowadzenia przynęty lub pęknie.



#5 OFFLINE   majki81

majki81

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 16 styczeń 2021 - 20:01

Bardzo rzeczowy i konkretny komentarz kolego Gajosik. Dzięki wielkie z mojej strony 🙂

#6 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 styczeń 2021 - 11:07

Fiberglasowe płytki  -  Gdzie to kupić ?

Rewelacja, można zastąpić aluminium

w woblerach głowacicowych.



#7 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 17 styczeń 2021 - 14:17

Aluminium ma inne zalety których ten materiał nie posiada. Pisałem że jest bardziej wytrzymały niż poliwęglan jednak wątpię żeby był mocniejszy niż alu. Może sztywniejszy... Ciężko tak jednoznacznie bo są też różne stopy.

Alu jest tak przyjemnie plastyczne i daje możliwość stosunkowo bardzo prostego formowania kształtów o których można zapomnieć w niemetalach w sposób równie prosty.

Jest jeszcze kwestia samej wagi materiału. Stosowałem metalowe stery nie ze wglądu na wytrzymałość, co na ich masę, dzięki przenieniseniu środka ciężkości można uzyskać akcję nieosiągalną przy lżejszych materiałach.

Dobrze bym sobie przekalkulował przejście że sterów alu na coś innego.

#8 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 styczeń 2021 - 10:38

Żywica epoksydowa do omotek (przezroczysta jak woda) puls siateczka szklana. Zrobić sobie laminat czyli nasączyć siateczkę (matę) żywicą w gnieździe odpowiedniej głębokosci (finalnie grubość steru) i mamy płytkę. Kolor zależy od koloru żywicy po utwardzeniu i wsadzonej koloru maty. Przeźroczysta na pewno nie będzie, chyba że zastosuje się bardzo cienkie białe jedwabne płótno ale jedwab ma żadną wytrzymałość na zerwanie. Włókno szklane lepsze. Wyżej włókna węglowe, aramidowe, kevlarowe, itd.

Ciężar właściwy aluminium to ok 2.7g/cm3
Ciężar właściwy poliwęglanu to ok 1.2g/cm3

Jeżeli ktoś chce odciążyć bardziej przód wobka to alu zdecydowanie lepsze od poliwęglanu przy takich samych wymiarach (objętości) steru.

Poliwęglan się nie łamie (pęka), łamie się tylko przegrzany.

#9 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 21 styczeń 2021 - 11:19

Poliwęglan się nie łamie (pęka), łamie się tylko przegrzany.

 

Ja mam trochę inne doświadczenia - bywa łamliwy z powodu działania niektórych klejów.

 

Kiedyś myślałem tak się dzieje tylko po użyciu cyjanoakryli ale miałem kilka takich przypadków po użyciu żywicy Technicqll - przykład na zdjęciu. Parę tygodni po wklejeniu w trakcie normalnego łowienia ster pękał i kruszył się jak hartowane szkło. Od kiedy zmieniłem klej problem zniknął.

 

Załączony plik  IMG_20200425_133602_resized_20210121_110627503.jpg   42,21 KB   7 Ilość pobrań






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych