Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Neopreny czy oddychacze na otwarcie sezonu?/ Jak się ubrać o tej porze roku?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 10 luty 2021 - 18:10

Witam. Planuje wyjazd ze streamerem jak tylko pogoda pozwoli. Nigdy dotąd nie jeździłem o tej porze roku. Czy wchodząc do wody można łowić w oddychaczach mając pod spodem ocieplacze, bieliznę termiczną i dobre polarowe spodnie? Czy lepszą opcją jest poprostu zakup neoprenów. Jak wy przygotowujecie się do łowienia w tak niskiej temperaturze? Z góry dziękuję za pomoc

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Xiaou edytował ten post 10 luty 2021 - 18:11


#2 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 luty 2021 - 18:23

http://jerkbait.pl/t...hy-spodniobuty/

http://jerkbait.pl/t...oprenu-na-zimę/

http://jerkbait.pl/t...zy-spodniobuty/

itd. itp. etc.


  • doktorek, Piotrek Milupa i S.N. lubią to

#3 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 10 luty 2021 - 20:35

Zależy czego będzie więcej, łażenia czy stania w wodzie. Jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa brodzenia - wybierz te, które dają większą stabilizację bo "bulknąć" o tej porze to średnia przyjemność.
  • trout master lubi to

#4 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 11 luty 2021 - 08:07

Nie miałem problemu z łowieniem zima w oddychaczach, odpowiednia bielizna pod spod i da radę.
Chyba ze straszny zmarźluch z Ciebie.
  • jasiekcom i Xiaou lubią to

#5 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 11 luty 2021 - 08:42

Primaloft robi robotę, odkąd kupiłem spodnie z primaloftem polar odstawiłem tylko na ciepłe miesiące.


  • Zielony i Grzegorz G. lubią to

#6 OFFLINE   Grzegorz G.

Grzegorz G.

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 164 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:G.

Napisano 11 luty 2021 - 10:03

U mnie od jakiegoś czasu wygląda to, mnij więcej tak:

Pierwsze pod śpiochy idzie bielizna termoaktywna, najlepiej jakieś Merino, następnie spodnie z wypełnieniem Primaloft (jeżeli chodzi o miesiące zimowe, najlepiej minimum 130 gram wypełnienia, późna wiosna wystarczy w granicach 60 gram) Na stopy skarpeta Merino 80%. Może być jedna z grubego zaplotu lub 2 szt, jedne cieńsze i kolejna warstwa grubej. Odkąd pojawiły się Primalofty zrezygnowałem z neoprenów, polarów itp. są po prosu mniej skuteczne i komfortowe, jak dla mnie oczywiście. Jak pisali koledzy w innych wątkach, Primaloft jest lżejszy, bardziej elastyczny. Nawet przy namoknięciu, czy zapoceniu nie traci właściwości termicznych. Stosowany, jako docieplacze, ocieplacze w ciuchach od armii amerykańskiej po dobre firmy trekingowe. Ma oczywiście wady, np. cena  


  • doktorek, Zielony i Xiaou lubią to

#7 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 luty 2021 - 11:02

No rozumiem, że oddychacze są zgodne  z duchem czasu.. oraz modowym tyranem , ale neopreny są zimą niezastąpione. Raz z powodu najlepszej izolacji termicznej, a dwa - pływalności. Neopreny od Błauciaka są lepsze od Cabelasów, a te od wszystkich 5mm no name - a wszystkie od oddychaczy na wszystkie sposoby oswajanych z zimą..  :)



#8 ONLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 872 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 11 luty 2021 - 13:33

spodnie z wypełnieniem Primaloft (jeżeli chodzi o miesiące zimowe, najlepiej minimum 130 gram (...)

Podlinkujesz jakich używasz?
 


 



#9 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 11 luty 2021 - 17:42

No rozumiem, że oddychacze są zgodne z duchem czasu.. oraz modowym tyranem , ale neopreny są zimą niezastąpione. Raz z powodu najlepszej izolacji termicznej, a dwa - pływalności. Neopreny od Błauciaka są lepsze od Cabelasów, a te od wszystkich 5mm no name - a wszystkie od oddychaczy na wszystkie sposoby oswajanych z zimą.. :)

Z tego co wiem to P. Błauciak już brodzi na innym świecie. Kolega neopreny 7mm od p. Błauciaka używał latami, żadne inne śpiochy nie miały takiej wytrzymałości...
Do łowienia stacjonarnego neopreny, natomiast do przemieszczania się zdecydowanie primaloft + goretex lub inna membrana.

#10 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 luty 2021 - 18:36

Kupić materiał neoprenowy (7mm) w balach, samemu skroić, pokleic i zszyć wzmacniając łączenia. ;)

Jerzy Kowalski opisał (niżej) ciekawy sposób na zime z oddychaczami, ja nie sprawdzałem. Nie mam powodu ani butów 4 rozmairy większe. Może ktoś się skusi.

http://flyfishing.pl...=62356&offset=0

#11 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 11 luty 2021 - 20:26

Witam.

Jeżeli ktoś szuka trwałych, 5 mm neoprenów, to polecam Scierra Tundra. Wg mnie to njlepsze gacie neoprenowe na rynku w tej chwili.

Użytkuję poprzednią wersję - różni się chyba tylko kolorem od obecnie oferowanej (brązowa, obecnie szara).

Oprócz podklejenia taśmą od wewnątrz, mają także wszystkie szwy zalane gumą od zewnętrznej strony i świetnie zorganizowane kieszenie z przodu.

Kupiłem je właściwie z myślą o pływadle, ale też w nich brodzę jak jest zimno.

Przy wyborze gaci nie poruszono tutaj do tej pory chyba najważniejszej rzeczy - przy minusowej teperaturze, neopreny sztywnieją, chyba że stoi się cały czas po pas w wodzie. A wiadomo że tak nie jest. Po oddychaczach woda praktycznie spływa od razu albo momentalnie wysycha, porowatość powierzchni neoprenu powoduje że woda potrafi zamarznąć na ich powierzchni.

Tak najlepiej to mieć i jedne i drugie ... oczywiście nie na raz na sobie  :D

Pozdrawiam.



#12 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 11 luty 2021 - 20:33

(...)
Tak najlepiej to mieć i jedne i drugie ... oczywiście nie na raz na sobie(...)


Ale dlaczego nie na raz?

#13 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 luty 2021 - 20:35

Jak ktoś jest drobnej budowy, albo lubi być obleczony do figury, to wszystkie systemy są jednakowo niedobre. I nic nie mam do obkładania się złotem - wybór jest swobodny  :)     



#14 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 11 luty 2021 - 21:00

Ale dlaczego nie na raz?

A powiem Ci że myślałem i o tym, bo mam jakieś stare i cieknące neopreny - ubranie ich pod oddychacze też roważałem , tylko okazało sie że ... trochę ciasne są już na mnie ... nie wiem, może się skurczyły  :D

Skończyło sie więc myślenie na kupnie nowych, takich nie cieknących  ;)

Pozdrawiam.



#15 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 luty 2021 - 22:50

"Ale dlaczego nie na raz?"

--------

Znam takich którzy wchodzili w kombinezonach pływających do "oddychaczy" w zimie. Na dużej wodzie. Tak "na wszelki", gdyby popłynęli. :)

#16 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 12 luty 2021 - 13:11

W moim przypadku zima to neopreny w chwili obecnej viosny stary ale bardzo dobry model, wcześniej używałem od Bałciaka 7 mm podbity polarkiem  :D nawet na Arktyce w tym można było łowić :D  


  • analityk lubi to

#17 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 16 luty 2021 - 18:00

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#18 OFFLINE   Filip14

Filip14

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaMałopolskie
  • Imię:Filip

Napisano 16 luty 2021 - 19:24

Najważniejsze brodząc zimą to nie stać w wodzie przez dłuższy okres czasu, warto co jakiś czas wyjść na ''suchy ląd'' przewiązać muchę czy napić się kawy ;) 


  • gulf i Xiaou lubią to

#19 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 17 styczeń 2022 - 16:52

Witajcie!

W tym roku zamierzam pochodzić za trocią , prawdopodobnie jutro pierwszy wyjazd ( kolega ma wieczorem potwierdzić).

W tym celu zakupiłem spodniobuty Scierra Kenai oczywiście neopren 4mm.

Niestety,  zrobiłem to na szybko,  nie czytając opinii i nie przeglądając  forum  mój błąd... jest tu wasza wiedza i opinie a w zasadzie cały zbiór porad użytkowników którzy mają wieloletnie doświadczenie. W sklepie pytałem o model droższe Scierra Tundra- Sprzedawca twierdził, że nie warto przepłacać 200zł za 0,5mm grubszy neopren. Niestety teraz czytam , że polecacie te spodniobuty, i piszecie, że są chyba najlepsze na rynku w tym przedziale....

Znalazłem 150zł tańszą wersję moich neoprenów jednak model ze skarpetą ( pod buty do brodzenia), który model polecacie jako bardziej doświadczeni? Prosił bym o opinie...

Pierwszy raz będę brodził w bałtyku, posiadam bieliznę termo, ciepłe wełniane skarpety, na to dresy polarowe i polar z kurtki jack wolfskin.Czy będzie to odpowiedni zestaw? Czy warto coś jeszcze dołożyć? W sklepie mnie przekonywali, że zagotuję się jak jeszcze cieplej się ubiorę ;).

Zamówiłem ocieplacz Scierra Thermosuit aby mieć komplet gotowy pod neopreny, czy to wystarczy na przyszłość?



#20 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 17 styczeń 2022 - 19:46

Nie ma jednej dobrej recepty. Każde rozwiązanie ma być wady. Dla mnie zakładając długotrwałe stanie/brodzenie w wodzie w jednym miejscu to gruby neopren i kilka warstw pod spodem. Ale to nie nadaje się do przemarszów po plaży. Ja w takich przypadkach pakowałem neopreny do plecaka i w crocsach szedłem od samochodu na łowisko i ubierałem się na miejscu. Cieńszy neopren też jest ok. ale trzeba częściej robić przerwę i krótki spacer po brzegu. Żeby wróciło krążenie. Niektórzy chwalą sobie oddychacze i promaloft pod spodem...
  • analityk lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych