Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Neopreny czy oddychacze na otwarcie sezonu?/ Jak się ubrać o tej porze roku?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 17 styczeń 2022 - 19:58

Rozumiem, my będziemy w międzyzdrojach, a tam jest ze 2km do przejścia.... i Później dopiero łowienie, niestety! Czyli na spróbowanie radzisz robić przerwy i spacerować po brzegu ;)



#22 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 17 styczeń 2022 - 21:03

Primaloft robi robotę, odkąd kupiłem spodnie z primaloftem polar odstawiłem tylko na ciepłe miesiące.

Nie kompresuje się nadmiernie od ciśnienia przy głębokim brodzeniu? W śpiworach, taka zgnieciona pod plecami warstwa, jest gorsza od sukna wojskowego płaszcza.



#23 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 17 styczeń 2022 - 22:15

Nie polecam przejścia w neoprenach odcinka w Międzyzdrojach do tzw. Bunkra, to dobre 2km... Zagotujesz się, lepiej faktycznie wsadzić neopreny w plecak i przed wejściem ubrać.
Oddychacze nie dadzą Ci takiego komfortu stojąc w wodzie jak neopren, ale tez da się wytrzymać.

Primaloft daje radę pod śpiochami, utrzymuje ciepło znacznie lepiej niż polar.

#24 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 18 styczeń 2022 - 05:37

Nie polecam przejścia w neoprenach odcinka w Międzyzdrojach do tzw. Bunkra, to dobre 2km... Zagotujesz się, lepiej faktycznie wsadzić neopreny w plecak i przed wejściem ubrać.
Oddychacze nie dadzą Ci takiego komfortu stojąc w wodzie jak neopren, ale tez da się wytrzymać.

Primaloft daje radę pod śpiochami, utrzymuje ciepło znacznie lepiej niż polar.

Dziękuje za odpowiedź, znalazłem spodniobuty neoprenowe ze skarpeta a nie butem przyklejonym i stąd moje pytanie co wesług was lepsze? Czy skarpeta ma swoje wady? Np szybci3j na szwie pęka? Są to śpiochy ale neoprenowe nie oddychające . Pianka 4mm będzie ok na styczeń?

#25 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 styczeń 2022 - 07:17

Śpiochy ze skarpetą będą wygodniejsze, buty lepiej kostkę usztywniają niż kalosze. Kalosze za to łatwiej się wkłada.

Co do samej trwałości to szczególnie newralgiczne są okolice kroku oraz połączenie kalosza lub skarpety z nogawką. Tam najbardziej materiał pracuje. Im więcej chodzisz, siadasz, kucasz tym bardziej śpiochy dostają. Samo stanie w wodzie nie będzie ich uszkadzać.

 

4mm to minimum, choć na zimowe łowienie to poszedłbym w 5mm lub nawet 7mm. Do łowienia stacjonarnego im grubsza izolacja tym lepsza.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski, Fatso i 2 innych osób lubią to

#26 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 02 luty 2022 - 19:24

Kenai wytrzymały 2,5h brodzenia w bałtyku. 

Aktualnie noszę się z zamiarem kupienia nowych spodniobutów. Co polecacie?

Scierra Helmsdale Neo wydaje się ciekawą opcją. Posiadają neopren SCR, to jakaś lepsza odmiana?

Moje poprzednie KENAI nie miały w opisie, jedynie że są z neoprenu.

Jakie są wasze opinie . Lepsze spodniobuty ze skarpetą i na to buty do brodzenia?

Czy raczej gotowe z kaloszami gumowym?

Jestem ciekaw , i dziękuję z góry za każdą radę.



#27 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów

Napisano 08 luty 2022 - 11:33

Czy ktoś użytkuje spodniobuty DAM dryzone?
Szukam czegoś niedrogiego głównie z myślą o łowieniu z kajaka.



#28 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 08 luty 2022 - 22:43

z neoprenów polecam te z decathlonu - mam od roku i póki co wydają sie bardzo ok ( w porównaniu z poprzednimi neoprenami które miałem "z wedkarskiego")  https://www.decathlo...mo/_/R-p-197173



#29 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 09 luty 2022 - 00:18

A jak wygląda według was róznica w gotowych spodniobutach neopren ( z kaloszem) a tymi ze skarpetą neoorenową? Na korzyść ktorych ?

#30 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 09 luty 2022 - 07:01

Przeciez juz o to pytales i dostales odpowiedz. Zaledwie kilka postow wyzej.



#31 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów

Napisano 09 luty 2022 - 09:50

Odnoszac sie do glownego pytania.

Zawsze staralem sie posiadac 3 pary spodniobutow. Na szybkie wypady (czasmi 15-20 min samego lowienia, bo tak zerowaly ryby) latem mam zwykle gumiaki. Nie zal mi ich wcale, nie susze, leza zwiniete gdzie w kacie. Ale na wyjazd gdzie lowie 30 min, i nie mam wiele czasu lepszych nie ma. Nie wyobrazam sobie teraz jechac nad wode, 10 min pakowac sie w oddychacze, lowic 20-30 min i pozniej nastepne 10 min sie rozbierac, suszyc itp. Zwlaszcza jak mam wolna godzinke na wszystko. Od pazdziernika do maja, jesli jezdze u siebie, tylko neopreny. Nie chodze duzo, czasami godzinke stoi sie w miejscu. Jaki sens maja wowczas oddychacze ?. Zwlaszcza ze wyjazdy juz rzadsze i wypadaloby wysuszyc buciory (mam Simms Freestone) ktore schna czasami i kilka dni. Mieszkam w bloku, wiec warunki nieco inne niz Ci co maja domy. Jesli jade gdzies dalej i czasami biegam kilkanascie godzin po wodzie, a w miedzyczasie jakas mala przerwa na obiad, gdzie nie chce mi sie rozbierac, zakladam oddychacze. I tylko w takim przypadku maja dla mnie sens. I nikt mi nie wmowi, ze odpowiedni ubior, primaloft i tym podobne wynalazki pod oddychacze daja taka sama izolacje termiczna jak 5mm neopren zima. W zyciu. Poza tym, jaka cene nalezy dac za ten sam komfort termiczny w przypadku oddychaczy a neoprenu. ?. Ile bedzie kosztowala ta bielizna, te spodnie z kosmicznych materialow pod oddychacze, a ile pod neopren. Zima pod 5mm neoprenem mam jedna pare portek z polaru plus kalesony i jedne grube skarpety (nawet nie wiem z czego). To wystarcza. Proponuje zalozyc to samo pod odychacze.

PS. Najnizasza temperatura w jakiej zima lowilem, to bylo cos ponizej -10 stopni. Moze to nie wiele, ale w nizszych w niczym nie chcialoby mi sie lowic.


  • Mysha i Forest-Natura lubią to

#32 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 luty 2022 - 10:26

Witam.

Posiadanie ciuchów i obuwia w poniższych zestawach, pomaga unikać dylematów ... oglądamy co się dzieje za oknem i wskakujemy w odpowiedni mundurek ...

Jeżeli skompletujemy wszystko w niekoszernych i niekoniecznie "muchowych" markach, to śmiało wyrabiamy się w kwocie jednego, drogiego kompletu (gacie + buty) firmowego, gdzie i tak obecnie mamy pewność że w przeciągu najbliższych 2-3 lat gacie nam pociekną a z butów odejdzie podeszwa ... tyle że trzeba naprawdę poszukać okazji i popolować na wyprzedażach - ale zapewniam że warto. Żeby było łatwo i przyjemnie, na początek kompletowanie można zaczać zawsze od trampek / cichobiegów / pepegów biggrin.png wink.png

  

- trampki + krótki spodzień

- lekkie i dopasowane buty do brodzenia + skarpety neoprenowe + długi spodzień

- zwykłe gumowe wodery do pachwin

- wodery z neoprenu albo zgumowe ocieplane neoprenem

- gumowe spodniobuty na muł i błoto

- lekkie i dopasowane odychacze na ciepłą pogodę

- kilkuwarstwowe i o rozmiar większe oddychacze na większą ilość ciuchów i zimną pogodę

- lekkie neopreny 3 mm z gumowcem

- grube neopreny 5 mm ze skapetą

- buty do brodzenia na "Vibramie"

- buty do brodzenia z kolcami 

 

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 09 luty 2022 - 10:28


#33 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 09 luty 2022 - 21:12

Witam.

Posiadanie ciuchów i obuwia w poniższych zestawach, pomaga unikać dylematów ... oglądamy co się dzieje za oknem i wskakujemy w odpowiedni mundurek ...

Jeżeli skompletujemy wszystko w niekoszernych i niekoniecznie "muchowych" markach, to śmiało wyrabiamy się w kwocie jednego, drogiego kompletu (gacie + buty) firmowego, gdzie i tak obecnie mamy pewność że w przeciągu najbliższych 2-3 lat gacie nam pociekną a z butów odejdzie podeszwa ... tyle że trzeba naprawdę poszukać okazji i popolować na wyprzedażach - ale zapewniam że warto. Żeby było łatwo i przyjemnie, na początek kompletowanie można zaczać zawsze od trampek / cichobiegów / pepegów biggrin.png wink.png

  

- trampki + krótki spodzień

- lekkie i dopasowane buty do brodzenia + skarpety neoprenowe + długi spodzień

- zwykłe gumowe wodery do pachwin

- wodery z neoprenu albo zgumowe ocieplane neoprenem

- gumowe spodniobuty na muł i błoto

- lekkie i dopasowane odychacze na ciepłą pogodę

- kilkuwarstwowe i o rozmiar większe oddychacze na większą ilość ciuchów i zimną pogodę

- lekkie neopreny 3 mm z gumowcem

- grube neopreny 5 mm ze skapetą

- buty do brodzenia na "Vibramie"

- buty do brodzenia z kolcami 

 

Pozdrawiam.

Czy te Neopreny 5mm ze skarpetą nadadzą się na zimowe brodzenie za trocią?

Nie będzie zimniej w tej skarpecie i bucie bardziej niż w woderach neoprenowych z gotowymi kaloszami?



#34 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 09 luty 2022 - 21:34

Witam.

Nie brodziłem nigdy za trocią biggrin.png

Ale łowiłem w nich poprzednie dwa sezony zimową porą w wodzie o temperaturze w przedziale 0,5-3 stopnie. Kilkanaście razy.

W rzece z kamienistym dnem nie ma szans łowić komfortowo z żadnymi gumowcami na nogach - niezbędne są buty z kolcami. Tym się kieruj.

Przy innym dnie gumowce na nogach są OK, tym bardziej jak są ocieplone także neoprenem.

Ja do każdych gaci ze skarpetą do butów , zakładam i tak dodatkową skarpetę neoprenową, bez względu na porę roku - nigdy mi jeszcze stopa nie zmarzła. Nie muszę zwracać sobie głowy jakimiś super hiper skarpetami z kosmiczych owiec lub podobnej materii za koleją stówę. Taka dodatkowa skarpeta neoprenowa przedłuża niesamowicie żywotność skarpety w gaciach, która się nie wyciera o buty i kompletnie nie niszczy.

Pozdrawiam.



#35 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 09 luty 2022 - 23:21

kolego @lycha odpowiedź dostałeś od@Kacper.K i tego moim zdaniem się trzymaj

Neopreny co najmniej 4-5 mm , ze skarpetą + buty do brodzenia ze 2 rozmiary większe ( niech zmieści się do środka skarpeta trekkingowa + wełniana i ma być luźno, bez uciskania stopy ) Buty dają lepszy komfort brodzenia, chodzenia czasami po małych kamieniach przy klifie w Międzyzdrojach. Pod neopreny zakładaj bieliznę termo, cienkie spodnie polar( 100 ) + dresy polarowe lub każde inne ( primaloft, polar 300, itp ) Przy zimowo-wiosennej troci więcej się stoi niż biega po brzegu  ;)

Żeby się nie zapocić po drodze ( trasa z bazy rybackiej lub ze schodów na miejscówkę ) propozycja @hi tower jak najbardziej sensowna  :good:

Dlaczego takie moje zdanie ?

W tamtym roku w maju biegaliśmy za beloną w maju na tych rewirach. Połowa maja niby ciepełko na plaży ( jeden wypad, pozostałe chłodniej ) ale woda i oddychacze (termo i polarowe spodnie) nie dawały komfortu stania dłużej niż godzine ( gdyby nie Tullamore  :D )  w wodzie 

Załączony plik  P5272538.JPG   62,25 KB   7 Ilość pobrań

Teraz w tym sezonie na wczesno wiosenne szukanie troci ( marzec- kwiecień ) mam neopreny Cabelasa ( 5mm ze skarpetą - te są 3mm http://tackledeliver...t-brown-medium/ ) które używam do nimfowania późną jesienią i zimą za lipieniem ( też się często długo stoi w jednym miejscu ) Te same Cabelasy zapodam sobie na majową belonę - z tym że ubiorę je dopiero  na miejscu.


Użytkownik szymanek69 edytował ten post 09 luty 2022 - 23:24

  • doktorek, Paweł Bugajski i Forest-Natura lubią to

#36 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 10 luty 2022 - 21:24

Tak mi przyszlo do glowy, ze jest jeszcze jedna kwestia, ktora nie zostala poruszona. Lowienie w wodzie stojacej, a lownie w rzece. Wg mnie jest roznica. Na rzeke ubiore sie cieplej niz do lowienia w morzu. Na jesieni, podczas lowienia lipieni, kiedy temperatura powietrza miala z 10 stopni, a wody ok 2-4 stopni bylo mi o wiele zimniej niz jak stalem caly dzien w morzu w lutym, kiedy linka przymarzala mi do przelotek. Ubrany bylem tak samo. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych