Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Główki jigowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 11 lipiec 2012 - 19:54

Wiem, że były już takie tematy, ale mój jest jednak troszkę odmienny, a poza tym rynek wędkarski się rozwija i wiedzę trzeba uaktualniać :D

Nie wiem, czy dla Was również, ale dla mnie problemem są porządne główki jigowe. Takie, które się nie rozginają od byle zaczepu, ale również pozostają ostre i dobrze trzymają rybę. Wszystko to w nie największych rozmiarach - 2/0 - 5/0.

Do tej pory przetestowałem już trochę różnych opcji i najlepiej spisują mi się Gamakatsu na kutych hakach, jednak i one mogłyby być mocniejsze.

Niezłe też są Drogony V-Point, ale tu już nie ma tak dobrze z ostrością jak w gamakach.

Ideałem wydają się haki takie, jak montuje Storm w swoich przynętach z zatopionym hakiem. Tylko skąd je wziąć?

Najfajniej jakby można było gdzieś kupić czyste haki, wtedy sam bym sobie odlał co potrzebuję.

Z gorszych eksperymentów mogę wymienić Mustady classic - bardzo podatne na rozginanie. Seria Big game jest już lepsza, ale to tylko duże rozmiary.

Miałem też haki to samodzielnego odlewania. VMC - podobnie jak mustady classic, a popularne ostatnio Matzuo to totalna lipa pod względem rozginania. Chyba, że miałem jakieś inne??

Dodam, że łowię w bardzo zaczepowym łowisku i bywają takie miejscówki, że albo jest ryba albo zaczep :D Łowię z łodzi, więc z odczepianiem nie ma problemów. Można odstrzelić na plecionce, a w razie draki podpłynąć i odbić odbijakiem. Przynęt w wodzie praktycznie nie zostawiam. Nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim w trosce o środowisko. Nie chcę przyprawić moich rybek o ołowicę :D

Jakie są Wasze doświadczeni? Może są jakieś fajne haki o których nie wiem?
  • piotrek324 lubi to

#2 OFFLINE   spinncaster

spinncaster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Robert

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:19

Provocator daje radę i nie drogie. Używam ich od ponad roku i nie rozgięły mi się nigdy.
Fakt - nie są najostrzejsze ale też w miarę tanie.

#3 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:23

Ja ze swojej strony polecam Sasame nie drogie bo 2 zł szt i jakość też bardzo dobra

#4 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:52

Haki cayman, podobne haki (lub takie same) są na główkach cupido, ale głową nie ręczę.

#5 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:54

Od 15 lat używam główek Marka Bojanki czyli Ma-Bo na hakach VMC
Poza łowienim sumów nie znam lepszych. Są wystarczająco silne żeby wyholować każego sandacza i wystarczająco słabe żeby je uwolnić z zaczepu na plecionce 20lb :D
  • Gibson lubi to

#6 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 11 lipiec 2012 - 20:56

Acha i jak piszecie, że po 2zł to niedrogie,- to te są jeszcze tańsze :lol:

#7 OFFLINE   Gazdzior

Gazdzior

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 216 postów
  • LokalizacjaGocław

Napisano 11 lipiec 2012 - 21:05

Polecam Caymany. Używam od dwóch sezonów i w mojej subiektywnej opinii biją Gamkatsu i Mustady na głowę.

#8 OFFLINE   Endryou

Endryou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaWisła, Skrwa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 11 lipiec 2012 - 21:10

Polecam główki jigowe Hayabusa, choć czsem jest problem z dostepnością. Pozostaje głównie alledrogo. Od podobnych rozmiarów Gamakatsu i Mustadów Big Game są odczuwalnie mocniejsze (plećka ok. 40 lb, aby rozgiąć ), ale jakby bardziej plastyczne.

#9 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 11 lipiec 2012 - 21:15

Hayabusa są bardzo grube co nie każdemu może pasować i raczej z droższych na rynku. Pomijając to to faktycznie są niezłe szpile. Na normalne warunki ciekawe są Shiro-cienkie, super ostre, a przy tym mocne. Mam zamiar je potestować

#10 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 11 lipiec 2012 - 21:36

Właśnie chodziło mi takie, żeby trzeba czołgiem rozginać :D

Te hayabusa wyglądają całkiem całkiem. Chyba wypróbuję!
  • jaga1962 lubi to

#11 OFFLINE   Rob16

Rob16

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • Lokalizacjaokolice Łowicza

Napisano 11 lipiec 2012 - 22:36

w rozmiarach 2/0-5/0 dla mnie absolutny numer 1 to Owner.Kupuję je w Fishing-Marcie. Super ostre,łowne i stosunkowo mocne. Zaś najbardziej pancerne jakie dotychczas spotkałem to Cayman. Jeśli dobrze pamiętam, to przy zakupach Caymana trzeba wziąć pod uwagę,że ich rozmiarówka nieco odbiega od standartu typu Gamakatsu czy Owner tzn. 3/0 Cayman to prawie 4/0 Gamakatsu.Mają też nieco węższy łuk kolankowy.

#12 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 13 lipiec 2012 - 12:28

Witam
Polecam Sasame (super ostre, o szerokim łuku) i Hayabusa (bardzo mocne i do ostrości nie można mieć zastrzeżeń- gorzej z dostępnością. Z popularniejszych Dragony V-Point są całkiem ok. (dostępna szeroka rozmiarówka w większości sklepów).
Pozdrawiam
Bobby

#13 OFFLINE   karolmax

karolmax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 13 lipiec 2012 - 19:53

Jezeli chodzi o ostrosc to Owner. Nie spotkalem bardziej ostrych hakow. Kiedy kupuje w wiekszej liczbie, to zwykle te jaxona (sa tanie), z tym ze kazdy ostrze na ostrzalce. Co do podatnosci na rozginanie to podobnie do Mustada i do Gamktsu.

pozdr

#14 OFFLINE   Piotreq

Piotreq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaPłock

Napisano 15 lipiec 2012 - 18:31

Z niewymienianych w wątku warto według mnie wspomnieć o główkach Kamatsu, importowanych i oferowanych przez Kongera. Niezła relacja cena jakość, ostrość na akceptowanych poziomie, nie rozginałem ich pletką 10-15lb :D

#15 OFFLINE   damian22777

damian22777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 15 lipiec 2012 - 21:06

Z niewymienianych w wątku warto według mnie wspomnieć o główkach Kamatsu, importowanych i oferowanych przez Kongera. Niezła relacja cena jakość, ostrość na akceptowanych poziomie, nie rozginałem ich pletką 10-15lb :D

Właśnie miałem o nich napisać. Warto dodać, że mają też kołnierze. Polecam :D

#16 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 15 lipiec 2012 - 22:09

No to mam już co testować :D Do końca sezonu wystarczy :D

#17 OFFLINE   mariank

mariank

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 17 lipiec 2012 - 21:13

matzuo sa dobre tylko musza byc czarne haki inne czyli brazowe albo czerwone sa slabsze ale jezeli chodzi o moc to najmocniejsze sa chyba hayabuska tylko drut gruby

#18 OFFLINE   roki9584

roki9584

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 luty 2013 - 16:10

Witam Kolegów....

Potrzebuje waszej pomocy Jakie główki wybrać  do Gum (Gramatura i rozmiar Haka do głębokości wody

Gumy jakie posiadam to Dragon Banditt wielkość 7.5cm -10cm Lunatic  też Takie wymiary. 

Rippery  Relax 8,5cm Relax Shad 3  7,5cm Relax Kopyto 8,5cm. Manns Predator 8,5cm Manns Shad 8cm .

Moje łowiska to głównie rzeka Bug starorzecza i okolice Zalewu zegrzyńskiego.

Pozdrawiam



#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 luty 2013 - 16:15

takie, zeby przyneta poprawnie pracowala, i takie, zeby lowiacy mial ciagly kontakt z przyneta ... co z kolei jest zalezne od glebokosci, uciagu, czasami wiatru ... ogolnie faktor ciezaru glowki jigowej potrafi byc zmiennym



#20 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 657 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 24 luty 2013 - 16:46

Jeżeli chodzi o gramaturę to biorąc pod uwagę łowiska które podałeś, to musisz przygotować spory rozrzut główek. Na Bug to podejrzewam, że nawet 20 gram czasami może być za mało. Na starorzecza możesz użyć zarówno główek o małej gramaturze (na płycizny, powiedzmy 7-10 gram) jak i trochę cięższych do obławiania dołków. Co do Zalewu tu w zależności czy będziesz szukał sandacza czy szczupaka gramatura będzie też różna. Co do rozmiaru haka, to do podanych przynęt to myślę, że 5/0 powinno być ok.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych