Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wodzik spiralny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 kwiecień 2021 - 08:23

Tak w ramach małej ciekawostki :) Pamiętam, że jak kilka lat temu DAM wprowadził na rynek multiplikator z wodzikiem spiralnym to byłem w szoku, że ktoś wymyślił coś tak innowacyjnego. Kto nie wie, o jaki multik chodzi: DAM Quick FZ SLR:

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Multiplikator DAM Quick FZ SLR BC.png   282,76 KB   36 Ilość pobrań

Niedawno odkryłem, że ten 'wynalazek' wcale nie jest nowy, bo już dawno pojawiał się w różnych multiplikatorach.

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Rare Antique Vintage Spiral Wind USA Made Fishing Reel Spool Original Manual eBay.png   594,79 KB   36 Ilość pobrań

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Spiral Wind Tru Cast fishing reel c 1930s (lot#7136) eBay.png   679,33 KB   34 Ilość pobrań

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Ultra Rare Vintage Spiral Wind Spot Cast Fishing Reel eBay.png   422,88 KB   32 Ilość pobrań

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Rare Vintage Spiral Wind (LONG CAST) Fishing Reel eBay.png   729,83 KB   32 Ilość pobrań

Załączony plik  Screenshot_2021-04-15 Penn Leveline 350m Multiplier Reel for sale eBay.png   1,16 MB   31 Ilość pobrań

 

Jedyną innowacyjnością w DAMie jest to, że w starych konstrukcjach wodzik jest umieszczony wysoko, a szpula obraca się w tym samym kierunku, co w 'normalnych' multiplikatorach. Natomiast DAM ma wodzik stosunkowo nisko, ale szpula obraca się w przeciwnym kierunku.



#2 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 15 kwiecień 2021 - 08:45

Kamil, to podobnie jak z systemem TWS, który był już znany (nie nazwany) w Heddon Heritage 30 tillverkad av Victory Malmö. Choć nie dokładnie taki ale jako pierwowzór może być moim zdanie uznany. Może jest więcej takich konstrukcji ale ja mam tylko ten w domu.

#3 OFFLINE   BUBUATQ

BUBUATQ

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów

Napisano 15 kwiecień 2021 - 10:02

(6) Moulinet Dam quick slr bc - YouTube


Użytkownik BUBUATQ edytował ten post 15 kwiecień 2021 - 10:03

  • BOB lubi to

#4 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 kwiecień 2021 - 10:08

A czyli szpulka kręci się w tą samą stronę tylko linka idzie pod wodzikiem, a nie nad. No to coś źle zapamiętałem. Nigdy nie miałem w rękach tego multika ;)



#5 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 kwiecień 2021 - 10:16

Swoją drogą słaby patent, bo w takim układzie cały zysk z uwolnienia linki z 'tradycyjnego' wodzika idzie na marne, bo nie dość, że przy rzucie linka cały czas ostro załamuje się na wodziku to jeszcze może trzeć o foregrip i blank, bo jest bardzo blisko nad nim.

Jest ktoś kto użytkuje/użytkował ten multik?



#6 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 16 kwiecień 2021 - 06:24

Używałem US Reel Supercastera pożyczonego od Wojtka. Nawet widziałem go niedawno, w jego manelach, w sklepie..  Leci z niego że tak powiem optycznie chaotycznie, układa na j...ł pies - ale leci świetnie..  :)  


  • BOB lubi to

#7 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 14:05

Odmienne od wózkowych wodzików porządki układania i oddawania linki dawno temu odrzuciła praktyka  :)


  • mietek lubi to

#8 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 16 kwiecień 2021 - 14:35

Jest nawet na olx ten SuperCaster do wzięcia, może bym przetestował...



#9 ONLINE   PKooozi

PKooozi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 16 kwiecień 2021 - 18:03

Używałem 2 sezony dama quicka slra i powiem wam ze wodzik sprawdza się nadzwyczaj dobrze. Jedyna wada to nierówne układanie linki na szpuli... Ale odległości rzutowe w porównaniu do tatuli 200 hd SLR osiągał zdecydowanie większe.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Bułka lubi to

#10 OFFLINE   jake

jake

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Czerwinski

Napisano 19 kwiecień 2021 - 20:36

Najlepsze wodziki byly w ambassadeurach ultra mag,swobodnie latajace przy rzucie,z tego to leci,jednak ze wzgledu na skomplikowana budowe,niestety dosc awaryjne,jednak do dzis moje ulubione

#11 OFFLINE   jake

jake

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Czerwinski

Napisano 20 kwiecień 2021 - 17:16

Wodzik uwalniany w trakcie rzutuZałączony plik  IMG_20210420_181156.jpg   85,67 KB   9 Ilość pobrań

Użytkownik jake edytował ten post 20 kwiecień 2021 - 17:19

  • golsyl lubi to

#12 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 kwiecień 2021 - 17:53

Może być i takie, bezbłędnie działające do dzisiaj rozwiązanie. Daiwa PMA 33SL (ok 1972-75)

Znam z autopsji bo mam ten multik i czasami używam ;)

Załączony plik  _IGP8207a.jpg   52,3 KB   11 Ilość pobrań

Załączony plik  _IGP8216a.jpg   61,11 KB   10 Ilość pobrań

Po wciśnięciu spustu, wodzik rozchodzi sie na boki. Po zakręceniu pełnego przejścia jednej części wodzika, obie części spinają się ze sobą (pionowe, wewnętrzne czerwone elementy obracają się, niwelując tarcie linki o wodzik) 

 

Ale hitem jest mój ulubiony z kolekcji Arjon Commander z lat 50tych. Wodzik rozpina się ręcznie przed rzutem (tutaj nie ma spusty szpulki). Po rozpoczęciu nawijania, jedna z części wodzika dochodzi do drugiej, klik i spięty wodzik nawija plecionkę. Przypominam ... lata 50te!!! ;)  :D

Załączony plik  _IGP8589a.jpg   69,46 KB   10 Ilość pobrań

Załączony plik  _IGP8599a.jpg   80,21 KB   10 Ilość pobrań

 

Inne patenty mojego ulubieńca. Patent, który ma niwelować plątanie linki (regulator obrotów szpulki?)

Załączony plik  _IGP8598a.jpg   64 KB   9 Ilość pobrań

 

Jak pierwszy raz po dostawie wziąłem go do ręki, to przeraziły mnie luźno latające części wodzikia. Ku...wa! uszkodzony! Jakie miłe zaskoczenie i zadziwienie kiedy zacząłem kręcić korbą :D

 

Tego nie testuję. Korbka strasznie obija palce podczas rzutu ;)  :P  :D


Użytkownik BOB edytował ten post 20 kwiecień 2021 - 18:08

  • golsyl lubi to

#13 OFFLINE   jake

jake

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Czerwinski

Napisano 20 kwiecień 2021 - 18:06

Ambassadeur tez mial wariant z rozdzielnym wodzikiem ale w duzych modelach morskich,natomiast mag 1 ze swobodnym wodzikiem uzywalem b.intensywnie w latach 1995-2000 przez 100 dni w roku

Załączone pliki


Użytkownik jake edytował ten post 20 kwiecień 2021 - 18:33

  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#14 OFFLINE   jake

jake

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Czerwinski

Napisano 20 kwiecień 2021 - 18:08


Ambassadeur tez mial wariant z rozdzielnym wodzikiem ale w duzych modelach morskich,natomiast mag 1 ze swobodnym wodzikiem uzywalem b.intensywnie w latach 1995-2000 przez 100 dni w roku

Użytkownik jake edytował ten post 20 kwiecień 2021 - 18:32


#15 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 20 kwiecień 2021 - 18:15

Mam podobne cudo do tego ostatniego - Mitchell Turbo Mag 6630z. Z boku szpuli ma zamocowaną tarczę do hamulca magnetycznego i przesuwające się osiowo śmigło (podobne do stosowanych w wentylatorach osiowych). Nie wiem na ile pomaga magnetykowi, bo używam go do cięższej pracy, nie mniej jednak, rzuca się z niego bardzo przyjemnie.

PS Produkt jest sygnowany Japan, przypomina kształtem i detalami zarówno stare SHIMANO Bantam'y, jak i Daiwy PMA. Ma jednak odlewaną jednoczęściową aluminiową ramę.



#16 OFFLINE   jake

jake

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaLodz
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Czerwinski

Napisano 23 kwiecień 2021 - 12:58

To sa wlasnie"moje perelki"uwazam ze do dzis nie stworzono lepszych multiplikatorow

Załączone pliki


  • golsyl i BOB lubią to

#17 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 23 kwiecień 2021 - 15:32

Ostatnio jeden taki na OLX wleciał :)

#18 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 23 kwiecień 2021 - 16:05

To znaczące multiki dla historii castingu. Mam chyba dwa. Ale "jedynym takim" w tych samych latach jest Ambassadeur na lewa łapę.

Śmiga pięknie do dziś ;)

Załączony plik  _IGP0758a.jpg   42,66 KB   8 Ilość pobrań

Załączony plik  DSC_0524a.jpg   45,69 KB   7 Ilość pobrań


  • golsyl i bob74 lubią to

#19 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 23 kwiecień 2021 - 17:21

Wracając do tematu, zakupiłem taki multik. Tylko jeszcze z odbiorem muszę poczekać. Ale już czeka na mnie 😎

Załączone pliki


  • BOB lubi to

#20 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 23 kwiecień 2021 - 18:08

Tymi kosmicznymi Abu - jeszcze hen hen przed SAK-iem, na przełomie 80/90 handlowała w mieście Łodzi, na Brukowej firma efemeryda - o nazwie bodaj Architekton. Nie dłużej jak rok. Były drogie jak diabli.. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych