Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problemy z Yamahą F4 amh chłodzenie stukanie od średnich obrotów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 14 lipiec 2021 - 19:15

Witam ,nie wiem co trzeba robić ,żeby doprowadzić silnik do takiego stanu ,jeden z kolegów ma hondę 2kM ze 20lat i ciągle pływa ,drugi kolega utopił 2-jke po wyłowieniu spuściliśmy olej ,wypłukaliśmy  ,przedmuchaliśmy sprężonym  powietrzem ,dostał nowy olej ,który zmieniliśmy po kilku minutach pracy i pływa do dziś.



#22 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 14 lipiec 2021 - 19:29

Mam pewne spostrzeżenia po regulacji luzów zaworowych. Pierwszy fragment nagrany po naprawieniu chłodzenia, drugi po regulacji zaworów. (W obu przypadkach gazowanie na rozgrzanym)


Użytkownik TomaszMK edytował ten post 14 lipiec 2021 - 19:30


#23 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 14 lipiec 2021 - 21:35

@perch22
 
Paradoksalnie nic nie trzeba robić w dosłownym tego słowa znaczeniu. Olać i zakatować inaczej mówiąc.
 
@TomaszMK
 
Sprawdź pod obciążeniem. W wiadrze silnik nie jest obciążony.


#24 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 02 sierpień 2021 - 15:06

No i w końcu go rozkręciłem bo nie jestem w stanie używać czegoś co wiem że jest uszkodzone.

Okazało się że Yamaha w silniku F4 zastosowała łożyskowanie wału korbowego tylko u góry przy kole zamachowym. Dół wału się kręci na żywca w aluminiowej podstawie silnika, zalany jest tylko olejem. No i okazje się że doszło do zużycia górnego łożyska i dolna nazwijmy to tuleja zaczęła łapać owal, widać lekkie ślady przytarcia. Nie mam profesjonalnej średnicówki silnikowca ale pomiar precyzyjną suwmiarką z dokładnością do 0,01 pokazuje że wał nie jest zużyty, a podstawa silnika ma 0,05mm owalu, plus duży luz na łożysku.

A i jeszcze wyszło coś co wyczytałem kiedyś w necie ale w to nie wierzyłem. Wałek rozrządu faktycznie jest plastikowy, z jakiegoś tworzywa sztucznego, nie z metalu 🙄


Użytkownik TomaszMK edytował ten post 02 sierpień 2021 - 15:08


#25 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 02 sierpień 2021 - 16:45

Powiem że dosyć fatalnie to wygląda z punktu naprawy. Łożysko wymienisz i pół biedy, ale ta stała panewka z luzem kiepsko wygląda. Ona rozumiem nie jest wymienna tylko monolit z korpusem żeby kupić nowe i wymienić ?. Jeśli chodzi o naprawę tego to jedyna opcja to tulejowanie i obróbka pod wymiar wału. Tanio nie będzie o ile sam nie masz czym i jak tego zrobić. Wałek plastikowy pominę milczeniem bo szkoda nerw.



#26 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 02 sierpień 2021 - 17:36

To rozwiązanie jest tak beznadziejne że aż szkoda gadać. Nie wiem jak to się dzieje że to wszystkim działa. Tutaj na pewno to przegrzanie przyspieszyło destrukcję. Napisałem do znajomego tokarza frezera co on na to. Tokarkę mam ale nie mam nawet wiertarki stołowej. Jakby w ten dół silnika wyprasować tuleję z brązu ten silnik jeszcze z 20 lat popływa. Chyba że się wałek wytrze 😁. Dół od boats.net kosztuje 162$ przy czym nie wysyłają do Polski z powodu pandemii, a ze strony parsuna ze Szwecji 125€ ale czas oczekiwania aż będą mieli części u siebie, 3 do 5 tygodni...

#27 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 02 sierpień 2021 - 19:25

Ja bym to wrzucił na frezarkę cnc, złapał cyfrowo środek jeśli jest owal i wyfrezował gniazdo pod tuleję. Dalej Tak jak mówisz. Podgrzać ten korpus tuleję z brązu schłodzić, wcisnąć i obrobić ją dopiero pod wymiar wału. Dobry fachman sobie z tym porazi.
 
Żeby tam było "mięso" to można by myśleć nad jakimś łożyskiem wałeczkowym. Ale to jest typowa jednorazówka jak wszystko teraz zrobiona, i sprzedawana za jakieś chore siano do tego co oferuje i widać na załączonym obrazku. Wałek rozrządu z wtryskarki, brak łożyskowania, co tam w zasadzie jest porządnie zrobione ?. Dobrze to już było.......


#28 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 02 sierpień 2021 - 19:44

Masa części jest dostępna na Aliexpress co jednoznacznie wskazuje na kierunek pochodzenia tego silnika. Części zamienne jeżeli są dostępne to są niedorzecznie drogie.

Kolega ma frezarkę z odczytem numerycznym także da się to wycentrować, ALE jeżeli będzie miał czas w ogóle się tym zająć :/

Łożyska igiełkowego niestety nie można osadzić w amelinium, generalnie nie można nawet w stali zwykłej która nie ma dostatecznie twardej powierzchni przygotowanej termicznie (przykład korbowody motocyklowe i próby montowania łożyska sworznia w miejsce tulei z brązu). Jak się uda zrobić tą tuleję z brązu to to będzie skok o lata świetlne dla tego silnika...

#29 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 02 sierpień 2021 - 19:58

Miałem coś takiego na myśli. One są stosunkowo małe w porównaniu z kulkowymi. Ale tam i tak nie masz miejsca na takich ruch.
 
 
Manualna z odczytem nie jest tak dokładna jak Probe i CNC. Probe mierzy i ustawia się na środku jeśli nawet nie ma okręgu. Tak mniej więcej to się odbywa
 

Użytkownik darek63 edytował ten post 02 sierpień 2021 - 20:01


#30 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 04 sierpień 2021 - 05:08

Nikt nie chce podjąć się naprawy. Silnik jest jak z kosiarki, z tym że do kosiarki dół tzw misa olejowa kosztuje 150zł i wał też kosztuje 150zł, przykładowo uszczelka głowicy to 20zł. Do tej niby Yamahy pożal się Boże, dół kupiony ze Szwecji (z Chin do Szwecji i ze Szwecji do Polski) od Parsuna kosztuje 125€ a wał 151€. Co daje z wysyłką i czasem oczekiwania 5 tygodni, wspaniałą sumę 1300zł... Za te pieniądze można kupić TRZY solidniej wykonane silniki firmy NAC większej mocy, z częściami dostępnymi od ręki za 4 razy niższe kwoty, pewnie z tej samej fabryki w Chinach, tyle że chłodzone powietrzem i do kosiarki a nie do uprawiania ekskluzywnego motorowodniactwa... Jestem zdenerwowany i zażenowany.

#31 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 04 sierpień 2021 - 06:29

Tez mnie to zawsze bawiło z tym silnikiem do kosiarki. Mam kosiarke hondy 4 konie ma z 15 lat. Kupilem po jakiejs firmie ktora uslugowo kosila trawniki jak miala 5 lat. Wyciagam na wiosne max za 2gim pociagnieciem odpala, paliwo zostaje w zbiorniku przez zime, olej zmieniam co 2 lata , i wciaz odpukac dziala. Silnik do łódki co roku serwis, zmiany oleju, olej w spodzinie, czyszczenie gaznika , wioze nad wode i czedto nie odpala od razu po zimie trzeba zalewac paliwem gaznik, ciagac pare razy, zostawie paliwo na zime to problem z gaznikiem , czyszczenie... pieprzenie.... zawsze cos. Juz wiele razy mowilem ze silnik 4 suw od kosiarki hondy byłby idealny do łódki.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Użytkownik selk edytował ten post 04 sierpień 2021 - 06:38

  • TomaszMK lubi to

#32 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 04 sierpień 2021 - 06:37


Użytkownik selk edytował ten post 04 sierpień 2021 - 06:38


#33 OFFLINE   evin

evin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 790 postów

Napisano 04 sierpień 2021 - 07:20

Myślę że dałbym rady złożyć główkę

#34 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 04 sierpień 2021 - 09:08

Za te pieniądze można kupić TRZY solidniej wykonane silniki firmy NAC większej mocy, z częściami dostępnymi od ręki za 4 razy niższe kwoty, pewnie z tej samej fabryki w Chinach, tyle że chłodzone powietrzem i do kosiarki a nie do uprawiania ekskluzywnego motorowodniactwa... Jestem zdenerwowany i zażenowany.

 

Dlatego bo ma w nazwie outboard. Wszystko co nie jest dla mas, powszechne jest 10 x droższe tylko dlatego że taki właśnie ma dopisek w nazwie. W przypadku tych plastikowo - miernych silniczków jest to całkowicie niezrozumiałe i mocno żenujące. Ale przynajmniej dla potomnych temat zostanie co dostają tak naprawdę za grubą kasę. 

 

Dochodzi coraz częściej do tego, że ludzie wolą kupić starsze mechanizmy, wyremontować i eksploatować kolejne 20-30 lat, niż kupić obecne nowe wydmuszki na chwilę. Tak się dzieje w całej mechanice szeroko rozumianej. . 


  • S.N. lubi to

#35 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 04 sierpień 2021 - 22:17

Będę próbował naprawić jakoś ten motor. Ale jak znowu klęknie to skończy tak 😄


Użytkownik TomaszMK edytował ten post 04 sierpień 2021 - 22:51

  • trout master lubi to

#36 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 04 sierpień 2021 - 22:54

Samemu od Chińczyków nie możesz tego kupić ?. Nie znam numerów ale jak popatrzyć to na ebayu w UK mają takie obudowy taniej niż podałeś do tych Yamah 4HP.

 

Poza tym zrób parę fotek wyraźnych z jednej i drugiej strony, podaj jakieś wymiary ścianek to jeszcze pomyślimy czy to czasami nie da się porządnie naprawić. Jak bym ja to naprawiał jako moje, to bym dążył do tego żeby ten bubel przerobić i zrobić porządnie tak jak powinno z fabryki wyjść. Wtedy będzie szansa na jego eksploatację bez stresu że na pagajach będziesz wracał. Wszystko zależy od tego jakie masz nastawienie do zagadnienia i czy i ile chcesz w to inwestować. 



#37 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 04 sierpień 2021 - 23:01

To ze strony parsuna.

Gadałem dzisiaj z niezależnym serwisantem outbordów, mówił że kiedyś zamawiał te doły silnika z Tajwanu. Mówił też że ta tuleja często się sypie... To nie ma działać wiecznie, to ma być tanie i ma się zepsuć... W przeciwnym razie wałek rozrządu nie byłby z tworzywa sztucznego a wszystkie tuleję miałyby choćby łożysko ślizgowe... W świecie najtańszych chińskich kosiarek przejawem dbałości o konsumenta jest żeliwny cylinder, żeliwne koło zamachowe i jedno łożysko na wale w górnej części, ale te tuleje dolne to są dużo grubsze. Tym się ta Yamaha różni od najgorszego chińskiego badziewia (np takiego jak reklamowane silniki Briggs and Stratton małych pojemności z niższych modeli kosiarek)

Załączone pliki


Użytkownik TomaszMK edytował ten post 04 sierpień 2021 - 23:10


#38 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 342 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 04 sierpień 2021 - 23:12

Wejdź na tą stronę i poszukaj wg. rocznika i modelu numer tej części od Yamahy

 

https://www.boats.net/catalog/yamaha



#39 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 04 sierpień 2021 - 23:27

Na boats.net jest drożej poza tym nie wysyłają do Polski z powodu Covida19. Numery znalazłem na boats.net właśnie, F4 rocznik 2001.

Użytkownik TomaszMK edytował ten post 04 sierpień 2021 - 23:27


#40 OFFLINE   TomaszMK

TomaszMK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaPojezierze Drawskie
  • Imię:Tomek

Napisano 05 sierpień 2021 - 08:25

Znalazłem jakiś sklep z Norwegii, zamówiłem parę rzeczy, wyszło 30% taniej niż z siedziby parsuna. W Azji nie mogłem znaleźć żadnego oferenta. W międzyczasie przyszły uszczelki które kupiłem na Aliexpress za 150zł. U nas sama uszczelka głowicy 140 kosztuje... Jak do 6 cylindrowej osobówki 😐

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych