Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Smarowanie kołowrotka

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1008 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 08 maj 2010 - 17:21

Trochę odświeżę wątek..

Mycie w jakichkolwiek rozpuszczalnikach (wd-40, benzyna ekstrakcyjna) itp. jest wysoce ryzykowne. Umycie czymś takim zamkniętego łożyska jest raczej równoznaczne z jego zniszczeniem, a przy 10, 11, 12 łożyskach w kołowrotku, nie jest to trudne. Smar się rozpuszcza i wypływa.

Stary smar można po prostu zetrzeć na sucho szmatką i patyczkami do uszu. Nawet jeżeli jakaś drobna jego część zmiesza się z nowym, to ileż to będzie, 1-2%? Myślę że to wartość pomijalna.

Generalnie staram się smar z wnętrza usuwać na sucho, otwarte łożyska płuczę pod bieżącą wodą (pod kranem, tylko obowiązkowo zamykamy korek w wannie czy umywalce!) i zakrapiam oliwką.

Myślę że większość z nas jest przewrażliwiona na punkcie konserwacji kołowrotków. Jestem ciekaw, jak to wygląda w USA. Chyba niewielu z wędkarzy choć raz w życiu otwiera swoje kołowrotki. Raz w roku do serwisu i multik musi objechać cały sezon na jednym smarze.

Ja rozbieram i czyszczę co kwartał lub częściej, kiedy jest potrzeba i obowiązkowo przed zimowym leżakowaniem. Oliwkę uzupełniam częściej, bo szybciej ucieka.

Najlepsza jest profilaktyka. Można nie odkładać kołowrotka na piasek czy ziemię i dodatkowo, po każdym łowieniu płukać go szybko pod kranem (tak z resztą zaleca shimano w instrukcji).

pozdrawiam :D

#42 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisano 24 lipiec 2010 - 21:04

.... jesli potrzebujesz czegos dobrego i na dodatek w aerosolu to proponuje cos takiego

http://www.maszynygielda.pl/images/johansson%20MOS294_t_pl.JPG


Witajcie

Czy do kompletu pasowała by oliwka tego samego producenta
jeżeli tak to jaka była by odpowiednia do smarowania łożysk :
http://www.johansson-ab.com/pl/products/olej_molibdenowy.php

http://www.johansson...ucts/oil616.php

http://www.johansson...ts/t_oil166.php

jak można przeczytać każdy jest po prostu super tylko który będzie najlepszy :lol:




#43 OFFLINE   stugrzeg

stugrzeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 postów
  • LokalizacjaKosmos
  • Imię:mów mi Zenek

Napisano 04 maj 2011 - 16:41

Witam
Jaki alternatywny do malibdenowego smar do przekładni głównej spinnDaiwy.
PS. smar ABU (biały silikonowy)się nie nadaje za gęsty i przekładnia ciężej pracuje

#44 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 04 maj 2011 - 17:03

A każdy jeden śliski, no może bez sodowych i wapniowych bo lubią chlać wodę z otoczenia... A sama gęstość smaru nie zależy od tego czy molibdenowy, litowy, sodowy i cholera wie jaki, tylko od ilości mydła i innych dodatków w oleju... Czyli i te molibdenowe mogą być gęste i twarde jak masło w kostce, i mogą być jak gęsta śmietana...
A jak za gęsty, to się trochę rozrzedza olejem bazowym (czyli takim jaki jest w smarze) i już jest rzadszy-miękciejszy... :D


#45 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 04 maj 2011 - 19:16

Mnie sprawdza się CX80 litowy, certatki kręcą bez problemu, stelki i inne maszynki też nie narzekają :D .
Nasz szanowny kolega w masce pisał również o mobilithach!!!
Panie Tomaszku jaki ostatnio jest na warsztacie 220,460, proszę koledze podpowiedzieć na czym ostatnio daiwki kręcą u szanownego kolegi :D.

#46 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 04 maj 2011 - 20:05

No na 460 bo tylko taki ostatnio jest do kupienia w normalnych ilościach (czyli tuba 400 gram), a inne (np. 220) to już tylko beka 16 kilo i więcej... :huh: :lol:

#47 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 04 maj 2011 - 22:00

Mister Zorro,

Jesli to nie sekret to czym i jak najlepiej rozrzedzic smar - taka np 460tke o NLGI 1.5 ?

Dzieki za info



#48 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 05 maj 2011 - 17:24

Czym najlepiej, to cholera wi... :unsure: Ja mieszam z równie czerwoniutkim przekładniowym syntetykiem Mobila, taki mam też akurat przypadkiem w przekładni kierowniczej we wrotce... :unsure:
Może to jest optimum..? W każdym razie jest git.. :mellow:

#49 OFFLINE   stugrzeg

stugrzeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 347 postów
  • LokalizacjaKosmos
  • Imię:mów mi Zenek

Napisano 07 maj 2011 - 20:11

Się okazało że cały smar był nie tam gdzie powinien, czyli na dysku przekładni zamiast na zębach dysku i wałku które były suche.
Teraz jest OK.
Wniosek, nie tylko podzespoły i technologia ważne, ważne by monter wiedział co i jak ma robić.

#50 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 maj 2011 - 21:09

Witam
Jaki alternatywny do malibdenowego smar do przekładni głównej spinnDaiwy.
PS. smar ABU (biały silikonowy)się nie nadaje za gęsty i przekładnia ciężej pracuje

ten był OK.... ale się kończy :wacko:

Załączone pliki

  • Załączony plik  1610.JPG   46,32 KB   295 Ilość pobrań


#51 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2012 - 10:33

Witam. Szanowni Koledzy mam prośbę o radę, wynikajacą z moich wczorajszych doświadczeń z nowym Pennem Spinfisherem V (problem opisany we właściwym wątku). Proszę o podpowiedź który smar do kołowrotka wg Waszych doświadczen najlepiej sprawdza się w niskich temperaturach. Jedno juz wiem, smar Jaxona, które niepotrzebnie dołożyłem do mechanizmu kompletnie zawiódł - po kilku godzinach łowienia przy temp. około 1-2 st. C sukcesywnie korbka stawała się coraz cięższa. W temperaturze pokojowej, jak młynek sie zagrzał wszystko wróciło do normy. Wychodzi więc jednoznacznie, że zawinił właśnie smar. Muszę więc go usunać i zastąpić jakimś dobrym, sprawdzonym specyfikiem. Zakładam nowy wątek bo w wyszukiwaniu zaawansowanym nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. RB.

#52 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 17:48

na pierwszych 10 stronach u slodowego znajduje sie co najmniej 8 watkow na temat smarowania kolowrotkow
  • hory lubi to

#53 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2012 - 19:09

U Adama Słodowego ??? ;) A poważnie to nie umiem znaleźć tych wątków - daj jakieś bliższe namiary. RB.

#54 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:13

Adam ukrywa się, w dziale "Naprawy, tuning, majsterkowanie". :)

#55 OFFLINE   range1970

range1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 274 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2012 - 19:14

...

Użytkownik range1970 edytował ten post 19 listopad 2012 - 19:15


#56 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 listopad 2012 - 19:33

dzieki krzychu, ze mnie wreczyles ... link dla scislosci http://jerkbait.pl/f...majsterkowanie/

#57 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2012 - 19:35

Dzięki dobrzy ludzie. Już znalazłem, a przy okazji uświadomiłem sobie, że w niewłaściwym miejscu umieściłem wątek, za co przepraszam. Jeśli szefostwo go przerzuci we właściwe miejsce nie obrażę się B) . RB.

#58 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 19 listopad 2012 - 20:08

Nie wystarczy zapytać jaki smar nie gęstnieje w niskich temperaturach ponieważ takich środków smarujących jest wiele, ale warto również zastanowić się z jakich materiałów zbudowany jest nasz kołowrotek wewnątrz i użyć odpowiedniego smaru który nie będzie negatywnie reagował w trakcie pracy i podczas okresu dłuższego postoju odpoczywając na półce w oczekiwaniu na kolejny wyjazd na ryby. Nie należy przedkładać wygodnego luźnego majtania korbą nad dbałość o właściwe użytkowanie posiadanego sprzętu. Przed użyciem smaru skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, każdy smar niewłaściwie stosowany może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń.
  • Garbus lubi to

#59 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2012 - 20:42

No tak ale w sumie wiadomo, że nie będę wymieniał smaru w cyklu zima/lato, choć może byłoby to optymalne rozwiązanie. To co piszesz niewątpliwie jest słuszne - pomyślałem sobie nawet, że w moim przypadku najrozsądniejsze byłoby zamówienie smaru Penna, bo pewnie oni najlepiej wiedzą co nie zajeżdża ich kołowrotków - to może być substytutem kontaktu z lekarzem lub farmaceutą :) Jak słusznie piszesz, jeśli zimą trochę mocniej pokręcę to ani mnie ani kołowrotkowi nic się nie stanie. Bo z drugiej strony Sławek nie chcę iść za daleko w robieniu z wędkarstwa nauki ścisłej, bo jak siebie znam mógłbym w takich okolicznościach zbankrutować......, a z roboty z braku czasu musiałbym sie zwolnić, czego moja żona (druga nawiasem mówiąc) mogłaby tego nie wytrzymać. Pozdrawiam. RB.

#60 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 19 listopad 2012 - 20:56

Chciałem przez to powiedzieć że istnieją smary powstałe z olejów syntetycznych z dodatkami estrów (rozpuszczalników) świetnie pracujące w zakresie niskich temperatur ale powodujące puchnięcie lub zmiękczanie niektórych rodzajów tworzyw sztucznych tym samym negatywnie reagujące z materiałami użytymi w kołowrotkach. Przy wyborze smaru trzeba zwrócić uwagę na to czy są odpowiednio kompatybilne z tworzywami sztucznymi o ile takowe występują w kołowrotku :)

Pozdrawiam





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych