Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wedka muchowa na sandacze.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mr.8legs

mr.8legs

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 234 postów

Napisano 07 wrzesień 2021 - 10:16

Witam. Jestem bardzo nowy w fly fishing . Nigdy nie miałem w ręku takiego sprzętu. Jednak wyniki kolegi sprawiły że chce spróbować łapać zandery na fly. Pomóżcie mi dobrać zestaw dla swiezaka. Dziękuję

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

#2 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 wrzesień 2021 - 10:57

Witam.

Żaden wyszukany czy specjalistyczny sprzęt do tego nie jest potrzebny. Taki zwykły do streamera jest OK.

W zależności od tego jak i gdzie będziesz łowił, na mniejsze muchy i lekkie łowienie linką pływającą lub intermedium - kijek 9'-9'6''#6.

Na muchy duże objętościowo lub ciężkie i linki tonące - 9'6'-10'#7 a na bardzo dużą rzekę (Odra, Wisła), duży uciąg, rzuty kotwiczone i cięższe głowice (jeżeli będziesz nimi łowił), dobrym kijkiem jest 9'6''-10'#8.

Najbardziej uniwersalną wędką wydaje się 9'6''#7 i do tego kaseciak lub kołowrotek z 2-3 dodatkowymi szpulami.

Używam innego kija i kręćka w dzień a innego nocą, ale to moja fanaberia. Jeżeli zamierzasz łowić nocą, to prostu coś taniego - jak nadepniesz niechcący i złamiesz, albo obijesz czy porysujesz, to nie będzie Ci aż tak żal. Bo po ciemaku to takie przygody częściej się zdarzają. 

Pozdrawiam.


  • mr.8legs lubi to

#3 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 07 wrzesień 2021 - 15:21

Zależy gdzie się te sandacze chce łowić. Ja na Odrę nigdy już #6 klasy nie zabiorę w celu łowienia mętnookich, bo...to głupi pomysł. Dość boleśnie się o tym przekonałem niedawno. Na zdjęciu Orvis już w 5 składach. :wacko:  Strzelił na 2-gim składzie od rękojeści zaraz po braniu. Jestem pewien że #8 przyjęła by to uderzenie i miałbym czas na cokolwiek a tak to ledwo zdążyłem złapać górną część.

Załączone pliki



#4 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 wrzesień 2021 - 16:37

Zależy gdzie się te sandacze chce łowić. Ja na Odrę nigdy już #6 klasy nie zabiorę w celu łowienia mętnookich, bo...to głupi pomysł. Dość boleśnie się o tym przekonałem niedawno. Na zdjęciu Orvis już w 5 składach. :wacko: Strzelił na 2-gim składzie od rękojeści zaraz po braniu. Jestem pewien że #8 przyjęła by to uderzenie i miałbym czas na cokolwiek a tak to ledwo zdążyłem złapać górną część.


Ale tą #5 łowiłeś w opadzie? Bo nie do końca potrafię sobie wyobrazić złamanie wędki muchowej przy zacięciu... No może poza nimfą ;)
  • gladki lubi to

#5 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 08 wrzesień 2021 - 07:36

Ale tą #5 łowiłeś w opadzie? Bo nie do końca potrafię sobie wyobrazić złamanie wędki muchowej przy zacięciu... No może poza nimfą ;)

A tą #6 łowiłem na streamera. Rybę oceniam na jakieś +-170cm. Zassał strima z powierzchni po czym ewakuował się w dół rzeki. Cała przygoda trwała parę sekund i jakieś 1,5m ode mnie.


  • hi tower lubi to

#6 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 08 wrzesień 2021 - 09:14

Witam.

Eee tam ... to "przyłów" był tylko  :D  ;)

Ale fakt - na Odrę też #6 nie biorę, a przypon 0,3 na końcu to takie minimum.

W temacie odrzańskich, nocnych, sandaczowych przyłowów, to mój kumpel spiningista zapiął i wyholował na jednym z naszych miejsc ... karpia 24 kg. Pobrał prawidłowo pyskiem 5 cm, kleniowego wobka. Kumpel używa nocą na Odrze taką Daiwę 40-100 g i plecionkę 0,25 - nawet na klenie  :rolleyes:

Pozdrawiam.



#7 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisano 08 wrzesień 2021 - 11:37

Witam. Jestem bardzo nowy w fly fishing . Nigdy nie miałem w ręku takiego sprzętu. Jednak wyniki kolegi sprawiły że chce spróbować łapać zandery na fly. Pomóżcie mi dobrać zestaw dla swiezaka. Dziękuję

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

A nie prościej skompletować sprzęt podobny, a może nawet taki sam, jaki ma kolega? Podaj więcej informacji. Czy to jezioro, zaporówka, staw, czy rzeka? Łowienie z brzegu, czy z łodzi? Wtedy może ktoś trafnie pod Twoje oczekiwania coś zaproponuje.

Jeżeli chodzi o wyniki a nie o przyjemność posługiwania się muchowym sprzętem, to słabo to widzę.

 

PS

Przyłowy trafiają się każdemu. Gdybym wpadał w panikę, to powinienem kijem od miotły łowić :) :rolleyes:



#8 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 08 wrzesień 2021 - 12:31


 

PS

Przyłowy trafiają się każdemu. Gdybym wpadał w panikę, to powinienem kijem od miotły łowić :) :rolleyes:

W Odrze żyją duże ryby. ;)  Na główne koryto jak dla mnie #8 to minimum. Nie chodzi o wpadanie w panikę. Po prostu należy odpowiednio dobrać zestaw do ryb jakie się łowi/jakie biorą. #6 dobre na klenie i bolki ewentualnie sandaczyki. Zdania nie zmienię. :D


  • gladki i Xiaou lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych