Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Baitcastowe nowości...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2759 odpowiedzi w tym temacie

#2481 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 10:13

Podstawą jest pytanie czy w obu multikach mamy do czynienia z łożyskami suchymi czy tymi które wymagają oliwki/smaru. Bo jeśli masz łożyska suche i je zakropisz to zabijasz ich pracę.

w Steezie nie mam pojęcia jakie są łożyska. Jedyna informacje jaką znalazłem to rysunek w instrukcji z opisem po japońsku przedstawiający smarowanie łożysk, więc zakropliłem. W tuningowanej szpuli KTF wyczytałem, że są ceramiczne. Analogicznie powinny być tu również. W Aldku bez smarowania nie jedzie..... Jeśli ktoś pomoże w tłumaczeniu, lub zgłębieniu tematu będę wdzięczny.

Załączone pliki



#2482 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 13:27

Ja ceramików nigdy nie smaruje.Szumią ale nie powinno się ich smarować, one tak pracują. Jeśli producent zaleca smarowanie fabrycznych łożysk to tak rób.Zapewne wymagają smarowania.


  • BOB lubi to

#2483 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 28 kwiecień 2020 - 20:13

Witam, w zgłębianiu tematu obok porównawczych testów sprzętu równolegle trzeba chyba powtarzać teorię.
Mały moment bezwładności szpulki zwiększa swobodę startu. Duży moment obrotowy szpuli ułatwia wysnuwanie linki. Tarcie toczne ruchomych części łożyska kulkowego jest przy tym relatywnie drugorzędne.

Bez prób zrozumienia praw fizyki, może nawet istoty baitcastingu, możemy powrócić znowu do świata iluzji.
No i fajnie chyba, że naszej pasji nie można zredukować do np. wagi czy średnicy szpulki albo do jednego kryterium który którego przerzuci :)  Pozdrawiam


  • Guzu i woblery L.E. lubią to

#2484 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 28 kwiecień 2020 - 20:37

Jest mała różnica miedzy "kto kogo przerzuci", a "tam gdzie się chce dorzucić", ewentualnie "tym czym się chce rzucić". ;)


  • teo lubi to

#2485 OFFLINE   Maju91

Maju91

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaOkolice Rzeszowa
  • Imię:Rafał

Napisano 29 kwiecień 2020 - 00:23

Jaka jest średnica szpuli tego steez'a i aldka?



#2486 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 kwiecień 2020 - 05:44

Aldek 32mm, a steez 28mm

#2487 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 29 kwiecień 2020 - 08:51

Aldek 32mm, a steez 28mm

Wewnątrz, z nawiniętą taką samą ilością plecionki 0,4 -ok 90 m ; Aldek Avail płytki ok 30mm, Steez ok 24,2mm



#2488 OFFLINE   ar22

ar22

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 29 kwiecień 2020 - 09:10

Robię jeszcze raz testy. Warunki mam idealne, a do pierwszego mogę przynajmniej sobie porzucać. Żeby zrobić obiektywnie trzeba trochę potestować. Zawsze nasuwa się pytanie, a może ze szpulą firmową lepiej w pewnych warunkach, gramaturze. Łożyska firmowe, czy ceramiczne, smarowane, czy nie...... Zmieniam, testuję. Przy okazji Aldka na wszystkie sposoby. Kiedyś kupiłem Availa, założyłem 1,5 gr, porzucałem. Wyszło ok 1m dalej. Bez rewelacji, ale stwierdziłem, że pewnie tak ma być i do tematu nie wracałem.



#2489 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 kwiecień 2020 - 07:51

@ar22 jak skończysz testy to prośba o ich opisanie, wraz z wynikami



#2490 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 30 kwiecień 2020 - 08:18

Ja bym odpuścił takie testy, psychicznie bym nie wytrzymał i czuł bym się jak królik goniący marchewkę na kiju.


  • TommyW lubi to

#2491 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 21 maj 2020 - 20:44

Witam, testy były ciekawe ale trudno na podwórku potwierdzić, że np. wyższa szpula na trzech łożyskach jest lepsza na bolenia albo niższa szpula na dwóch łożyskach lepsza na  pstrąga itp. Multiki ar22 rywalizowały fair play a wnioski można sobie wyciągać.

Testu czy laborki ;) bym nie odpuszczał. Pozdrawiam  



#2492 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 czerwiec 2020 - 23:14

Taka ciekawostka: pojawiły się szpulki chińskie do steez & alphas air tw https://m.pl.aliexpr...2.4001055902645

Użytkownik pointman edytował ten post 02 czerwiec 2020 - 23:15

  • Mateo1989 i TommyW lubią to

#2493 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 09 czerwiec 2020 - 20:51

Shimano 2020 Metanium.
Załączony plik  005tI1C4ly1gfgvv2ism7j30hs0dcwg6.jpg   52,15 KB   30 Ilość pobrań

#2494 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 czerwiec 2020 - 19:31

Jak wrażenia?

#2495 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 czerwiec 2020 - 20:58

Jak wrażenia?


Spodziewasz się czegoś więcej niż plastiku? :)
  • bob74 lubi to

#2496 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 10 czerwiec 2020 - 22:09

Dla mnie niestety Daiwa skończyła się wraz ze zmianą koncepcji obudowy i tym "małym" szczegółem na foto.

Co mi po dobrodziejstwach genialnych ergonomicznie uchwytów w wędkach Steez lub Megabass Stealth skoro zawijam dłoń pod kołowrotkiem na takim smukłym uchwycie i palec trafia mi na to "coś" - porażka.

Przypomnijcie sobie proszę co tam było, albo czego nie było w starych Steez, czy choćby nawet Zillion :(

 

84e86cd4f9ca9.jpg

 

 

Przy Steez trzymam pazur między palcem serdecznym i środkowym (obejmuję) i nie da się tego przeoczyć kiedy wskazujący zamiast zawinąć się pod, to trafia na ten bezsensowny róg. Dlatego zbieram stare Steez :)

Trochę już porzucałem...

Nie wiem, może różnica w odczuciach wynika z długości/grubości palców. Dzięki temu niefortunnemu elementowi znacznie pewniej trzyma mi się zestaw, bo palec wskazujący oprócz wędziska, przytrzymuje jeszcze multiplikator (w przypadku trzymania pazura między serdecznym, a najmniejszym palcem). Kiedy trzymam między środkowym, a serdecznym, to co najwyżej delikatnie do dotykam.



#2497 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 czerwiec 2020 - 12:20

Spodziewasz się czegoś więcej niż plastiku? :)


Przekładnia mosiężna, a rama magnezowa. W teorii to bardzo solidny multik. Zamierzam sobue sprawić na jakieś black friday
  • Guzu lubi to

#2498 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 czerwiec 2020 - 13:31

Przekładnia mosiężna, a rama magnezowa. W teorii to bardzo solidny multik. Zamierzam sobue sprawić na jakieś black friday

A boczki z ci4+ , tak ?

#2499 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 11 czerwiec 2020 - 15:30

http://fishing.shima...oduct/reel/5922
Większe info w linku. 😁
  • Guzu lubi to

#2500 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 12 czerwiec 2020 - 20:21

Witam, 20 Metanium brakuje chyba tylko dłuższej korbki 90-95mm :)

 

Na zdjęciu poniżej widoczny pomarańczowy suwak w New Concept Z Gen II SLD, którym można zmniejszać hamowanie szpuli nawet podczas rzutu.

pic13fishingpreviewconceptzs2.jpg

 

Taki hamulec rzutowy pierwszy raz zastosował, najprawdopodobniej w turniejowej wersji Ambassadeur 6000C 1969-1978, mistrz Europy z 1973 roku Peter Bagnall (229m). Hamulec przez naśladowców nazywany jest Knobby. Poniżej charakterystyka działania

 Knobby.gif

 

W Conzept Z zamiast pokrętła jest właśnie pomarańczowy suwak. Minus redukuje natężenie hamowania a intuicyjny ruch w przód, który można wykonywać nawet podczas szybowania ciężarka, zwiększa odległość rzutu i na odwrót. Jeśli wsparcie suwakiem tulei z polimerów w Concept Z, ich relatywnie większego tarcia ślizgowego, okaże się za słabe to łożyska ślizgowe można wymienić na kulkowe i ponownie zestroić hamulce. Rama i boczne panele są z grafitu a główna przekładnia z aluminium powlekanego Ti-Armor. Opis Concept Z Gen II SLD na Tackletour i stronie producenta. Pozdrawiam


  • Guzu lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych