Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łososie itd.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 27 wrzesień 2021 - 07:53

Wkurzyłem się. Kolega @lukomat utworzył ciekawy wątek. Dotyczący wędkarstwa łososiowego. Akurat tak się zdarzyło, że w sobotę spotykałem się ze znajomymi ze studiów. Jeden jest inspektorem rybackim, drugi urzędnikiem związanym z rybami, trzeci zna dosyć dobrze środowisko ludzi pływających za łososiami. Trochę porozmawiałem. Prócz tego rozmawiałem z kolegą hodującym ryby. W niedzielę miałem trochę czasu w robocie i poszperałem w necie by napisać coś sensownego o łososiach, limitach itd. I gucio... Wątek przekształcił się w bełkot o czołgach, traktorach i węglu. Skończyło się zasłużoną kłódką. W związku z tym apel do administratora. Proszę usuwać i banować, ale nie mordować wątków. I drugi apel do szczególnie "aktywnych"- darujcie sobie i tak wszyscy wiedzą jakie kto ma poglądy polityczne... I mnie to koło pędzla lata.

BTW. Liczyłem w tym temacie na głos takich kolegów jak @hi tower lub @rybarak. Szkoda, że się nie zdążyłem doczekać.

#2 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 27 wrzesień 2021 - 08:14

@Mysha przepraszam za kilka wpisów w wątku nie na temat jednakże jak ktoś pisze, że coś tam nieoficjalnie ktoś tam powiedział, sam mając przepisy tam gdzie śnieg sprzed 10 lat popłynął to ... Raz jeszcze przepraszam.

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 27 wrzesień 2021 - 08:15

  • Mysha, Maciej W. i Byniek lubią to

#3 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 wrzesień 2021 - 18:08

Było o kolejnym zakazie - Mysha! To posypały się analogie! Prosty związek.. bez związku z osobistymi poglądami.. o ile kogoś jeszcze stać na poglądy :) Nie umiemy rozmawiać ani rozumować inaczej niż wąsko, tylko na zadany temat, po linii i bazie politpoprawnej? 


  • mohave lubi to

#4 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 wrzesień 2021 - 18:46

(...) BTW. Liczyłem w tym temacie na głos takich kolegów jak @hi tower lub @rybarak. Szkoda, że się nie zdążyłem doczekać.


Ja ostatnio nie jestem na bierząco z limitami, rekompensatami i zakazami na morzu... Siedzę w krzakach z agregatem i łowię "ślepice".

#5 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 27 wrzesień 2021 - 18:49

Sławku stary dowcip. Suchar, ale na temat.

Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- Panie doktorze wszyscy mówią mi, że jestem erotomanem.
- Zróbmy test.
Lekarz rysuje koło i pyta się co to?
Pacjent na to:
- Goła doopa.
Lekarz rysuje kwadrat. I znów pyta się. A to?
- Goła doopa.
Następny rysunek. Trójkąt i znów odpowiedź pacjenta:
- Goła doopa.
Lekarz na to:
- No jest pan erotomanem.
A pacjent:
- Ale to pan mi te wszystkie świństwa rysuje.

Użytkownik Mysha edytował ten post 27 wrzesień 2021 - 19:19

  • Byniek i karkoszek lubią to

#6 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 27 wrzesień 2021 - 18:55

Ja ostatnio nie jestem na bierząco z limitami, rekompensatami i zakazami na morzu... Siedzę w krzakach z agregatem i łowię "ślepice".


Tower bez zbędnej skromności. Masz więcej wiedzy o tym niż 99 procent ludzi tu piszących.
  • kogut1982 lubi to

#7 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 27 wrzesień 2021 - 19:23

Tower bez zbędnej skromności. Masz więcej wiedzy o tym niż 99 procent ludzi tu piszących.


99 procent ludzi tu piszących ma awersję do obiektywnej prawdy wynikającą z roszczeniowej postawy wobec świata. To ja już wolę w spokoju liczyć drobne rybki w małych zapomnianych strumykach.

#8 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów

Napisano 27 wrzesień 2021 - 22:23

Również w tym temacie nie miałbym za wiele do powiedzenia. Uważam tylko, że jeśli okoliczności pozwalają to należy ekspoloatować te zasaby. Nasz wkład w "obecność" ryb powinien jednak w proporcjonalnym zakresie rekompensować połowy. Chyba, że uzmamy za wkład to, iż część łososi pasie się i przyrasta w naszej strefie wpływów. Swoją drogą nie dziwię się irytacj sąsiadów gdy nasi łowią urodzone u nich ryby i w dodatku nie zawsze, tak słyszałem, rzetelnie to dokumentują.
  • Mysha i hi tower lubią to

#9 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 postów
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Napisano 27 wrzesień 2021 - 22:47

99 procent ludzi tu piszących ma awersję do obiektywnej prawdy wynikającą z roszczeniowej postawy wobec świata. To ja już wolę w spokoju liczyć drobne rybki w małych zapomnianych strumykach.

Rozwiń choć trochę temat, bo gdzie coś czytam to urząd zabronił... A nie słuchać naukowców tylko polityków.



#10 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 28 wrzesień 2021 - 06:43

Swoją drogą nie dziwię się irytacj sąsiadów gdy nasi łowią urodzone u nich ryby i w dodatku nie zawsze, tak słyszałem, rzetelnie to dokumentują.


Hmm... Łososiowate są bardzo plastycznymi rybami. Łowi się trocie, za to w sklepie można kupić tylko łososie 😀.
  • popper i rybarak lubią to

#11 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 28 wrzesień 2021 - 10:17

Hmm... Łososiowate są bardzo plastycznymi rybami. Łowi się trocie, za to w sklepie można kupić tylko łososie .

 

W języku fińskim ryba gatunku oncorhynchus mykiss - w Polsce, i nie tylko, znana jako pstrąg tęczowy - nazywa się kirjolohi.

Czyli łosoś tęczowy.

 

W gastronomii - z wyłączeniem może co bardziej wykwintnych restauracji a la carte - standardem jest używanie mięsa tej ryby wszędzie tam, gdzie w menu stoi "pieczony łosoś", "pasta z łososia", "łosoś wędzony na zimno". Ludność konsumuje bez zbędnych pytań. Zaś tucz tęczaka to tutaj wielki biznes i pole coraz to nowych innowacji.

 

Może jakby i w Polsce zacząć od języka właśnie, bałtyckie łososiowate jakoś by się uchowały. "Nagłe" odkrycie naukowe, wywiad z docentem w Teleexpressie, nagłówek w Fakcie: "Szokująca prawda o tęczowej rybie! Andrzej (47) zawsze myślał, że tęczak to gówno, a tymczasem to łosoś."


  • karkoszek lubi to

#12 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 28 wrzesień 2021 - 10:57

Pewnie i z tej przyczyny w sklepach królują łososie, bo tak dla 90% kupujących nazwa troć kojarzy się chyba najbardziej z trocinami. A łosoś, szczególnie z dopiskiem - norweski, to dla takich ciągle jeszcze rarytas. A gdyby tak na ladzie sklepowej położyć obok siebie półmetrowe bolenie i śledzie w identycznej cenie? :)

Gdzieś mi się obiło, że nasi rybacy odbierali norweskie łososie (te z sadzowym rodowodem) na Bałtyku i upłynniali w naszych portach. Ktoś ma wiedzę na ten temat? W efekcie (zależnie od skali zjawiska) może aż tak źle nie wyglądała w przypadku Polski realna relacja zarybienia/odłowy łososia?



#13 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów

Napisano 28 wrzesień 2021 - 16:18

Hmm... Łososiowate są bardzo plastycznymi rybami. Łowi się trocie, za to w sklepie można kupić tylko łososie 😀.


Taka handlowa polimorficzna nomenklatura ☺
  • Mysha lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych