Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Moc blanku w lb

blank

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 18:30

czesto przewija sie pytanie o moc blanku podawana w lb (funtach), najczestsza odpowiedz jest taka, ze blank opisany (dajmy na to) 14 lb wytrzymuje obciazenie 14 lb ...
i ze linka mocniejsza niz 14 lb nie powinno sie lowic, bo mozna uszkodzic wedka (blank)...

ale czy to jest faktycznie prawda? unsure.png



#2 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 marzec 2007 - 19:18

Witaj pitt@

W mojej skromnej praktyce starałem się nie przekraczać tej granicy. Bo n.p. Lamiglas 17 lbs pozwala na linkę do 17 lb, ale jest to w/g Sufixa dla XL Strong daje 0,30mm. Kijek jest do 18 gram. Więc bez przesadyzmu.
Natomiast testując różne kije często bez zdeklarowanej mocy w Lbs przekraczałem szcunkową moc ( na tym polega test) i nie zauważyłem destrukcji blanku. Oczywiście to w pewnych rozsądnych granicach.
Dlatego jestem gotów założyć ogólnie pewną bezpieczną granicę na tej wartości. Niestety w Polsce taka klasyfikacja nie istnieje i prawie wszyscy przekładają to bez większej dokładności na średnicę w mm. Często wychodzą z tego różne potworki. Ale to taki urok kraju.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 13 marzec 2007 - 19:37

Mnie trochę dziwią wypowiedzi, mówiące że jest to ciężar jaki można podnieść na wędzisku. Próbował ktoś rzeczywiście sprawdzić w ten sposób moc wędziska w praktyce, bo mi się jednak wydaje, że by tego nie zdzierżyło. I dodatkowo taki przykład: załóżmy, że sumówka ma 2,4 m długości niech między rękoma trzymającymi dolnik będzie 40 cm, a wędzisko ugnie się w 1/2 powyżej miejsca uchwytu (czyli dźwignia 1/2 * (240-40)=100 cm. Niech moc sumówki wynosi 40 lbs. Siła którą trzeba by było użyć to 100/40 * 40 lbs = 45,4 kg. Jak długo byłby ktoś w stanie holować rybę używając takiej siły, bo ja mimo, że kompletnym herlakiem nie jestem to i tak długo bym nie pociągnął :D

Pozdrawiam

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 19:39

no tak, andrzej, ja tez mysle podobnie, zwlaszcza, kiedy kupujesz blank a nie wedke ... natomiast jezeli wedke, to spotkalem sie juz z opinami, ze podana moc mowi nam nie tylko o 'sile' blanku ale takze o zbrojeniu gotowej wedki, czyli optymalnym przedziale linek (srednica), przechodzacych przez przelotki ...


#5 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 20:01

Wydaje mi się, ze kije markowe od porządnych producentów są opisane z pewnym zapasem, gwarantującym, że przy obciążeniu bliskim górnej granicy mocy nic nie trzaśnie. Nie prowadziłem żadnych dokładnych testów, ale kilka razy nie opatrznie holowałem i podnosilem kijem duze ciężary jak np. wielki konar :mellow: ważący naprawde sporo a napewno więcej niz dopuszczalny limit lbs wg opisu. Nic sie nie stało. Kije nadal sa w dobrej kondycji. Jednak byłem świadkiem sytuacji jak spinning Shimano catana 2,10 do 30g, trzasnął pod obciązeniem, które nie było wstanie rozerwać węzła na wspomnianej już zyłce sufix XL strong 0,22mm. Także być może to jest powód dla którego kije w naszym kraju nie opisuje sie z podaniem mocy blanku.
pozd JW :D

#6 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 marzec 2007 - 20:05

radeqs@
Zdaje mi się, że robisz błąd w założeniu. Tu nikt nie pisze o podnoszeniu czegoś tam na kiju do góry. To jest pseudo test z targów wędkarskich. tego nie robi nikt żadna poważna firma. Tutaj chodzi o wytrzymałość linki pod kątem około 10-15 stopni. Czyli tak jak jest to w praktyce. Nikt rozsądny na kontynencie nie wyciąga sumów na lince do góry jak na australijskich filmach. spoko.

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 20:19

pytam nie bez kozery, bo ciekawy jestem ile wynosi ten 'pewien zapas' ... mylse, ze bedzie dobry temat do dyskusji

#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2007 - 20:19

...ale czy to jest faktycznie prawda?

Nic prostszego, wystarczy wziac jedna ze swoich wedek i wlewac po trochu wody do wiadra, uwiazanego na koncu.:D

Ja sprawdzalem tylko Ugly Stika 50LB, dolewalem dopoki nie pekla plecionka 30LBS.

Gumo

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 20:21

no OK, ale co by sie stalo, gydbys mial plecionke 80 lb? ... i czy jestes tego pewien?

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2007 - 20:38

Myslalem, ze to zart, ten watek...
Nie? Dobra...

Kazda szanujaca sie firma produkujaca wedki musi prowadzic ich testy, ktore odpowiedza na pytanie jaki jest realny ciezar wyrzucanych przynet. Prowadzi takze testy obciazeniowe, ktore odpowiedza na pytanie jaka moc linki stosowac? Zbyt slaba linka, jezeli nie bedzie dost. do wedki zostanie urwana przy zacieciu, wzglednie urwie sie zanim wedka zacznie porzadnie amortyzowac. Inny test to test do zniszczenia, gdzie okresla sie do jakiej wart. mocy wedka jest w stanie amortyzowac.
Kupujac wedke u danego wytworcy dajesz kredyt zaufania bo nie jestes w stanie sprawdzic tych parametrow, jakie widnieja na wedzisku.
Mysle, ze to jest dobre pytanie, jakie moznaby zadac u jakiegos liczacego sie producenta. Niech rzuci jakimis danymi z laboratorium, moze i prowadza inne testy, np. zmeczeniowe?
To bardzo dobry pomysl na kolejny artykol...
Gumo

#11 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 13 marzec 2007 - 20:42

radeqs@
Zdaje mi się, że robisz błąd w założeniu. Tu nikt nie pisze o podnoszeniu czegoś tam na kiju do góry. To jest pseudo test z targów wędkarskich. tego nie robi nikt żadna poważna firma. Tutaj chodzi o wytrzymałość linki pod kątem około 10-15 stopni. Czyli tak jak jest to w praktyce. Nikt rozsądny na kontynencie nie wyciąga sumów na lince do góry jak na australijskich filmach. spoko.

W tym wątku rzeczywiście nikt nie proponuje podnoszeniu ciężaru na wędzisku, ale w innym o ile mnie pamięć nie myli, chyba komuś się coś takiego wymknęło...

#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 20:43

robia w parwdzie przerzutki ale to wedlug mnie i tak szanujaca sie firma :mellow: poza tym to sa porzadne wedki :mellow:
zwrocicie uwage na podawana moc linki mono i braid ... nadal mysle, ze to ciekawy temat do dyskusji

Załączone pliki



#13 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 marzec 2007 - 20:44

pitt@
Ja wypowiedz Gumofilca traktuję jako żart i tyle. Tak doświadczony wędkarz jak Paweł nie może popełniać takich błędów. Łowienie ryb, nie polega na wyciąganiu potworów ze studni. To się holuje z jeziora, rzeki czy zbiornika zaporowego.
Wysokiej klasy kij położy się po lince, a nie strzeli.
Natomiast rezerwa o którą pyta pitt@ sądzę, że nie jest zdefinowana jednoznacznie dla wszystkich. To zależy od firmy, klasy kija i chyba też od samego materiału. Bo przecież przekroczenie granicy nie musi oznaczać złamania kija. Może się położyć po lince, oddać całą moc i ulec takiej destukcji czasowej lub stałej. Szkło się położy, wysoki moduł poże strzelić. Te granice chyba nie są do końca zdefiniowane. Z praktyki wiem, że wiele blanków HM62 jest źle opisanych. Ichy wytrzymałość jest o wiele wyższa. Podczas testów wytrzymywały niesamowite rzeczy. jednak sama wytrzymałość na przeciążenia nie jest jedynym parametrem dla blanku. On podczas testów musi zachować swoją dynamikę, moc, sprężystość. Jest to bardziej złożony proces.

#14 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 13 marzec 2007 - 20:45

...ale czy to jest faktycznie prawda?

Nic prostszego, wystarczy wziac jedna ze swoich wedek i wlewac po trochu wody do wiadra, uwiazanego na koncu.:D

Ja sprawdzalem tylko Ugly Stika 50LB, dolewalem dopoki nie pekla plecionka 30LBS.

Gumo

Do 50 jeszcze trochę Ci zostało ;)

#15 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 marzec 2007 - 21:14

Skąd wziąc wiadro do którego wejdzie 80lb wody?? :mellow:

#16 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 marzec 2007 - 21:15

moze moze to byc beczka do kiszenia kapusty :mellow:

te sa nawet 120l (czyli over 264 lb :mellow: )

#17 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 13 marzec 2007 - 22:06

To czyli gdybym kupil blank 17lb i bym zle dobral np:przelotki,uchwyt kolowrotka to szlak by wedke trafil.Albo wedka do 17lb i na kreciol nawine zylke 18lb to tez lipa :D

#18 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 marzec 2007 - 22:09

Skąd wziąc wiadro do którego wejdzie 80lb wody?? :mellow:

Wiadro może być - należy je tylko wypełnić czymś co ma większy ciężar właściwy. Wystarczający może sięokazać piasek - tj. ok. 2,5 - 2,6 kg/dm3
P.


#19 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 13 marzec 2007 - 22:20

[quote]
Skąd wziąc wiadro do którego wejdzie 80lb wody?? :mellow:
[/quote]
Wiadro może być - należy je tylko wypełnić czymś co ma większy ciężar właściwy. Wystarczający może sięokazać piasek - tj. ok. 2,5 - 2,6 kg/dm3
P.

[/quote]


ołów tez może być - będzie tak bardziej wędkarsko :mellow:

#20 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 13 marzec 2007 - 22:24

@Kamil:To czyli gdybym kupil blank 17lb i bym zle dobral np:przelotki,uchwyt kolowrotka to szlak by wedke trafil.Albo wedka do 17lb i na kreciol nawine zylke 18lb to tez lipa

Dlatego masz hamulec w kolowrotku zeby wedka nie pekla:):D

Bujo





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych