Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brak okresu ochronnego SUMA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 22 październik 2021 - 07:39

Witam po przeczytaniu tego artykułu i po głębszej rozmowie w środowisku wędkarskim (% :D ) doszliśmy do wniosku, że zniesienie okresu ochronnego suma było by stosownym zachowaniem. Może to tak na prawdę sumy olimpijczyki stoją za brakiem brań sandaczy, szczupaków, okoni, brakiem białorybu? Co szanowne grono o tym sądzi?


Użytkownik DominikBP edytował ten post 22 październik 2021 - 08:05


#2 OFFLINE   JimbeamPK

JimbeamPK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaKalisz

Napisano 22 październik 2021 - 08:21

Witam, 

Moje miasto, moje wody  :lol:

Dodam tylko, że sumy też się tam rzadko trafiają to nie wiem może pozjadały już same siebie?  :ph34r:



#3 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów

Napisano 22 październik 2021 - 09:06

Czytając wstep do artykułu pomyslałem, że w żołądku suma znaleźli małe dziecko, już oczy zacząłem mrużyć przewijając do dołu strony aby zobaczyc drastyczne ujęcia...


  • Krzysiu lubi to

#4 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisano 22 październik 2021 - 12:45

Sum jak najbardziej zasługuje na okres ochronny jest królem polskich rzek czy tego chcemy czy nie .

#5 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 22 październik 2021 - 13:00

Sum jak najbardziej zasługuje na okres ochronny jest królem polskich rzek czy tego chcemy czy nie .

W dużych rzekach oraz jeziorach kilkusethektarowych jak najbardziej. Na małych zbiornikach kilkuhektarowych, nie powinno być go w ogóle. Na "moim" 10 hektarowym jeziorku jakiś czas temu wpuścili suma i według mnie jest dużo gorzej ze złowieniem szczupaka, gdzie zawsze było go sporo, nie wspomnę już o sandaczu...


  • Okonhel lubi to

#6 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 22 październik 2021 - 13:13

Sum jak najbardziej zasługuje na okres ochronny jest królem polskich rzek czy tego chcemy czy nie .

jeżeli było by go w rozsądnych ilościach to i owszem, ale nie w takich że wybija wszystko po kolei.



#7 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisano 22 październik 2021 - 13:57

Oczywiście zgodzę się z kolegami ze zarybianie sumem zbiorników gdzie ten nie występuje a ekosystem działa w prawowity sposób jak najbardziej jest głupota i w takich przypadkach jestem za jednak trzeba by mocno podkreślić gdzie i na jakich zasadach .
Ale uważam ze są miejsca w Polsce gdzie trzeba chronić ten gatunek nie zapominajmy ze jest to największy drapieżnik naszych wód .

#8 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 23 październik 2021 - 08:57

@Krzysiu , niemal w całym kraju występuje problem z obecnością suma w małych zbiornikach, gdzie wyżera literalnie wszystko, zrywając cały łańcuch pokarmowy.
To jest efekt zapisów w niektórych operatach, gdzie nie ma sprecyzowanego gatunku drapieżnika. W takich wypadkach PZW bardzo często zarybia sumem. Dlaczego? Ano, jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi - narybek suma jest dużo tańszy niż np sandacza.
Przykład - jeden z wielu:
Zbiornik o powierzchni 19 hektarów, położony w lesie, w postaci „minizaporówki” na strumyku.
Woda czysta, natleniona, głębokość - średnia 2 metry, maksymalna około 7.
Warunki doskonale dla każdego drapieżnika, jak i dla białorybu.
I… sumy. Sumy powyżej 200cm.
W ciągu kilku lat redukcja populacji lina o 90%, leszcza - chyba o 99%.
Z roku na rok coraz mniej dużego okonia.

W kwestiach okresu ochronnego i wymiaru - chyba nie można przekroczyć ustawy o rybactwie śródlądowym. Zresztą obniżenie wymiaru w przypadku suma chyba nic nie da.
Natomiast niemal na pewno można po prostu znieść limity. Zrobić zawody na „bitym” sumie, zorganizować na miejscu obróbkę i przekazać mięso do domu dziecka albo odłowione osobniki przewieźć do rzeki.
Można dużo. Tylko PZW w takim wypadku przyznaje się do błędu… a tego nie lubi.
  • Okonhel lubi to

#9 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 23 październik 2021 - 13:00

U mnie w okręgu od kilku lat poza Wartą i jej dopływami brak limitu dobowego dla suma. Trzeba jednak pamiętać, że już kijanki poniżej 70 cm mogą się rozmnażać, a są to ryby w wieku 3-5 lat. Tarło suma odbywa się kiedy woda osiąga około 20 stopni. Gdzie dzisiaj woda, która na przełomie czerwca i lipca nie osiąga takiej temperatury? Żeby nie było, że to tylko wina PZW i innych rybackich użytkowników i dzisiaj sumy spotykamy prawie w każdym zbiorniku. Znam Sławku mniejszy o połowę niż ten wspomniany 19 ha i sumy tam wpuścili sami wędkarze. Przynosząc niewymiarowe z Warty. Zniknęły duże, złote leszcze i duże płocie (łowiłem tam kiedyś takie 35-40 cm), które rosły żerując w najgłębszych częściach zbiornika. Zostało niewiele okonia, a króluje karłowata płotka, krąp i ukleja. A tych sumów, które wędkarze tak chcieli mieć prawie nikt nie łowi.



#10 OFFLINE   SumTakZwanyOlimpijczyk

SumTakZwanyOlimpijczyk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów
  • LokalizacjaZa górami, za lasami

Napisano 23 październik 2021 - 14:56

Witam po przeczytaniu tego artykułu i po głębszej rozmowie w środowisku wędkarskim (% :D ) doszliśmy do wniosku, że zniesienie okresu ochronnego suma było by stosownym zachowaniem. Może to tak na prawdę sumy olimpijczyki stoją za brakiem brań sandaczy, szczupaków, okoni, brakiem białorybu? Co szanowne grono o tym sądzi?

 

Panie, odczep się Pan ode mie!


  • Friko, Krzysiu i speku3 lubią to

#11 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisano 24 październik 2021 - 14:12

Panowie zgadzam się z wami ze sum powinien zniknąć z niektórych zbiorników wręcz nie powinien się tam nigdy pojawić ale są miejsca gdzie trzeba pilnować ażeby jednak był rósł i osiągał wielkie rozmiary .

#12 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 24 październik 2021 - 14:44

Opisz te miejsca ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#13 OFFLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisano 25 październik 2021 - 14:36

Myśle ze górny wymiar ochronny na Wiśle czy odrze jest jak najbardziej na miejscu choć wiem wiem zjada klenie jazie i inne gatunki ale cóż takie życie .

Użytkownik Krzysiu edytował ten post 25 październik 2021 - 14:36


#14 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 25 październik 2021 - 19:33

Panowie to zacznijcie łowić i zjadać te znienawidzone sumy a nie uganiajcie się za okonkami z UL ☺.( bez urazy ☺)
  • tlok i Adrian Tałocha lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych