Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Konsultacje pierwszego projektu



  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 26 listopad 2021 - 01:11

Witam wszystkich
Przymierzam się do zrobienia pierwszej wędki i chciałem skonsultować z wami projekt. Napewno doświadczeniem w warsztacie i wiedzą z nad wody mnie przewyższacie więc chciałem was prosić o pomoc w wyeliminowaniu wad czy niuansów które przeoczyłem które mogły by wkurzać w przyszłości. Po pierwsze pytanie czy ktoś wykonuje wizualizacje graficzne projektu zeby na podstawie rysunku ręcznego i zdjęć z neta poskładać wszystko do kupy i zobaczyć jak by to wyglądało finalnie?

Blank jaki wybrałem to Blaas F nano SLF7610-2N, przelotki SeaGuide LS No i tu nie mogę się zdecydować, rodbuilder u którego zamawiam rzeczy zaproponował mi stożek na 4 przelotkach jak bym chciał kiedyś łowić żyłką w sezonie zimowym albo ją sprzedac w przyszłości. Więc mam dylemat czy iść w zbrojenie KR standardowe czy wydłużone.
Omotki mają być nicią nylonową w kolorze burgundowym, mają się stać lekko przezroczyste po nałożeniu żywicy
Uchwyt kołowrotka jak na zdjęciu ponizej

Poniżej załączam zdjęcia i rysunki jak to widzę wizualnie, wszelkie sugestie są mile widziane

49f4a511ce72.jpg 0aec1ee1e852.jpg 88d530681f53.jpg 6e10eda59ed7.jpg
9681cbc6b4d3.jpg 1eabf3cd920b.jpg


Użytkownik Del Toro edytował ten post 26 listopad 2021 - 13:19


#2 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 26 listopad 2021 - 10:13

Hmmm.... masz typowe podejście początkującego składacza wędek - rozrysować i poskładać. Miałem tak samo... efekt wyzualny jest ważny, ale najważniejsze będzie to jak wędka będzie Ci leżeć w ręce. Na tym polega rodbuilding (czy też handmade) - składasz pod SIEBIE i swoje upodobania. Jednemu będzie Twój projekt się podobał, drugiemu nie (piszę przede wszystkim o wyglądzie)... więc nie rób tego z wizją odsprzedaży bo to jest nonsens...

 

Kolejna sprawa - kształt, długość rękojeści... to również jest bardzo indywidualne... rozumiem szkic - nazwe go zgrubnym - ale prawdopodobnie po pewnym czasie użytkowania gotowego kija, dojdziesz do wniosku, że coś mogłeś zrobić inaczej (bo rozumiem że to pierwszy projekt...) - inną długość rękojeści, może jej średnicę, inny uchwyt...

 

Przelotki dobiera się do kija i warunków w jakich one będą pracować. Np. ich wysokość (o niej piszesz) będzie wpływała na ich rozmieszczenie na blanku a w efekcie pracę blanku oraz długość rzutu (jest jeszcze kilka innych zmiennych).

 

Generalnie nie da się opisać i przekazać sposobu budowy wędki w 100% choć wygląda to banalnie i prosto - niestety - "diabeł tkwi w szczegółach".

Moim skromnym zdaniem aby coś wiedzieć więcej trzeba budować, eksperymentować i WYCIĄGAĆ WNIOSKI z tego. Po kilku próbach coś zaczyna wychodzić sensownego. Na pocieszenie: na pierwsze kije da się łowić i to często bardzo fajnie  :)


  • Friko lubi to

#3 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 26 listopad 2021 - 10:31

Właśnie wcześniej już coś dłubalem przy wedkach, orabialem elementy szczykowe, przerabiałem rękojeści, zmieniałem zbrojenie więc nie rzucam się z motyka na słońce. Wzorowałem się na wędkach które mam, którymi operowałem nad woda, które mi leżały w ręce ale... Postanowilem pozbierać tych kilka pasujacych mi rzeczy w jedną całość.
  • Friko i Jozi lubią to

#4 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 26 listopad 2021 - 13:20

Zmienilem na autorski. Przedstawiaj progres w tym watku, pozniej jak bedziesz chcial to zmienimy tytul. 


  • Friko lubi to

#5 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 26 listopad 2021 - 13:46

Właśnie wcześniej już coś dłubalem przy wedkach, orabialem elementy szczykowe, przerabiałem rękojeści, zmieniałem zbrojenie więc nie rzucam się z motyka na słońce. Wzorowałem się na wędkach które mam, którymi operowałem nad woda, które mi leżały w ręce ale... Postanowilem pozbierać tych kilka pasujacych mi rzeczy w jedną całość.

Działaj! Powodzenia!



#6 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 26 listopad 2021 - 19:01

Właśnie wcześniej już coś dłubalem przy wedkach, orabialem elementy szczykowe, przerabiałem rękojeści, zmieniałem zbrojenie więc nie rzucam się z motyka na słońce. Wzorowałem się na wędkach które mam, którymi operowałem nad woda, które mi leżały w ręce ale... Postanowilem pozbierać tych kilka pasujacych mi rzeczy w jedną całość.

No i chwała za twórczość...

Ja na Twoim miejscu wypracowywałbym Swój styl, nie jest powiedziane że musisz czerpać wzorce od innych.

Rób pod Siebie.....


  • Friko lubi to

#7 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 28 listopad 2021 - 18:29

No i chwała za twórczość...
Ja na Twoim miejscu wypracowywałbym Swój styl, nie jest powiedziane że musisz czerpać wzorce od innych.
Rób pod Siebie.....


Nie jestem bardzo doświadczonym wędkarzem i rodbuilderem dlatego pytam o wasze sugestje, nie koniecznie muszę się do nich dostosować ale wiedza może być pomocna :)

#8 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 28 listopad 2021 - 19:20

Nie bądż żałosny.



#9 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 28 listopad 2021 - 20:09

Nie bądż żałosny.


Dziękuję za bardzo wyczerpującą wypowiedź, napewno te cenne informacje jakie mi przekazałeś bardzo mi się przydadzą, dużo wniosą i ułatwią mi budowę mojej pierwszej wędki od podstaw. Miłego wieczoru, pozdrawiam!

Użytkownik mestre16 edytował ten post 28 listopad 2021 - 20:10

  • Friko, Jozi i S.N. lubią to

#10 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 29 listopad 2021 - 08:07

Przepraszam Cię za wpis. Nie chciałem Cię urazić tylko trochę zmienić podejście do tematu. Sam chętnie podzielę się swoją wiedzą co do obróbki drewna, metalu czy materiałów , tylko spróbuj ,na podstawie prac z tego forum stworzyć swój własny spójny projekt. Uchwyt z Ali chyba nie będzie pasował do wszystkich stopek kołowrotka, przy niektórych nakrętka nie dojdzie do insertu lub nie  dociśnie stopki ,choć jakość jest chyba niezła (kupiłem skeleton chyba od tego modelu).Wiec może coś bardziej  uniwersalnego na początek np DPS co jednak nie przekreśla tamtego modelu. Jeszcze raz przepraszam , czasami coś tak klapnę niechcący. Pozdrawiam  


  • czarny1 i S.N. lubią to

#11 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 29 listopad 2021 - 08:31

Przepraszam Cię za wpis. Nie chciałem Cię urazić tylko trochę zmienić podejście do tematu. Sam chętnie podzielę się swoją wiedzą co do obróbki drewna, metalu czy materiałów , tylko spróbuj ,na podstawie prac z tego forum stworzyć swój własny spójny projekt. Uchwyt z Ali chyba nie będzie pasował do wszystkich stopek kołowrotka, przy niektórych nakrętka nie dojdzie do insertu lub nie  dociśnie stopki ,choć jakość jest chyba niezła (kupiłem skeleton chyba od tego modelu).Wiec może coś bardziej  uniwersalnego na początek np DPS co jednak nie przekreśla tamtego modelu. Jeszcze raz przepraszam , czasami coś tak klapnę niechcący. Pozdrawiam  

Jak się kabelek pomiędzy mózgiem a paluszkami rozłączy, to czasem tak wychodzi :)  :)  :) .


  • Rheinangler lubi to

#12 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 listopad 2021 - 09:10

Nie jestem bardzo doświadczonym wędkarzem i rodbuilderem dlatego pytam o wasze sugestje, nie koniecznie muszę się do nich dostosować ale wiedza może być pomocna :)

sugestie z mojej strony: 

- ważniejsze są Twoje doświadczenia, niz to co poczytasz na forum (chyba, że wedka ma byc docelowo sprzedana)... mi przykładowo nie pasują przelotki na wysokich stopkach i ich nie stosuję...

- nie oszczedzaj na blanku, głównie od niego zależy końcowy efekt... jeśli nie masz kolegi z wędką na danym blanku to niestety jesteś zdany na opinie z jerka

- nie sugeruj się spacingiem z forum, to nie wiedza objawiona:) zmontuj przelotki na taśmie, podwies ciężarek na lince i gnij aż będziesz zadowolony z ustawienia... szczytową lepiej wklej przeg gięciem... obciążenie spore, wędka ma się giąć po rękojeść... ustawiaj do skutku, nawet jeśli zajmie to cały dzień...

- jak pisał Maciek dps jest świetnym rozwiazaniem i to nie tylko na początek... ja zwykle robiłem na tym https://sklep.brc.co...my-foregrip/393 ale wykonanie foregripa będzie dość trudne na początek...

 

powodzenia:)



#13 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 29 listopad 2021 - 23:05

Przepraszam Cię za wpis. Nie chciałem Cię urazić tylko trochę zmienić podejście do tematu. Sam chętnie podzielę się swoją wiedzą co do obróbki drewna, metalu czy materiałów , tylko spróbuj ,na podstawie prac z tego forum stworzyć swój własny spójny projekt. Uchwyt z Ali chyba nie będzie pasował do wszystkich stopek kołowrotka, przy niektórych nakrętka nie dojdzie do insertu lub nie dociśnie stopki ,choć jakość jest chyba niezła (kupiłem skeleton chyba od tego modelu).Wiec może coś bardziej uniwersalnego na początek np DPS co jednak nie przekreśla tamtego modelu. Jeszcze raz przepraszam , czasami coś tak klapnę niechcący. Pozdrawiam



Spoko, nie czuję się urażony, luz ;) co do uchwytu kołowrotka już dotarła do mnie taka informacja ze moze nie być dobry, niestety już zamówiony więc zobaczymy jakiej jest jakości jak przyjdzie.

Póki co rozmyślam nad zbrojeniem blanku, w jakim typie i rozmiary przelotek dobrać do tego blanku.

#14 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 29 listopad 2021 - 23:10

sugestie z mojej strony:
- ważniejsze są Twoje doświadczenia, niz to co poczytasz na forum (chyba, że wedka ma byc docelowo sprzedana)... mi przykładowo nie pasują przelotki na wysokich stopkach i ich nie stosuję...
- nie oszczedzaj na blanku, głównie od niego zależy końcowy efekt... jeśli nie masz kolegi z wędką na danym blanku to niestety jesteś zdany na opinie z jerka
- nie sugeruj się spacingiem z forum, to nie wiedza objawiona:) zmontuj przelotki na taśmie, podwies ciężarek na lince i gnij aż będziesz zadowolony z ustawienia... szczytową lepiej wklej przeg gięciem... obciążenie spore, wędka ma się giąć po rękojeść... ustawiaj do skutku, nawet jeśli zajmie to cały dzień...
- jak pisał Maciek dps jest świetnym rozwiazaniem i to nie tylko na początek... ja zwykle robiłem na tym https://sklep.brc.co...my-foregrip/393 ale wykonanie foregripa będzie dość trudne na początek...

powodzenia:)


Napisz proszę coś więcej o tym czemu nie.lubisz wysokich przelotek, jest to obecnie mój główny dylemat - wybór rodzaju przelotek i ich wielkości.

Jako że na emigracji nie mam dostępu do swojego warsztatu zlecam wykonanie korkowych elementów w pracowni, jeżeli uchwyt kołowrotka z alliexpress okaże się daremny bede szukał po pracowniach uchwytu w stylu jaki mi wpadł w oko, koniecznie musi być taki. wWędkę robie poniekąd pod siebie, odsprzedanie jej jest ewentualnością, co do rozmieszczenia przelotek to nie wylkuczam ze zajmie mi to kilka dni, czytanie, ustawianie, testowanie. Mam całą zimę na to :)

Użytkownik mestre16 edytował ten post 29 listopad 2021 - 23:15


#15 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 882 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 29 listopad 2021 - 23:51

bo jakoś mi nie pasują... mam wrażenie, że niskie przelotki znacznie lepiej wykorzystuja moc blanku... nie zachowuję również prostej lini między przelotkami a kołowrotkiem (linka ma załamanie na pierwszej przelotce) - z tego samego powodu co wcześniej... i co istotne nie stwierdziłem znaczącego pogorszenia się odległości rzutów... tyle, że ja łowiłem głównie pstrągi na małych rzeczkach... na wisłę lepszy może być typowy układ, ale z kolei do takiego łowienia masz za delikatny blank...


  • Jozi lubi to

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 listopad 2021 - 11:32

bo jakoś mi nie pasują... mam wrażenie, że niskie przelotki znacznie lepiej wykorzystuja moc blanku... nie zachowuję również prostej lini między przelotkami a kołowrotkiem (linka ma załamanie na pierwszej przelotce) - z tego samego powodu co wcześniej... i co istotne nie stwierdziłem znaczącego pogorszenia się odległości rzutów... tyle, że ja łowiłem głównie pstrągi na małych rzeczkach... na wisłę lepszy może być typowy układ, ale z kolei do takiego łowienia masz za delikatny blank...

Mnie też bardziej leżą stare poczciwe sici LV :)  :) .



#17 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 30 listopad 2021 - 16:13

Co do uchwytu to myślę że będzie pasował do większości stopek kołowrotków. Jak przyjdzie - sprawdzisz i pomyślimy. Jeśli zaś chodzi o samą  rękojeść , to wg mnie czarna pianka zakończana czarną  korkogumą plus ewentualne kombinacje tych dwóch materiałów i  pierścionki w kolorze metalowych części uchwytu - jak czarny to czarne  .Kształt uchwytu to z przodu tulipan , a tył to jaki się podoba . Gdybyś chciał jednak to trochę ożywić to może czerwony tipet  przy przelotkach ale nie za jaskrawy cieniutki plasterek w tym kolorze przy końcu .Burgund też powinien pasować. Gdyby jednak korek  to trzeba poczekać na uchwyt .



#18 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów

Napisano 30 listopad 2021 - 16:25

Jak się kabelek pomiędzy mózgiem a paluszkami rozłączy, to czasem tak wychodzi :)  :)  :) .

Tera to nie trza kabla tylko ''wi-fi'' :D


  • Jozi lubi to

#19 OFFLINE   Mc.D

Mc.D

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Deroń

Napisano 30 listopad 2021 - 17:13

A bo jeszcze nie zaczął ,a już  będzie  sprzedawał .Ale da radę. ;)



#20 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 listopad 2021 - 17:38

A bo jeszcze nie zaczął ,a już  będzie  sprzedawał .Ale da radę. ;)

To tak jak z budową domu, pierwszy budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie :)  :)  :) .


  • Rheinangler lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych