Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Curado, czy Tatula - porównanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 13:54

No właśnie, który? :blink:

 

Czytam, czytam, oglądam i ciągle nie wiem. Chcę przytulić multik do kija 2,40, którym będę łowić gumami 30-80g, aczkolwiek najczęściej 30-60g.

 

Wiedząc, że z kołowrotkami jest trudniej, niż z oponami (w jednej grupie cenowej jedna cholera, czy założysz Michelin, Goodyear, Continental, czy wreszcie Bridgestone), zacząłem intensywnie szukać w sieci.

 

Daiwa Ballistic LT i Shimano Vanford, to kołowrotki podobne (mam i jedne, i drugie), ale jednak różnią się trochę pracą, choć jako narzędzia są zbliżonej wartości i wybór jednego, bądź drugiego jest kwestią bardziej indywidualnych preferencji, niż istotnych różnic.

 

Z multiplikatorami chyba jest tak samo, ale tu mam zbyt małe doświadczenie. Wyszło mi, że najbardziej do moich potrzeb pasowałyby: Curado 201 K, albo Tatula HD 200 HL Ltd. (tej półki cenowej chcę się trzymać). Są to chyba jedne z popularniejszych multików. No i kiszka!

 

Z jednej strony w wątkach o cięższych zestawach szczupakowych częściej tatula występuje. Z drugiej jednak, o Curado K sporo dobrego piszą. Tymczasem nie znalazłem żadnego porównania tych kołowrotków.

 

Ktoś, coś ...?

 

P.S.

Na razie swe potrzeby multiplikatorowe zaspokajam leciwą Shimano Citicą 201E, ale chciałbym się "rozwinąć" ... ;)


Użytkownik Fatso edytował ten post 07 grudzień 2021 - 14:16

  • ZlapSeRybe lubi to

#2 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 07 grudzień 2021 - 13:59

Mam curado 201k polecam super maszynka, bardzo płynna praca, hamulec działa świetnie. Jednak nie mam żadnej opinii o tatuli bo jej nie macałem, jednak śmiem twierdzić że shimano to już jest super młynek.



#3 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 14:15

Mam curado 201k polecam super maszynka, bardzo płynna praca, hamulec działa świetnie. Jednak nie mam żadnej opinii o tatuli bo jej nie macałem, jednak śmiem twierdzić że shimano to już jest super młynek.

Dziękuję za odpowiedź, ale ona rzeczywiście nie przypomina porównania  :P


  • godski i Przemek_M lubią to

#4 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 14:23

Porównując kulturę pracy multiplikatorów Shimano i Daiw, które posiadam / posiadałem, wybrałbym Curado 201k. Z Curado też dalej poślesz swoje przynęty w podanym zakresie.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
  • jerzy lubi to

#5 OFFLINE   Vuko

Vuko

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 14:38

Moim zdaniem Daiwa jest łatwiejsza w obsłudze dla osoby początkującej. Rzuty są bardziej powtarzalne, magnetyk łatwy w ustawieniu. Shimano ma przyjemniejszą pracę przy prowadzeniu przynęty (kwestia gustu), sprawia wrażenie bardziej zwartego/solidnie wykonanego. Przez TWS Daiwa jest szersza przy wodziku, więc jeśli masz małe dłonie, a lubisz objąć multiplikator całą dłonią, to curado jest wygodniejsze. Uczciwie powiem, że na Curado łowiłem krótko (sam nie posiadam, łowiłem pożyczonym), a tatule mam dwie, ale 100tki.
  • Biesan i drChlubicz lubią to

#6 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 15:17

A jak z pojemnością szpuli? To samo, czy jest jakaś wyraźna różnica?



#7 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 15:24

A jak z pojemnością szpuli? To samo, czy jest jakaś wyraźna różnica?

Tatula 200 ma większą pojemność niż Curado 201. Ja mam Curado 151 DC i tam wchodzi dokładnie 150m plecionki 2.0pe, używam go w zakresie 15-70g.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
  • didi lubi to

#8 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 grudzień 2021 - 15:36

Pierwszym moim multiplikatorem był Curado z którym nie miałem żadnych problemów. Teraz mam Tatule i jedyna różnica na plus dla Tatuli to nie bawię się dociskiem ani bloczkami. Po prostu ustawiam magnetyka na 7 lub 10 i łowię.


  • Biesan lubi to

#9 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:43

Miałem najnowszy wypust Curado 201xg. Ładnie i pewnie chodził, ale coś korciło mnie w kierunku Tatuli (za namową kolegów ofkorse) nabyłem HD200L LTD i od razu się polubiliśmy. Bezwysiłkowe, nieangażujące zmysłów, luźne łowienie. Zaraz pptem kupiłem CT TYPE-R 100 HSL i tu już przy lżejszym łowieniu potzreba więcej uwagi.
  • MietekK lubi to

#10 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:50

Miałem najnowszy wypust Curado 201xg. Ładnie i pewnie chodził, ale coś korciło mnie w kierunku Tatuli (za namową kolegów ofkorse) nabyłem HD200L LTD i od razu się polubiliśmy. Bezwysiłkowe, nieangażujące zmysłów, luźne łowienie. Zaraz pptem kupiłem CT TYPE-R 100 HSL i tu już przy lżejszym łowieniu potzreba więcej uwagi.

To co ma Tatula, czego w Curado brak? Albo odwrotnie ...



#11 ONLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:53

Miałem identyczny dylemat i skończyło się na Tatuli. Przeważyła cena na Ali i magnetyk. Mi ten magnetyk na początku przygody z castem pomagał, zwłaszcza w rzutach pod wiatr i przy zmianie przynęt na lżejsze lub stawiające większy opór w powietrzu. Co prawda to małe pokretęłko nie jest tak wygodne jak w abu ale idzie się przyzwyczaić. Wiem że są bloczki w curado,ale ja wolę szybko sobie przestawić magnetyk niż otwierać multik. Z czasem coraz mniej przy tym się grzebie ale na początku lepiej mieć niż nie mieć. Przy tym wyborze,co byś nie kupił będziesz zadowolony.
  • jerzy lubi to

#12 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:59

Napisałem, że Tatulą łowię od pierwszego rzutu intuicyjnie i od razu ze sobą gadamy. Oczywiscie muszę, dodać, że jestem na początku castingowej przygody. Żeby nie było, Curado nie sprawiało mi żadnych problemów, ale jednak bardziej polubiłem się z Tatulą.

#13 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 17:04

Pierwszym moim multiplikatorem był Curado z którym nie miałem żadnych problemów. Teraz mam Tatule i jedyna różnica na plus dla Tatuli to nie bawię się dociskiem ani bloczkami. Po prostu ustawiam magnetyka na 7 lub 10 i łowię.


Jaką wersje tego Curado miałeś? Czy to był Curado K?

#14 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 grudzień 2021 - 17:18

Tak Shimano Curado K chyba 201



#15 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 07 grudzień 2021 - 18:39

To się dziwię Twoim problemom z ustawianiem bloczków, bo tam standardowo 2 bloczki są załączone na starcie (najbardziej uniwersalne zastosowanie) i siłę hamowania regulujesz pokrętłem panelu bocznym jak w magnetyku.
Jeśli rzucasz superlotnymi przynętami jak np. gumy sandaczowe na ciężkich główkach czy jerki, można przełączyć na jeden bloczek by uzyskać super dalekie rzuty.
  • md30 lubi to

#16 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 07 grudzień 2021 - 18:44

W moim, podkreślam subiektywnym odczuciu, bloczki nie były problemem. Po prostu w podobnej kategorii Daiwa mi zestroiła od razu i w całości. Żeby nie było: do cięższych zastosowań mam abu beast i tam jest 6 bloczków. Mam załączone 2 i jest obłędnie.
  • wicher_dziki_koń lubi to

#17 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 281 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 08 grudzień 2021 - 00:27

curado panie, 201k. Dokupisz szpule i masz lekkie alternatywy.

 

T/



#18 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 08 grudzień 2021 - 00:28

To się dziwię Twoim problemom z ustawianiem bloczków, bo tam standardowo 2 bloczki są załączone na starcie (najbardziej uniwersalne zastosowanie) i siłę hamowania regulujesz pokrętłem panelu bocznym jak w magnetyku.
Jeśli rzucasz superlotnymi przynętami jak np. gumy sandaczowe na ciężkich główkach czy jerki, można przełączyć na jeden bloczek by uzyskać super dalekie rzuty.

Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, napisałem że z Curado nie miałem żadnych problemów. System z Tatuli jest dla mnie po prostu wygodniejszy i tyle a nie że był problem w Curado.
  • S.N. lubi to

#19 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 08 grudzień 2021 - 06:19

Miałem tatule nie przypasowała,mam curado.
Mnie Shimaniak lepiej w dłoni leży,co za tym idzie większy komfort łowienia.

#20 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 08 grudzień 2021 - 09:43

Teraz mam Tatule i jedyna różnica na plus dla Tatuli to nie bawię się dociskiem ani bloczkami. Po prostu ustawiam magnetyka na 7 lub 10 i łowię.


Kolego, przepraszam, że poczułeś się urażony, powyżej zacytowałem Twoją wypowiedz - „to nie bawię się odciskiem ani bloczkami”. Dlatego zastanawiało mnie, dlaczego musiałeś się tym bawić.
Używałem Curado K, teraz mam Scorpona 151 MGL - docisk ustawiam raz, ustawione mam 2 bloczki, a siłę reguluję pokrętłem siły hamowania w zakresie 1-3.
Używałem Tatuli 100, używam Tatule 200 i tu docisk ustawiam na początku, regulacja siły hamowania pokrętłem 6-10.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych