Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Od pierwszego wejrzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1448 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 27 grudzień 2021 - 19:34

Łowienie zimowych, potarłowych  pstrągów i troci nie ma literalnie żadnych znamion miłości, nie nie deprecjonujcie miłości tokując jak Michael Jackson  :) To tylko popęd trudny do utrzymania w ryzach,  z którego powstała bezkrytyczna moda na miłość która niczego nie wyklucza. Selfiki ze szkieletorami - bezcenne.. :)      

 

Jednak byłem w błędzie myśląc, że potrafisz odróżnić więcej niż dwa kolory no ale to się zdarza i da się z tym żyć.

 

Skąd tak beznadziejna konkluzja - hucho? Brak samokontroli i refleksji sprzyja zachowaniom niskim - słowa o miłości nic tu nie zmieniają Jesteśmy społecznością wyedukowawaną na wzorcach z kolorowej gazety, któż chciałby się postawić poza jej granicami? Dlatego potulnie nawalamy tarłowe jazio klenie, okonie i sanadacze na zimowiskach, pstrągi pomiędzy liieniami, a lipienie pomiędzy pstrągami, zaś  trocie zbiorowo wyrywamy z gniazd..

Bo to jest po chooyoo fest!

 

Dobrze, że napisałeś "Jesteśmy społecznością ..", uff ulżyło mi. Choć w sumie mógłbyś w końcu stanowczo usytuować swoją skromną postać. 

 

Zniżę się do poziomu twojej percepcji choć mnie to wcale nie kusi. Ale zawsze staję w poprzek człowiekom wyznającym róbta co chceta.. :)

 

Całymi latam parałem/paraliśmy się introdukcją pstrągów. Też z miłości do pstrągów. A później widywałem stada takich jak ty, od 01. 01 chroniących je przez łowienie. Pomiętosić, poprzerzucać, sfocić by zabłysnąć formatem .. :)    

 

Sławomirze, nie znasz mnie i wiedz, że też parałem się czynnościami, dzięki którym w niektórych pstrągowych rzekach było lub jest ciut więcej niż mogło by być ryb. Rentgen sumienia i ocenę moich poczynań zostaw w spokoju, nie twoja rzecz.

 

 

Przepraszam zaglądających tutaj za ten wpis ale próbuję się bronić, choć w sumie to absurdalne. 



#22 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 27 grudzień 2021 - 21:02

Świetny wpis. Nie, nie wpis ... Opis drogi, która jak każda nie zawsze jest usłana różami i czasami potrzeba czasu by dostrzec "wyboje". Gratuluję.
  • Piotr Gołąb lubi to

#23 OFFLINE   PETEREK

PETEREK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 190 postów
  • Lokalizacjapo stronie Pragi....
  • Imię:Piotr

Napisano 27 grudzień 2021 - 23:26

nie wiem, nie znam się, nie potrafię i nigdy nie próbowałem pochodzić za pstrągami ale artykuł jest świetny !!! :)


  • Piotr Gołąb lubi to

#24 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 28 grudzień 2021 - 23:14

Zniżę się do poziomu twojej percepcji choć mnie to wcale nie kusi. Ale zawsze staję w poprzek człowiekom wyznającym róbta co chceta.. :)

 

Całymi latam parałem/paraliśmy się introdukcją pstrągów. Też z miłości do pstrągów. A później widywałem stada takich jak ty, od 01. 01 chroniących je przez łowienie. Pomiętosić, poprzerzucać, sfocić by zabłysnąć formatem .. :)    

 Introdukcja pstrągów do nizinnych wód. To ci dopiero osiągnięcie - poprawianie natury. Gdyby były na nizinach to zapewne w nazwie miały by "strumykowy". A nie ma takich. Są potokowe - i potoki - górskie potoki to ich właściwe miejsce.

 

A artykuł oczywiście klasa:)


  • Piotr Gołąb lubi to

#25 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5353 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 grudzień 2021 - 06:18

Wejscie Slawka tym razem znow bylo w stylu "La Piazza e Mia"  :lol: ale nie wylewajmy dziecka z kapiela  :rolleyes: ... Model lowienia ktorym Slawek tak czesto publicznie pogardza, czyli "365 dni w roku" , "zaczynam 01.01 a koncze 31.12" itp... jako niezrownowazona forma korzystania z zasobow jest faktycznie nie do utrzymania na szeroka skale w obliczu obecnego rybostanu zarowno jakosciowego jak i ilosciowego, dlatego tez propagowanie go jest, delikatnie mowic - slabe. Jednak jakos nie moge sie w tekscie Piotra doszukac znamion tego procederu  :P owszem sa zdjecia pstragow w zimowej scenerii ale zaledwie dwa samce posrod wielu innych sa troszke zabiedzone.

Czy wiec to dobry czas i miejsce na taka konkluzje/przypomnienie? Czy porownanie trafne? Dla mnie nie...

To tak troche przypomina mi sytuacje sprzed paru lat, ze ilekroc i obojetnie w jakim kontekscie ktos napisal na forum o srednicy plecionki, lub uzyl takiego uproszczenia - natychmiast pojawial sie @pitt i po raz 1021 udowadnial ze plecionka jest plaska, wiec srednicy nie moze miec.... Sluszne, prawdziwe, ale czy powtarzanie takiej mantry zawsze i wszedzie ma sens?

Niezabiedzony wyglad zimowych pstrazkow Piotra zreszta nie jest jakas anomalia jak wezmie sie pod uwage specyfike jego lowiska. Ponad wszelka watpliwosc widac takze, ze Piotrkowe lowienie pstragow nie ogranicza sie do okresu styczen/luty jak to zazwczaj w przypadu pietnowanych przez Slawka "czlowiekow" najczesciej bywa...

Nie znam Piotra niestety osobiscie wiec moj poglad opiera sie na czytaniu jego wypowiedzi, tekstow i ogladaniu zdjec ale wydaje mi sie, ze cechuje go wysoki poziom zrownowazenia przy jednoczesnym realistycznym ogladzie sytuacji. Nie osmielam sie oczywiscie go oceniac ani jakijkolwiek psychoanalizy budowac, jednak na podstawie tych odczuwalnych cech w bardzo malym stopniu mozna podejzewac jakies "naduzycia etyczne"...

Reasumujac, moge sobie wyobrazic zdenerwowanie styczniowym czy lutowym szturmem na pstragi czy trocie, ktore czesto przybiera forme disco.polowych imprez z wiecznie niedopitymi wedkarskimi trolami i im wlasciwymi zachowaniami (wobec Natury), ktore pasuja do polawania na szlachetne ryby i spoczynkowej ciszy ekosystemow jak piesc do nosa ale nie uwazam by wszelka wedkarska aktywnosc w tym okresie byla naganna i nacechowana pogarda dla rytmu przyrody. Zreszta mysle a nawet wiem bo przeczytalem to w Slawka Blogu, ze i on w zimie poluje na ryby szlachetne ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 29 grudzień 2021 - 06:46


#26 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1448 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 29 grudzień 2021 - 06:58

Dziękuję Arek za tych kilka słów 👍.
Wyjaśniliśmy już sobie ze Sławkiem poza forum kilka rzeczy, choć szczerze mówiąc nie spodziewałem się po zamieszczeniu tego tekstu takiej reakcji.
Pewnie brak mi do tego dystansu i przesadnie reaguje próbując wytłumaczyć siebie a przy okazji tysiące innych pstrągarzy zaczynających sezon w zimie. Temat zresztą wraca co jakiś czas a co jest słuszne to już każdy musi przed samym sobą odpowiedzieć i podjąć decyzję.
Znam kilka rzek, a już wybitnie w jednej z nich w styczniu pstrągi potrafią być kwadratowe i "wywalać" świece podczas holu i tam najczęściej rozpoczynam sezon. No ale dość tłumaczenia bo można by długo o tym.
Coś innego chciałem ukazać w tym tekście, Ci którzy uzależnieni są od ryb w kropki i samotnych wędrówek po niewielkich i trudnych w obsłudze rzeczułkach odnajdą to bez problemu.
Pozdrawiam
Piotrek

Użytkownik Piotr Gołąb edytował ten post 29 grudzień 2021 - 07:04


#27 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5353 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 29 grudzień 2021 - 07:16

Piotrze, znam roztoczanskie pstragowe rzeczki  ;)  Twoj tekst jest bardzo fajny i nie rob sobie rzadnych wyrzutow, jednak kazdy moze to co naskrobiemy roznie interpretowac, takie jego prawo, nawet jak odbiega to od intencji...

Slawek stara sie bardzo, albo po prostu jest (tez go osobiscie nie znam) inny niz ogol i takie jego dobre prawo :) Takie osoby zawsze wnosza do towarzystwa troche kublow zimnej wody gdy sie towarzystwo zagalopuje we wzajemnej adoracji. Czasem jest to woda otrzezwienia i wyrwania z chocholego tanca ale i czasem porcja irytacji. Ot taka ich wlasciwosc :) Dobrze ze sa tacy  ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 29 grudzień 2021 - 07:28

  • Friko, Piotr Gołąb i Okonhel lubią to

#28 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 grudzień 2021 - 09:20

Właśnie tak  :) Wszechogarniająca i równo wiejąca nędza wędkarskiego świata to wiatr w moje żagle. Korzystam.. i surfuję..

 

Widziałem na własne oczy jak 01 01 kultowy kultrednacz - bardzo wzorotwórczy - z dwoma akolitami mozolił się nad samicą stojącą na gnieździe. Bo wolno :)



#29 OFFLINE   HuchoTaimen

HuchoTaimen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów

Napisano 29 grudzień 2021 - 20:01

Slawek ma zapędy, żeby wszystkich i wszędzie ustawiać, kryształowo czysty pan. Szkoda, że samo hobby nasze nie ma niczego szlachetnego w sobie, a każdy świadomy wedkarz o tym wie. Nie jest to co prawda mordowanie byków na corridzie, czy strzelanie do dzików z dubeltowki, ale czy kaleczenie rybich pyskow dla krótkiej dawki dopaminy może być uzasadnione?
Zatem czy mówienie o lapaniu pstragow w zimie ma jakikolwiek sens? Rownie wielki jak rozprawy o łowieniu szczupaków w maju, czy sandaczy w czerwcu. Co więcej czy szwedzkie szczupaki w marcu lowic można, a czy niemieckie bolenie w styczniu?
Wszystko jest kwestia zdrowego rozsądku i tego zycze slawomirowi, najmundrzejszemu użytkownikowi jerkbait.pl.

Użytkownik HuchoTaimen edytował ten post 29 grudzień 2021 - 20:02


#30 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 grudzień 2021 - 20:27

Najmundrzejszy ci wyłoży.. ciesz się anonimie :) 

Każde bez wyjątku  zajęcie można sprymitywizować, nawet łowienie ryb potocznie zwanych szlachetnymi. Nawet na takiej pustyni jak polskie wody! Wędkarski świat ma w tym dzeile niebywała wprawę.. i gigantyczne parcie na ekran.. :)



#31 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 29 grudzień 2021 - 20:27

Nie jest to wątek o SOBie  tylko o świetnym tekście Piotra. Oby takich więcej. Jedno co pewne to to, że wstydzić się i mieć zahamowania z powodu wpisu Sławka czy kogokolwiek innego mieć na pewno nie powinieneś :good:   

Nie jest to watek o Sławku i nie powinniśmy się jak zwykle poddawać jego, często pokręconej narracji. Natomiast wiem z autopsji, że zderzenie się z jego światokolorowąprasowo fobią wzmacnia nas na tym forum w relacjach z prawdziwymi oszołomami :D  :D  :D


Użytkownik BOB edytował ten post 29 grudzień 2021 - 21:02


#32 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5353 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 30 grudzień 2021 - 06:16

Robert ma racje,- to watek o tekscie Piotra i zostanmy przy tym. Polajanki czyjegokolwiek "takiego sobie" wpisu maja taka sama wartosc jak owy wpis...


  • Friko i BOB lubią to

#33 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 30 grudzień 2021 - 08:45

Psy szczekają, karawany jedzie dalej...


  • Piotr Gołąb lubi to

#34 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 30 grudzień 2021 - 13:42

Ludzie - co z Wami jest ? Ogłoszono konkurs na artykuł, Piotr napisał super tekst okraszony pięknymi, klimatycznymi fotkami i jeszcze ktoś się czepia ?
Zapraszam do wyszukiwarki - jest na forum dość tematów by wymieniać swoje poglądy, skakać sobie do oczu czy wykazywać wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.  Jak komuś się artykuły czy jakieś treści w nich zawarte nie podobają,  to w prawym górnym rogu monitora jest taki "krzyżyk", którego wciśnięcie myszką rozwiązuje wszelkie takie problemy. 

Czepiając się i zniechęcając autorów artykułów czy osób wstawiających relacje i zdjęcia, zabijamy to forum a większość tego typu miejsc w internecie padła już lub niewiele się tam dzieje, w dużej mierze przez takie czepianie się. 

Pozdrowienia dla wszystkich, którym chce się pisać, wstawiać relacje i dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. 



#35 OFFLINE   WronaJig

WronaJig

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 203 postów
  • Lokalizacjawszędzie byle na rybach :)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:W

Napisano 06 styczeń 2022 - 16:22

Tekst mega Piotrek:)Moja historia z kropkami choć trochę krótsza to podobną mega fajnie się to czyta. Mistrz przez duże M.
  • Piotr Gołąb lubi to

#36 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 06 styczeń 2022 - 16:50

Ludzie - co z Wami jest ? Ogłoszono konkurs na artykuł, Piotr napisał super tekst okraszony pięknymi, klimatycznymi fotkami i jeszcze ktoś się czepia ?
Zapraszam do wyszukiwarki - jest na forum dość tematów by wymieniać swoje poglądy, skakać sobie do oczu czy wykazywać wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.  Jak komuś się artykuły czy jakieś treści w nich zawarte nie podobają,  to w prawym górnym rogu monitora jest taki "krzyżyk", którego wciśnięcie myszką rozwiązuje wszelkie takie problemy. 

Czepiając się i zniechęcając autorów artykułów czy osób wstawiających relacje i zdjęcia, zabijamy to forum a większość tego typu miejsc w internecie padła już lub niewiele się tam dzieje, w dużej mierze przez takie czepianie się. 

Pozdrowienia dla wszystkich, którym chce się pisać, wstawiać relacje i dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Otóż to, podpisuję się pod tym w 100%. Jak komuś coś nie pasuje w prawym górnym rogu jest wspomniany "X".

Sławku, nie psuj krwi...


  • Piotr Gołąb lubi to

#37 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 styczeń 2022 - 12:55

Właśnie tak  :) Wszechogarniająca i równo wiejąca nędza wędkarskiego świata to wiatr w moje żagle. Korzystam.. i surfuję..

 

Widziałem na własne oczy jak 01 01 kultowy kultrednacz - bardzo wzorotwórczy - z dwoma akolitami mozolił się nad samicą stojącą na gnieździe. Bo wolno :)

A co robił Sławek tego 01.01. nad rzeką? Kilkaset kilometrów od domu? Spacerował i liczył gniazda? Dobrze wiesz i ja to wiem, że do pewnych wniosków dochodzi się po latach, więc nie krytykuj. Coś by się stało gdybyśmy w przypadku pstrąga wrócili do rozpoczęcia sezonu 01.04.? Jak to było kiedyś. Pisałem o tym na innym forum kilkanaście lat temu. Co z tego, że te "kwadratowe" z Poru i innych rzeczek biorą w styczniu? Biorą wszystkie. Te potarłowe wymoczki też. Nawet przy -15. Już mnie nikt nie namówi na takie łowienie pstrągów. Żaden argument, że biorą zimą i, że przepisy zezwalają.


Użytkownik jachu edytował ten post 10 styczeń 2022 - 13:05

  • Friko, MaleX i Piotr Gołąb lubią to

#38 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 styczeń 2022 - 13:06

 Introdukcja pstrągów do nizinnych wód. To ci dopiero osiągnięcie - poprawianie natury. Gdyby były na nizinach to zapewne w nazwie miały by "strumykowy". A nie ma takich. Są potokowe - i potoki - górskie potoki to ich właściwe miejsce.

 

A artykuł oczywiście klasa:)

Romku. Jest raczej pewne, że potokowce żyły kiedyś w większości małych rzek i strumieni na niżu Polski. Również w tych rzeczkach w okolicy  Łodzi, o których wspomina Sławek. W takim razie można mówić raczej o reintrodukcji a nie introdukcji. W wielu przypadkach udanych, w wielu nie. Ale to już z winy innych poprawiaczy natury.


  • Paweł Bugajski i eRKa lubią to

#39 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 styczeń 2022 - 14:50

Jak to co robiłem?! Byłem na triumfalnym otwarciu sezonu trociowego.. bo jeszcze wówczas wydawało się mojej osobie, że wypada tam być. W jakże doborowym towarzystwie - wszyscy święci na otwarciu byli! I wtedy ostatecznie wyleczyłem się.. cudownie wyzdrowiałem za sprawą uczynku kultowego kultrednacza. Jestem ozdrowieńcem.. ale przewlekle chorym oferuję szprycę przeciw  :)   


  • Pluszszcz lubi to

#40 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 10 styczeń 2022 - 16:51

Sławku, rozwiń zwrot "oferuję szprycę przeciw" ... bardzo mnie to zafrapowało a widząc rozkoszny uśmieszek kończący wpis, poważnie zastanowiło B) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych