Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Od pierwszego wejrzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1449 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 10 styczeń 2022 - 16:58

Mam prośbę, otwórz Sławku osobny wątek o zimowych dylematach w kropki w innym miejscu. Zapewne rozgorzeje tam nie mniej ciekawa dyskusja niż tutaj.

To o czym wspomniał @Jachu " ... do pewnych wniosków dochodzi się po latach ... " to dość istotna wzmianka.

Od wielu sezonów daję spokój pstrągom kiedy temperatura solidnie spada poniżej zera ale nie zawsze było to dla mnie takie oczywiste i pewnie wielu z Was przechodziło podobną drogę.

Ozdrowieńców z "własnego" podwórka podnoszących na innych wskazujący palec znam sporą garść, czasem widuję ich nad styczniową rzeką. Wieje hipokryzją ale cóż, samo życie.

Pozdrawiam    



#42 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 10 styczeń 2022 - 17:11

Ja Sławku właśnie o tem. Dajmy czas Piotrowi i innym na przemyślenie. Szczególnie, że sami kiedyś byliśmy uczestnikami tych keltowych i zimowych, pstrągowych festynów. Czy spacerowanie w bukach nad Parsętą w zimowym krajobrazie było jakimś fajnym przeżyciem? Owszem, spotkanie nie widzianych od miesięcy znajomych. Ale jak tam pięknie latem i jak inne wtedy ryby. Ile tych zabłąkanych srebrnych w styczniu w rzekach? Te biedne kelciny. Statystycznie mają niewielkie szanse na drugie, trzecie tarło. Oczywiście, ale czy to jakiś istotny argument? A pamiętasz Sławku te pierwsze wyjazdy na kwietniowe pstrągi? Po tylu miesiącach rozłąki z nimi. Nikt nie płakał, że tyle kazali nam czekać. Komu to przeszkadzało? Pstrągów było dużo więcej niż dzisiaj, łowiących je znacznie mniej. Jak wiadomo szpryca chroni średnio. W tym przypadku też.


  • eRKa lubi to

#43 ONLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 styczeń 2022 - 17:17

Wybacz BOB -ie brak precyzji. Szprycę słowną miałem na myśli  :) 

 

Rozumiem Piotrze Twoją potrzebę - może i chęć segregacji, w naturalny sposób pojawiających się komentarzy. Różnych! Bańka powinna być fajna.. :)  



#44 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 11 styczeń 2022 - 17:08

Z przyjemnością przeczytałem. Jak zwykle świetnie napisane, czuje się te emocje.

Ps.SOB otwórz osobny wątek, kto będzie zainteresowany poczyta, kto nie, nie będzie musiał brnąć przez Twoje rozważania.

#45 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1449 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 11 styczeń 2022 - 18:22

Wybacz BOB -ie brak precyzji. Szprycę słowną miałem na myśli  :)

 

Rozumiem Piotrze Twoją potrzebę - może i chęć segregacji, w naturalny sposób pojawiających się komentarzy. Różnych! Bańka powinna być fajna.. :)  

 

Nie wiem w sumie czego spodziewałem się zaczynając z Tobą coś na kształt polemiki. 

Wiesz jaka jest moja jedyna w tym momencie chęć ?, chcę żebyś pozwolił dorosłym ludziom  samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Różne, nawet te które nie do końca mieszczą się w którymś z przedziałów Twojego rozpędzonego, wypełnionego przerośniętym "ego" pociągu.

Dużo zdrowia i dystansu do świata Ci życzę, naprawdę.



#46 ONLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 styczeń 2022 - 19:03

Ależ pozwalam!

Byłem niesłusznie  przekonany, że rozmowa odbywająca się w przestrzeni publicznej z założenia dopuszcza wielość poglądów i opinii.

Byłem w błędzie  :) 

Bardzo Cię przepraszam za ten dyskomfort - pryskam stąd - niech zostaną sami swoi..



#47 Guest_Erin_*

Guest_Erin_*
  • Guests

Napisano 11 styczeń 2022 - 20:59

 

pryskam stąd 

Obiecanki cacanki  :D rzepie


  • Piotr Gołąb i Okonhel lubią to

#48 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1449 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 11 styczeń 2022 - 21:43

Ależ pozwalam!

Byłem niesłusznie  przekonany, że rozmowa odbywająca się w przestrzeni publicznej z założenia dopuszcza wielość poglądów i opinii.

Byłem w błędzie  :)

Bardzo Cię przepraszam za ten dyskomfort - pryskam stąd - niech zostaną sami swoi..

 

Rzeczowa i wielostronna rozmowa owszem, jednak bezustanne  podnoszenie wskazującego palca przez " Jedynie Słusznego Cenzora" podkreślającego, że jesteś taki czy owaki bo robisz to, z czego "On" szczęśliwie już się wyleczył jest najprościej mówiąc słabe, żeby nie powiedzieć nudne.

Nie lubię pisać tekstów poradnikowych, do wędkarstwa a zwłaszcza pstrągowania podchodzę mocno emocjonalnie i tego nie zmienię. Kiedy odarłem się ze sporego kawałka swojej pstrągowej historii, choć tak naprawdę to zaledwie kropla zawarłem w tym coś więcej niż tylko opis zimowych wędrówek od których zaczęła się moja przygoda z tymi rybami. 

Ty skupiłeś się tylko na tym, olewając całą resztę a tylko w całości ten tekst ma jakikolwiek sens.  

Tyle ode mnie, chyba wystarczy.



#49 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 11 styczeń 2022 - 22:29

Czy wszystko musi być potwierdzeniem Twojego światopoglądu? Dalej - co niby dobrego ma wyniknąć z systematycznego przemilczania rzeczy i postaw ostentacyjnie kłócących się z deklarowanym szacunkiem do ryb, z odpowiedzialnością, z dobrym smakiem albo ogólnie pojmowaną etyką? 

Czy fora wędkarskie wiecznie mają być pośmiewiskiem, synonimem badziewia? Wreszcie - po cóż stwarzać sytuacje, z których bardzo trudno się wywikłać? 

Dobra odpowiedź jest trudna - ale przecież można jej uniknąć, porównując dyskusję z niewygodnym adwersarzem, do kopania z koniem..

 

Lada moment objawią tu swoja klasę wielbiciele tarłowych kleni i jazi - czyli na wszelki wypadek też pomilczmy. Zgoda buduje  :)



#50 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 11 styczeń 2022 - 22:53

Piotrze, kopanie się z koniem nie ma sensu. Gwarantuję Ci, że to co chciałeś przekazać zostało odebrane zgodnie z Twoimi emocjami, przemyśleniami i doświadczeniem. Dla mnie to magia bo nigdy nie złowiłem "prawdziwego" pstrąga i mam nadzieję, że przed końcem mojej drogi będzie mi to jeszcze dane. I dlatego z wypiekami czytam teksty w tym temacie, głosu nie zabieram w temacie metodycznym bo sie nie znam, ale intuicyjnie wyczuwam fausz i autentyzm. I już raz Ci napisałem ... masz zero powodów aby sie przed kimkolwiek tłumaczyć

Jak to mówią: jak ktoś chce walnąć to kij zawsze znajdzie

:good:



#51 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 12 styczeń 2022 - 08:32

Faktycznie za daleko zabrnela ta polemika ze Slawkiem, nie mowiac juz o manowcach na ktore zeszla....

Zarowno co do tekstu Piotra jak i uwag Slawka sie juz wypowiadalem i zdania w tej kwesti nie zmienilem, wiec nie ma co sie powtarzac.

Jak by nie bylo, choc sie najczesciej osobiscie nie znamy,- jako koledzy jestesmy winni sobie uczciwosc, takie mam staroswieckie przekonanie.

W mysl tego niemodnego przekonania pisze te ponizsze przemyslenia.

Nie Slawek sam sie stawia w roli "jedynie slusznego cenzora" ale przez swoich adwersarzy jest w tej roli stawiany.

Jego zdanie i przekonanie rosnie do takich rozmiarow jaki daje opor, ktore ono wywoluje...

Stosowanie zawilej formy wypowiedzi z wieloma wzmocnieniami przekazu najczesciej powoduje, ze czytajacy nie rozumieja do konca tego co "poeta" mial na mysli i dalej zamienia sie w emocjonalny (zamiast rzeczowego) odbior owego przekazu. Mam wrazenie, ale nie pewnosc, ze Slawek czasem celowo ale czasem tylko wlasciwie dla swojej natury uzywa takowych form. 

Potem caly ciezar "dyskusji" szybko przechodzi do formy osobistych utarczek... Bez mala jak u Barei "a jak alkoholik ,,,,- to i zlodziej...."

A przeciez ma Slawek prawo do swojej interpretacji, do swojej subiektywnej oceny, ktora nie musi byc sluszna. Fajnie jest jak jest ona prawdziwa, ale w gruncie rzeczy tez taka nie musi byc, bo przeciez moze byc hipotetycznie prowokacja,- albo jakas inna forma heppeningu. 

Czy nie zdrowiej jest potraktowac Slawka czy czyjekolwiek zdanie jako " o,- nie wszyscy maja takie przekonanie jak moje"?

Przeciez jak napisal cos glupiego to zweryfikuje sie to samo i on sam sie skompromituje, a jak napisal cos madrego, to moze warto sie nad tym chwilke zastanowic?

Na koniec przytocze argument z wypowiedzi Slawka, ktorego jakos nikt nie podchwycil a moim zdaniem jest on co najmniej wtorny w stosunku do prezentowanej przez niego ideii.

Slawek wspomnial, ze niegdys jezdzil na otwarcia sezonu ale po kontakcie z ktoryms kult-red-naczem, ktory probowal wydlubac samice troci z gniazda tarlowego zaprzestal tego... 

A ja naiwny myslalem, ze to nie z niecheci do wszystkiego co kult-red-nacze promuja tylko z milosci do Natury...

Eh... glupi czlek jest i glupi umrze... :lol:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 12 styczeń 2022 - 08:39

  • BOB i S.N. lubią to

#52 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 12 styczeń 2022 - 08:52

Na samej górze strony, zaraz obok naszego nicku, jest mały trójkącik - trzeba go kliknąć, a następnie wybrać 'Manage Ignore Prefs'. Tam się otwiera taka tabelka, a na dole jest 'Add a new user to my list' - poniżej wpisujemy nick odpowiedniej osoby. Polecam, to bardzo ułatwia korzystanie z forum.



#53 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 styczeń 2022 - 09:50

Bezwzględnie Kamil - należy skryć się we własnej bańce informacyjnej. Żółwie są gites&tenteges.. poniekąd pionierami tego typu myślenia  :) Nie należy dyskutować, bo to może zburzyć nasz komfort.. straszne - no nie..

 

Nie jestem miłośnikiem modelu latami lansowanego przez WŚ,  i jak widzę bez najmniejszego oporu przyjętego. Dla mnie jest to model szkodliwy, obłudny i obskurancki, w całości oparty na lekko przyswajalnej dychotomii np - zima jest piękna i romantyczna, my kochamy te klimaty tak samo jak chudzieńkie pstrągi, więc panowie szlachta walczymy od pierwszego do ostatniego, bo to jest chwalebne. Jest maj, wiosna ryczy dookoła, kwiatki pachną, żaby skrzeczą, chude szczupaki w wodzie aż  kwiczą z tęsknoty - więc szable w dłoń. panowie.. Chwalmy się..

Tak wędkarski świat przyuczono!

 

Panie Reński - miłość do natury nie pozbawiła mnie zdolności obiektywnej i suwerennej oceny. I wyboru. Na moich oczach dawny, dużo bardziej wyrafinowany, model łowienia ryb - skądinąd umownie uznawanych za szlachetnie - zamienił się z rozrywki gentlemanów, w ludowe igrzyska na świeżym powietrzu. Może troszkę siła inercji mnie poniosła, może chęć przynależności.. ale oprzytomniałem  :)  


  • Paweł Bugajski, Rheinangler, BOB i 1 inna osoba lubią to

#54 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 12 styczeń 2022 - 10:42

No wlasnie Slawku,- piszesz o suwerennm wyborze, slusznie, dobrze, madrze, ale czy mozna tego wyboru dokonac  w sterylnych warunkach? Mozna, ale bedzie on taki sterylny jak i warunki.

Zeby nie macic za bardzo filozoficznie, zmierzam do tego, ze ow wybor czyli cecha szukajacego wolnosci jest zawsze zawieszony w jakiejs czaso-przestrzeni. Czyli, ze tego wyboru dokujemy w oparciu o to co nam w duszy, mozgu czy gdzie tam jeszcze gra i tym co nam warunki umozliwiaja. Piszac warunki mam na mysli wielki spektrum poczawszy od przepisow a na pogodzie konczacy. Jeszcze jedna wazna cecha owego wyboru jest to ze dokonujemy go raz na zawsze a musimy poddawac gonieustannej interakcji z tym co nas otacza.

Dlatego niektorych wyborow, ktore wydawaly sie sluszne albo tylko nie szkodliwe kiedys, dzis bysmy juz nie dokonali bo, bo uplynal czas i warunki sie zmienily, ale nie wszedzie i nie u wszystkich postepuje to rownolegle czyli nie zawsze zachodzi to w podobnych ramach czasowych. Sa wreszcie miejsca gdzie czas jakby wolniej plynal a z nim degradacja byla mniej dojmujaca...

A gdy sie jeszcze bardziej subiektywnie zaglebic to nawet mozna by powiedziec, ze dla kazdego ow "czas" inaczej uplywa...

Dlatego,- prezentujmy swoje przekonania jakie by subiektywne nie byly ale nie deprecjonujmy innych (osob), co nie oznacza, zeby nie pisac co wydaje nam sie "nie do przyjecia" z czym sie nie zgadzamy. 

Pisalem juz nie raz o tym ale mam takie dziwne wrazenie, jakbysmy sie zatrzymali na przedszkolnym etapie uczenia sie wymiany mysli, gdzie, koledzy to ci co uwazaja podobnie a inaczej myslacy to juz wrogowie... Nie tedy prowadzi droga do dialogu. Tak samo jak wysuwane argumenty nie musza kogokolwiek do niczego przekonac. Uargumentowanie wlasnego stanowiska nie jest warunkiem wystarczajacym do tego by stalo sie ono jakas tam prawda. Tego mam wrazenie takze jeszcze nie rozumiemy...

Koniec slowa na niedziele :lol:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 12 styczeń 2022 - 11:05

  • Piotr Gołąb i BOB lubią to

#55 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1879 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 12 styczeń 2022 - 11:05

Sławku nie ukrywam, że Twoje postrzeganie wędkarskiego świata coraz mocniej mnie zmienia. Czytam i analizuję Twoje wpisy z wielką uwagą. Ale w wątku Piotrka poruszanie tak delikatnych i budzących skrajne emocje tematów uważam za nie fair. Czytam artykuł, wczuwam się w emocje Autora, przeżywam... aż tu nagle jebut! Czar prysł. Są lepsze wątki do poruszania tematów natury etycznej :) :

 

http://jerkbait.pl/t...wnej/?p=1801223

 

http://jerkbait.pl/t...2012/?p=1079286


  • Piotr Gołąb, BOB i Okonhel lubią to

#56 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 styczeń 2022 - 12:02

Każde miejsce jest dobre na rozmowę.. każde miejsce może być złe. I wszędzie może być uznane nie fair, w każdą literalnie stronę - czyliśmy skazani na  taktak, taktak..

 

Żeby nie przedłużać, podam moje własne clou - ochrona ryb nie polega na łowieniu ich non stop, a miłość nie powinna być farsą  :)


  • Rheinangler i Piotr Gołąb lubią to

#57 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 12 styczeń 2022 - 13:18

Artykuł zacny.

 

W sumie ciężko szukać tej jakości w kolorowych wędkarskich pisemkach, tudzież innych mediach. Chylę czoła !

 

Korzystać z wiedzy fachowca ! Może i ja kiedyś skorzystam i tak połowię pstrągów !?  :rolleyes:


  • Piotr Gołąb i Okonhel lubią to

#58 Guest_Erin_*

Guest_Erin_*
  • Guests

Napisano 12 styczeń 2022 - 13:20

Czy wszystko musi być potwierdzeniem Twojego światopoglądu? Dalej - co niby dobrego ma wyniknąć z systematycznego przemilczania rzeczy i postaw ostentacyjnie kłócących się z deklarowanym szacunkiem do ryb, z odpowiedzialnością, z dobrym smakiem albo ogólnie pojmowaną etyką? 

Czy fora wędkarskie wiecznie mają być pośmiewiskiem, synonimem badziewia? Wreszcie - po cóż stwarzać sytuacje, z których bardzo trudno się wywikłać? 

Dobra odpowiedź jest trudna - ale przecież można jej uniknąć, porównując dyskusję z niewygodnym adwersarzem, do kopania z koniem..

 

Lada moment objawią tu swoja klasę wielbiciele tarłowych kleni i jazi - czyli na wszelki wypadek też pomilczmy. Zgoda buduje  :)

Dawno Cię tu nie było ! Słowny gość !  :D  :D  :D


  • Okonhel lubi to

#59 ONLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 12 styczeń 2022 - 14:07

Na samej górze strony, zaraz obok naszego nicku, jest mały trójkącik - trzeba go kliknąć, a następnie wybrać 'Manage Ignore Prefs'. Tam się otwiera taka tabelka, a na dole jest 'Add a new user to my list' - poniżej wpisujemy nick odpowiedniej osoby. Polecam, to bardzo ułatwia korzystanie z forum.

 

Dzięki Kamil za radę - to działa. Po dodaniu jednego przydługiego loginu do listy, nagle stał się cud i wszystko pod artykułem wróciło do normy. 

 

A swoją drogą to zamiast tracić energię na spamowanie pod czyimś artykułem można by tą energię zużyć na napisanie czegoś pożytecznego, co inni z chęcią poczytają.  No ale do tego trzeba chęci i talentu.  Niestety łatwiej wszystkich naokoło krytykować, czepiać się zdjęć, słówek itp i walić w klawiaturę, zamiast iść na ryby i  pokazać, że nie tylko mocny w gębie, czy klepaniu w klawisze ale też coś potrafi nad wodą....


  • Piotr Gołąb lubi to

#60 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 styczeń 2022 - 20:28

Komentarze są zazwyczaj niezbędną przyprawą  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych