Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

środki ratunkowe - łódka bez silnika spalinowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 25 sierpień 2012 - 22:34

Witka,
Co powinienem mieć na łodzi, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem pływać. Dziś będąc z kumplem na łodzi poinformowano mnie (POLICJA), że nie mam koła ratunkowego i o jedną kamizelkę za mało (kumpel nie miał żadnego środka ratunkowego). Proszę o informację, jakie przepisy to regulują i jakie rzeczywiście wyposażenie powinna mieć moja łódka. Pływam po Przeczycach bez silnika spalinowego.

#2 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 26 sierpień 2012 - 09:55

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,216/poz,1423, rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-wymagan-tec hnicznych-i.html

Znalazłem coś takiego. Czy jest to najaktualniejsza ustawa?

#3 OFFLINE   Maticsh

Maticsh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 246 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2012 - 11:13

Powinieneś mieć ilość kamizelek ratunkowych odpowiadających ilości osób na lodzi. Obowiązuje również Ciebie jedna rzutka ratunkowa, bądź kolo ratunkowe. Dodatkowo w lodziach z silnikami spalinowymi z zewnętrznym zbiornikiem paliwowym gaśnice. Pzdr



#4 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 sierpień 2012 - 12:04

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,216/poz,1423, rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-wymagan-tec hnicznych-i.html

Znalazłem coś takiego. Czy jest to najaktualniejsza ustawa?


Co prawda jest to rozporządzenie, a nie ustawa, ale jest aktualna. I jeśli wyłuskasz z tego wymagania dotyczące statku przeznaczonego do uprawiania sportu lub rekreacji, a potem to wszystko (m.in. apteczka pierwszej pomocy, bosak, odbijacze, kamizelki, koło ratunkowe z właściwą linką) zmieścisz na łodzi, to będziesz mógł bez obaw pływać


#5 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 26 sierpień 2012 - 12:25

Jeżeli moja łódka ma 3,5m długości to czy obowiązkowe jest koło ratunkowe? Szczerze powiedziawszy, to takie koło bardziej przeszkadza niż pomaga...

#6 OFFLINE   Maticsh

Maticsh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 246 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2012 - 12:38

Z tego co się orientuję, to koło obowiązkowe jest w łodziach powyżej 5 metrów, m.in w pychówkach, ale mogę się mylić. W łodzi, którą Ty posiadasz wystarczy rzutka.

#7 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 sierpień 2012 - 13:11

Kajak ma więcej, niż 3,5 m i w żadnym jeszcze nie widziałem koła...

#8 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 26 sierpień 2012 - 13:59

Zadzwoń do miejscowej jednostki Policji i WOPRu i się dopytaj.

Dodaj tylko jakiej jednostki pływającej się to tyczy bo słyszałem że koło ratunkowe jest obowiązkowe powyżej jakiejś długości i w mniejszych jednostkach może być rzutka ratunkowa albo i nawet tego nie trzeba mieć.

Taki telefon rozwieje wszystkie wątpliwości, na co i ja sam się zbieram, ale około 20 będę mógł coś więcej powiedzieć.

#9 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 sierpień 2012 - 14:10


bo słyszałem że ...


To jest porażające.. Kolega zadał pytanie, na które niedługo później sam sobie precyzyjnie odpowiedział, a społeczeństwo dalej sobie coś gdzieś słyszy, ktoś coś komuś powiedział, komuś się coś wydaje
Czytanie ze zrozumieniem to zanikająca umiejętność...



#10 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 26 sierpień 2012 - 14:38

[quote]
bo słyszałem że ...
[/quote]

To jest porażające.. Kolega zadał pytanie, na które niedługo później sam sobie precyzyjnie odpowiedział, a społeczeństwo dalej sobie coś gdzieś słyszy, ktoś coś komuś powiedział, komuś się coś wydaje
Czytanie ze zrozumieniem to zanikająca umiejętność...


[/quote]

Jeśli to dla Ciebie takie jasne to odpowiedź koledze czemu przypieprzyli się o koło ratunkowe które wg poniższego zapisu przy małych jednostkach nie musi być na wyposażeniu jeśli nie mieści się na jednostce? I dla czego ten który sobie sam odpowiedział na pytanie zadaje je ponownie kilka postów niżej?



o napędzie mechanicznym o długości do 12 metrów - 1 koło na każde 2 osoby

UWAGA: Wymagań nie stosuje się do małych statków, których budowa i konstrukcja nie pozwala na umieszczenie koła ratunkowego.

Pytoon - Napisz czym pływasz i w ile osób.

Na ten czas wiem że na 100%

*Środek ratunkowy w postaci kamizelki (asekuracyjne tolerują jeszcze u mnie na jeziorach) na każdego członka załogi.
*Bosak - Ale z tego można się wytłumaczyć jeśli na zbiorniku nie ma śluz, to samo z obijaczami.
*Apteczka - tego raczej nie sprawdzają ale jest obowiązkowa.
*Gaśnica proszkowa 2kg jeśli pływamy na silniku spalinowym.



#11 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 sierpień 2012 - 14:58

Mało na temat tego konkretnego przypadku wiem. Nie wiem, kto kontrolował (czy to była Policja Wodna, czy inna), nie widziałem łódki, więc ciężko ocenić, czy koło się zmieści, czy nie (może się zmieści, a poczucie dyskomfortu jest subiektywne).
Natomiast co jest wymagane zawarte jest w zacytowanym rozporządzeniu. A takie było pytanie.

PS. Poziom znajomości przepisów prawa wodnego wśród policjantów nie zajmujących się na codzień tą tematyka bywa bardzo różny. Dlatego warto znać przepisy.


#12 OFFLINE   marviz

marviz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaAugsutów

Napisano 26 sierpień 2012 - 15:02

PS. Poziom znajomości przepisów prawa wodnego wśród policjantów nie zajmujących się na codzień tą tematyka bywa bardzo różny. Dlatego warto znać przepisy.


Właśnie dla tego z ciekawości i dla własnego bezpieczeństwa sam mam zamiar zadzwonić i się dopytać u gości którzy pływają na policyjnej łodzi, ale to dopiero o około 20 bo jeszcze są na wodzie.

Ustawa ustawą ale naprawdę warto się doinformować u źródła.

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2012 - 15:22

Panowie, kilka juz razy przewija sie podobny watek...
A ja prawie za kazdym razem odpowiadam, ze te wymagania (zebrane dla lodki wedkarkiej) sa wypisane w przyczepionym watku.

Cos sie zmienilo odnosnie tych przepisow czysa one takie same?

Taka tabela z rozporzadzeniem, dotyczacym wszystkich rodzajow statkow skutecznie zaciemnia obraz tego, co jest potrzebne/ wymagane.

Nie jest tez najlepszy pomysl dowiadywania sie u zrodla. Policja nie tak dawno, jak podali zaplodniona ta mysla przez szkolenia, zadala ode mnie swiadectwa zdolnosci zeglugowej, co jest calkowicie bezprawne dla lodki z takim silniczniej jak moja.


Trzeba wiedziec jakie jest prawo i twardo stac przy swoim.

Gumo

#14 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 27 sierpień 2012 - 10:32

Trzeba wiedziec jakie jest prawo i twardo stac przy swoim.

Gumo

Amen


#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 sierpień 2012 - 10:56

Ta, reszta byla w linkach..ale u nas wszystko sie zmienia i linki juz nie dzialaja.
Wkleje jak dojde do tych bosaków :D ...bo teraz moze i drabiny kaza miec? No jak bosaki to i drabiny..zeby fose sforsowac i na mury sie wedrzec... :lol:

Co trzeba miec przy standardowej kontroli to tez bylo co najmniej kilka razy. Widze, ze trzeba to powiesic osobno, zeby w oczy kłuło...

Gumo

#16 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 27 sierpień 2012 - 11:10

jak nie podasz na tacy, to ludziska głodne pływać będą...

#17 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 17 czerwiec 2018 - 14:46

Panowie, chce kupić koło ratunkowe bo na Odrze już sie o to czepiają i rzutka nie wystarcza. W sklepach są takie bez atesty (tańsze) i prawie dwa razy droższe z atestem.

Pytanie czy służby sprawdzają atesty? Jak to wyglada?

#18 OFFLINE   fred88

fred88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotrek

Napisano 17 czerwiec 2018 - 18:16

Zobacz koło w kształcie podkowy. Fajna alternatywa. Dużo wygodniejsze w przechowywaniu, jest "giętkie".

Użytkownik fred88 edytował ten post 17 czerwiec 2018 - 18:18


#19 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 17 czerwiec 2018 - 18:31

Zobacz koło w kształcie podkowy. Fajna alternatywa. Dużo wygodniejsze w przechowywaniu, jest "giętkie".


Ale czy jest do dopuszczalne? Czy będą się czepiać ze to jednak nie koło.
Miałem rzutkę i się do mnie przyczepili.

#20 OFFLINE   fred88

fred88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Piotrek

Napisano 17 czerwiec 2018 - 18:41

U mnie, tzn na Siemianówce przechodzi bez zbędnego gadania.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych