Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wyjaśnienie dotyczące usuniętego artykułu konkursowego


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 31 grudzień 2021 - 08:15

Gratuluję połowów. Tylko jedno "ale". W jakim to okręgu PZW okres ochronny pstrąga potokowego został skrócony?
  • Piotr Gołąb, Pisarz.......ewski Piotr i Bułka lubią to

#2 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 grudzień 2021 - 11:39

Lepiej nie ujawniać, bo sam jestem gotów ruszyć w dany rejon szukać pstrągów, których i tak nie łowię.🙂
  • S.N. lubi to

#3 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 31 grudzień 2021 - 12:54

Nie wybieram się. Pytam się bo jest to ciekawostka. PZW może wydłużyć "państwowy" okres ochronny. Na pewno nie może go skrócić. Chciałbym się dowiedzieć kto podjął taką decyzję.
  • Okonhel lubi to

#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4540 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 31 grudzień 2021 - 15:39

Kolejny świetny opis "drogi". Ta była długa. Jak widać czas to pojęcie względne, a na pewno dla każdego inne jeśli chodzi o hobby. Gratuluję.

#5 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów

Napisano 31 grudzień 2021 - 22:42

Jest to Południowa cześć Polski.A odcinek spiningowo mychowy no-kill.I można cały rok wędkować ale lepiej być ale dla samych widoków by poprostu być.Rybki też muszą mieć kiedys wolne ,szkoda ze kłusole nigdy wolnego niemaja.

#6 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 01 styczeń 2022 - 09:19

To teraz już rozumiem. Okres ochronny pstrąga obowiązuje na tej wodzie. Nie ma tam jedynie zakazu łowienia. OK. Zgodnie z tą logiką koledzy łowią też sandacze w maju bo wolno spinningować i ryby grube? GRATULUJĘ.
  • Sławek Oppeln Bronikowski, MaleX, Paweł Bugajski i 5 innych osób lubią to

#7 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 01 styczeń 2022 - 10:13

Ale skoro jest okres ochronny to zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym, ryby złowione w okresie ochronnym muszą być niezwłocznie wypuszczone. Robienie sesji zdjęciowej złowionej tak rybie nie jest niezwłocznym wypuszczeniem lecz wykroczeniem przeciwko w/w ustawie. 



#8 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 01 styczeń 2022 - 11:59

Jestem ciekaw, co na to moderatorzy, którzy czytali artykuł zanim pojawił się na portalu?

 

Są rzeki pstrągowe z lipieniami, w których łowienie na sztuczne przynęty dozwolone jest przez cały rok. Jednakże, to nie oznacza, że można w okresie ochronnym pstrąga je po prostu łowić. Można w tym okresie np. w październiku wybrać się na lipienie. 

Podobnie jest później z okresem ochronnym lipienia, on obowiązuje a można łowić już pstrągi.

 

Niestety są wędkarze wykorzystujący taką okazję, i przy łowieniu z premedytacją lipieni w jego okresie ochronnym mówią, że przyjechali na pstrągi, choć użyte przynęty na to nie wskazują, i to nie jest ich wina, że biorą lipienie.

 

Może mylę się, ale raczej PZW  nie zmienia regulaminu obowiązującego w całej Polsce, który dotyczy okresu ochronnego. 

 

Jeśli autor może, to proszę o dołączenie w tym wątku regulaminu rzeki (najlepiej uchwały danego okręgu zmieniającej okres ochronny pstrąga), w której były łowione pstrągi będące bohaterami tego artykułu. 

 

Jeśli jestem w błędzie, to przepraszam.


Użytkownik Banjo edytował ten post 01 styczeń 2022 - 12:12

  • Adrian Tałocha, Piotr Gołąb, Okonhel i 1 inna osoba lubią to

#9 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 01 styczeń 2022 - 12:45

Nie ma czegoś takiego jak ten regulamin Banjo na tym łowisku, to zwykly odcinek nokill, na którym okres zaczyna się od 1września, dla mnie to zwykłe kłusownictwo i buractwo. Co z tego że ryby wróciły do wody bo to nokill, po to jest okres żeby nie męczyć tych ryb. Pewnie Bolen30 łowi bolenie w kwietniu i sandały w maju na gniazdach, bo jak nie zberetuje to wolno...

I jeszcze nominacja do udziału w konkursie... dramat
  • Adrian Tałocha, Dawido, Piotr Gołąb i 1 inna osoba lubią to

#10 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 01 styczeń 2022 - 14:14

Co tu się wyprawia.

#11 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów

Napisano 01 styczeń 2022 - 14:23

Można to nazywać buractwem itd itp,moderator podejmuje decyzje o takich decyzjach Czy zamieszczać czy nie.Z takich akcji zawsze super etyczni wędkarze biją pianę,I zawsze tak będzie.Tutaj wolno i umiem okreslic kiedy wyrzadzałbym im krzywde wieksza badz mniejszą łowiąc.Ale data to okres umowny a nasze wody tak różne że niezawsze tarła jest wtedy gdy powinno.Buractwem raczej nazwał bym gdybym napisał że miało to miejsce ostatniego sierpnia.A kolega bezi najbardziej moralny i etyczny z pośród użytkowników całego jb.Niejestem pewny czy moderator zezwolił by zamieścić gdyby niebyło zgodne z przepisami danego łowiska ale obrabiający tekst ,,deltoro"pewnie wie lepiej bo sam łowi tu I tam.A sandaczy i boleni niełowie w podanych przeć ciebie terminach bo ganiam za pstragami jak dojdą już do siebie około majs do siebie.

#12 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 01 styczeń 2022 - 14:45

To jedź jutro na pstrągi, skoro okres ochronny to tylko umowna data. Czemu, by nie?

I czerwoną glizdę załóż na haczyk, skoro regulamin to tylko umowny zapis, a Ty ryby wypuścisz to czemu się ograniczać...
  • Okonhel lubi to

#13 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów

Napisano 01 styczeń 2022 - 15:13

Zakładam ale biała i ja już mogę od dziś ale prawnie dopiero za miesiąc na innej ale niech odpoczną. BO TERAZ po jest dla nich trudniejszy czas niż 2miesiace przed tarłem.

#14 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 01 styczeń 2022 - 16:40

Tłumaczyć sobie możesz jak chcesz, celowo łowisz ryby w okresie ochronnym i taka jest rzeczywistość.
Szkoda, że tego nie widzisz...wstyd.

#15 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 01 styczeń 2022 - 16:48

Tytułem wstępu i wyjaśnienia chciałbym zaznaczyć, że niektóre wody rządzą się swoimi prawami i na części z nich obowiązują różne regulaminy. Dlatego podkreślam, że data połowu jest zgodna z regulaminem tego łowiska należącego co ciekawe i być może dla niektórych cokolwiek dziwne do PZW. Ponadto nie jestem zwolennikiem łowienia pstrągów zaraz po tarle i tego po prostu nie robię, więc wybieram inne rozwiązanie. Bardziej etyczne według mnie. Ja i zwolennicy tego rozwiązania próbują je łowić jeszcze przez około półtora miesiąca po ostatnim sierpnia przed przystąpieniem tych ryb do corocznego cyklu rozrodczego. Jestem niemal w stu procentach pewien, że ryby przed przystąpieniem do godów są w świetnej kondycji czego niestety o okresie po tarle powiedzieć nie można. Tym bardziej, że gospodarz wody nie zabrania łowić po magicznym sierpniu, który dla większości pstrągarzy jest końcem sezonu pstrągowego wraz z nadejściem ostatniego dnia sierpnia. I dlatego data połowu czyli dzień 12.09.2021 r. okazał się datą bardzo ważną w moim życiu nie tylko z powodu baaardzo udanego połowu.

 

 

Nie ma to jak publicznie pochwalić się świadomym łamaniem prawa i jeszcze wystawić to do konkursu. 
Kolego @Bolen30 - nie ważne co się Tobie wydaje, poczytaj ustawę. To że regulamin łowiska nie zabrania spinningować (pewnie są tam jakieś klenie czy inne ryby, nie mające wtedy okresu ochronnego), wcale nie znaczy że masz świadomie i celowo łowić pstrągi, będące w okresie ochronnym i do tego robić im sesje zdjęciowe, zamiast niezwłocznie wypuścić. 
 



#16 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 01 styczeń 2022 - 16:51

Jacku,

w sytuacji, gdyby przypadkowo złowił pstrąga powinien niezwłocznie opuścić ten odcinek rzeki i próbować, gdzie indziej łowić inne ryby nie objęte okresem ochronnym. Tutaj, jak wspominasz, jest świadome łamanie ustawy.  



#17 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 01 styczeń 2022 - 16:54

Sławku.
Jak widać na podkreślonym tekście - pstrągi we wrześniu czy październiku nie są dla tego pana (i jego kolegów) przyłowem lecz świadomym celem wędkarskich wypraw i wcale tego nie ukrywa.  

Może o to chodzi z tą adrenaliną w tytule - łowię i jestem ciekaw czy mnie PSR złapie ?


Użytkownik Okonhel edytował ten post 01 styczeń 2022 - 16:55


#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 styczeń 2022 - 17:30

Jestem ciekaw, co na to moderatorzy, którzy czytali artykuł zanim pojawił się na portalu?

 

 

Niestety nie znamy wszystkich łowisk i wszystkich obowiązujących na nich regulaminów. Tak samo jak na forum tak i przy okazji artykułów opieramy sie na zaufaniu do Forumowiczów że ryby zostały złowione zgodnie z przepisami obowiązującymi na danej wodzie i wypuszczone. Nie mamy możliwości prowadzenia śledztw w takich sprawach. Zwróćcie uwagę że polskie przepisy dopuszczają odstępstwa od okresów ochronnych - obręby hodowlane, wody morskie itp. Każdy Autor publikuje artykuł pod własnym nickiem i na własną odpowiedzialność. Może ta sytuacja będzie przestrogą dla innych i w tym sensie wyniknie z niej coś dobrego.



#19 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 01 styczeń 2022 - 17:33

Nie no spoko Friko, nominacje to można dać za ten "artykuł" ale do nagrody "dzban roku"...

Skoro już wiadomo, że delikwent wali pstrągi w okresie i ma zajawkę z kolegami to może, by tak to ściągnąć?
  • Okonhel lubi to

#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 styczeń 2022 - 17:40

Tu nie ma żadnych "nominacji" - nominacje są w konkursie na opis miesiąca na forum;  tutaj zgodnie z regulaminem konkursu Autorzy przesyłają artykuły a portal je publikuje. Wobec sytuacji która zaistniała zwróciłem się do @Bolen30 z prośbą o wyjaśnienia i jak dostaniemy te wyjaśnienia będziemy podjemować decyzję czy zdjąć artykuł czy też nie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych