Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - z czego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 16 styczeń 2022 - 12:57

Cześć,

Kupiłem w tym roku działkę 820 m2. Chciałbym na niej postawić dom około 130 m2 - dla 4 osobowej rodziny. Niestety nie mam znajomych z branży a większość moich bliskich, którzy mają postawione domy, budowała technologią tradycyjną, często metodą gospodarczą. Ja szukam rozwiązania od wykonawcy, który wykona wszystko od A do Z bo na budowlance się kompletnie nie znam. 
Próbowałem rozmawiać z wieloma firmami, odniosłem wrażenie, że każdy próbuje mnie przekonać do technologii w której akurat ona buduje. Cenowo również to jakaś przepaść i tak na prawdę nie wiem co wybrać.
Naczytałem się o różnych rozwiązaniach, chodzi mi po głowie budowa domu energooszczędnego wyposażonego w rozwiązania typu rekuperacja. Technologie są różne, nie mam pojęcia co wybrać. Czy jest ktoś, kto mógłby doradzić co w danym momencie jest najbardziej opłacalne? Na co zwrócić uwagę? Jaki budżet powinienem przygotować? 


#2 OFFLINE   xjakub

xjakub

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Jakub

Napisano 16 styczeń 2022 - 13:03

Witaj. No to trudny wybór przed Tobą:) naczytałeś się i nasłuchałeś o różnych metodach budowy. Domy prefabrykowane to wg mnie fajna nowinka ale nie oszukujmy się - oderwana cebowo od rzeczywistości. Swój dom zleciłem do budowy z 6 lat temu. Z "nowinek" to zastosowałem płytę fundamentową zamiast fundamentów, rekuperację i ciepły montaż okien. Mimo że pracuje w firmie gdzie sprzedajemy m.in. pompy ciepła to na takową się nie zdecydowałem. Dom postawiła mi ekipa z Ytonga ogr. 25 czy 26 cm który ociepliłem styropianem 20 cm. Dom ma około 100m2 , jest parterowy i płacę niskie rachunki :)

Użytkownik xjakub edytował ten post 16 styczeń 2022 - 13:05


#3 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 13:22

Włąśnie jestem na etapie budowy dla swojej ekipy nowego lokum

Obecnie jestem na etapie płytowania karton gipsem.

100m2 podstawy i tak samo na piętrze

Płyta fundamentowa na 35 cm steropianu.

Konstrukcja szkieletowa drewniana izolowana 25 cm wełny mineralnej. Dachówka betonowa. Rekuperacja plus ogrzewanie bliżej jeszcze nie określone. Rozważam kominek dgp peleciak albo podłogówka wodna zasilana piecem elektrycznym

Łazienki kabel grzewczy pod płytkami.

Mieszkam 16 lat w szkieletach i za nic nie wróce do betonu.

 

https://youtu.be/xYlpU29zZKM 

 

 

 

 

Nie jestem budowlańcem a buduję. Wszystko jest do ogarnięcia. Trzeba tylko pomyśleć.


Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 16 styczeń 2022 - 13:27


#4 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 16 styczeń 2022 - 14:07

Sie naczytales a teraz wszystko cenowo stanelo na glowie w ciągu ostatniego pol roku i porady starsze cenowe psu na bude

Na podstawie znajomych co buduja pomnoz koszty x2.

Poszukaj moze ktos juz w okolicy buduje drukarką 3D budowlana. -tak nie pomylilem sie :)
Bo ekipy budowlane teraz licza kosmos kasy i nie wywiazuja sie z terminow. Jeszcze nie otrzezwieli że boom budlwlany wlasnie sie zakonczyl.

Nie jestem budowlancem tylko u mnie w robocie teraz wszyscy sie buduja i to sa glowne tematy w biurze

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#5 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 16 styczeń 2022 - 15:36

Bo ekipy budowlane teraz licza kosmos kasy i nie wywiazuja sie z terminow. Jeszcze nie otrzezwieli że boom budlwlany wlasnie sie zakonczyl.


Najlepiej jakby za darmo robili i jeszcze za materiały zapłacili. Ceny wszystkiego poszły w górę to i pracownicy chcą więcej zarabiać w związku z czym usługi są droższe. Nie rozumiem tego zdziwienia aktualnymi cenami.

Z terminami bywa różnie, czasami wychodzą jakies problemy podczas budowy a czasami wlasciciel firmy nabierze za dużo robót w stosunku do ilości pracowników i potem jest jak jest.

Branża budowlana nie znacznie przy hamowała przez pandemie. Niby ludzie pracę tracili a jakoś nowe mieszkania/domy dalej się sprzedają.

Co do budowy domu. Dobrym materiałem na zewnętrzne ściany jest porotherm ze względu na dobre parametry cieplne. Izolacja zewnętrzna styropian grafitowy.

#6 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:02

Witaj. No to trudny wybór przed Tobą :) naczytałeś się i nasłuchałeś o różnych metodach budowy. Domy prefabrykowane to wg mnie fajna nowinka ale nie oszukujmy się - oderwana cebowo od rzeczywistości. Swój dom zleciłem do budowy z 6 lat temu. Z "nowinek" to zastosowałem płytę fundamentową zamiast fundamentów, rekuperację i ciepły montaż okien. Mimo że pracuje w firmie gdzie sprzedajemy m.in. pompy ciepła to na takową się nie zdecydowałem. Dom postawiła mi ekipa z Ytonga ogr. 25 czy 26 cm który ociepliłem styropianem 20 cm. Dom ma około 100m2 , jest parterowy i płacę niskie rachunki :)

 

Płyta fundamentowa i rekuperacja to rzeczy, które bankowo zastosuje. Jakie masz ogrzewanie? 

 

 

Włąśnie jestem na etapie budowy dla swojej ekipy nowego lokum

Obecnie jestem na etapie płytowania karton gipsem.

100m2 podstawy i tak samo na piętrze

Płyta fundamentowa na 35 cm steropianu.

Konstrukcja szkieletowa drewniana izolowana 25 cm wełny mineralnej. Dachówka betonowa. Rekuperacja plus ogrzewanie bliżej jeszcze nie określone. Rozważam kominek dgp peleciak albo podłogówka wodna zasilana piecem elektrycznym

Łazienki kabel grzewczy pod płytkami.

Mieszkam 16 lat w szkieletach i za nic nie wróce do betonu.

 

https://youtu.be/xYlpU29zZKM 

 

 

 

 

Nie jestem budowlańcem a buduję. Wszystko jest do ogarnięcia. Trzeba tylko pomyśleć.

 

Super, obejrzałem każdy filmik. Metraż mnie interesuje zdecydowanie mniejszy, ale to nie ważne. Jak ogrzewanie elektryczne to fotowoltaika? Bazując na Twojej wiedzy, bliżej do  kominek dgp peleciak czy do pieca? 

I najważniejsze, co robiłeś do tego momentu sam a co zlecałeś? Nie jesteś budowlańcem a budujesz, miałeś jakiś sprzęt lub pomoc, czym się kierowałeś i jak to ogarnąłeś? Napisz coś więcej, skąd czerpałeś wiedzę etc. Dopiero się dokształcam w tym temacie, jestem ciekaw jakich rzeczy można się nauczyć a jakich lepiej nie dotykać i zlecić żeby nie spieprzyć. 

Konstrukcja szkieletowa drewniana wydaję się najbliżej tego, na co się zdecyduje (przynajmniej na te chwilę) więc będę wdzięczny za więcej informacji.

 

 

Sie naczytales a teraz wszystko cenowo stanelo na glowie w ciągu ostatniego pol roku i porady starsze cenowe psu na bude

Na podstawie znajomych co buduja pomnoz koszty x2.

Poszukaj moze ktos juz w okolicy buduje drukarką 3D budowlana. -tak nie pomylilem sie :)
Bo ekipy budowlane teraz licza kosmos kasy i nie wywiazuja sie z terminow. Jeszcze nie otrzezwieli że boom budlwlany wlasnie sie zakonczyl.

Nie jestem budowlancem tylko u mnie w robocie teraz wszyscy sie buduja i to sa glowne tematy w biurze

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

Fakt  :rolleyes:

O budowie za pomocą drukarki 3D słyszałem tylko z technologicznych newsów, zainteresuje się tym tematem i zbadam, dzięki za trop. 



#7 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:10

Najlepiej jakby za darmo robili i jeszcze za materiały zapłacili. Ceny wszystkiego poszły w górę to i pracownicy chcą więcej zarabiać w związku z czym usługi są droższe. Nie rozumiem tego zdziwienia aktualnymi cenami.

Z terminami bywa różnie, czasami wychodzą jakies problemy podczas budowy a czasami wlasciciel firmy nabierze za dużo robót w stosunku do ilości pracowników i potem jest jak jest.

Branża budowlana nie znacznie przy hamowała przez pandemie. Niby ludzie pracę tracili a jakoś nowe mieszkania/domy dalej się sprzedają.

Co do budowy domu. Dobrym materiałem na zewnętrzne ściany jest porotherm ze względu na dobre parametry cieplne. Izolacja zewnętrzna styropian grafitowy.

 

A dlaczego Porotherm a nie silikat albo nawet keramzyt? Dlaczego murowany a nie szkieletowy? 



#8 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:20

A dlaczego Porotherm a nie silikat albo nawet keramzyt? Dlaczego murowany a nie szkieletowy? 

 

https://meskimikser.pl/sciany/

Poczytaj i sam dokonaj wyboru na których parametrach najbardziej ci zależy.

 

Murowany zdecydowanie trwalszy od szkieletowego. Szkieletowy szybciej się stawia. Kwestia na czym Ci bardziej zależy. 



#9 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:20

Najlepiej jakby za darmo robili i jeszcze za materiały zapłacili. Ceny wszystkiego poszły w górę to i pracownicy chcą więcej zarabiać w związku z czym usługi są droższe. Nie rozumiem tego zdziwienia aktualnymi cenami.

Z terminami bywa różnie, czasami wychodzą jakies problemy podczas budowy a czasami wlasciciel firmy nabierze za dużo robót w stosunku do ilości pracowników i potem jest jak jest.

Branża budowlana nie znacznie przy hamowała przez pandemie. Niby ludzie pracę tracili a jakoś nowe mieszkania/domy dalej się sprzedają.

Co do budowy domu. Dobrym materiałem na zewnętrzne ściany jest porotherm ze względu na dobre parametry cieplne. Izolacja zewnętrzna styropian grafitowy.

No i super drukarki 3D pozamiataja ten problem. Buduja zgodnie z projektem bo projekt jest ich programem budowy i scisle sie go trzymają , sciany sa po nich proste i moga nawet pomalowac na koncu. Na dodatek buduja z masy wiec tylko ustalasz o jakim skladzie ma byc masa z jakiej powstanie sciana. Na rynku przetrwaja tylko ekipy nie za drogie, robiace sprawnie, szybko i znajace sie na robocie. Nie bedzie w przyszlosci potrzeby zeby bylo ich duzo bo maszyny beda robic robote. I to juz sa poszczegolne lata zeby sie tak stało. Czlowiek lub 2 z jedna drukarka zbuduja sciany w tydzien lub 2

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#10 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:25

Jako użytkownik 130- metrowego domu zbudowanego prawie własnoręcznie w tradycyjnej technologii mogę powiedzieć, że ewentualna powtórka wyglądałaby podobnie. Tylko powierzchnia nie większa niż 100 m

Tradycyjne ciężkie budownictwo to luksus na który coraz trudniej będzie można sobie pozwolić


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 16 styczeń 2022 - 16:54

  • zielan lubi to

#11 OFFLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1838 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:48

Aktualnie buduję dom. Moim zdaniem tylko metodą tradycyjną wchodzi najlepiej. Czyli suporex gęstość 600, monolityczny strop, poddasze użytkowe.
Rekuperacja i pompa ciepła w chwili obecnej nie planuję.

#12 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 16:59

O panelach zero wiedzy u mnie.

 

Budowa na fimiku jest rozpoczęta 13 listopada. Pracowało na niej średnio 2,5 osoby. Od 20 grudnia do chyba 5 stycznia był pnaczy pierwsze deski zostały zbite na konstrukcję podwaliny a potem konstrukcji. Płyta była zalewana wcześniej z Żoną ale beton z gruchy B)

 

Ważne to nie oszczędzać na kablach i osprzęcie elektrycznym bo szkielet pali się szybko.

Hydraulika zaleje a potem jakoś wyremontujesz. jak zacznie sie palić to jedyne co można zrobić to szybko spier.....ć

Uczę się z neta, Zawracam głowę wszystkim znajomym z tej branży :P

Oczywiście głowę też masz do jej używania a nie noszenia czapki.

 Pierwszy szkielet to był wynajem. Potem kupiłem. Potem w 2016 zleciłem stan surowy zamknięty komuś.Sam bo wykańczałem. Kolejny był bliźniak na sprzedaż, Ten już był samodzielnie przeze mnie budowany  No i teraz buduje sobie większy bo  bo mam 4 dzieci i na łeb mi włażą w domu obecnym. Czytaj ciasno jest :D

Co do sprzętu to wystarcza podstawowy zestaw średniej firmy. Piła ukośnica, pilarka, wkrętarka , kompresor z pistoletem do gwoździ , młotek i jeszcze kilka niezbyt wyszukanych i drogich narzędzi. Może być przysłowiowa Jula.

Nie mam pojęcia jak jest z procedurami co ci wolno a co nie w Pl.   Nie mieszkam w Pl, Ale takie rzeczy podpowie internet. Nie ruszałbym elektryki na Twoim miejscu. Podobnie rurek, Resztę bym atakował bez zastanowienia :)


Super, obejrzałem każdy filmik. Metraż mnie interesuje zdecydowanie mniejszy, ale to nie ważne. Jak ogrzewanie elektryczne to fotowoltaika? Bazując na Twojej wiedzy, bliżej do  kominek dgp peleciak czy do pieca? 

I najważniejsze, co robiłeś do tego momentu sam a co zlecałeś? Nie jesteś budowlańcem a budujesz, miałeś jakiś sprzęt lub pomoc, czym się kierowałeś i jak to ogarnąłeś? Napisz coś więcej, skąd czerpałeś wiedzę etc. Dopiero się dokształcam w tym temacie, jestem ciekaw jakich rzeczy można się nauczyć a jakich lepiej nie dotykać i zlecić żeby nie spieprzyć. 

Konstrukcja szkieletowa drewniana wydaję się najbliżej tego, na co się zdecyduje (przynajmniej na te chwilę) więc będę wdzięczny za więcej informacji.


Użytkownik MIGOTKA edytował ten post 16 styczeń 2022 - 17:07

  • eRKa lubi to

#13 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 styczeń 2022 - 17:11

Moja rada jako użytkownika dużego domu - ok 160 m2 jest następująca.

 

Buduj tak, jak byś się przeniósł w czasie o 20 lat. Dzieci pójdą w świat - u mnie się tak stało - i zostaniecie nie w czworo ale we dwoje na tych 130 m. Ale podłogi do posprzątania nie ubędzie, ani nie ubędzie okien do umycia. I ogrzać nadal trzeba będzie całość. A ceny energii(nośników energii) raczej się nie obniżą - no chyba, ze zostanie opanowana fuzja termojądrowa - ale o tym słyszałem już 40 lat wstecz, że jeszcze chwilka i będzie...i nadal nie ma...

 

A to co aktualnie się wyprawia to koszmar. Ogrzewam węglem, miałem nadzieję, na podłączenie gazu, ale przy aktualnych cenach i zapowiedzi uwolnienia cen w następnym roku to chyba do drewna wrócę. Ale - płacz i płać... 

 

Na pewno warto zainwestować w solary. Dla mnie to wygoda latem. A zimą też troszkę ciepła w słoneczne dni jest do uzyskania.

 

Co można zrobić samodzielnie - wszystko. Może prócz tych prac które wymagają odpowiednich uprawnień. Przy dzisiejszy dostępie do wiedzy naprawdę można zrobić wszystko. Warunek - nie trzeba się tego bać. Średnio rozgarnięty i mający trochę obycia technicznego człowiek jest w stanie samodzielnie zrobić instalację - każdą, wytynkować, pomalować, położyć płytki, panele czy parkiet.. Dostępność narzędzi i materiałów przyprawia o ból głowy. Nie tracimy czasu na szukanie czegoś co potrzebujemy, ale na wybieranie z praktycznie nieskończonych możliwości...

 

Powodzenia



#14 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 17:17

Moja rada jako użytkownika dużego domu - ok 160 m2 jest następująca.

 

Buduj tak, jak byś się przeniósł w czasie o 20 lat. Dzieci pójdą w świat - u mnie się tak stało - i zostaniecie nie w czworo ale we dwoje na tych 130 m. Ale podłogi do posprzątania nie ubędzie, ani nie ubędzie okien do umycia. I ogrzać nadal trzeba będzie całość. A ceny energii(nośników energii) raczej się nie obniżą - no chyba, ze zostanie opanowana fuzja termojądrowa - ale o tym słyszałem już 40 lat wstecz, że jeszcze chwilka i będzie...i nadal nie ma...

 

A to co aktualnie się wyprawia to koszmar. Ogrzewam węglem, miałem nadzieję, na podłączenie gazu, ale przy aktualnych cenach i zapowiedzi uwolnienia cen w następnym roku to chyba do drewna wrócę. Ale - płacz i płać... 

 

Na pewno warto zainwestować w solary. Dla mnie to wygoda latem. A zimą też troszkę ciepła w słoneczne dni jest do uzyskania.

 

Co można zrobić samodzielnie - wszystko. Może prócz tych prac które wymagają odpowiednich uprawnień. Przy dzisiejszy dostępie do wiedzy naprawdę można zrobić wszystko. Warunek - nie trzeba się tego bać. Średnio rozgarnięty i mający trochę obycia technicznego człowiek jest w stanie samodzielnie zrobić instalację - każdą, wytynkować, pomalować, położyć płytki, panele czy parkiet.. Dostępność narzędzi i materiałów przyprawia o ból głowy. Nie tracimy czasu na szukanie czegoś co potrzebujemy, ale na wybieranie z praktycznie nieskończonych możliwości...

 

Powodzenia

Pójść pewnie pójdą. Moje najmłodsze ma 11 miesięcy. Zołza Córunia ciut więcej bo 2,5 roku. Więc to jeszcze potrwa pare tygodni. :D :D

Wolę z nimi się rozsadzać w większym niż myśleć co będzie za 20 lat. Za 20 lat to może po mnie ślad nie pozostać   <_<



#15 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2022 - 17:23

@Nisseln, jestem na podobnym etapie i jeżeli mogę coś doradzić to zacznij od architekta. Ja mam projekt indywidualny bo chcę mieć taki w 100% dopasowany do potrzeb rodziny z uwagą na to, że lubimy nowoczesny design i np. rezygnujemy z wykończenia części ścian, sufitów, robimy betonowe podłogi itp. W pakiecie mam min. nadzór autorski, projekt wnętrz i kalkulator kosztów materiałów aktualizowany do lokalnych cen materiałów plus wsparcie w znalezieniu, wyborze i kontaktach z wykonawcami. To kosztuje ale jak się uwzględni zysk czasu, który trzeba by poświęcić na szukanie materiałów i wykonawców, liczenie kosztów, nadzór i cały ten show to doszedłem do wniosku, że to się jednak bardzo opłaca. 

Powodzenia !



#16 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 17:40

Czasy okrutne. Pan architekt poleci tych co mu sie mu opłaci a nie lepszych. Ceny materiałów lepiej szukać samemu bo możemy wylądować w hurtowni kolegi.

Oszczędność na profesjonalnej firmie może być iluzoryczna bo nie masz jakiejkolwiek kontroli nad tym co się dzieje na budowie. ewentualne późniejsze poprawki mogą być kosztowne.

 

Mam kolegę co zatrudnia profesjonalistów. Ciągle dzwoni i płacze że profi to tylko gadka. reszta już dużo gorzej

No i dochodzi coś co sie nazywa satysfakcja. a ta jest bezcenna.


  • strary i S.N. lubią to

#17 OFFLINE   selk

selk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 780 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Zbyszek

Napisano 16 styczeń 2022 - 17:50

Czasy okrutne. Pan architekt poleci tych co mu sie mu opłaci a nie lepszych. Ceny materiałów lepiej szukać samemu bo możemy wylądować w hurtowni kolegi.
Oszczędność na profesjonalnej firmie może być iluzoryczna bo nie masz jakiejkolwiek kontroli nad tym co się dzieje na budowie. ewentualne późniejsze poprawki mogą być kosztowne.

Mam kolegę co zatrudnia profesjonalistów. Ciągle dzwoni i płacze że profi to tylko gadka. reszta już dużo gorzej
No i dochodzi coś co sie nazywa satysfakcja. a ta jest bezcenna.

I tu sie całkowicie zgadzam . Oszczednosc na tanszej ekipie moze sie zemscic. Trzeba szukac sprawdzonych i polecanych ludzi i materiały szukac samemu. Przy wiekszych osciach np porothermu na budowe calego domu mozna czesem z producentem sie dogadac i kupic bezposrednio z dowozem. Ja tak mialem ale nie bardzo chce radzic bo to bylo 20 lat temu

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#18 OFFLINE   xjakub

xjakub

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Jakub

Napisano 16 styczeń 2022 - 18:45

Płyta fundamentowa i rekuperacja to rzeczy, które bankowo zastosuje. Jakie masz ogrzewanie?



Super, obejrzałem każdy filmik. Metraż mnie interesuje zdecydowanie mniejszy, ale to nie ważne. Jak ogrzewanie elektryczne to fotowoltaika? Bazując na Twojej wiedzy, bliżej do kominek dgp peleciak czy do pieca?
I najważniejsze, co robiłeś do tego momentu sam a co zlecałeś? Nie jesteś budowlańcem a budujesz, miałeś jakiś sprzęt lub pomoc, czym się kierowałeś i jak to ogarnąłeś? Napisz coś więcej, skąd czerpałeś wiedzę etc. Dopiero się dokształcam w tym temacie, jestem ciekaw jakich rzeczy można się nauczyć a jakich lepiej nie dotykać i zlecić żeby nie spieprzyć.
Konstrukcja szkieletowa drewniana wydaję się najbliżej tego, na co się zdecyduje (przynajmniej na te chwilę) więc będę wdzięczny za więcej informacji.



Fakt :rolleyes:
O budowie za pomocą drukarki 3D słyszałem tylko z technologicznych newsów, zainteresuje się tym tematem i zbadam, dzięki za trop.

Mam ogrzewanie gazem. Ma być bezobsługowe.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

#19 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 19:59

ostatni link coś nie działa



#20 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 16 styczeń 2022 - 20:14

Domy szkieletowe mają ten plus, że szybko się je stawia. Minus jest taki, że drewno pracuje i coś tam strzela, jak masz słaby sen to może to trochę przeszkadzać.


  • eRKa lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych