Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - z czego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 16 styczeń 2022 - 20:34

Też mam ogrzewanie gazem od początku było takie założenie

 

Podstawa to porządna izolacja, kładłem 25 cm styropianu grafitowego w dwóch warstwach 15 i 10 cm żeby uniknąć mostków.

Ściany ytong + styropian to prawie 50 cm ściany zewnętrznej.   

Sąsiedzi się śmieli że wrzucam kasę :D  teraz ja się śmieję z rachunków

Jest oczywiście rekuperacja, ogrzewanie podłogowe, kocioł gazowy kondensacyjny, pełna automatyka czyli tak zwany dom inteligentny który dba o rachunki. 

Dom ma 15 lat i jestem z tego domu bardzo zadowolimy, czuję się w nim jak na wakacjach  :)

 

Jak zaczynałem budowę też było ciężko, wszystko drożało i brakowało materiałów

Obecne nieruchomość warta jest trzykrotnie więcej niż zainwestowałem, więc zawsze wato się budować. 


Użytkownik zenek edytował ten post 16 styczeń 2022 - 20:39


#22 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 16 styczeń 2022 - 21:24

Mam na ukończeniu stan deweloperski, dom w tradycyjnej technologii murowanej. Co prawda architekt namawiał mnie na technologię drewnianą szkieletową, ale jakoś nie do końca nie byłem przekonany.  W każdym razie budowa przebiegła w miarę bezstresowo, całość robił jeden wykonawca. Myślę, że dla kogoś kto nie zna się budowlance, bardzo ważne jest znalezienie dobrego wykonawcy i zarazem takiego, który ogarnie całość. Szukać z poleceń, oglądać ukończone domy. Nie wybierać najtańszego, naprawdę warto dopłacić te kilka czy kilkanaście tysięcy więcej i mieć porządnie wykonany dom oraz spokój. Za płotem buduje się sąsiad, łopaty pod fundamenty były wbite w tym samym czasie, dzisiaj ja biorę się za wykończeniówkę, a u niego stoją gołe mury i robi już druga ekipa budowlańców. Co dziwne, sąsiad raczej jest nadziany, nie wiem czy próbował oszczędzać na siłę, czy po prostu ma pecha...

Druga sprawa dobry kierownik budowy. Nie zaszkodzi nawet jak wykonawca jest solidny (swoją drogą każdy wykonawca na rozmowach polecał mi swojego :)) Ja wybrałem kierownika, o którym usłyszałem opinię od osoby zawodowo jeżdżącej po okolicznych budowach, że "ten dobrze zadba o wasze interesy" i chociaż płacę mu więcej niż przeciętnemu kierownikowi, to nie żałuję ani grosza. Podczas jednego spotkania wykonawca śmiał się, że kierownik jest dwa razy dziennie na budowie.


  • Pluszszcz lubi to

#23 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 16 styczeń 2022 - 21:40

A i jeszcze co do fotowoltaiki na dachach. Zawodowo mam styczność z tą technologią i nie mam wątpliwości, że jak są dobre warunki do instalacji, to jak najbardziej się opłaca, a już w ogóle przy pompach ciepła, czy grzaniu bezpośrednio prądem. Z tym, że na obecnych zasadach, które w kwietniu niestety się zmieniają i te nowe budzą wątpliwości co do opłacalności. Jak ktoś zdąży do kwietnia, to ma na 15 lat gwarantowane rozliczenia za prąd na obecnych.



#24 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 16 styczeń 2022 - 21:51

Domy szkieletowe mają ten plus, że szybko się je stawia. Minus jest taki, że drewno pracuje i coś tam strzela, jak masz słaby sen to może to trochę przeszkadzać.

Strzela jak jest jakaś lipa zasadzona.

u mnie jedynie strzela jak przyjdzie mróz minus 15. To wtedy taras mi strzela raz czy dwa.

I to wszystko.


  • gulf lubi to

#25 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 16 styczeń 2022 - 23:15

Zastanawiacie się nad wentylacją, warto posłuchać na etapie projektowania :)

 

Jeżeli nie działa film wklej w YouTube

#16 WENTYLACJA - CZY REKUPERACJA SIĘ OPŁACA ?


Użytkownik zenek edytował ten post 16 styczeń 2022 - 23:25


#26 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 styczeń 2022 - 23:32

Czasy okrutne. Pan architekt poleci tych co mu sie mu opłaci a nie lepszych. Ceny materiałów lepiej szukać samemu bo możemy wylądować w hurtowni kolegi.

Oszczędność na profesjonalnej firmie może być iluzoryczna bo nie masz jakiejkolwiek kontroli nad tym co się dzieje na budowie. ewentualne późniejsze poprawki mogą być kosztowne.

 

Mam kolegę co zatrudnia profesjonalistów. Ciągle dzwoni i płacze że profi to tylko gadka. reszta już dużo gorzej

No i dochodzi coś co sie nazywa satysfakcja. a ta jest bezcenna.

 

Widocznie źle trafiłeś skoro masz takie doświadczenia. W tej branży na pewno jest wiele nierzetelnych postaci ale jak się dobrze poszuka to można znaleźć dobre biuro projektowe. Ja robię już kolejną inwestycję z udziałem architekta i nie wyobrażam sobie teraz tracić czasu (pieniędzy) na dogrywanie projektu, latanie po urzędach i wyjaśnianie błędów, jazdę po sklepach za materiałami, szukanie i kontrolowanie wykonawców itd. Mam teraz taki super przykład wśród bliskich znajomych, jedni robili z architektami, drudzy żeby było taniej sami wszystko ogarniali. Pierwsi mieszkają już pół roku, drudzy skarżą się z wykonawcami (CO i dach) i szukają tymczasowego mieszkania do wynajęcia bo nie są w stanie wejść do nowego domu a stary trzeba było zwolnić. 

 

Jak badałem temat materiałów do budowy to miałem parę propozycji domów szkieletowych ale udało mi się pogadać z ludźmi, którzy mają i opinie były różne, ogólnie sprowadzały się do tego żeby absolutnie pilnować wykonawców, nie oszczędzać na materiałach, ociepleniu, membranach itd. No i trzeszczą. Ytong odradzało większość projektantów i wykonawców. Prefabrykat fajna sprawa ale nieadekwatnie droga. Wybrałem tradycyjną metodę i ceramikę ze względu na to, że jest sprawdzona, materiały szeroko dostępne i w razie czego relatywnie łatwo zastąpić wykonawcę. 



#27 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 08:06

Zapewne jest przeciągły ból głowy jak budować, z czego, jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania, które będzie miało przyszłość i będzie najtańszym źródłem w eksploatacji.

Czy PC, gaz może peleciak z podajnikiem i buforami ciepła. Trzeba rozważyć za i przeciw, każde rozwiązanie niesie jakieś ryzyko.

Sam stoję przed dylematem modernizacji ogrzewania ze względu na wchodzące w życie ustawy antysmogowe.

Ze względu, że mam gaz w domu zdecyduję się pewnikiem w piec 1 funkcyjny z wymiennikiem 120l.

W chwili obecnej grzeję węglem, który palę od góry i nie zanieczyszczam tak środowiska jak inni palący po harcersku.

Rozmawiałem z kuzynem, który prowadzi działalność budowlaną w Austrii i tam pozwolenie na budowę określa jeden aspekt ogrzewania, pompa ciepła nic innego. Nawet gaz nie wchodzi w rachubę, czyli to należy traktować jako przyszłość wraz z fotowoltaiką, mimo wszystko że to droga impreza.



#28 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 08:32

@Jozi, jeżeli będziesz wybierał kocił gazowy to tylko kondensacyjny z dużą modulacją pracy

Chodzi o przedział pracy kotła, żeby startował od jak najniższej mocy

Dodatkowo warto dokupić, chociaż podstawową automatykę pogodową, która taż obniży rachunki



#29 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1369 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2022 - 08:36

Zapewne jest przeciągły ból głowy jak budować, z czego, jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania, które będzie miało przyszłość i będzie najtańszym źródłem w eksploatacji.
Czy PC, gaz może peleciak z podajnikiem i buforami ciepła. Trzeba rozważyć za i przeciw, każde rozwiązanie niesie jakieś ryzyko.
Sam stoję przed dylematem modernizacji ogrzewania ze względu na wchodzące w życie ustawy antysmogowe.
Ze względu, że mam gaz w domu zdecyduję się pewnikiem w piec 1 funkcyjny z wymiennikiem 120l.
W chwili obecnej grzeję węglem, który palę od góry i nie zanieczyszczam tak środowiska jak inni palący po harcersku.
Rozmawiałem z kuzynem, który prowadzi działalność budowlaną w Austrii i tam pozwolenie na budowę określa jeden aspekt ogrzewania, pompa ciepła nic innego. Nawet gaz nie wchodzi w rachubę, czyli to należy traktować jako przyszłość wraz z fotowoltaiką, mimo wszystko że to droga impreza.


Podobno u nas od ok. 2033r.juz nie będzie w sprzedaży pieców gazowych.

#30 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:00

tak na marginesie ;)   https://stalkot.pl/o...roznica,40.html



#31 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:18

Podobno u nas od ok. 2033r.juz nie będzie w sprzedaży pieców gazowych.


A to przy okazji zapytam bo to bardzo ważny temat w kontekście budowy domu. Czy w uniji też takie plany mają ? Bo z tego co ostatnimi laty się dzieje to ze strony zachodnich somsiaduf padają zalecenia dla wszystkich i prawie wszędzie tylko nie u ich samych bo sami trochę ponad rok temu otworzyli największą chyba w Europie elektrociepłownię na paliwa kopalne.

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 17 styczeń 2022 - 09:18

  • Fatso, albercik2 i eRKa lubią to

#32 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:20

Budowa i budownictwo podlega tym samym procesom co i reszta naszego bytu. Jest skrajnie zideologizowana i doszczętnie zmarketyzowana, co tworzy z budowy gigantyczny łańcuch pokarmowy. W mieście Łodzi koszty niezwiązane bezpośrednio z budową niewielkiego pawilonu usługowego - uzgodnienia, zgody, akceptacje, dodatkowa dokumentacja itp, przekraczają już wartość materiałów i robocizny..

 

Do tematu wracając - najprostszym i najtańszym jestw budowie dom z bloczków gazobetonowych z ociepleniem ze styropianu, cienkowarstwowymi gładziami zamiast tynkukryty standardową przemyslową blachą - najdroższym, klasyczny dom. Zbudowany przez prawdziwego majstra - co wyklucza oblatywaczy edukowanych przez Castoramę.. 

Poszukujący wg modowych kryteriów, może mieć problem  :)



#33 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1369 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:27

Nie znam się na tym. Mi tylko tak wspomniał ostatnio serwisant podczas przeglądu pieca...
  • S.N. lubi to

#34 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:40

Podobno u nas od ok. 2033r.juz nie będzie w sprzedaży pieców gazowych.

A wieść niesie, że Elvis żyje....



#35 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1369 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:50

A wieść niesie, że Elvis żyje....


No zabłysłeś normalnie... 😂

#36 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 09:54

@Jozi, jeżeli będziesz wybierał kocił gazowy to tylko kondensacyjny z dużą modulacją pracy

Chodzi o przedział pracy kotła, żeby startował od jak najniższej mocy

Dodatkowo warto dokupić, chociaż podstawową automatykę pogodową, która taż obniży rachunki

Wiem, jestem dokładnie zorientowany w temacie, ale dzięki za info :) .

Pozostawiam starą instalację grawitacyjną z poczciwym żeliwniakiem camino a piec kondensacyjny będę wpinał przez wymiennik ciepła.

Rozważam takie kondensaty o modulacji od 2KW  tj.Buderus Logamax, Junkers Cerapur, jest jeszcze Immergaz Vitrix.

Cedzę na ich dopłaty do modernizacji, pozostawiam śmieciucha,  zachomikuję węgla i drewna na wypadek W :)  :) .

 

Podobno u nas od ok. 2033r.juz nie będzie w sprzedaży pieców gazowych.

Będę się martwił w 2033 jakby co :lol:  :lol: .


  • Sławek77 i zenek lubią to

#37 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Robert

Napisano 17 styczeń 2022 - 10:36

Wiem, jestem dokładnie zorientowany w temacie, ale dzięki za info :) .

Pozostawiam starą instalację grawitacyjną z poczciwym żeliwniakiem camino a piec kondensacyjny będę wpinał przez wymiennik ciepła.

Rozważam takie kondensaty o modulacji od 2KW  tj.Buderus Logamax, Junkers Cerapur, jest jeszcze Immergaz Vitrix.

Cedzę na ich dopłaty do modernizacji, pozostawiam śmieciucha,  zachomikuję węgla i drewna na wypadek W :)  :) .

 

Będę się martwił w 2033 jakby co :lol:  :lol: .

Weź jeszcze pod uwage Bosch Condens 70000iW (brata Buderusa) .

 

#38 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 10:47

 

Weź jeszcze pod uwage Bosch Condens 70000iW (brata Buderusa) .

 

 

No też go biorę pod uwagę. Jeszcze muszę zobaczyć czy ma możliwość montażu czujnika pogodowego, by była możliwość ustawiania krzywych grzewczych w zależności od temperatury zewnętrznej, wówczas piec w zależności od temperatury zewnętrznej obniża lub podwyższa temperaturę  grzania, co wiąże się z komfortem termicznym w domu i zużyciem gazu.


  • Rodu lubi to

#39 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 17 styczeń 2022 - 10:52

Nie zauważyłem by ktoś pisał ale fotowoltaika już niedługo się nie opłaci ze względu na nowe rozliczenia, które wchodzą chyba od marca. Więc nie licz na tani prąd- w kontekście podłogówki zasilanej energia elektryczną, która w chwili obecnej jest najdroższą formą ogrzewania. Mam w pracy, wiem co mówię. Na swoim przykładzie mogę polecić panele do ogrzewania wody, nawet zimą przy słonecznym dniu potrafią podgrzać wodę, może nie jest gorąca ale wieczorem niewiele trzeba by kocioł nagrzał do pożądanej temperatury.


  • Jozi lubi to

#40 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 12:11

Nie zauważyłem by ktoś pisał ale fotowoltaika już niedługo się nie opłaci ze względu na nowe rozliczenia, które wchodzą chyba od marca. Więc nie licz na tani prąd- w kontekście podłogówki zasilanej energia elektryczną, która w chwili obecnej jest najdroższą formą ogrzewania. Mam w pracy, wiem co mówię. Na swoim przykładzie mogę polecić panele do ogrzewania wody, nawet zimą przy słonecznym dniu potrafią podgrzać wodę, może nie jest gorąca ale wieczorem niewiele trzeba by kocioł nagrzał do pożądanej temperatury.

To też rozważam, zakupić zbiornik warstwowy 200l z dwoma wężownicą mi, jedna pod gaz drugą panele, ale taki zbiornik trochę kosztuje, do tego koszt paneli, ciągła praca pompki...

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych