Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Budowa domu - z czego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 17 styczeń 2022 - 12:35

To też rozważam, zakupić zbiornik warstwowy 200l z dwoma wężownicą mi, jedna pod gaz drugą panele, ale taki zbiornik trochę kosztuje, do tego koszt paneli, ciągła praca pompki...

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

U mnie tylko prąd więc rachunek ekonomiczny był prosty. Nie pamiętam jak spadły rachunki ale było to bardzo zauważalne.



#42 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 17 styczeń 2022 - 14:44

Właśnie zerkam na nowe ceny gazu. Przy pewnej taryfie widzę ,79 za 1kwh w grudniu było ,11. Ktoś się pisze na gaz?  :angry:  :angry: 


  • eRKa lubi to

#43 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 14:53

Właśnie zerkam na nowe ceny gazu. Przy pewnej taryfie widzę ,79 za 1kwh w grudniu było ,11. Ktoś się pisze na gaz? :angry: :angry:

Póki co nie dla odbiorców prywatnych zapewne, ale jak dalej będzie nie wiadomo.Jak kupiłem w tamtym roku w czerwcu 2t węgla to zapłaciłem 1800zł, obecnie 2700zł.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
  • eRKa lubi to

#44 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 17 styczeń 2022 - 15:03

Jozi ja podobnie :)


  • Jozi lubi to

#45 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 16:32

Jozi ja podobnie :)

Bo pewnie w tej samej Podlaskiej firmie kupujemy paliwo.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

#46 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 styczeń 2022 - 17:47

U mnie budowa zaczęła się 4.1.2020 a przeprowadziliśmy się 1.3.2021.

Technologia tradycyjna.

Sciany z cegly silikatowej.

Drewniana konstrukcja dachu.

Na dachu blacha.

Ocieplenie styro 20 cm grafit.

Piec na gaz z sieci. W domu ogrzewanie podłogowe plus grzejniki w łazienkach i w kotłowni.

 

Decyzja o budowie w czasie pandemii to jedna z lepszych, jakie podjąłem w życiu :)

 

Albo sprawdzone ekipy z polecenia i ustalone co i jak, albo ból zębów i trwoga.

 

Powodzenia i nie próbuj na wszystkim oszczędzać. Bo się nie da.

 

 

p.s. tak , rekuperacja zdecydowanie tak. 

p.s.2. o gabaratych / powierzchniach / kubaturach się nie wypowiadam. Bo to chyba nie jest uniwersalna wiedza, a raczej subiektywne potrzeby / mozliwosci i oczekiwania


Użytkownik Guzu edytował ten post 17 styczeń 2022 - 17:51

  • strary lubi to

#47 ONLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 18:12

Właśnie zerkam na nowe ceny gazu. Przy pewnej taryfie widzę ,79 za 1kwh w grudniu było ,11. Ktoś się pisze na gaz?  :angry:  :angry:

A ja zerkam i widzę, że max cena w taryfach dla ludności to mniej 20,5gr/kwh dla celów grzewczych.

https://pgnig.pl/doc...3d-366e5669e9e6

 

Za gaz do wszelkich celów bytowych w dobrze ocieplonym domu  pow ok 100m2, bez rekuperacji, zapłaciłem za cały rok ok 2000 zł. Piec

kondensacyjny z gatunku "bo tani" czyli Immergas,

 

Edit: wg nowych stawek dla taryfy W-2.1 zapłaciłbym za tamten rok ponad 3000 tys zł.

Gdzieś jest tragedia?


Użytkownik strary edytował ten post 17 styczeń 2022 - 18:28

  • Jozi i zenek lubią to

#48 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3529 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 17 styczeń 2022 - 19:37

Za gaz do wszelkich celów bytowych w dobrze ocieplonym domu pow ok 100m2, bez rekuperacji, zapłaciłem za cały rok ok 2000 zł.

Edit: wg nowych stawek dla taryfy W-2.1 zapłaciłbym za tamten rok ponad 3000 tys zł.
Gdzieś jest tragedia?


Grubo: 2000 zł vs. 3000 tys zł i nie ma tragedii?
:)

#49 OFFLINE   zenek

zenek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:06

Teraz niech się ktoś wypowie ile zapłaci za węgiel (ekogroszek) za cały rok po aktualnych cenach.

 

Przeciętny dom zapewne spali od dwóch do trzech ton ekogroszku po średniej cenie 1600zł za tonę i to jest tragedia  :doh:

 

ile-powinienem-spalac.jpg


Użytkownik zenek edytował ten post 17 styczeń 2022 - 20:19

  • Jozi lubi to

#50 ONLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1931 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:14

Podwyżka, procentowo, jest duża  ale miałem na myśli całkowitą kwotę roczną. To niecałe 300 zł miesięcznie za komfort. Za węgiel płaciłem podobnie.

Tu nie ma co kombinować z jakimiś PC czy rekuperacją chyba, że ktoś lubi nowinki bo ekonomicznie nie za bardzo to widzę. Oczywiście jeśli jest gaz z sieci.

 

Edytka: no i mam nadzieję, że dostanę podwyżkę w pracy i wyjdzie mi procentowo do zarobków tak samo jak w poprzednim roku ;)

Edytka2: @Jozi podał wcześniej ceny węgla.


Użytkownik strary edytował ten post 17 styczeń 2022 - 20:19

  • zenek lubi to

#51 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:40

Nawet gdybym miał więcej "trochę" dopłacać do gazu to wolę gaz:
-mała skrzynka na ścianie
-rachunki na maila
-zero problemów
-brak sadzy, popiołu, syfu
-więcej miejsca
-latem nie muszę specjalnie palić żeby ciepła woda była (mam przepływowy ogrzewacz)

Sąsiad z tych "mądrzejszych" założył na eko groszek to:
-prawie cały garaż zajęty
-chodzą chyba 4-5 pompek
-dyga i magazynuje worki z eko groszkiem
-bałagan ciągle
-ciągle coś czyści
-a kuchnię ma na prąd... 😂😂😂

Dla mnie jedyną alternatywą do gazu ziemnego na ten moment mogła może być kiedyś pompa ciepła(chyba że coś nowego wymyślą 🙊). Oczywiście licząc że fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać...

Użytkownik Sławek77 edytował ten post 17 styczeń 2022 - 20:41

  • Guzu, Jozi i KrystianS lubią to

#52 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:51

Podwyżka, procentowo, jest duża  ale miałem na myśli całkowitą kwotę roczną. To niecałe 300 zł miesięcznie za komfort. Za węgiel płaciłem podobnie.

Tu nie ma co kombinować z jakimiś PC czy rekuperacją chyba, że ktoś lubi nowinki bo ekonomicznie nie za bardzo to widzę. Oczywiście jeśli jest gaz z sieci.

 

Edytka: no i mam nadzieję, że dostanę podwyżkę w pracy i wyjdzie mi procentowo do zarobków tak samo jak w poprzednim roku ;)

Edytka2: @Jozi podał wcześniej ceny węgla.

Tu się z Tobą zgadzam.

Do ogrzania swojej chaty potrzebuję 2 t węgla. Przy obecnych cenach będzie 2700zł+drewno na rozpałkę czyli 3000zł.

1kg węgla to coś ok. 8 kWh energii. 1m3 gazu to ok 10kwh energii.

Czyli z 2 000kg x 8 kWh= 16 000kWh energii.

Z obliczeń rocznego zapotrzebowania na ciepło wyszło mi, że potrzebuję ok.13 000kWh.

Czyli 13 000kWh/ 10kWh(tyle jest energii w 1m3 gazu)=1300m3 gazu (zakładam sprawność pieca ok 100%, w węglu jest dużo mniej).

Zużywając ok 1300m3 gazu wpadam w taryfę  W.3.1- są wyższe opłaty abonamentowe od W.2.1 ale gaz jest coś tańszy.

Zakładając gaz po 3zł za m3 to powinienem się "zmieścić" w cenie 4000zł, czyli tysiaka więcej ale nie martwię się o rozpalanie, wyrzucanie popiołu itp cuda.


  • Sławek77, strary i S.N. lubią to

#53 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:55

ile-powinienem-spalac.jpg


Ciekawa grafika .
Jakkolwiek niekoniecznie niedawno wykonana.

Teraz nie ma szans na pozwolenie na budowę przy projekcie tu oznaczonym jako "świetnie ocieplony".

Polecam lekturę w zakresie norm efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
To ułatwi proces decyzyjny i pozwoli lepiej wczuć się w zagadnienie

Użytkownik Guzu edytował ten post 17 styczeń 2022 - 21:17


#54 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4887 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 17 styczeń 2022 - 21:03

Fajnie, że jeszcze można jeść i pić według swojego uznania.. Chyba już niedługo :)



#55 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 18 styczeń 2022 - 12:20

Niedługo na puszczenie bąka trzeba będzie mieć pozwolenie z Unii bo to przecież ślad węglowy zostawia.

 

Wspomniałem wcześniej, że od 2023 r ceny gazu także dla odbiorców indywidualnych mają być uwolnione. Spotkałem się z taką informacją, ale czy ktoś mógłby to potwierdzić?


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Piotr Gołąb, coma i 1 inna osoba lubią to

#56 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 18 styczeń 2022 - 18:05

No też go biorę pod uwagę. Jeszcze muszę zobaczyć czy ma możliwość montażu czujnika pogodowego, by była możliwość ustawiania krzywych grzewczych w zależności od temperatury zewnętrznej, wówczas piec w zależności od temperatury zewnętrznej obniża lub podwyższa temperaturę  grzania, co wiąże się z komfortem termicznym w domu i zużyciem gazu.

Tak ,ma sterowanie pogodowe to podstawa przy kotłach klasy premium.



#57 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 styczeń 2022 - 18:56

Nie zauważyłem by ktoś pisał ale fotowoltaika już niedługo się nie opłaci ze względu na nowe rozliczenia, które wchodzą chyba od marca. Więc nie licz na tani prąd- w kontekście podłogówki zasilanej energia elektryczną, która w chwili obecnej jest najdroższą formą ogrzewania. Mam w pracy, wiem co mówię. Na swoim przykładzie mogę polecić panele do ogrzewania wody, nawet zimą przy słonecznym dniu potrafią podgrzać wodę, może nie jest gorąca ale wieczorem niewiele trzeba by kocioł nagrzał do pożądanej temperatury.

Ja jeszcze nie zgłębiałem tematu ale jakby tak postawić zbiornik 200L i podłączyć zestaw solarny np coś takiego.

https://allegro.pl/o...ele-11682179198

Link jest poglądowo, nic mnie ze sprzedawcą nie łączy.

Ale rozważam coś takiego podpiąć pod grzałkę 1500W i mogłoby w zbiorniku ogrzewać wodę a wężownicę ze zbiornika podpiąć pod piec gazowy 1 funkcyjny.W rezerwie mieć obok gniazdko 220V w przypadku awarii pieca czy fotowoltaiki.



#58 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 19 styczeń 2022 - 10:32

Fotowoltaika działa wbrew interesom przedsiębiorstw energetycznych, więc nie pozwalają na zbyt duży odbiór przez sieci. Mechanizm jest prosty - zarządca podnosi napięcie w sieci do ok. 240 V i większość zabezpieczeń dla paneli blokuje przesył do sieci. Tak to działa i dopóki nie zmieni się polityka miłościwie nam panujących, dopóty mikroprodukcja energii nie będzie prawdziwie opłacalna. Przecież nie będą zmniejszać produkcji prądu w elektrowniach, to są wymierne straty złotówek.  :ph34r:


  • Guzu, Jozi i godski lubią to

#59 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 styczeń 2022 - 10:56

Gdzieś słyszałem   -więc mogę się mylić -  takie plany ,że jak budujesz nowy dom a bliskiej okolicy np. ulica biegnie sieć ciepłownicza to jesteś zmuszony się do niego podłączyć bo nie dostaniesz zgody na inne ogrzewanie domu.



#60 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 styczeń 2022 - 11:00

Gdzieś słyszałem   -więc mogę się mylić -  takie plany ,że jak budujesz nowy dom a bliskiej okolicy np. ulica biegnie sieć ciepłownicza to jesteś zmuszony się do niego podłączyć bo nie dostaniesz zgody na inne ogrzewanie domu.

 

I podlaczysz pojedynczy dom do sieci cieplowniczej ?

 

Nie jestem z tej branzy, ale to chyba troche tak, jakby ktos chcial podlaczyc dom do sieci przesylowej sredniego / wysokiego napiecia ? :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych