Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw do castingu do 50/60/70g


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 31 styczeń 2022 - 12:23

WItam

Przymierzam się do zakupu pierwszego castingu. Potrzebuję multiplikator oraz wędkę, które obsłużą przynęty do około 50/60 gram (max przynęty to salmo slider 10 oraz sweeper 14).

 

Zestaw tak naprawdę potrzebny jest mi tylko na majowe szczupaki (ewentualnie od czasu do czasu na jesieni) ponieważ od czerwca łowię tylko sandacze na spining, więc chciałbym, aby cena za cały zestaw wyniosła max 500-600zł.

 

Przeglądałem różne fora i nie znalazłem (lub nie potrafiłem znaleźć) tematu/sprzętu, który spełniałby moje oczekiwania - zazwyczaj ktoś poszukuje sprzętu do przynęt o wadze do 30gram, albo 100 gram i wyżej. Ja potrzebuję czegoś pomiędzy.

 

Nie używałem nigdy castingu (przez dłuższy czas), więc ciężko mi coś dobrać. Nie chcę, aby wędka była jak kij od miotły, ani z kolei bardzo miękka. Ma obsłużyć przynęty od powiedzmy 20 do 50gram (max 60) - chciałbym komfortowo łapać jerkami (łowienie spiningiem ze zwykłym kołowrotkiem ciężkimi przynętami nie jest ani komfortowe, ani przyjemne).

 

Zastanawiałem się nad zestawem:

- multiplikator: "Abu Garcia Black Max 3" lub "Abu Garcia Pro Max 3"

- wędka (długość około 2,20m): "Berkley E-Motion Casting 2,18m 20-80g" lub "Savage Gear SG2 2,21m 30-80g"

 

Nie mam doświadczenia w tym temacie, więc może ktoś z Was mógłby podpowiedzieć, co będzie dobrym wyborem? Może możecie polecić coś innego?

 



#2 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 31 styczeń 2022 - 12:32

Sg2 powinno być spoko sam użytkuje sesje do 220g.
Co do multika nie oszczędzałbym bo się zrazisz do casta
Na pocieszenie powiem ci że kij do 50-60g da się użyć do łowienia sandaczy na większe przynęty zestawy castingowe są o wiele czulsze
Od spinningowych .
  • mietek i highvoltage lubią to

#3 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Napisano 01 luty 2022 - 21:24

Cześć, ze swojej strony polecę wędkę dragon big bait jerk do 90g, realne cw do 80g. Do tego multik shimano curado k 201 hg (mam taki i jest świetny) lub daiwa tatula.

Wędka dragon big bait jerk do 90g to perełka, próbowałem wielu wędek ale ta bije wszystko na głowę moim zdaniem. Opis wędki poniżej:
https://www.firmadra...zenie?showall=1

Teraz poluje na dragon big bait jerk do 120g, żeby móc komfortowo łowić moimi ulubionymi sweeperami 17cm :-)

#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4546 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 01 luty 2022 - 21:47

Moze tutaj coś doczytasz.

https://www.google.p...ajb4aqGIPv4TdjV

#5 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 02 luty 2022 - 20:45

Cześć, ze swojej strony polecę wędkę dragon big bait jerk do 90g, realne cw do 80g.
 

Mam ten kijek i również bardzo go lubię i polecam, tylko że mam trochę inne odczucia co do cw. Co prawda, dotychczas najciężej łowiłem właśnie do 80 gr ale wydaje mi się, że jest jeszcze spokojnie zapas mocy. Wabikami 80 gram rzucam pełną parą bez obaw o wędkę. Natomiast poniżej 40 gr robi się już trochę słabo a kolega pisał, że szuka DO 50-60 więc pewnie chodzi też o przynęty poniżej 40 gram.


  • Luckyguliver lubi to

#6 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 02 luty 2022 - 21:31

Fajny kijek Black savage trigger miałem do70 żałuję że sprzedałem.niestety już nie produkowany .
Kolejna fajna propozycja której używam Westin w3 twitching do 50g .
Ale myślę że sg2 również będzie spoko .
Bardziej skupił bym się na multiku .
I kupił mała bestie od Abu do takich przynęt może być ta x , curado od Shimano .
Lub pewnie też tatule niestety nigdy mia nie lowilem ale ma bardzo dobrą opinię podobno taniej da się kupić na aliexpress .
  • irekfish lubi to

#7 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 luty 2022 - 22:13

Dzięki za podpowiedzi.

A używał ktoś z Was może multiplikatorów Lew's? Jakieś opinie na ich temat?



#8 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 02 luty 2022 - 22:27

Dzięki za podpowiedzi.
A używał ktoś z Was może multiplikatorów Lew's? Jakieś opinie na ich temat?


Do @Bob napisz;)
  • BOB i KoksikKLM lubią to

#9 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 02 luty 2022 - 22:35

Mam i chwalę sobie, ale to model do o wiele cięższych zastosowań 30-200gr ;)



#10 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 luty 2022 - 22:41

W spiningu jednak jest dużo prościej. Dla kołowrotka ze stałą szpulą mniej istotne jest czy przynęta waży 3 czy 33 gramy, ważniejsza jest wędka. A tutaj nie dość, że musisz dobrać odpowiednią wędkę, to jeszcze bardzo ważny jest dobór odpowiedniego multiplikatora pod gramaturę przynęt - o ile się nie mylę.


  • BOB lubi to

#11 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 02 luty 2022 - 22:43

Słusznie prawisz :)



#12 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Napisano 02 luty 2022 - 22:52

Jeszcze raz polecam curado k. Ma maślaną płynność, której abu ani daiwa nestety nie mają. Do 80g spokojnie wystarczy. Mam abu garcia dużą bestie, rexo sx i tatulę ale łowię curadziakiem. Jest zwyczajnie najbardziej przyjemny. Znakomita większość wędkarzy na filmikach YT z USA zachwyca sie curado k nie bez powodu :-)
  • GroPerch lubi to

#13 ONLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 02 luty 2022 - 22:54

W spiningu jednak jest dużo prościej. Dla kołowrotka ze stałą szpulą mniej istotne jest czy przynęta waży 3 czy 33 gramy, ważniejsza jest wędka. A tutaj nie dość, że musisz dobrać odpowiednią wędkę, to jeszcze bardzo ważny jest dobór odpowiedniego multiplikatora pod gramaturę przynęt - o ile się nie mylę.


Nawet poszedłbym dalej w tych dywagacjach … Najpierw odpowiedni multiplikator a później odpowiednia do tego wędka ;)

#14 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 luty 2022 - 23:54

Nawet poszedłbym dalej w tych dywagacjach … Najpierw odpowiedni multiplikator a później odpowiednia do tego wędka ;)

Nie mam doświadczenia w castingu, ale po przestudiowaniu kilku forów doszedłem właśnie do takiego wniosku.



#15 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 luty 2022 - 00:04

Jeszcze raz polecam curado k. Ma maślaną płynność, której abu ani daiwa nestety nie mają. Do 80g spokojnie wystarczy. Mam abu garcia dużą bestie, rexo sx i tatulę ale łowię curadziakiem. Jest zwyczajnie najbardziej przyjemny. Znakomita większość wędkarzy na filmikach YT z USA zachwyca sie curado k nie bez powodu :-)

Wszystko ok, tyle że ja potrzebuję czegoś na kilka wyjazdów na szczupaki w maju, Później nastawiam się na sandacze, na które uważam, że posiadam dobry sprzęt (spining).

Za samego curado musiałbym zapłacić około 800zł, do tego jakaś wędka, więc robi się kwota powyżej 1tys.

Wolę w chwili obecnej kupić coś co nie będzie badziewiem, ale też nie z wyższej (drogiej) półki, może być używane. Jak kupię dziadostwo, to wg opinii na forach zrażę się do castingu, z kolei jak kupię coś droższego/lepszego, a łowienie castingiem nie przypadnie mi do gustu, to tylko na tym stracę.

Dlatego poszukuję czegoś pośrodku.



#16 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 03 luty 2022 - 07:38

Castingiem też polowisz sandacze a na jesień nie łowisz szczupaków ?
Zresztą te 50-60 g też spinningiem ogarniesz nie są to jakieś ciężkie przynęty .
  • Mirek* lubi to

#17 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 luty 2022 - 08:50

Castingiem też polowisz sandacze a na jesień nie łowisz szczupaków ?
Zresztą te 50-60 g też spinningiem ogarniesz nie są to jakieś ciężkie przynęty .

Przez ostatnie 5 lat nie zdarzyło mi się żebym na jesieni łapał szczupaki. Łowię sandacze na lekko na dosyć płytkiej zaporówce, więc moje spiningi są z ciężarem wyrzutu do 18-21g (najtwardszy jaki mam jest do 28g), więc ciężko na ten sam sprzęt zakładać przynętę 50g ;)

Dlatego pomysł zakupu castingu. Jak mi się spodoba, to pewnie zaopatrzę się w więcej tego rodzaju sprzętu.



#18 OFFLINE   Pawellll

Pawellll

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 luty 2022 - 08:58

Mam i chwalę sobie, ale to model do o wiele cięższych zastosowań 30-200gr ;)

Mam możliwość zakupu w niezłej cenie Lew's SS1HA. Wg opisu producenta obsługuje przynęty 7-90g. Masz jakąś opinię na jego temat?



#19 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 luty 2022 - 15:54

Nie. Nigdy nie używałem



#20 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Napisano 03 luty 2022 - 18:42

Mam możliwość zakupu w niezłej cenie Lew's SS1HA. Wg opisu producenta obsługuje przynęty 7-90g. Masz jakąś opinię na jego temat?


Gość na YT go rozkręca, pokazuje co jest w środku i opisuje jako bardzo dobra konstrukcję w tym przedziale cenowym, link do filmu poniżej

https://m.youtube.co...0BfzBCuBw&t=23s




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych