Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa BG MQ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 24 kwiecień 2022 - 17:33

Zbieram opinie wszyskich użytkowników tego modelu.
Mam rozmiar 4000, a za chwile dojedzie 3000.
Wydaje mi się, że ten kołowrotek może narobić dużo zamieszania w przedziale cenowym do 1000 zł.
Pierwsze kontakty z 4000 spowodowały, ze w końcu nic mechanicznego nie rozpraszało mojej koncentracji nad
wodą ;)
  • popper lubi to

#2 OFFLINE   neronhell

neronhell

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów

Napisano 24 kwiecień 2022 - 17:41

Szkoda że model 3000 ma takie wysokie przełożenie.
Wygląda bardzo ładnie. Ciekawe jak z pracą?
Przy zwykłym BG modele 2500 które posiadałem pracowały bez zastrzeżeń, natomiast praca modelu 3000 (miałem dwa egzemplarze) pozostawiała wiele do życzenia.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik neronhell edytował ten post 24 kwiecień 2022 - 17:41

  • mietek lubi to

#3 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 24 kwiecień 2022 - 21:50

Szkoda że model 3000 ma takie wysokie przełożenie.
Wygląda bardzo ładnie. Ciekawe jak z pracą?
Przy zwykłym BG modele 2500 które posiadałem pracowały bez zastrzeżeń, natomiast praca modelu 3000 (miałem dwa egzemplarze) pozostawiała wiele do życzenia.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

kumpel jeszcze zimą zamówił 3000 oraz 4000, nie był zdecydowany, a opinii w necie było jak na lekarstwo.....i było właśnie jak piszesz, rozmiar 3000 pracował zauważalnie gorzej......chyba jakoś nie do końca ten rozmiar się fabryce udaje, bez względu na rocznik BG*.....a że przy okazji 4000 nie jest wcale wyjątkowo duże czy ciężkie, nie było żalu odsyłać mniejszej Daiwy.....gdybym nie posiadał starego TP XD 4000, sam bym się chyba skusił, jest szansa na udany kołowrotek w przyzwoitej cenie ;)

 

 

* tak, wiem, śmiała teza, zapewne to po prostu jakiś przypadek


Użytkownik cristovo edytował ten post 24 kwiecień 2022 - 21:54


#4 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 25 kwiecień 2022 - 00:29

Ja kupiłem BG za namową Łukasza vel @Profil_Nieaktywny.
On z tego co mi mówił, użytkuje 1 lub 2 szt w rozmiarze 3000 i nie narzekał. Może tu zajrzy i coś podpowie.
Ja póki co czekam i jak tylko będę miał 3000 to zweryfikujemy info.

Użytkownik spinspektor edytował ten post 25 kwiecień 2022 - 00:30


#5 OFFLINE   neronhell

neronhell

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów

Napisano 27 kwiecień 2022 - 21:28

Poogladałem kilka filmików tego Bg MQ i chyba się skuszę na 2500.
Daj znać jak będzie się sprawował 3000.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 29 kwiecień 2022 - 17:40

Do arsenału jednak trafiają 2x 4000.
Nie ryzykowałem ostatniej sztuki z półki.
Te chodzą jak trzeba.

5ae19ada1549fb580f4de06046dd7dc3.jpg

491930ab4dbd70126adc40b9046911cc.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik spinspektor edytował ten post 29 kwiecień 2022 - 17:52


#7 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 06 maj 2022 - 13:13

Nie stukają pod większym obciążeniem?



#8 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 07 maj 2022 - 09:02

Jestem po 5 dniach intensywnego łowienia na zmianę jednym i drugim. Pracują (może to dziwnie zabrzmi) lepiej niż w dniu zakupu. To są pierwsze kołowrotki, których nie chce zmieniać. Mimo wysokiego przełożenia radzą sobie doskonale. Fakt, nie łowię ultra ciężko bo Max 80g, ale jest naprawdę dobrze. Nie notuje żadnych stuków-puków, ani na sucho ani pod obciążeniem. Jedynie rolkę prowadząca lekko przesmarowałem, ponieważ po łowieniu deszczu trochę zaszumiała. Poza tym jest super. Z czystym sumieniem polecam - rozmiar 4000 bo takie użytkuję. Zobaczymy co będzie dalej ale sądzę ze będzie ok.
  • neronhell i woblery L.E. lubią to

#9 ONLINE   Doman

Doman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Dominik

Napisano 07 maj 2022 - 12:52

Czemu w tam ładnym kołowrotku  pchają ten  najtańszy  kabłąk   , Jest  łożysko w  rolce kabłąka ?


  • pfk666 lubi to

#10 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 07 maj 2022 - 13:00

Czemu w tam ładnym kołowrotku pchają ten najtańszy kabłąk , Jest łożysko w rolce kabłąka ?


Nie mam pojęcia. A w rolce jest tulejka teflonowa. Mi ani jedno ani drugie nie przeszkadza. To według mnie nie jest najważniejsze w kołowrotku.

#11 ONLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 09 lipiec 2022 - 11:07

Ktoś wypowie się więcej o tych daiwach? Jak po większej liczbie wypadów?

#12 OFFLINE   SPMR

SPMR

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Rafał

Napisano 11 lipiec 2022 - 16:42

Witajcie rolka jest jak to w BG. Zamiast łożyska 3X6X2,5 jest poli atrapa
  • GroPerch lubi to

#13 OFFLINE   GRZ

GRZ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 12 lipiec 2022 - 10:19

Zastanawiam się ile realnie plecionki wchodzi na te kołowrotki. Potrzebuje nawinąć 150 a najlepiej 200m plecionki 0,32mm. Myślicie że 4000 ogarnie, czy raczej celować w 6000?

#14 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 12 lipiec 2022 - 12:42

150/0.37



#15 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 12 lipiec 2022 - 13:22

 
Czemu w tam ładnym kołowrotku  pchają ten  najtańszy  kabłąk
Bo jest tani, działa i nie sprawia żadnych kłopotów.
 
 
Ktoś wypowie się więcej o tych daiwach? Jak po większej liczbie wypadów?

 

Co konkretnie Cię interesuje? Nowa plaftorma MQ ze sztywnym osadzeniem sporej wielkości przekładni. Bardzo gładka praca pod wszelkim obciążeniem, tłusty i super wygodny knob w rozmiarze 4000, w fotelu kręci jak każda Daiwa ze średniej półki (eh.. jakie to ma znaczenie :rolleyes:) Tak jak poprzedniczka to mocna konstrukcja do cięższej roboty lekkim sprzętem. Co ważne, rozmiar 4000 bez problemu wyciąga 5-6 kg (!) mocy roboczej hamulca, a jego siła maksymalna przekracza moc większości przeważnie stosowanych linek. Największym ograniczeniem tego młynka jest wciąż rotor wykonany z poliwęglanu, który przy takich wartościach dość mocno się wygina (nota bene jak każdy inny w tej klasie, z Shimano włącznie) ale jest to mądrze skonstruowany air rotor i jeszcze nie słyszałem o uszkodzeniu takiego rotora. Niestety Zaion zarezerwowany jest dla droższych konstrukcji, w przypadko klonów BG MQ byłby to Saltist MQ.

 

Witajcie rolka jest jak to w BG. Zamiast łożyska 3X6X2,5 jest poli atrapa

 

 

Tanie i sprawdzone rozwiązanie przystosowane do łowienia w morzu, gdzie większość egzemplarzy będzie pracować. No łożysko, no problem.

U nas również sprawdza się bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że jest czysta i przesmarowana ponieważ jest wrażliwa na zanieczyszczenia. Niestety przy łowieniu w zabłoconej czy "kwitnącej" wodzie trzeba ją regularnie rozbierać i czyścić, sam miałem dwa przypadki kiedy rolka w Daiwie stanęła (w Shimano również). Na szczęście rozebranie jest to dość łatwe i da się to zrobić nawet nad wodą za pomocą multitoola.

 

 

Zastanawiam się ile realnie plecionki wchodzi na te kołowrotki. Potrzebuje nawinąć 150 a najlepiej 200m plecionki 0,32mm. Myślicie że 4000 ogarnie, czy raczej celować w 6000?

 

To zależy jaka plecionka, dokładne wymiary PE masz w necie.  BG MQ 6000 to już znacznie większy i cięższy młynek.
Szpula BG MQ jest bardzo pojemna, wymiary te same co większość Shimano 4000 i Daiwa LT 4000 (średnica 51mm) ale jest głębsza wchodzi więcej linki.
Jeśli szukasz pojemnego i mocnego rozmiaru 4000 to jest to odpowiedni wybór. Kup 200m i wejdzie ile wejdzie - sam oceń czy na sumy wystarczy i daj znać w komentarzu bo sam jestem ciekaw ;)


Użytkownik kineret edytował ten post 12 lipiec 2022 - 13:22


#16 OFFLINE   leslaw

leslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 294 postów

Napisano 13 lipiec 2022 - 17:51

Cena.

BG MQ 2 x razy drozszy. Trzeba dac $200.

BG zwykly kupi za $120.

Czy mimo wszystko warto kupic BG MQ czy 2 sztuki BG aby miec np. szpule zapasowa bo chcac dokupic osobno szpule to tanio nie jest ?.

Uzywam BG 2500 i brakuje mi szpuli zapasowej bo czasami cos tam sie poplacze na drzrewach.


Użytkownik leslaw edytował ten post 13 lipiec 2022 - 17:58


#17 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 13 lipiec 2022 - 20:31

Cena jak cena, dobre rzeczy zwykle kosztują.

Według Daiwy BG MQ nie jest następcą Black Gold, ale zupełnie nową serią "Big Game (Monocoque)". Marketing marketingiem, ale stoi za tym kilka całkiem dobrych argumentów i ja to kupuję.

Jak by nie patrzeć jest to zupełnie nowa platforma, która w swoim przedziale cenowym konkuruje bezpośrednio ze Stradikiem, Saragosą SW i droższymi Penn'ami -  niekoniecznie z tańszymi konstrukcjami. Nota bene, seria BG wciąż jest kontynuowana i jeśli ktoś chce można sobie kupić dwie i mieć zapasową szpulę.



#18 OFFLINE   neronhell

neronhell

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów

Napisano 16 lipiec 2022 - 12:26

Ktoś się orientuje czy do otworzenia korpusu w celu nasmarowania potrzebny jest "specjalny/dedykowany" kluczyk?


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#19 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 16 lipiec 2022 - 14:45

Tak jak w każdym kołowrotku na platformie MQ boczna pokrywa jest odkręcana i do otwarcia jej potrzebny jest specjalny kluczyk. Jest ich w tej chwili już kilka rodzajów w zależności od wielkości/serii kołowrotków. System genialny w swojej prostocie, w wysokim stopniu chroni przed grzebaniem przez przypadkowe złote rączki, a mając odpowiednie narzędzie w zasadzie ułatwia składanie i rozkładanie.


  • neronhell lubi to

#20 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 16 lipiec 2022 - 14:46

Ktoś się orientuje czy do otworzenia korpusu w celu nasmarowania potrzebny jest "specjalny/dedykowany" kluczyk?


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Tak, kluczyk jest potrzebny, ale jeśli kołowrotek jest nieużynany bądź używany niewiele i oryginalny smar nie jest spracowany, a ty tylko chcesz mu dołożyć smaru to wystarczy odkręcić dupkę.

Wtedy bez problemu dosmarujesz mechanizm bez konieczności rozkręcania młynka.  


  • neronhell i Darek_W lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych