Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wobler twitchingowy wywazenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 29 kwiecień 2022 - 16:04

Mam w planie zrobić swojego pierwszego twitcha. Korpus wzorowany na Kanacie Megabassa, w planie ma to być suspending tylko zastanawiam się nad wyważeniem. Oryginala Kanata wiem jakie ma wyważenie tylko problem polega na tym że on ma system ruchomych kulek a to dla mnie już za dużo więc wobler będzie miał wyważenie stałe. Domyślam się że trzeba będzie wyważyć go dwupunktowo. Ktoś ma może jakieś sugestie jak umiejscowić ołów? Podejrzewam żeby wobler był lotny większość obciążenia musi iść na tył. Ktoś może bawił się w takie woblery i coś może doradzi.
  • Friko lubi to

#2 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 29 kwiecień 2022 - 22:21

Jeśli wobler ma posiadać ster i body na wzór Kanaty z podobnym umiejscowieniem oczka zaczepu. Goły korpus można oprzeć spodem na rancie stołu i wyznaczyć środek ciężkości, ciężarek będący 80-85% całkowitej masy obciążenia woblera umieścić dokładnie w wyznaczonym wcześniej miejscu tak aby nie zmienił on punktu położenia ŚC. Pozostałe 15-20% umieścić z tyłu woblera w pozycji podniesionej do osi symetrii grzbietobrzusznej przynęty. Osobiście wolę twitche bezsterowe, które są bardziej komfortowe w prowadzeniu i mają większe możliwości ruchu w pionie przez co ich akcja jest przestrzenna.
  • ezehiel i cyprys19 lubią to

#3 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 30 kwiecień 2022 - 05:59

Nie żebym się nie zgadzał z Kubą co do kanaty (twitchów nie robię więc się nie znam) ale gdzieś tam na filmach widziałem jak suspendingi zawieszone w toni na stopie przyjmuje pozycję głową do dołu
I tu mi się to nieco kłóci z umieszczeniem więkrzości obciążenia z tyłu z automatu
Raczej te 15% to tak jakby z przodu być powinno ?
A i nie mówię tu o kanacie tylko tak ogulnie o twitchach

Użytkownik jajakub edytował ten post 30 kwiecień 2022 - 06:16


#4 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 30 kwiecień 2022 - 07:47

Zasada działania wyważenia woblera w twitchu nie jest skomplikowana. Wobler podczas szarpnięcia musi wychylić się na bok, powoduje to zmianę kierunku płynięcia w wypadkową stronę względem osi woblera, kolejne szarpnięcie, jest z automatu, przeciwstawne i wymusza zmianę położenia na przeciwległe. Generalnie, mały ster skonfrontowany z kątem w stosunku do oczka wyzwala opisany mechanizm niemniej aby ułatwić sobie zadanie można destabilizować pozycję kształtki tak aby była bardzo podatna na wychylenia w kierunku bocznych płaszczyzn co powoduje, że przy użyciu małej siły, chętnie "ślizga" się na własnych bokach. Wyważenie przynęty w stronę głowy będzie generować jej skakanie podczas szarpania, moim zdaniem, lepiej jest kiedy przynęta pływa w płaszczyźnie mniej więcej poziomej i potrafi odpływać na boki możliwie daleko... Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że każdy może mieć własne, inne, potrzeby.
  • ezehiel i cyprys19 lubią to

#5 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 kwiecień 2022 - 13:00

Jednak pokombinuje i zrobię wyważenie ruchome, w sumie to nie takie trudne, trzeba wyciąć komorę która będzie lekko uniesiona w stronę ogona i wstawić jakąś plastikowa rurkę, mam termokurczke więc pewnie ona zostanie użyta. Macie rację, jeszcze raz to przemyślałem i obciążenie musi być z przodu. W tyle jest tylko w momencie rzutu a potem przesuwa się do przodu.
Kuba wobler będzie sterowy, bo bezster to już tak naprawdę jerk. Myślę że to będzie jednorazowa akcja na Szwecję, zrobię tak dla zabawy co z tego wyjdzie i czy cos na to złowię tak jak zrobiłem swoje poppery i łowiłem GT na Andamanach.
Teraz pewnie będę się starał zrobić jak w Kanacie czyli jedna kulka z przodu a kilka ruchomych w komorze.
Jak zrobię to pokaze co z tego wyjdzie i czy to w ogóle będzie pracowało.

#6 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 30 kwiecień 2022 - 16:38

Nie wiem jak duży ma być ten wobler. Kapsułki masz na małe woblery. Różne ich (kapsułek) rozmiary. Oczywiście woda je rozpuści ale żywica raczej nie. Jak większy wobek to możesz zrobić z pustych fiolkach po zastrzykach. Mi babki w szpitalu nazbierały pełno tego. Od małych wąskich szyjek po "buteleczki". Małe strzykawki też się nadają do b. dużych wobów. Kulki wsadzaj metalowe bo ołów się wybija po jakimś czasie i nie dźwięczy lub się skleja. Łuski mosiężne po jakiś nabojach też ok Jak nie to rurka mosiężna z długopisu.
Koniec komory lepiej gdy ładnie zaokrąglony bo jak coś beee to kulka lubi się blokować i nie przesuwać. Przy klejeniu wszystko musi być szczelne żeby klej nie wpłynął do środka komory. Ja szklane stapialem nad gazem. Aaaa. Jeszcze dobre są po bezpiecznikach szklanych i innych które da się rozebrać. Powodzenia.

Zapomniałem link do kapsułek. ;)

https://allegro.pl/k...-317474?order=p
_________

Użytkownik trout master edytował ten post 30 kwiecień 2022 - 16:39


#7 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5781 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 kwiecień 2022 - 17:08

Użyłem w końcu zwykłej słomki, ale rada z kulkami stalowymi ok, tylko że takich nie mam a jak pisałem to taki eksperyment więc pewnie użyje jednak ołowianych bo na grzechotaniu aż tak mi nie zależy, jak coś z tego wyjdzie i mi się spodoba może następnym razem lepiej się do tego przygotuje, na razie użyje tego co mam pod ręką . Póki co korpus już jest w kaponie, komora wydremelowana więc może jeszcze dzisiaj uda się go wyważyć jak przeschnie. Komora będzie zaszpachlowana i znowu w kapon.

Użytkownik wujek edytował ten post 30 kwiecień 2022 - 17:11


#8 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 911 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 02 maj 2022 - 09:39

... Pjoter przeszedł na stalowe kulki, popytaj Go...

Wysłane z mojego Hammer_Energy_2 przy użyciu Tapatalka
  • wujek lubi to

#9 OFFLINE   oldziu

oldziu

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaSłupca
  • Imię:Olgierd
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 28 sierpień 2023 - 16:04

Pany, na szybko ktoś wrzuciłby schemat obciążenia twitcha bo potrzebuje zrobić kilka szt na już. Korpus drewno 6-8cm. Dzięki.

 

ps może być na priv


Użytkownik oldziu edytował ten post 28 sierpień 2023 - 16:04


#10 OFFLINE   Warciany

Warciany

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • Imię:Artur

Napisano 28 sierpień 2023 - 17:15

Pany, na szybko ktoś wrzuciłby schemat obciążenia twitcha bo potrzebuje zrobić kilka szt na już. Korpus drewno 6-8cm. Dzięki.

 

ps może być na priv

 Popatrz sobie na woblery czołowych producentów japońskich i transparentne wersje kolorystyczne tam wszystko widać.



#11 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 28 sierpień 2023 - 21:17

W twitchu cała robotę wg mnie robi ster i kształt korpusu.
We wspomnianych japonczykach obciążenie jest ruchome w komorach a to sprawia że wobki są bardziej niestabilne wiec i praca ciekawsza. Taka twitchowa właśnie. W drewnie raczej nie da się coś podobnego zrobić bo kto będzie się męczył aby wstawiać np. grzechotkę.
W końcówce lat 90-tych gdy jeszcze brałem udział w różnych zawodach spinningowych to zrobiłem kilka takich (z grzechotką) woblerów bo były (wtedy) bardzo skuteczne na klenie. Zwłaszcza na brudniejszej wodzie. Robiło się wiec korpusy z plastiku, drewna, pianki i wsadzało kulki w różnych kapsułkach.

Wracając do "twitchowych" to kształt korpusu (zwłaszcza przodu przy sterze) i malutkiego steru robi robotę. Zwróć uwagę na wspomniane japonczyki lub inne które wg Ciebie się sprawdzają i zobacz jakie mają kształty, stery i ich osadzenie w korpusie. Obciążenie zobaczysz w przeźroczystych choć to są woblery "komorowe", z tonącego materiału wiec nie będzie to jakąś pewną wskazówką.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych