Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Technika prowadzenia w zależności od pory roku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 26 październik 2005 - 11:43

Jak w temacie. Jak prowadzić jerka (Slidera) na początku sezonu, jak latem a jak jesienią i w grudniu? Z jaką częstotliwością powtarzać szarpnięcia? Jak mocno trzeba szarpnąć? Niech ktoś mi odpowie :D .

#2 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 październik 2005 - 12:40

@Salar,

bardzo trudne pytanie.

Ja nawet w jednej porze roku (np. wiosna) łowię sliderem na kilka sposobów.
Główna zasada jaką ja stosuję jest taka, że jeżeli ryby żerują bardzo dobrze to prowadzę jerka bardzo agresywnie i raczej szybko.
Jeżeli ryba słabo żeruje to prowadzę jerka zdecydowanie wolniej lub bardzo wolno i wykorzystuję do tego jego pływalność (F lub S), często robię przestoje w zwijaniu (wstrzymuje zwijanie po to aby zaczął powoli tonąć lub wypływać na powierzchnię). :D

#3 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 26 październik 2005 - 18:38

Ja w sumie dośc podobnie jak sebek. Choć jakby tak spojrzeć na cały rok (jekuje - przynajmniej tak mi się wydaje :mellow: - drugi rok) to wyszlo by, że im zimniej tym wolniej prowadzę wabia. Drobniejsze szarpnięcia. Wolniesze prowadzenie. Większe przerwy. ale chyba trzeba by zalożyc, że od tego zaczynam. Jak nie biorą - a tak na ogół jest :angry: - to zaczynam kombinować :mellow:. A wtedy zasad już nie ma :mellow:

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 październik 2005 - 20:40

Witaj,
Niestety temat jest bardzo obszerny i trudny do skomentowania nawet w kilkudziesięciu zdaniach. O technice prowadzenia będzie artykuł, za który właśnie się zabieram. Trudno powiedzieć jak łowić w poszczególne pory roku. Trudno nawet pokusić się o słuszne wnioski wynukające z obserwacji. Generalnie przynętę dobieram do konkretnej miejscówki. Technikę prowadzenia również wybieram do miejscówki a nigdy do pory roku. Wpływam w dane miejsce i oceniam na co tutaj i jak mogę połowić. Wiadomo jednak, że można w przybliżony sposób zaryzykować twierdzenia gdzie jesienią, a gdzie wiosną szczupaki przebywają i do tego dopasować teorię jednak nadal to miejscówka, przynęta i technika prowadzenia.

Ja nie robię tak jak moi przedmówcy. Niekiedy ryba słabo żerująca zostanie właśnie sprowokowana szybkim prowadzeniem. Miałem taką sytuację już nie raz kiedy moim współtowarzysze mieli słabe wyniki, a ja na szybko prowadzoną przynętę, szeroko szybującą wyciągałem wiele ryb. Moim zdaniem trzeba próbować, kombinować. A najlepiej to wpłynąć na miejscówkę, przerobić w głowie dane, dobrać odpowiednią przynętę i łowić, łowić, łowić.

Pozdrawiam
Remek

#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 26 październik 2005 - 21:40

Jak to w naszym hobby. Chyba każdy z nas ma racje. W końcu kto nie kombinuje ten nie... ŁOWI... :mellow:

#6 OFFLINE   HUNTER

HUNTER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2005 - 07:20

Koledzy
mój ojciec mawiał że tylko jednej ryby nie da się złowić - ryby , której nie ma :(

więc jeśli w łowisku jest sporo szczupaków to sukces gwarantowany, czy na wolno prowadzonego wobka czy agresywnie.

#7 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 28 październik 2005 - 15:31

Ale jak drapieżniki dobrze żerują (przypuśćmy :mellow: ) to z jaką częstotliwością powtarzać szarpnięcia? Jak se tak podciągałem Slidera 7 to zastanawiałem się czy robię za mocne szarpnięcia czy za słabe :wacko: A jednostajne prowadzenie Slidera kiedy skutkuje??

#8 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 28 październik 2005 - 20:44

Ogólnie slidera 7cm szarpie się bardzo małymi pociągnięciami. Niektórzy tej przynęty wogóle nie szarpią, zwijają tylko linkę i mają bardzo dobre wyniki. Co innego 10cm i 12cm.
Mam taką bardzo prostą radę. Usiądź na pomoście i obserwuj pływające płotki lub inną drobnicę - zobacz jak się porusza kiedy pływa swobodnie bez zagrożenia i wtedy kiedy rzucisz coś do wody. Spróbuj zrobić to samo ze sliderem.

Pozdrawiam
Remek

#9 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 29 październik 2005 - 10:49

Właśnie remku. Płynie sobie płotka i jak cosik zobaczy to robi nagły zwrot. U siebie w oczku obserwuje zachowanie wzdręg i płotek. Najlepiej uczyć się od samych ryb B)

#10 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 listopad 2005 - 11:30

@Salar,

dlatego ci co myślą jak ryba, mają najlepsze wyniki.
Przykładem może być Piotr Piskorski, który w grupie podobnie doświadczonych wędkarzy, prawie zawsze łowi najwięcej i największe ryby. :mellow:

Aha i wydaje mi się, że częstotliwość podszarpywania gliderów nie ma aż tak dużego znaczenia.
Kiedyś, jak zakładałem pierwsze jerki to w ogóle nie umiałem ich prowadzić, szczególnie gliderów (o czym przekonałem się podpatrując Team Salmo), a ryby waliły w nie jak zaklęte.
Często bywa tak, że nieumiejętność prowadzenia przynęty sprowokuje rybę do ataku, a pięknie poprowadzona przynęta nie...

#11 OFFLINE   adam 13

adam 13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaBremen, Niemcy
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Slowik

Napisano 21 kwiecień 2018 - 11:56

Czesc

 

Chcialbym sie dowiedziec, jakie macie doswiadczenia z jerkami,na poczatku sezonu.

Jak prowadzic, szybko, wolno, duze ,male? Tonace, plywajace?

A moze poczekac do lata , a teraz lepiej sprawdza sie gumy, blachy?

Zaczolem jerkowac w tamtym roku,spodobalo mi sie. ;)

 

Byc moze jest juz taki temat na forum, to prosze moj post tam przeniesc. Ja nie znalazlem

Pozdrawiam Adam

 

 



#12 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 kwiecień 2018 - 12:21

http://jerkbait.pl/t...elkość-przynęt/

http://jerkbait.pl/t...enne-szczupaki/

http://jerkbait.pl/p...plyciznach-r121

http://jerkbait.pl/t...-wiosenną-porą/

http://jerkbait.pl/t...a-opinie/page-2


Użytkownik Jano edytował ten post 23 kwiecień 2018 - 17:48





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych