Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dmuchając na zimne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 07:07

Jak wyżej, w obecnej perspektywie nadchodzącej zimy, może być tak, że zajdzie potrzeba wykorzystania na cele bytowe energii magazynowanej w zimowanych akumulatorach wędkarskich i nie tylko. Dobrze by było jakąś przetwornicę 12V/230V o odpowiedniej mocy zorganizować. Może ktoś coś dobrego/sprawdzonego polecić?
  • Guzu lubi to

#2 OFFLINE   bartekmaj

bartekmaj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 22 czerwiec 2022 - 14:36

to ile Ty masz tych akumulatorów wędkarskich że chcesz nimi zasilać cele bytowe :doh: ?



#3 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 14:57

A ile musisz mieć, żeby posłuchać radia przy świeżo zaparzonej kawie i coś okazyjnie upichcić jeżeli w jednym jest ok. 2 kWh energii. Mnie 2 szt. wystarczą, na pozostałym prądzie jeszcze pranie obskoczę i coś poczytam. Ciebie te czoło tak nie boli od tego na3,14erdalania się?

Użytkownik theslut edytował ten post 22 czerwiec 2022 - 14:58

  • Guzu lubi to

#4 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 22 czerwiec 2022 - 15:20

To nie takie proste. Miałem podobny i pomył i nabyłem przetwornice 1600W - ja mam aku LifePo4 24V 100ah a 1600W oznacza pobór ok 65 Amper

 

Niestety okazuje się, że dużo sprzętów domowych potrzebuje ponad te 1600W - dzbanek do wody czy grill elektryczny. W ramach testów podłączyłem pod aku ekspress do kawy i nawilżacz powietrza i działało to bardzo fajnie.

 

Przetwornica z Ali ze sklepu EASUN POWER za 353zł


  • Guzu lubi to

#5 OFFLINE   bartekmaj

bartekmaj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 22 czerwiec 2022 - 15:45

A ile musisz mieć, żeby posłuchać radia przy świeżo zaparzonej kawie i coś okazyjnie upichcić jeżeli w jednym jest ok. 2 kWh energii. Mnie 2 szt. wystarczą, na pozostałym prądzie jeszcze pranie obskoczę i coś poczytam. Ciebie te czoło tak nie boli od tego na3,14erdalania się?

To zamierzasz na zimę wyprowadzić się do jakiejś głuszy gdzie nie ma prądu ?

 

Jeśli tak to pomyśl o jakimś agregacie prądotwórczym i zapasie paliwa bo na 2 akumulatorach długo nie pociągniesz.

Węgla nie ma, chrust w lasach już wyzbierany więc i z ogrzewaniem będziesz miał ciężko.



#6 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 15:51

To nie takie proste. Miałem podobny i pomył i nabyłem przetwornice 1600W - ja mam aku LifePo4 24V 100ah a 1600W oznacza pobór ok 65 Amper

Niestety okazuje się, że dużo sprzętów domowych potrzebuje ponad te 1600W - dzbanek do wody czy grill elektryczny. W ramach testów podłączyłem pod aku ekspress do kawy i nawilżacz powietrza i działało to bardzo fajnie.

Przetwornica z Ali ze sklepu EASUN POWER za 353zł


I to jest rzeczowa informacja.

#7 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 16:02

To zamierzasz na zimę wyprowadzić się do jakiejś głuszy gdzie nie ma prądu ?
 
Jeśli tak to pomyśl o jakimś agregacie prądotwórczym i zapasie paliwa bo na 2 akumulatorach długo nie pociągniesz.
Węgla nie ma, chrust w lasach już wyzbierany więc i z ogrzewaniem będziesz miał ciężko.


Nie szerz defetyzmu, ja zakładam, że będą tylko chwilowe przerwy w dostawie prądu. Mnie grzeje ciepło systemowe, więc jak w parę osiedli ruszymy do lasu to tylko chrust zostanie, którego już nie ma :).

#8 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 22 czerwiec 2022 - 17:35

Nie szerz defetyzmu, ja zakładam, że będą tylko chwilowe przerwy w dostawie prądu. Mnie grzeje ciepło systemowe, więc jak w parę osiedli ruszymy do lasu to tylko chrust zostanie, którego już nie ma smile.png.

Skoro grzejesz się ciepłem systemowym, to pierz gdy jest prąd, gotuj gdy masz prąd/gaz od razu na tydzień i zima nasz, wiosna wasza a lato muminków. :)
Akumulatory zostaw na ostatni tydzień, jak już chrust będzie wyzbierany, a ledwie żywe psy bezpańskie to jedyne jadło. Pewnie psina łatwiej przejdzie przez paszczę, gdy będzie choć trochę przypieczona, nawet jeśli będzie to efekt łuku elektrycznego. :)

 

A na poważnie, nie łudź się że mając zestaw akumulatorów i przetwornicę przetrwasz od jesieni do wiosny.
Od wielu lat używam takiego zasilania do pracy w terenie. Jeśli nawet niewielkie obciążenie: laptop + waga potrafi rozładować akumulator 100ah w ciągu kilku dni (fakt, że praca 8-16 godzin dziennie), to nie wyobrażam sobie użytkowania urządzeń o większym poborze mocy.


  • bob74 i bartekmaj lubią to

#9 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 22 czerwiec 2022 - 17:39

Polskie przetwornice volt. Mam dwie, jedną w samochodzie drugą jako zasilanie awaryjne pieca c.o. Dużo nie pracują ale swoje zadanie spełniają.

#10 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 czerwiec 2022 - 18:38

Akurat Volt ma bardzo słabe opinie. Co innego AZO, posiadam przetwornicę tej firmy pełny sinus, jak dobrze pamiętam to 1200W. I jest to takie minimum żeby mała lodówka wystartowała. Aku. Lifpo4 80Ah zasila ją przez około 48h w gorące dni, starszy rozruchowy z volvo xc90 był za słaby żeby wystartowała, ale swoje lata już miał. Nie za bardzo widzę możliwość egzystowania na takim zasilaniu przez dłuższy okres. Lepiej dorobić się kilku sprzętów na 12v. ładowarki, lodówka, pewnie i czajnik można.


Użytkownik thug edytował ten post 22 czerwiec 2022 - 18:38

  • md30 lubi to

#11 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 22 czerwiec 2022 - 18:44

To nie są polskie przetwornice, tylko sprytna nazwa firmy ,,Volt Polska"


  • HaDe lubi to

#12 OFFLINE   bartekmaj

bartekmaj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 22 czerwiec 2022 - 19:16

Jeśli ktoś chce dłuższego niezależnego zasilania to jak już pisałem wyżej - generator + zapas paliwa.

Akumulatory i przetwornica to jakiś poroniony pomysł. Chyba że na 2-3 dni po kilka godzin dziennie.


Użytkownik bartekmaj edytował ten post 22 czerwiec 2022 - 19:17

  • M a r a s lubi to

#13 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 22 czerwiec 2022 - 19:29

Jeśli ktoś chce dłuższego niezależnego zasilania to jak już pisałem wyżej - generator + zapas paliwa.

Akumulatory i przetwornica to jakiś poroniony pomysł. Chyba że na 2-3 dni po kilka godzin dziennie.

Pełna zgoda .

I warto kupić już bo ten towar będzie  deficytowy o ile będzie,



#14 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 19:42

No wiecie panowie, zasadniczo energetycznie w chwili obecnej jesteśmy w kacz.., co ja gadam. Nasze pełne magazyny z gazem zaspokajają miesięczne zapotrzebowanie w okresie zimowym. Nie planuję przetrzymać na akumulatorach tego okresu. Ale gdyby się tak zdarzyło, że ze względu na wrogie nam siły, występowałyby braki jednego z dwóch podstawowych źródeł energii, to miast stwierdzać, że nie ma, to nie ma, siła wyższa i tak musi być, można by niejakie sprzęty o akceptowalnym poborze mocy czasowo uruchomić ku uciesze domowników. W związku z tym, że urządzenia o dużej mocy zasadniczo nie pracują godzinami, to raczej nie martwi mnie dyspozycyjny zasób energii w akumulatorze a natężenie prądu pobieranego przez przetwornicę. Patrząc na post kol. Czechofila (a i policzyć też można) na rzeczy by było mieć akumulator (-ów zestaw) o napięciu 48V pojemności wg potrzeb i przetwornicę min. 3000W. A taki zestaw może już generować niczego sobie koszt. No chyba, że się załapać na dopłatę do magazynu energii :).

#15 OFFLINE   bartekmaj

bartekmaj

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Majewski

Napisano 22 czerwiec 2022 - 19:42

Pełna zgoda .

I warto kupić już bo ten towar będzie  deficytowy o ile będzie,

i poszła sprzedaż na Allegro .
swoją drogą polecisz coś ¿

 

PS. Warto zmienić tytuł na : Alternatywne źrodła zasilania. 
Może wtedy coś ciekawego z tego wyjdzie.



#16 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 23 czerwiec 2022 - 13:36

i poszła sprzedaż na Allegro .
swoją drogą polecisz coś ¿

 

PS. Warto zmienić tytuł na : Alternatywne źrodła zasilania. 
Może wtedy coś ciekawego z tego wyjdzie.

Zielony jestem jak szczypior w tym temacie . Rozpiętość cen ogromna marek również sam myślę o czymś powiedzmy do 1000 W co by jakiś mały chociaż grzejnik zasilić awaryjnie  ew. aby piec na gaz o ile będzie gaz ,zasilić aby pompy i elektryka chodziła. 

Może coś koledzy podpowiedzą ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych