Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vertical za i przeciw


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 29 czerwiec 2022 - 18:34

Dla kolegi pytam, zanim moderator na emeryturze znowu mnie ocenzuruje :offtopic:

Odpuść sobie te osobiste wycieczki, proszę...

Tym bardziej, że jak na razie nic ciekawego nie napisałeś


Użytkownik Jano edytował ten post 29 czerwiec 2022 - 21:14


#22 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 29 czerwiec 2022 - 20:27

Dla kolegi pytam, zanim moderator na emeryturze znowu mnie ocenzuruje :offtopic:


Po raz kolejny nie potrafisz uszanować mojej prośby, czy trudno zrozumieć że wątek ma czemu innemu służyć.

#23 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 30 czerwiec 2022 - 06:42

Jedną z naczelnych zasad prawa jest to, że to co nie jest zakazane jest dozwolone. 

 

I żebym został dobrze zrozumiany to nie ma nic wspólnego z etyką, nie zakazując nie mówi się jednocześnie słusznie czynisz w ten czy inny sposób. 

 

Powyższe prowadzi do wniosku, że odpowiedź na pierwsze pytanie Piotra załatwia temat. 

 

Abstrahując od faktu, że obecna ustawa jest faktycznie absolutnie przestarzała, to jest i obowiązuje. 

 

Nie zwrócił nikt z kolegów uwagi, na dwa aspekty.

 

Przepis mówi:

 

przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem,

 

przynęty !!! więc nie tylko sztucznej ale także naturalnej

i że jest mowa za wyjątkiem łowienia pod lodem, a konia z rzędem temu kto zamaszyście będzie podrywał na podlodowej wędce ochotkę, nie, gra się nią niemal dokładnie tak samo jak jaskółkami itp. przy wertykalu.  

 

Moim skromnym zdaniem to określenie "za wyjątkiem łowienia pod lodem" wpisuje metodę wertykalną jako zakazaną, bo ta nie odbywa się wszak na lodzie. 


  • tlok, Sławek Oppeln Bronikowski, Piotrek Milupa i 2 innych osób lubią to

#24 OFFLINE   ZlapSeRybe

ZlapSeRybe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 30 czerwiec 2022 - 12:36

Cześć,

 

zakładam nowy temat gdyż chciałbym poznać Waszą opinię na temat połowów wertykalnych, konkretnie chodzi mi o wasze zdanie dotyczące samej metody i jej zgodności z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Wiem że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia i spotkałem się z wieloma różnymi głosami na temat łowienia wertykalnie, ale chcę poznać opinię szerszego grona.

 

Obecna ustawa zabrania połowu przez podnoszenie i opuszczanie w sposób ciągły z wyjątkiem łowienia pod lodem. Celem tego zapisu w ustawie jak i w regulaminach było wyeliminowanie celowego podhaczania ryb, zaobserwowano, że część osób parających się tym procederem wykorzystuje sposób wertykalny jako przykrywkę do swoich celów.

 

Prośba do Was o wypowiedzenie się dopowiadając na pytania:

1) Czy według Ciebie metoda wertykalna wpisuje się w ciągłe podnoszenie i opuszczanie?

2) Czy metoda wertykalna powinna być opisana i oficjalnie dopuszczona w zasadach amatorskiego połowu ryb, jeżeli tak to czy z jakimiś ograniczeniami (temat szarpakowców), jeżeli nie to z jakiego powodu?

 

 

Prośba tylko o odpowiedzi na powyższe pytania, chodzi o to żeby zebrać jak najwięcej opinii o tej sprawie

1) Technicznie tak. Gdyby się uprzeć łowienie z opadu też polega na podnoszeniu i opuszczaniu.
2) Tak, powinna być dopuszczona. Zabranianie czegoś ze względu na nadużycia nie ma sensu bo idąc tym tokiem rozumowania trzeba zakazać łowienia w ogóle. "Wędkarze" powszechnie łamią limity ilościowe, wielkościowe i inne ograniczenia. Wykrywalność jest niska a kary często śmieszne. Według mnie, każdy kto łowi na szarpaka i tak to robi i to z pełną świadomością konsekwencji. Dla wprawnego kłusownika podczepienie ryby przy połowie na spławki, z opadu czy nawet przy klasycznym ściąganiu przynęty jest nietrudne. 


  • Piotrek Milupa, golenia i Dano. lubią to

#25 OFFLINE   witoldn

witoldn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Witek

Napisano 30 czerwiec 2022 - 20:07

1) Czy według Ciebie metoda wertykalna wpisuje się w ciągłe podnoszenie i opuszczanie?

 

2) Czy metoda wertykalna powinna być opisana i oficjalnie dopuszczona w zasadach amatorskiego połowu ryb, jeżeli tak to czy z jakimiś ograniczeniami (temat szarpakowców), jeżeli nie to z jakiego powodu?

 

Ad.1

Wg mnie literalnie czytając przepisy, metoda wertykalna wpisuje się idealnie w przepisy.

 

Ad.2

Wg mnie nie powinna być opisana i dopuszczona. Nie każdy sposób pozwalający wyciągnąć rybę z jej naturalnego środowiska musi być zaraz dostępny dla wędkarzy, którzy z założenia są hobbystami. A jak ktoś potrzebuje wyciągać ryby z wody wszelkimi sposobami, żeby reklamować przynęty, nabijać sobie słupki oglądalności na youTubie i innych, czy wreszcie wypełniać wiadra okoniami na głębokich jeziorach, to to nie mieści się w moim rozumieniu wędkarstwa jako hobby. To jest patologia.

Dlaczego na niektórych wodach zakazuje się łowienia na żywca,? Dlaczego na niektórych wodach wolno łowić tylko na sztuczną muchę? Przecież idąc tokiem myślenia, że wszystko co wędkarze wymyślą należy dopuszczać, to już dawno zarządcy takich wód powinni być wywiezieni na taczkach, a nie są. Nie są bo są tacy wędkarze, którzy rozumieją, że to w trosce o to by ich hobby miało sportowego ducha i by służyło dobrostanowi ryb.


Użytkownik witoldn edytował ten post 30 czerwiec 2022 - 20:16

  • Piotrek Milupa i czarny1 lubią to

#26 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 01 lipiec 2022 - 09:04

Odpowiadając na pytania autora tematu, powinny być jeszcze dwa pytania o osobę odpisującą.

- Czy posiadasz łódkę.

- Czy posiadasz echosondę.

Często spotykam się  z wypowiedziami w stylu, echosonda powinna być zakazana mówią to osoby zawsze nie posiadające takowych podobnie jest  z silnikami tylko wiosła bo nie każdy ma.  

W myśl zasady jak ja nie mogę to inni też, smutne lecz prawdziwe.



#27 OFFLINE   golenia

golenia

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaBiskupiec
  • Imię:Przemek

Napisano 01 lipiec 2022 - 11:49

Odpowiadając na pytania autora tematu, powinny być jeszcze dwa pytania o osobę odpisującą.

- Czy posiadasz łódkę.

- Czy posiadasz echosondę.

Często spotykam się  z wypowiedziami w stylu, echosonda powinna być zakazana mówią to osoby zawsze nie posiadające takowych podobnie jest  z silnikami tylko wiosła bo nie każdy ma.  

W myśl zasady jak ja nie mogę to inni też, smutne lecz prawdziwe.

Bardzo dobrze napisałeś. 

Wydaje mi się, że większośc mówiąć o vertykalu ma na myśli Panoptixa. Bardzo skutecznie można łowić też przy użyciu zwykłego echa, takie były początki verta. Panoptix i podobne systemy są drogie, stać na nie nielicznych. I tu jest problem. Tak jak napisał kolega wyżej - " ja nie mam, inni niech też nie mają".

Skąd w ogóle pomysł o zakazywaniu verta? Czemu ma to służyć? Ludzie, połówcie i zobaczycie czy jest to takie super skuteczne. Raz działa a raz zwykły  spinnig jest lepszy. Nie dajmy się zwariować !!!!!!!!!!!!!!!!


  • tlok, Piotrek Milupa, Adrian Tałocha i 1 inna osoba lubią to

#28 OFFLINE   Durzy

Durzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 01 lipiec 2022 - 12:01

Pragnę zauważyć, że metoda vertical, w myśl obecnych przepisów, już jest zakazana...



#29 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 01 lipiec 2022 - 14:22

1) Czy według Ciebie metoda wertykalna wpisuje się w ciągłe podnoszenie i opuszczanie?

 

Nie wpisuje się. Linka zazwyczaj nie jest w pionie, przynętą nie pracuje się jednostajnie - ja na przykład w prawie w ogóle nie pracuję.

 

2) Czy metoda wertykalna powinna być opisana i oficjalnie dopuszczona w zasadach amatorskiego połowu ryb, jeżeli tak to czy z jakimiś ograniczeniami (temat szarpakowców), jeżeli nie to z jakiego powodu?

 

Powinna być opisana i dopuszczona. Co do opisu - nie da się tego jednoznacznie określić i opisać, przynajmniej według mnie. Łowienie wertykalne powinno być dozwolone, z wyłaczeniem celowego kaleczenia ryb - szarpania. 

Tak naprawdę to więcej widziałem szarpaków z brzegu, agresywne, zamaszyste podbicia (hehe), z łodzi widziałem jednych, kiedyś na filmie.


  • Piotrek Milupa, Biesan i golenia lubią to

#30 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1104 postów

Napisano 02 lipiec 2022 - 11:23

1.Nie
2. Tak
Ograniczanie do pojedyńczych haków, mniejszych kotwic i najlepiej bez zadziorów jest oczywiście paranoją i tylko w tym kraju ludzie mają tak genialne pomysły. Coś jak łowienie okoni w kwietniu na przynęty 5cm licząc z długością główki czy kotwicy.
Na szczęście są to głównie osoby które nie mają bladego pojęcia o tej metodzie ale,, dzięki nim uratujemy nasz znikomy rybostan".

#31 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1880 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 02 lipiec 2022 - 17:28

Primo, nie mam nic przeciwko takiemu łowieniu. 

Proponuję tylko 3 pkt.:  tak, bo mam do tego odpowiedni sprzęt / nie, bo mój sprzęt na to nie pozwala. Będzie obiektywniej.

 

Edit. W sumie ten, kto tak łowi, to myślę, że nie ma wielkiej presji, bo stać go na rybie mięso ze sklepu.


Użytkownik HaDe edytował ten post 02 lipiec 2022 - 17:34

  • Krzysiu lubi to

#32 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 889 postów
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Napisano 03 lipiec 2022 - 22:57

Od kilku lat przymierzam się do nauki łowienia Verticalnego .

Jak czytam niektóre wywody to śmiać mi się chce a może i troche płacze ze śmiechu .

Taki tam w telewizor się  patrzy co to za łowienie każdy jełop to umie ..

Ano takie że trzeba mieć ten telewizor i jeszcze się na nim znać .

Do tego łódka jakiś tam badyl i trochę umieć kwoczyć .

Lata nauki ze sprzętem  i czytania wody .

Jade za cztery  dni na Odrę do mistrzów uczyć  się tej pięknej i bardzo trudnej metody  połowu  .

Dwa lata temu namierzył mistrzunio klika rybek z wąsami .

Kilkanaście wyjść suma do rosówek , piękne widoki w telewizorku i co zero ryby w łódce  .

Metoda niczym się nie różni od łowienia okoni , sandaczy i szczupaków z lodu na blaszki ( kolano -oko) 

Na morzu też  powinni zabronić podrywania przynęt od dna .

W wielu przypadkach spiningowanie za sandałem i podrywanie w nurcie  przynęt to też pionowe łowienie .

nie mówiąc o spinningowaniu na głębokościach .

Co najważniejsze że moi znajomi choć łowią dużo wąsatych nie przepadają za ich mięsem i raczej 99% wraca do wody .

Szkoda że władze nie rozumieją pasji wędkarzy . 


  • Biesan i golenia lubią to

#33 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 04 lipiec 2022 - 07:30

Od kilku lat przymierzam się do nauki łowienia Verticalnego .
Jak czytam niektóre wywody to śmiać mi się chce a może i troche płacze ze śmiechu .
Taki tam w telewizor się patrzy co to za łowienie każdy jełop to umie ..
Ano takie że trzeba mieć ten telewizor i jeszcze się na nim znać .
Do tego łódka jakiś tam badyl i trochę umieć kwoczyć .
Lata nauki ze sprzętem i czytania wody .
Jade za cztery dni na Odrę do mistrzów uczyć się tej pięknej i bardzo trudnej metody połowu .
Dwa lata temu namierzył mistrzunio klika rybek z wąsami .
Kilkanaście wyjść suma do rosówek , piękne widoki w telewizorku i co zero ryby w łódce .
Metoda niczym się nie różni od łowienia okoni , sandaczy i szczupaków z lodu na blaszki ( kolano -oko)
Na morzu też powinni zabronić podrywania przynęt od dna .
W wielu przypadkach spiningowanie za sandałem i podrywanie w nurcie przynęt to też pionowe łowienie .
nie mówiąc o spinningowaniu na głębokościach .
Co najważniejsze że moi znajomi choć łowią dużo wąsatych nie przepadają za ich mięsem i raczej 99% wraca do wody .
Szkoda że władze nie rozumieją pasji wędkarzy .

Zerknij proszę na mój post rozpoczynający temat, a teraz na swój wpis. Na które moje pytania daje odpowiedź, sorki ale naprawdę zależy mi na krótkich odpowiedziach.
  • ZlapSeRybe lubi to

#34 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 04 lipiec 2022 - 09:50

Koledzy, 

 

żeby rozmawiać, to też trzeba wiedzieć o czym. 

 

Piotrek napisał dość wyraźnie, czy się wpisuje? 

 

Logicznym jest, że powinno się jasno opisać czym jest rzeczona metoda...słowem zdefiniować. 

 

Definicje są z definicji... :) ułomne, bo życie zapieprza i nic na to nie poradzimy, ale próbować trzeba. 

 

Słowem miast biadolić nad tym kto co ma i kogo na co stać, albo kto gdzie ryby sprzedaje...proponuję ułożyć definicję metody wertykalnej. 

Spójrzcie proszę na przepisy o metodzie muchowej czy spinningowej i może to pomoże. 



#35 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 04 lipiec 2022 - 12:43

przeciez masz tę metode opisaną w pierwszym poście: połów przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły... zwykle połączone z obserwacją przynęty i sasiednich obiektów na ekranie echosondy... ciągły oznacza, że po ewentualnej przerwie nastąpi ponowne opuszczenie lub podniesienie przynęty, a nie przesunięcie jej w bok na stałej wysokości co przerwałoby cykl... jako analogię potraktuj łowienie pod lodem - wyraźnie dozwolone przez przepisy... tam też robisz przerwy w pracy i przynęta niekoniecznie jest dokładnie pod szczytówką, może tez szybować w bok...

 

ps. mam i z czego łowić i na czym obserwować...



#36 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 04 lipiec 2022 - 12:53

Proszę o zamknięcie tematu, widzę że więcej nie uzyskam odpowiedzi. Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje pytania.


  • SzymusS i ZlapSeRybe lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych