Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na pstrąg-na ciężko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Szysz00nia

Szysz00nia

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Szyszkowski

Napisano 11 lipiec 2022 - 21:48

Witam forumowiczów,
szukam wędki na pstrąga, ale moje wymagania są dosyć określone. Otóż:
szukam czegoś ≈2.50 długości
ciężar wyrzutu do około 18g/21g, ale liczy się bardziej moc
akcja moderate/modfast
wędka z zapasem mocy która nie będzie się bała lorbasa.
Będę łowił na średniej rzece i charakterze bardziej nizinnym i będę łowić głównie woblerami 5-9cm.
Ważne jest dla mnie też by dolnik był pełny z korka oraz by rękojeść nie była 'standardowa', bo dosyć kłuje mnie to w oczy.
Skrając: potrzebuje wędki z zapasem mocy na lorbasy pod woblery.
Jeśli chodzi budżet to rozważę każdą opcję, choć wiadomo, że im taniej tym lepiej, ale liczy się stosunek cena do jakości.
Rozważę seryjki, rękodzieło jak i blanki na których można coś zbudować.
Z góry dziękuję

Użytkownik Szysz00nia edytował ten post 11 lipiec 2022 - 22:04


#2 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 11 lipiec 2022 - 23:16

Batson ist1084 jedynie ciężko znaleźć ale z islandzkim 80+ dawał sobie radę.



#3 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 11 lipiec 2022 - 23:30

Jerkbait ci powie ze idealnym blankiem na takie lowienie jest stary Talon Trout 2.55 do 15 lbs :) :) :)

Mialem owy blank, sprzedalem, nie zaluje ew ze teraz bym dostal za niego dwa razy tyle :)

Lowilem troche na rzece jaka opisujesz, nie w Polsce tylko w UK. Owa rzeka juz taka nie istnieje.

Nic lepiej nie robilo niz Batson XST 1143, dlugosc inna bo 2.90 ale takiej wlasnie potrzeba by dobrze poprowadzic woblery, wepchnac je w paszcze pstraga. Najwiekszego zlowilem tam 66cm, na Trabucco 0.255 odjechal moze metr w strone zatopionych korzeni, wedka sie fajnie ugiela i wyjechal moze minute pozniej :)

Duzo ryb lowilem na plytkiej, moze 50-60 cm wodzie w szybszych rynnach, skakaly po zacieciu 2-3 razy, moze jeden na 10 sie wypial, tyle ze kotwice mialem specjalne, szare Gamaki. Ryby 45-55 cm, kiedys byla ich tam cala masa.

Jak uzywasz zylki to te wszystkie najstarsze, najlepsze IM6 to w porownaniu do XST 1143 to takie ciezkie, krowie ogony sa, mielismy jednego dnia nawet jakiegos matowego Talona, sprzedalem jak reszte na jerku :)

Hol duzej ryby jest na prawde prosty, ustawiasz wedke pod najlepszym katem i krecisz kolowrotkiem, tak mi to bardzo dobrze dzialalo, jednemu z wlascicieli jerkbaita tez jak mial nad ta rzeka swoj dzien pstraga :)

Owy blank ma bardzo cienka szczytowke, bodajze 4.5, ogarnia na 0.25 rzuty pod trawy na drugim brzegu, przez wysoki modul nie "trzesie" sie jak owe IM6 od Talona czy innych to latwiej trafic. Woblery jak Bonito Okon 4.5, Sandacz 5.5 do trociowych 7 cm w takiej rzece spokojnie obsluzy.

Mozesz cos tam poczytac jak znajdziesz mojego starego bloga.

Jesli lowisz pstragi na plecionki to ja sie po prostu nie znam. Jednego zlowilem 73 cm na CD Taiaha, Rapale Flat Rap, troche sie wedka pouginala i wyjechal na brzeg :)

#4 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 11 lipiec 2022 - 23:40

A jak koniecznie +- 2.50 to Batson IST993 ale jak dla mnie bez sensu.

Roznie ludzie testuja moce wedek i jest to ich droga jak wieszanie na drzewie czy zaczepie i ciagniecie na hamulcu ile to wytrzyma. Moj XST1143 pstragi poltora kilo wyciagal na dyszlu na skarpe, okonie kilowe to sie nawet nie zastanawialem, najwieksza ryba miala ponad dwa kilo, jakis duzy klen :)

Jedna ryba mnie sponiewierala, ok 80 cm troc jeziorowa w rzece, na Team Esko z ochydnymi na pstragi Ownerami, jak poczul opor to pojechal ostro w gore rynny gdzie stalem i po trzecim wyskoku pozbyl sie woblera :) Widowisko bylo fajne, prawie tak dobre jak gdy Bonito Okoniem zajechalem paszcze wielkiemu lososiowi, dobrze ze kumpel stal naprzeciwko i widzial bo nikt i tak by nie uwierzyl co sie dzialo dalej :)

Użytkownik Bujo edytował ten post 11 lipiec 2022 - 23:54


#5 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 12 lipiec 2022 - 05:24

HM 69 Trouta.
2.55m do 25g.

Kijek super! Tylko ma dzieloną rękojeść ale zrobioną bardzo ładnie w korku z DPSem.
Kijek "że starej szkoły" spore przelotki co pomaga zimą z żyłka. Akcja taka jak trzeba.
U mnie numer 1 na większe ryby.

Pozdrawiam

#6 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 905 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 12 lipiec 2022 - 05:31

Talonik jakby co,ale chyba takich dużych woblerów nie ogarnia ,
Ogólnie fajny kijek na rzeczne rybki..

Załączone pliki



#7 OFFLINE   skwara

skwara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • Lokalizacjapiaseczno

Napisano 12 lipiec 2022 - 07:30

talon trout, mam używam u mnie raczej ma dożywocie, szkoda że tylko ryb aby go porządnie powyginać jak na lekarstwo


  • popper lubi to

#8 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2648 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 12 lipiec 2022 - 09:07

Batson DSS1084-2 świetnie mi się sprawdzał.
Ale to 2,75m

#9 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 12 lipiec 2022 - 10:05

A ten CD nie będzie dobry .. czy ciut za słaby i pasowało by z 20-25lb? Tylko uchwyt dzielony..ale z korka:)

 

http://jerkbait.pl/t...-ml-252-5-21-g/


  • popper lubi to

#10 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 12 lipiec 2022 - 11:48

Trochę krótszy bo 231cm jednak warty uwagi Tenryu Rayz RZ772S-ML Variable Shooter. Do 18g i moc 8lb. Rękojeść w japonskim stylu: korek i uchwyt Japan angler.

#11 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 13 lipiec 2022 - 06:09

Koledzy na bogato, to ja budżetowo Team Dragon Feeling 2,75 6-21g z pierwszej serii. Ciut dłuższy i uchwyt pewnie Ci nie pasuje wraz z  akcją x-fast. Pstrągi 60 i trocie wędrowne 70 ogarniał.


Użytkownik Delbanka edytował ten post 13 lipiec 2022 - 06:12


#12 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1289 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 lipiec 2022 - 07:08

StC Avid 86MF2 



#13 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 13 lipiec 2022 - 07:46

To ja też wspomnę o budżetowej serii, Mikado Progressive. Długość znajdziesz jaką tylko chcesz, od 2,30 do 3,05m. Wersje do 16 lub 21g będą dla Ciebie odpowiednie. Uchwyt Fuji, przelotki Fuji, wykonanie za te kasę rewelacyjne.



#14 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 13 lipiec 2022 - 11:18

Pstrągów raczej mało albo wcale, toteż należy pocieszać się sprzętem na nie. Nie będzie więc ani łatwo, ani tanio... 

Daiko Absolute Boron ABS-892MF 8'9" 4,0 - 18g, 6-14lb



#15 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisano 13 lipiec 2022 - 20:38

St.croix Wild River 86mf2
  • polifem8 lubi to

#16 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 13 lipiec 2022 - 21:30

Czolem Kolego,
Polecam i lowie CD Sunrice BLMDM2108L 274 cm 5-21 gr 6-12 Lb. . med.fast.
Krotki opis: Wedke kupilem tu na forum i calkowicie ja stuningowalem by wciagnac z tego blanku wszystko co jest mozliwe.
Udalo sie, jest petarda

szybki, czuly i miesisty..... Gnie sie pod sam uchwyt.

Kilka slow o obecnych mozliwosciach kija, jak dla mnie podstawowe przeznaczenie sandacz-bolen ale takze wszystko to co obluzyc powinien kij 12lb czyli jakies kleniowo, brzanowe wobki, blaszki itd.
Kij jest obecnie w tytanach (Fuji Torzite) i po wzieciu do reki bardziej sprawia wrazenie kija 15lb jak 12lb ale nad woda wszystko sie zgadza ale z w gornym cw jest zapas 4-5g.
Obecnie opisalbym do 25g bo tyle ciagnie bez mrogniecia oka w postaci 20g glowki i 3-4" gume, mysle ze w niezbyt nachalnym nurcie i 25 by podbil. Dolem rzuca rapalka 4 g ponad 30 m.

Wobki 5-9 cm obsluzy idealnie.

Pozdrawiam i polecam poszukac wedki na tym blanku.

Użytkownik krokop edytował ten post 13 lipiec 2022 - 21:31


#17 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1462 postów

Napisano 14 lipiec 2022 - 14:49

Myślę że wędek jest cała masa i każdy miałby swojego faworyta lub kilku.Ja myślę że z seryjnych bardzo dobra opcja byłby finetail opisany do23gram i 249cm.Mocy ma i świetnie poradziłby by sobie z tym co opisujesz,a kabanów by się nie bał.
  • S.N. lubi to

#18 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 15 lipiec 2022 - 08:13

DRAGON HM-X PHANTOM 2,60/7-30

według mnie bardzo dobry kijek (posiadam i łowię nim) na większe pstrągowe oraz pomorskie trociowe rzeki (odcinki, gdzie nie ma trzcin, tam gdzie są one i inne wysokie ziele dłuższe kije)



#19 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 lipiec 2022 - 09:29

Ja na większe rzeczki i pod większe przynęty używam Finetaila FSX 782M. Opisany jest 4-15 gram wurzutu i 5-12 Lb. Doskonale się wpisuje w takie łowienie. Szukam wersji 722.
  • S.N. lubi to

#20 OFFLINE   MatB

MatB

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Balcerzak

Napisano 15 lipiec 2022 - 12:26

Sprawdź Shimano Speemester DX predator model SSMDX27ML. Spełnia twoje kryteria z wyjątkiem długości (270 cm). Jak ci będzie pasował uchwyt kołowrotka to jest to bardzo fajny kij, który po założeniu lekkiego setu przelotek i przerobieniu dolnika (opcjonalnie) robi się kozacki:)

Przeprowadziłem tą operację własnymi rękoma połowiłem, polubiłem i połamałem klapą od bagażnika...

 

EDIT: Zapomniałem napisać, że seryjnie to jeden z ładniejszych kijów jak na mój gust.


Użytkownik MatB edytował ten post 15 lipiec 2022 - 12:27





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych