Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na pstrąg-na ciężko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2771 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 22 lipiec 2022 - 12:23

To bedzie dopiero poczatek procesu  ;)

 

Arku, wyjątkowo zgodzę się z Tobą  ;)  :) .

 

Najpierw był 3 metrowy Canadian, później zielony 2,7 m Batson, następnie wspomniany Lamiglas Certified Pro, ostatni nabytek pod pstrągi to Monster Boron, a teraz marzy mi się burgundowy Talon  ;)  :) .

 

Coś w tym poszukiwaniu jest  ;)  .



#42 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 22 lipiec 2022 - 14:54

Chyba w żadnej innej dziedzinie wędkarstwa te poszukiwania nie są tak długie, żmudne i zmienne jak w przy łowieniu pstrągów. Są chwile, kiedy wydaje się, że już nic lepszego się nie wymyśli, po czym przychodzi moment zwątpienia i zabawa zaczyna się od nowa. Ma to też swój urok. Znamienne jest to, że pogoń za ideałem dotyczy głównie wędek. Kołowrotek jest tu raczej dodatkiem. Oczywiście powinien być jak najlepszy. Jednak to wędki są najważniejsze i dlatego najczęściej je wymieniamy. Też trochę tego w życiu przerzuciłem. Do niektórych chętnie bym wrócił, ale z różnych powodów jest to już często niemożliwe. Zabawę zacząłem od szklanego Hardy Fibatube, później były grafitowe Hardy Favourite, Hardy Sovereign, jakiś Japończyk, Dragon River Runner, Megabass Pagani, Megabass XOR, Loomis GLX, St. Croix Wild River, St. Croix Avid, Daiko Absolut Boron MF, Pstrąg Fascynacja 2,60 MH i było jeszcze kilka, których w tej chwili sobie nie przypominam. Wracając do tematu, to właśnie te dwa ostatnie spinningi do łowienia pstrągów na ciężko polecam szczególnie. Daiko to raczej marzenie, ale Pstrąg Fascynacja jest dostępny bez zbędnych poszukiwań . A jest to wędka "pełną gębą", na duże pstrągi w większych rzekach. 


Użytkownik mohave edytował ten post 22 lipiec 2022 - 14:56

  • Biesan lubi to

#43 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów

Napisano 22 lipiec 2022 - 15:33

Ja bardzo dobrze wspominam dragona hm 80 riwer runner ale z zyłka był świetnym tandemem.

#44 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9473 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 lipiec 2022 - 17:50

...............Pstrąg Fascynacja 2,60 MH i było jeszcze kilka, których w tej chwili sobie nie przypominam. Wracając do tematu, to właśnie te dwa ostatnie spinningi do łowienia pstrągów na ciężko polecam szczególnie. Daiko to raczej marzenie, ale Pstrąg Fascynacja jest dostępny bez zbędnych poszukiwań . A jest to wędka "pełną gębą", na duże pstrągi w większych rzekach. 

A był czas, gdy wielu śmiało się, że z X86MTS od Lamiego na pstrągi chodzę, aż tu czytam, że 17 funtowa uncjówka. To nawet więcej, niż Lami, ta Fascynacja. Zaczyna mnie fascynować  ;)


Użytkownik popper edytował ten post 22 lipiec 2022 - 17:51


#45 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 22 lipiec 2022 - 19:01

Przecież wielu modowych you tuberów jakiś czas temu lansowało modę na pstrągowe kijki do 7 gram wyrzutu i predystynujące je do łapania wzdręg co najwyżej. Do tego żyłka 0,16 mm, bo ładnie leci centymetrowa gumka. To samo było z kijkami na trocie...
  • popper lubi to

#46 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 22 lipiec 2022 - 20:49

Czolem Pstragarze.

Polecam posluchac, interesujacy blank chlopaki ukrecili.


Ja nadal lowie na Stare Lamiglasy Certified pro , Lamiglas certified Pro Magnum X 96 MTS 8—17 lb 4—18 g Wedka na hamerykanskie pstragi/ czytaj na lososie. Lamiglas certified Pro 2,9 m 6—15 lb 7—21 g and
CD Sunrise 2,75 6—12 Lb, 4—25g lepiej pasuja do zadanego pytania na poczatku dyskusji.
ATC TF 809—4 2,78 m , 3—14 g 2—10 LB te polece na Ryby do 70 cm, chodz sumka 1,5 wydarla.

Szklaki Seeker : na wszystkie plywajace i latajace gady.
1 x Czarny Boron SP 704 2,15 m 6—12 lb 5—18 g
1x zielony SP 653 s 1,98 m 4—10 lb 3—14 g
Seeker Boron 8—20 lb , 10—45 g

Wymieniowe wedki mam i lowie.
P.s nie trzeba nimi zacinac.

Waldku, chyba zakupie sobie tego lamiego 86 , ciekawie opisaliscie Ten blank.

Pozdrawiam Zbigniew i milego wedkarskiego Weekendu
  • popper lubi to

#47 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 22 lipiec 2022 - 22:21

Poszukiwania bywaja ciekawe, ich droga tez, jedynie kwestia jest czy tak na prawde gdy znajdziemy to czego szukamy bedziemy wiedziec ze to ta wedka.

Ja osobiscie nie potrzebuje innej wedki niz XST1143 na takie rzek, nie widze najmniejszego sensu lowienia tych ryb na burgundowe Talony, CD-ki wszelkie o reszcie nie mowiac bo przy moim stylu tylko niepotrzebnie strace ryby. Jak kiedys byl u mnie Friko dalem mu Batsona zas sam lowilem Talonem jeszcze od Leona, szybko pozalowalem :)

Pewnie sa rownie dobre blanki, moze jakis HM od NFC, moze cos innego natomiast moje prywatne statystyki nie pozwola mi na wydanie 3k zeby czegos sprobowac, dla mnie nie ma to sensu.

Kazdy blank zrobiony z tych nizszych modulow nie pozwala na poprowadzenie woblera trociowego 7-8 cm z szansa na zaciecie w szybkiej, glebokiej rynnie, lowi sie tak oczywiscie by sprowokowac rybe ale ona z reguly wali bokiem to srednio sie zatnie, miekka szczytowka pozwala na lowienie malymi woblerami, rzuca nimi celniej...

Jak bym musial miec wedke 2.75 to bym ciapnal xst z dolu 15 cm i po sprawie, pewnie zrobie podobnie z innym, mocniejszym modelem z tej seri :)

Zas kwestia kolowrotka na pstragi jak dla mnie jest oczywista, prosta, nie podlega nowym tredom :) Stradic Super X 3000/4000 badz Twin Power XTR w tym samym rozmiarze, oprocz tego ze swietnie wywazaja dlugie wedki to wczesniej czy pozniej jak lowimy tam gdzie sa te najwieksze to trafia sie taka franca, taka wkurwiona jak zadna inna ze ja jakis zacial po paszczeku, rusza tak szybko w dol tej glebokiej rynny czy korzenia gdzie siedzi ze tylko ten hamulec nas uratuje przez swoja szybkosc, szczegolnie jak mamy to wycwiczone :)

No i oczywiscie pstragi holujemy z kolowrotka bo jak inaczej czy po co? Chyba tylko zeby je pourywac :)

Kotwiczki jak dla mnie to zadne co maja grot wygiety ku kolanku, slabo zacinaja ryby, slabo je trzymaja czyli zero Ownerow, Gamaki super kiedys byly dostepne takie ciemno szare, teraz podobne robi Decoy te co Duo zaklada w seri Ryuki, do duzych woblerow czy obrotowek VMC Barbarian kapitalne, zylka tylko Trabucco T-Force 0.255, to caly zestaw lowi nie tylko wedka :)

No i do tego dochodza przynety :)

Użytkownik Bujo edytował ten post 22 lipiec 2022 - 22:30


#48 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 22 lipiec 2022 - 22:47

@Rheinaner,

Czasem sa swietne blanki jakie znamy ale nie znamy z roznych przyczyn.

Takim blankiem bylby na pewno Seeker Best of the Best 2.60 do 14 gram, tyle ze w wersji 2.40 z ciapnieta szczytowka bo byla na pstragi za miekka, za bardzo sie "bujala" :) Takim bedzie jakis Batson skrocony ze 20 cm na szkockie pstragi, na rzeki gdzie ryby maja ponad 80 cm i sa tak strasznie mocne ze wiekszosc przynet jakich normalnie uzywam odpada ze wzgledu na za male kotwice...

Swojego pierwszego duzego " pstraga" ktory byl trocia jeziorowa wyholowalem z lodki na Batsona rx8+ drop szota 12 lbs robionego przez St Croix, ryba byla gruba, miala 70 cm ok 4 kg. Lowilem okonie, pod koniec holu musialem trzymac reka za blank by podniesc z dna. Trabucco 0.227 dalo rade :)

#49 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9473 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 23 lipiec 2022 - 06:21

Poszukiwania bywaja ciekawe, ich droga tez, jedynie kwestia jest czy tak na prawde gdy znajdziemy to czego szukamy bedziemy wiedziec ze to ta wedka.....

Na pewno będziesz to wiedział.
W moim przypadku, stwierdziłem, że to właśnie X86MTS wówczas, kiedy wyjeżdżając na ryby, w pierwszej kolejności wyciągałem tę wędkę zza szafy.
Sprzedałem, w sumie bardziej z przekory i ciekawości "nowego", po ok. 7-8 latach kiedy zacząłem dochodzić do etapu myśli o tym, że w zasadzie, to innych wędzisk nie potrzebuję.
Pożałowałem tego durnego kroku, już w kolejnym sezonie.
Dopiero Daniel podbudował moje morale, składając mi 2 Blue Rapidy, w tym ten, na blanku 2,52m, 12lb, 4-18g

#50 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 23 lipiec 2022 - 06:31

Moze masz racje Michal, ze zbyt enigmatycznie napisalem w swoim poscie, ale z postu otwierajacego watek wiemy tylko to, ze kolega:

- pradopodobnie lowi w pomorskich rzeczkach (opis nicka) choc w gruncie rzeczy to jednak jest domniemanie a nie pewnosc

- mamy dlugosc na jaka sie zdecydowal, ale nie potrafimy odniesc tego do warunkow lowiska ktore jednak najbardziej (poza upodobaniami) determinuja dlugosc wedki

- wiemy jakimi przynetami bedzie lowil, choc czym innym jest lowienie wobem typu minow a czym innym DR w tej dlugosci (obydwie ewentualnosci potrafie sobie wyobrazic w pomorskich rzeczkach pstragowych)

Te ww czynniki powoduja, ze co prawda wiem, ze kolega nie jest zupelnym nowicjuszem poslugujacym sie myslowym skrotem "pstragowka" czyli krotki energiczny kijek o niewielki cw, ale takze nie pozwala mi to czegos tam podpowiadac.

W latach kiedy gonilem za pstragami po calej Polsce, lowilem tak roznymi kijami dopasowujac sie do warunkow lowiskowo-przynetowych, ze nie osmielilem sie czegos radzic czy polecac...

Wielu kolegow napisalo po prostu czym oni lowia,- czym lowilo im sie najlepiej. To moze byc najbardzeij pomocne zalozycielowi watku bo pewnie odezwie sie do kogos kto podal jakis trop, ktory mu pasuje.

Ja tego nie zrobilem bo wprowadzilo by to bardziej zamet iz jasnosc, a przeciez zalozycielowi nie o to chodzilo ;) ...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 23 lipiec 2022 - 06:36


#51 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 lipiec 2022 - 07:55

Gdybym lubił łowić pstrągi to moim no 1 byłby Lamiglas RR 902 MT.
  • Rheinangler lubi to

#52 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 23 lipiec 2022 - 10:49

Gdy w tematyce łowienia Pstrągów pytanie łowiącego koncentruje się w zakresie wyboru tego właściwego kija -
To są dwie możliwości.
Albo jest to początek tej fajnej przygody. Wtedy wymian wędzisk będzie jeszcze sporo.
No chyba że ktoś poprzestanie w trakcie drogi ku optymalizacji.
Albo to już koniec drogi rozpracowywania zagadnienia łowienia tych ryb.
Zastrzegam - nie znam pytającego.
Z mojego doświadczenia napiszę, że chyba bym wolałbym być w tym pierwszym stadium, niż w tym drugim.
Ale pewnych rzeczy się już nie wybiera. Tak, jak pewnych się nie zapomina.
Wykazywanie wyższości tego blanku nad innym jest, moim zdaniem, niespecjalnie produktywne.
Łowisko decyduje, sposób łowienia, podejścia ryby.
Wędka może mieć 305 albo 180 cm i tylko to, w jakich warunkach ja zastosujemy wykaże, która będzie lepsza . Prawda miejsca i prawda czasu.
Charakterystyka dobrej wędki na Pstrągi jest dość uniwersalna.
Mocna szczytówka.
Płynne ugiecie.
Niekończąca się amortyzacja na krótkim dyszlu.
Do tego żyłka 0.25.

Sam lubię czasem spróbować nowej wędki, ale tylko takich, które powyższe sito wymagań przejdą. Na resztę wynalazków szkoda czasu i ryb.

Powodzenia na pstrągach.
Oby hole były krótkie, a ryby w dobrej kondycji odpływały po wypuszczeniu

#53 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 23 lipiec 2022 - 16:48

A był czas, gdy wielu śmiało się, że z X86MTS od Lamiego na pstrągi chodzę, aż tu czytam, że 17 funtowa uncjówka. To nawet więcej, niż Lami, ta Fascynacja. Zaczyna mnie fascynować  ;)

Te parametry, jak sami twórcy wyjaśniają, są umowne i czysto informacyjne. Najważniejsze jest to, że ta wędka radzi sobie już z 4-5 cm woblerem, ugina się pod ledwo wymiarowym pstrągiem i doskonale amortyzuje hol dużego. A to, że daje radę z przynętami o wadze do 1 oz., to przecież jej zaleta, a nie wada. Dzięki temu sprawdzi się także jako lekka, letnia łososiówka, albo szczupakówka na dużej nizinnej rzece. Oczywiście, żaden świadomy wędkarz nie kupi jej do jigowania małymi gumkami, przynętami z piór itp., bo nie do tego została stworzona. Jej żywioł to przynęty twarde, czyli: woblery, wahadłówki i obrotówki. Dodam, że jej właściwości rzutowe są niesamowite. Jedyny problem jaki mi się nasuwa, to kiepskie zgranie z lekkimi kołowrotkami, które obecnie opanowały cały rynek wędkarski. Właściwie nie ma w tej chwili możliwości kupienia nowego kołowrotka z wyższej półki, o wielkości 2500-3000, który ważyłby ok. 260g Trzeba chyba sięgnąć do tych z przeszłości, które nie były wydmuszkami...


  • popper lubi to

#54 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 24 lipiec 2022 - 13:41

@Guzu,

Kazdy ma swoja droge, ja wole zdecydowanie druga opcje bo jak juz mam sprzet ogarniety to moge sie zajac czyms duzo przyjemniejszym czyli znalezieniem rzek gdzie zyja najwieksze pstragi i ich zlowienie. Gdzie jest limit? 80-90, moze wiecej? Mowie o rzecznych rybach zyjacych caly czas w rzece.

Ja poczuje sie spelniony jak zlowie rybe 90+, widzialem nawet ryby w takich okolicach dawno temu w Szkocji :)
  • Guzu lubi to

#55 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 lipiec 2022 - 21:12

@Guzu,

Kazdy ma swoja droge, ja wole zdecydowanie druga opcje bo jak juz mam sprzet ogarniety to moge sie zajac czyms duzo przyjemniejszym czyli znalezieniem rzek gdzie zyja najwieksze pstragi i ich zlowienie. Gdzie jest limit? 80-90, moze wiecej? Mowie o rzecznych rybach zyjacych caly czas w rzece.

Ja poczuje sie spelniony jak zlowie rybe 90+, widzialem nawet ryby w takich okolicach dawno temu w Szkocji :)


Powodzenia!

Oby się udało

#56 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 25 lipiec 2022 - 15:59

Powodzenia!

Oby się udało


Zlowic takiego wielkosciowo to faktycznie musi sie udac nawet jak sa w rzece :)
  • Guzu lubi to

#57 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 15 wrzesień 2022 - 18:34

ATC TF 809—4 2,78 m , 3—14 g 2—10 LB te polece na Ryby do 70 cm, chodz sumka 1,5 wydarla.
 

 

Szukam tej wedki czy blanku ale int nic mi nie pokazuje. Mozna poprosic o wiecej informacji?



#58 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 15 wrzesień 2022 - 20:24

Witam Kolege,
Lowie wedka na tym blanku. Jest to fenomenalna konstrukcja pod spinning i muche.
Akcje Ma szybka , prosze nie mylic z extra fast ! Ugiecie pod sam dolnik. Rzuty pchlami i wobkami do 6 cm Bez wysilku na ponad 30 m. Prowadzenie i czucie jest elektryczne.
Najpiekniejsza funkcja jest samozaciecie ! Ryba traci i doslownie jest zaczepiona! Nic mi nie spadlo z tej wedki.
Takie uroki maja wedki kompozytowe!

Blank obecnie nie do kupienia! Polecam ! Mam 809-4 i 609-4
Pozdrawiam Zbigniew
  • żabosław lubi to

#59 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9473 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 wrzesień 2022 - 20:59

............................................
Najpiekniejsza funkcja jest samozaciecie ! Ryba traci i doslownie jest zaczepiona! Nic mi nie spadlo z tej wedki.
....................................

Dokładnie tego nienawidzę w Talon Trout 15lb. Zero zabawy. Po prostu jest i...... Już.


  • Jozi lubi to

#60 OFFLINE   żabosław

żabosław

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów

Napisano 15 wrzesień 2022 - 21:20

Witam Kolege,
Lowie wedka na tym blanku. Jest to fenomenalna konstrukcja pod spinning i muche.
Akcje Ma szybka , prosze nie mylic z extra fast ! Ugiecie pod sam dolnik. Rzuty pchlami i wobkami do 6 cm Bez wysilku na ponad 30 m. Prowadzenie i czucie jest elektryczne.
Najpiekniejsza funkcja jest samozaciecie ! Ryba traci i doslownie jest zaczepiona! Nic mi nie spadlo z tej wedki.
Takie uroki maja wedki kompozytowe!

Blank obecnie nie do kupienia! Polecam ! Mam 809-4 i 609-4
Pozdrawiam Zbigniew

Moje ATC działają w identyczny sposób z tym, że są dwuelementowe i o długości 2,58m. No i czysty grafit.  :) Mam dwie sztuki. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych