Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość dolnika w wędkach castingowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 27 lipiec 2022 - 10:38

Cześć.Przymierzam się do zakupu pierwszego zestawu castingowego do sliderów 10 12,swimów 12,gum 16-22cm.Pooglądałem trochę i zastanawiają mnie bardzo dlugie dolniki w obecnych castingach.Czy nie bedą przeszkadzać nowicjuszowi w podszarpywaniu jerków?

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 lipiec 2022 - 11:11

Długie dolniki sprawdzają sie w kijach długich (240cm+) dedykowanych do dużych ciężkich gum. Często długi dolnik układa się pod pachą w trakcie łowienia a dźwignia ułatwia rzut ciężkimi "kotletami". To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie. Do jerkowania, gdzie wybiera się kije krótsze,  lepszy jest krótszy dolnik, taki do łokcia.



#3 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 27 lipiec 2022 - 11:57

Naoglądałem się filmów westina i napaliłem na w3 powercast ,ale to chyba na początek jednak zbyt długa armata?Tym bardziej,że nie mam jeszcze wprawy w animowaniu jerków?

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 lipiec 2022 - 13:49

Długie dolniki sprawdzają sie w kijach długich (240cm+) dedykowanych do dużych ciężkich gum. Często długi dolnik układa się pod pachą w trakcie łowienia a dźwignia ułatwia rzut ciężkimi "kotletami". To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie. Do jerkowania, gdzie wybiera się kije krótsze,  lepszy jest krótszy dolnik, taki do łokcia.

 

jak dla mnie wszystko w temacie


  • BOB lubi to

#5 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 27 lipiec 2022 - 16:57

Nie wszyscy podzielają opinię o konieczności stosowania długich wędzisk do miotania dużych gum. Dotyczy to również skrajnie długich dolników wymagających nadmiernej ruchliwości rąk. Owszem mają oni także i takie kije, lecz używają ich raczej z konieczności nad brzegami dużych rzek, polując na inną rybę.  A szczupaka judzą, nie męcząc się więcej niż trzeba, kijami znacznie bardziej poręcznymi (200-220 cm).
Uwagi te są zgodne z ich praktyką, przy założeniu, że duża guma nie przekracza wagi 150 g, co jest dla wielu, raczej górną granicą pozwalającą na komfortowe łowienie z ręki.
Reasumując, przynajmniej jeśli chodzi o mnie, łowię najkrótszym kijem jakim w danych warunkach mogę skutecznie połowić.


#6 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 28 lipiec 2022 - 08:26

Dzięki za odpowiedzi.Skupię się na kijkach do 2m.

#7 ONLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 lipiec 2022 - 11:24

jak dla mnie wszystko w temacie

 

Długie dolniki sprawdzają sie w kijach długich (240cm+) dedykowanych do dużych ciężkich gum. Często długi dolnik układa się pod pachą w trakcie łowienia a dźwignia ułatwia rzut ciężkimi "kotletami". To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie. Do jerkowania, gdzie wybiera się kije krótsze,  lepszy jest krótszy dolnik, taki do łokcia.

 

Pozwolę sobie pięknie się nie zgodzić z Wami :) W ciągu kilku lat przygody z intensywnym łowieniem na jerki ca. 75-100g w tym roku przesiadłem się z kijów o dolnikach 31-33cm (do pazura) na długość ca. 38cm do pazura. Zrobiłem na wyjeździe 11 intensywnych dniówek (takich od 8 do 24), gdzie większość czasu łowiłem na deski, i nie ma takiej opcji, żebym wrócił do krótszych dolników - "do łokcia". Po godzinach rzucania nowym kijem wracałem czasem do starego (miłego w użyciu, bo o pełnym, castingowym ugięciu) i po kilku rzutach odkładałem z niesmakiem. A jestem wyczulony na puncie balansu, bo od lat mam problemy z nadgarstkiem (staw rzekomy). Dłuższy dolnik pomaga także w czasie holu, a jeżeli często-gęsto holujesz - ma to znaczenie.

 

Oczywiście przy krótszych dniówkach i lżejszych przynętach krótkie dolniki nie będą się tak bardzo dawać we znaki...



#8 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 28 lipiec 2022 - 18:27

Pozwolę sobie pięknie się z Tobą zgodzić ;)  :D Opisujesz sytuację "specjalną" o dopasowaną pod Twoje potrzeby. Ja również w określonych sytuacjach jerkuję dłuższym kijem z dłuższym dolnikiem ... spoko. Jednak nie zalecał by tego komuś, kto zaczyna przygodę z castem a tak określił siebie założyciel wątku ;)  :)


  • krzysiek lubi to

#9 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 28 lipiec 2022 - 18:41

Paweł, moim zdaniem to dość indywidualne kwestie tak jak np. rodzaj uchwytu. Jasne, że warto podpytać co komu pasuje, ale tylko Ty z czasem albo i od razu dowiesz się co podchodzi Ci najbardziej. Z tym, że to od razu oznacza wypad na dwa, a najlepiej trzy czy cztery trzy dni z rzędu i machanie po te osiem godzin ... Potem już będziesz wiedział co dla Ciebie jest najlepsze. Takie moje zdanie. A dlaczego ? Ano dlatego, że czym innym jest sobotni wypadzik na te kilka godzin, a czym innym kilkudniowe, ciągłe kuszenie mamuch wink.png


  • krzysiek lubi to

#10 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 28 lipiec 2022 - 19:39

Hm, obydwie metody mają swoje zalety lub też wady. Tutaj kluczową rolę odegra rybność wody. Będzie można spróbować tak i tak. Sam musisz zdecydować się na zestaw. Polecam kijka nieco powyżej 2m. Nieco.



#11 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 28 lipiec 2022 - 20:48

Mam mało czasu na rybki,łowienie 2-3 dni z rzędu to marzenie...Z reguły max kilka godzin,przeważnie wpadam na łowisko na godzinkę.
Dzisiaj przypadkiem spotkałem wędkarza z castem który sobie w necie upatrzyłem w3 powercast 2,48.Dał mi rzucić kilka razy i chyba to nie to.Do jerków za miękki i za długi.

Użytkownik havy edytował ten post 28 lipiec 2022 - 20:49


#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 lipiec 2022 - 04:02

Pozwolę sobie pięknie się nie zgodzić z Wami :) W ciągu kilku lat przygody z intensywnym łowieniem na jerki ca. 75-100g w tym roku przesiadłem się z kijów o dolnikach 31-33cm (do pazura) na długość ca. 38cm do pazura. Zrobiłem na wyjeździe 11 intensywnych dniówek (takich od 8 do 24), gdzie większość czasu łowiłem na deski, i nie ma takiej opcji, żebym wrócił do krótszych dolników - "do łokcia". Po godzinach rzucania nowym kijem wracałem czasem do starego (miłego w użyciu, bo o pełnym, castingowym ugięciu) i po kilku rzutach odkładałem z niesmakiem. A jestem wyczulony na puncie balansu, bo od lat mam problemy z nadgarstkiem (staw rzekomy). Dłuższy dolnik pomaga także w czasie holu, a jeżeli często-gęsto holujesz - ma to znaczenie.

 

Oczywiście przy krótszych dniówkach i lżejszych przynętach krótkie dolniki nie będą się tak bardzo dawać we znaki...

 

Krzysiek, w sumie to dobrze piszesz - ja też w tym roku jerkowałem big banditami kijem z dolnikiem jeszcze dłuższym bo prawie  50 cm  i było całkiem wygodnie bo szarpałem przynetami wspomagając się multikiem z dolnikiem pod pachą i można tak robić. Natomiast kolega pytał w kontekście jerków o slidery 10,12 - i przy takich mniejszych jerkach / twichach pozostaję przy swoim zdaniu ze krótsza, sprytniejsza, bardziej manewrowa wędka z krótszym dolnikiem jest o wiele wygodniejsza i ogólnie przyjemniejsza w animacji przynęty.


  • krzysiek, Marcin Rafalski i BOB lubią to

#13 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 31 lipiec 2022 - 18:14

Drogi imienniku.

Długość dolnika w wędzisku do casta, zależy także od faktu, czy rzucasz jadą ręką, czy też pomagasz sobie drugą , trzymając koniec dolnika lewą ręką w trakcie miotnięcia.Ponieważ ja mam taką przypadłość szczególnie w cięższych castach (ale i w lekkich czasem o zgrozo) to moje dolniki są nieco dłuższe. Jeśli nadal jesteś zainteresowany podam długości dla poszczególnych klas. No i parę uzupełniających uwag dotyczących np. ubioru ( zima - lato), co tylko pozornie NIE łączy się z Twoim pytaniem.



#14 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 19 sierpień 2022 - 18:44

W kontekście długości dolnika, zimą, gdy jesteśmy grubo ubrani i mobilność gorsza, długi dolnik bywa kłopotem. No po prostu haczy o ciuchy.Gdy ciepło, jest łatwiej, rękawy i ciepły podkład  nie ograniczają ruchów , dolnik może być dłuższy. Piszę ponieważ czasem mamy dwa identyczne blanki i możemy je odmiennie uzbroić. Łowię trocie w Bałtyku, szczupaki tu i tam, mając krótsze dolniki na zimę i dłuższe na ciepełko zbrojąc te same blanki. Co ciekawe, można to skorelować ze średnicą zamarzających zimą lub nie zamarzających  latem przelotek.Ale to już inna historia...


  • Mirek* lubi to

#15 ONLINE   bony20

bony20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto

Napisano 04 marzec 2023 - 19:17

Witam, może ktoś się orientuje jaką długość od dolnika do pazura mają modele:
Svartzonker Black Series Pro 9 Pelagic > 336g Casting

Załączony plik  SZ108906_1.jpg   45,12 KB   9 Ilość pobrań

Svartzonker Black Series The Horizon 9'1'' Casting - 400g

Załączony plik  SZ111011_1.jpg   74,8 KB   10 Ilość pobrań

#16 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 05 marzec 2023 - 12:23

Dam znać jak mi przyjdzie horizon do 400g .
Ale penwie długi wystaje pewnie po za pachę.

#17 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 05 marzec 2023 - 15:22

Dam znać jak mi przyjdzie horizon do 400g .
Ale penwie długi wystaje pewnie po za pachę.

Gdzieś znalazłem informację na forum że ma 44cm ale zmierze jak mi przyjdzie i dam znać.

#18 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 05 marzec 2023 - 17:42

 I tak chyba w istocie ma. Kumpel ma takiego kija, i coś mi świta, iż o takiej długości mówił.



#19 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 05 marzec 2023 - 18:23

Custom predator 170g ma 46cm i bardzo dobrze mi się nim łowi .
Sg2 do 220g miał chyba ponad 50cm w efekcie czego nie trzymalme pod pachą pianki tylko goły Blank .

#20 ONLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 05 marzec 2023 - 21:37

Witam, może ktoś się orientuje jaką długość od dolnika do pazura mają modele:
Svartzonker Black Series Pro 9 Pelagic > 336g Casting

attachicon.gif SZ108906_1.jpg

Svartzonker Black Series The Horizon 9'1'' Casting - 400g

attachicon.gif SZ111011_1.jpg

Fotki.

Załączony plik  20230305_213432.jpg   36,43 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  20230305_213345.jpg   58,82 KB   15 Ilość pobrań

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Użytkownik radeqs edytował ten post 05 marzec 2023 - 21:44





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych