Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Raba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
428 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 29 styczeń 2019 - 16:56

Ależ oczywiście. Wędkowanie to spotkanie z rzeką a nie szarpanie kilogramów.

Szkoda tylko że u nas nie da się tego spotkania regularnie okraszać rybami.

Kiedyś widziałem jakiś brytyjski program wędkarski. Anglicy robili wyprawy po świecie. To był akurat odcinek o Polsce. Odwiedzili nie pamiętam jakie łowiska, ale wygladały jak Bóbr i jakaś mała rzeczka pstrągowa. Byli zachwyceni krajobrazami, ptakami, dziką przyrodą i zarazem zdruzgotani kompletnym brakiem brań. Nie umieli się odnaleźć w realiach bezrybia.

Mam wędkującego kolegę w Szwecji. Mam drugiego w Norwegii. Sporo kumpli jest w UK. KAŻDY jest porażony ilością ryb w porównaniu z rodzinnym Bugiem, Wieprzem itd. W samym Londynie łowi się pstrągi, brzany, nie mówiąc o kleniach czy innych pospolitych rybach.

 

Da się prowadzić taką gospodarkę wędkarską żeby ryby były. Nawet jak wody nie są do końca czyste. Gdzieś czytałem, że brytyjskie organizacje wędkarskie zbierają z licencji mniej więcej podobną pulę środków jak PZW. Tyle, że tam są one inaczej wydawane. Np zarybia się w ostateczności, a w pierwszym rzędzie chroni i oddtwarza tarliska... Warto poczytać:

http://splawikigrunt...p?topic=10627.0



#42 OFFLINE   lukaszryba

lukaszryba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • Lokalizacjatarnow

Napisano 29 styczeń 2019 - 20:12

Tu Panie Joker się zgodzę z Tobą... U nas nie ma żadnego problemu wjechać do potoku koparką, rozkopac pół rzeki, zabić tysiące rybek, usypac na brzegu trochę kamieni, zbudować jakąś zaporę, próg wodny itd. Po wszystkim powiedzieć że to dla ochrony przeciw powodzi, potem wpuścić dla uspokojenia 100kg pstrąga z chodowli i tyle. Nikt nie myśli o tym że przy tym wszystkim tylko się niszczy A korzyści nie ma żadnych. Nie ma tarlisk bo brzegi w betonie i nie ma ryb. Przyroda zawsze sobie poradzi bez człowieka ale człowiek bez przyrody nigdy. Też przykład Dunajca poniżej Czchowa... dzienne wahania wody dochodzące nawet i do metra i tak codziennie i jak takie ryby mają nie zglupiec... może kiedyś przyjdzie się spotkać nad Raba i pogadać:)
  • jerzy6 i J-O-K-E-R lubią to

#43 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 30 styczeń 2019 - 19:12

W sumie ta akcja z opłatą pełną na spinningową Rabę jest OK.

 

Okaże się po sezonie , czy ta akcja( przez zwyżkę opłat) miała na celu uciszenie  grona  niezadowolonych, tam wędkujących poprzez ich zawężenie.

Bo nie wierzę , że ludzi masowo wykupią  pełną opłatę na tą trudną wodę.

 

Widziałem jakiś filmik z targów rękodzieła gdzie panowie z Głowatki  ,coś tam przebąkiwali o tym nowym odcinku nokill i może mają wobec niego jakieś plany.

 

Ja w każdym razie łykam to jako nadzieję ( i opłatę)   , bo to jest mniejszy gnojnik niż Raba poniżej Dobczyc.



#44 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 30 styczeń 2019 - 19:31

A przypadkiem nie jest tak, że tylko odcinek krakowski wymaga opłaty pełnej a tarnowski jest już dostępny zwyczajnie na zasadzie porozumienia miedzyokręgowego, które przecież obowiązuje przy zapłaceniu niepełnej składki...?



#45 OFFLINE   mati83

mati83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaNowy Wiśnicz
  • Imię:Mateusz

Napisano 30 styczeń 2019 - 20:29

A przypadkiem nie jest tak, że tylko odcinek krakowski wymaga opłaty pełnej a tarnowski jest już dostępny zwyczajnie na zasadzie porozumie
nia miedzyokręgowego, które przecież obowiązuje przy zapłaceniu niepełnej składki...?


Jutro odpowiem Ci na to pytanie... Choć wątpię by tak było
Z mojego punktu widzenia/łowienia powiem tak, od 5/6 lat opłacam dodatkowo Krk N
ze względu na Stradomkę i Rabę do Gdowa... Cieszyłem się jak głupi do bateryjki na wieść o no killu, że nareszcie miesiarzom się ukruci, radość trwała krótko niestety, jak wyczytałem że chcąc wędkować na rabie do gdowa trzeba mieć pełną opłatę...
Nie wybule prawie 4 stów by wędkować na krótkim odcinku od ujścia stradomki do Gdowa - to jest nielogiczne
A wodę mam prawie pod nosem...
I jeszcze 1 sprawa Stradomka
Piękna rzeka położona w powiecie bocheński a należy do Krk... nigdy tego nie zrozumiem tym bardziej,że Krk ma na nią Wy..Bane za przeproszeniem
Jestem tam często, przez kilka lat ZERO kontroli a klusoli i miesiarzy od groma

 

p.s.

źle zrozumiałem Twoje pytanie, ale posta nie zmieniam


Użytkownik mati83 edytował ten post 30 styczeń 2019 - 20:40


#46 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 21:16

Albo zle widziałem albo mi sie sniło,ale na odcinku raby ponizej ujscia stradomki opłacajac pełna krakowska moga członkowie pzw Kraków łowic,za porozumieniem z Tarnowem.Jest tam tez nokill ale tam w przeciwienstwie do góry jest dozwolona jedna kotwiczka bezzadziorowa lub hak.
Uwazam ze kasa na owy odcinek od Gdowa do stradomki niczego wielkiego niezmieni jak nikt niebedzie go kontrolował,a same zarybienie pokaze czy ku koncu roku zostana w rzece czy wszystkie znikna ,bo obecnie w minionym sezonie na rabie to czasem nawet króciaka ciezko złowic.I napewno niema ich wielu ale dzien dniu nierówny.Ale napewno niema az tak by mogło by liczyc sie z potencjałem rzeki.A rzeczki typu stradomka harbutówka uwczesna skawinka itp,gdyby choc czasem ktos z panów kontrolujacych tam zawitał budził by respekt chocby chłopców badz miejscowych którzy z nudów badz podczas wagarów ida pobawic sie robaczkiem i pomeczyc pstrazki które gdzieniegdzie sie ostały.Tak czy siak szanujmy sie nad woda i dbajmy o to co tak ciezko przyszło ,,nokill"Ale obawiam sie ze to poczatek złego by niebawem został przekształcony na odcinek tylko muchowy.Wiec puki raba płynie opłacam i pedze spiningowac bo jest jedna wielka niewiadoma i kryje niespodzianki.A puzniej cóz przyjdzie czas na muche.Do zobaczenia nad woda.Niewczesniej niz w maju.

#47 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 31 styczeń 2019 - 17:24

Cytat ze strony PZW Kraków

 

POROZUMIENIE MIĘDZYOKRĘGOWE
Zawarte pomiędzy Okręgiem PZW Kraków a Okręgiem PZW Tarnów
1.Celem porozumienia jest bezpłatne udostępnienie w roku 2019 Członkom umawiających się Okręgów po wniesieniu składek w macierzystym Okręgu tj. składki członkowskiej ogólnokrajowej i składki na ochronę i zagospodarowanie wód macierzystego okręgu następujących odcinków rzek:
Okręg Kraków udostępnia do wędkowania obwód Wisła nr 3, odcinek Wisły od korony stopnia wodnego „Dąbie” do ujścia Raby do Wisły.
Okręg Tarnów udostępnia obwód Wisła nr. 4, odcinek od ujścia Raby do Wisły do mostu drogowego „Górka” na trasie Koszyce – Tarnów.
Okręg Tarnów udostępnia obwód Raba nr. 5, od ujścia Stradomki do Raby do ujścia do Wisły.
2. Na udostępnionych odcinkach obowiązują przepisy macierzystego okręgu.
3. Wędkarze umawiających się Okręgów muszą posiadać przy sobie rejestr połowu dostępny w Biurze Zarządu Okręgu lub do pobrania na stronie internetowej Okręgu.



#48 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 20:31

Czyli rejest ze strony pzw Tarnów dobrze rozumiem?I zastanawia mnie fakt czemu Tarnowski odcinek ponizej ujscia Stradomki ma kotwiczke bezzadziorowa dozwolona,a my mamy dwa haki bezzadzioru.Moze to ktos wytłumaczyc czemu taj jest?

#49 OFFLINE   Piotrek_D

Piotrek_D

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWieliczka
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:D.

Napisano 31 styczeń 2019 - 21:27

Z duża dozą prawdopodobieństwa odpowiem- uchwałę na zebranie piszą ludzie, nie związek, więc jaką napiszą, taka pewnie jest głosowana, stąd takie różnice.

Podkreślam, że to moje zdanie, nie bywam na zebraniach więc nie wiem jak to się odbywa akurat w PZW.



#50 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 22:18

Tak tez o tym myslałem,ale wolałem zapytac ale zebrania wkoncu do czegos słuza.Ktos jutro planuje odwiedzic rabe?

#51 OFFLINE   bziik

bziik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 luty 2019 - 20:17

Byłem dziś poniżej Gdowa 

Na pusto, ale woda powoli się budzi do życia :)



#52 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 16 luty 2019 - 20:52

Jakies dokładniejsze dane widok zbiórek kolor wody stan itp.Kontrole wedkarze?

#53 OFFLINE   MP@Podwycho

MP@Podwycho

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 14 marzec 2019 - 00:28

Byłem w tą sobote 3 raz w tym roku na rabie poniżej mostu w Gdowie, ucieszyłem się bo miałem kontrole.
Wpadła też fajna rybka, tęczak 58cm na spining


Użytkownik MP@Podwycho edytował ten post 14 marzec 2019 - 00:29

  • Adrian Tałocha lubi to

#54 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 14 marzec 2019 - 05:24

Czyli rejest ze strony pzw Tarnów dobrze rozumiem?I zastanawia mnie fakt czemu Tarnowski odcinek ponizej ujscia Stradomki ma kotwiczke bezzadziorowa dozwolona,a my mamy dwa haki bezzadzioru.Moze to ktos wytłumaczyc czemu taj jest?


Jeden pojedynczy hak bezzadziorowy obowiązuje na nowym nokillu krakowskim.
Każda woda nawet w naszym okręgu ma osobne regulacje - nokille na Rudawie i Krzeszówce dopuszczają jeden bezzadziorowy hak, przy czym „hak” to pojęcie obejmujące również kotwiczkę. Raba ma wyraźnie napisane że hak o jednym ostrzu.
Są okręgi, gdzie na wszystkich wodach gorskich obowiązuje bezzadzior ale można na dwie kotwiczki. Są takie gdzie trzeba bardzo dokładnie czytać regulamin bo przepis zmienia sie na rzece co kilka km.

Przepis o jednym pojedynczym haku może się nie podobać - eliminuje sporą grupę woblerów. Jakkolwiek bez problemu można przezbroić w pojedynczy hak Horneta, Sparky Shad’a i Storki 35-40mm.
Natomiast wytrąca argument ze spin kaleczy bardziej niż mucha, i dzieki temu trudniej bedzie w przyszłości przeforsować ten odcinek jako „flyfishing only”.
Mnie osobiście to lata i powiewa, łowie i muchą i spinem. Akurat Raba jest wybitnie muchowa i po prostu to skuteczniejsza metoda.

#55 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 22:26

Dobrze ze to sławku sprecyzowałes.Ale uwazam ze mozliwe ze w niedalekiej przyszłosci moze byc juz tylko mucha.A puki co co tam za wiesci z raby skoro watek upada.Ile stopni ma woda ponizej gdowa I dzieje sie cokolwiek?

#56 OFFLINE   Piotrek_D

Piotrek_D

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWieliczka
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:D.

Napisano 16 marzec 2019 - 10:07

Nie wiem ile stopni, na rękę ok 5.
Na kilka wizyt na Rabie i dopływach, nie tyle że brak kontaktu, ale nawet brak kontaktu wzrokowego z czymkolwiek w wodzie, także tego.

Odwiedziłem też Stradomke, pustkowie niesamowite. Przyczyny wyjaśnił napotkany autochton- Panie, jak tam z masarni parę kilometrów wyżej coś spuszczaja, to dwa razy do roku idzie sama piana a nie woda. I już wiadomo czemu od trzech lat nawet piekielnice w Stradomce nie bytują, a było ich więcej niż uklei w Wiśle.

#57 OFFLINE   macieknikos

macieknikos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaNad Morzem
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:W

Napisano 16 marzec 2019 - 16:49

witam kolegów trochę smutno czytać o rybostanie Raby na tą chwilę bo nad tą rzeką się wychowałem i stradomkęteż często odwiedzałem moje miejsca to most w mikluszowicach tama tak nazwaliśmy to miejsce poniżej mostu wiszącego i wtedy aż po wioskę Majkowice łowiłem tam ostatnio z dobre 15lat temu takich ryb jak kleni,świnka,certy i innego biało rybu było sporo aż tak bardzo się pogorszyło

#58 OFFLINE   szaker

szaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów

Napisano 24 marzec 2019 - 11:37

Mam pytanie w jakim okresie zaczynają na Rabie płynąć glony?



#59 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1440 postów

Napisano 04 kwiecień 2019 - 21:23

Glony zalezy od stanu temperartury wody I pogody.I jak panowie sytuacja na rabie ponizej gdowa widac juz cos zycia w wodzie?ALE ogólnie poczatek lipca mozna by sie było ich spodziewac I jaki zrzut robia w dobczycach.

#60 OFFLINE   EdekDeBeściak

EdekDeBeściak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaBochnia

Napisano 17 lipiec 2019 - 12:03

No i odkopuje ten watek. Często ostatnio jestem na dolnej Rabie, więc nie będę już zašmiecał “Wisły”.
Jeżeli chodzi o obecny stan rzeki, na odcinku około bocheńskim to jestem pozytywnie zaskoczony. Nie chodzi o same wyniki, ale o to co widać w polaroidach.

Kusi mnie natomiast no kill od Stradomki w dół , bo nie mam krakowskiej. Ktoś był? Warto ze streamerem?

Załączone pliki


Użytkownik EdekDeBeściak edytował ten post 17 lipiec 2019 - 12:14





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych