Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Solarna łódź wędkarska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 10 styczeń 2023 - 00:42

Rozpoczynam projekt przerobienia mojej żaglówki na łódź wędkarską, w której można spędzić kilka nocy,

ale która będzie też autonomiczna w zakresie energii elektrycznej.

 

 

Żaglówka Pasja 400, którą wybudowałem w 2015 roku, w założeniu konstruktora miała umożliwić

nocleg dla dwóch osób w obszernym kokpicie (ponad 2m, brak skrzynki mieczowej) pod namiotem rozłożonym na bomie.

Łódka ma 4 metry, więc patrząc na niewiele dłuższe Romany to może się udać...

 

Idę krok dalej i chcę zrobić montowaną na kilka śrub półkabinę.

Jej dach chcę wykorzystać na panel solarny i być niezależnym energetycznie.

Wybierając się na żagle kabinę będę zdejmował, jadąc na ryby zostawiam w domu maszt i żagle, a sama półkabina

będzie miała dodatkowo stelaż i namiot na rufie i w ten sposób spokojnie spędzę noc.

 

Wracając do elektryki. To czym dysponuję obecnie to silnik Jaxon XT Turbo MAX 65 lb oraz 3-letni akumulator w technologii GEL 100Ah

Do tego dojdzie MPPT Victron SMART 75/15 Lub VOLT 20A. Panel solarny raczej będzie kompromisem - elastyczny VOLT 200 W o wymiarach

1,5x07m (jak się zmieści klasyczny sztywny panel 300-350 W, ale one mają już wymiary około 1x1,7m).

 

I tu pojawia się pytanie - zamienić akumulator GEL 100Ah na 40 lub 60 LiPo4?

Na forum camperteam spotkałem się z opinią, że efektywność ładowania LiPo4 jest 0,9 w stosunku do 0,6 GEL. Tego nie ogarniam...

VICTRON uzyska max 15A, VOLT jest rozwojowy - 20A (dodatkowy panel na rufie)

 

Chcę mieć maksymalnie wydajny zestaw przy elastycznym solarze 200W. Czy zamienić GEL 100 Ah na 40 lub 60 Ah LiPo4 (nie chodzi o budżet...)?

 

Załączam kilka inspiracji, zdjęcia mojej łodzi i zapraszam do dyskusji.

Ciasna, ale własna. Wymiana jachtu :) nie wchodzi w grę...

Załączone pliki


Użytkownik pasja400 edytował ten post 10 styczeń 2023 - 00:50

  • Gad1979 lubi to

#2 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5473 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:17

nie rozumiem o jakie efektywnosci ladowania autor pisal 0,6-0,9. Dla Ciebie wieksze znaczenie ma ogolna pojemnosc oraz prad rozladowania. Kwasy wszelkiej masci zazwyczaj nie lubia duzych pradow . Tym samym jesli bedziesz kwasa obciazac duzymi pradami, to bedziesz tracil na pojemnosci, przy Licie te zjawisko jest marginalne. Natomiast jesli prady beda male 1-5A to w ten czas na kwasie wykorzystasz cala pojemnosc . Kwestia ladowania to kolejna sprawa , kwasy zazwyczaj koncza na 14.4V. Lit naladujesz do pelna tez 14.4v ale pod warunkiem ze bedzie program absoprcji , w ten czas prad zostanie obnizony a ladowanie wydluzone . Jesli mppt bedzie miec 14.6v ladowanie bedzie szybsze 



#3 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 10 styczeń 2023 - 18:18

nie rozumiem o jakie efektywnosci ladowania autor pisal 0,6-0,9. Dla Ciebie wieksze znaczenie ma ogolna pojemnosc oraz prad rozladowania. Kwasy wszelkiej masci zazwyczaj nie lubia duzych pradow . Tym samym jesli bedziesz kwasa obciazac duzymi pradami, to bedziesz tracil na pojemnosci, przy Licie te zjawisko jest marginalne. Natomiast jesli prady beda male 1-5A to w ten czas na kwasie wykorzystasz cala pojemnosc . Kwestia ladowania to kolejna sprawa , kwasy zazwyczaj koncza na 14.4V. Lit naladujesz do pelna tez 14.4v ale pod warunkiem ze bedzie program absoprcji , w ten czas prad zostanie obnizony a ladowanie wydluzone . Jesli mppt bedzie miec 14.6v ladowanie bedzie szybsze 

pływam raczej szybko, więc prądy z tych większych...

Teoretycznie, zakładając, że proces ładowania przebiega podobnie (szybkość) to jednak do  LiPo4 60 Ah muszę wyprodukować 60 A, do GEL 100 Ah. 

Naładuję się więc szybciej z solara (dopytam jeszcze w Victronie o program na LiPo w ich serii SMART) i wykorzystam efektywniej pływając szybko



#4 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5473 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 styczeń 2023 - 18:58

czy bedzie to kwas czy lit wyprodukujesz tyle samo energii , plywajac szybko , szybciej zmeczysz kwasa - skrocisz zywot. kwestia jest co bedzie wstanie przyjac akumulator i ile bedziesz mogl pozyskac energii z slonca. bo teoria a praktyka to dwie rozne sprawy



#5 ONLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 styczeń 2023 - 19:08

A ja bym nie psuł pięknej klasycznej łódki. 🙂
  • Gadget lubi to

#6 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 10 styczeń 2023 - 20:29

A ja bym nie psuł pięknej klasycznej łódki.

Tylko 4 otwory w półpokładach. 

Kabina będzie odkręcana...



#7 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 10 styczeń 2023 - 20:31

czy bedzie to kwas czy lit wyprodukujesz tyle samo energii , plywajac szybko , szybciej zmeczysz kwasa - skrocisz zywot. kwestia jest co bedzie wstanie przyjac akumulator i ile bedziesz mogl pozyskac energii z slonca. bo teoria a praktyka to dwie rozne sprawy

Wyprodukuję tyle samo to oczywiste. Pytanie czy w podobnym tempie to przyjmą (różne algorytmy ładowania w MPPT Victrona dla litu i kwasu/żelu).

Muszę dopytać

Czas chyba jednak na LiPo4...



#8 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 14 styczeń 2023 - 11:11

MPPT 20A zakupione - SRNE z zewnętrznym modułem BT.

Z panelem mam pewien problem. sztywny byłby ponad 300W, ale jest trochę za szeroki + płaski a dach chcę mieć delikatnie wygięty.

elastyczny to max 200W, ale pasuje rozmiarem i designem...

 

Akumulator zostawiam sobie na  koniec



#9 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 styczeń 2023 - 14:31

A który brałeś? Mają fajne modele z ip67 - zalane żywicą w radiatorze. Miałem taki od nich, bardzo dobry.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 23 styczeń 2023 - 14:31


#10 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 31 styczeń 2023 - 21:48

A który brałeś? Mają fajne modele z ip67 - zalane żywicą w radiatorze. Miałem taki od nich, bardzo dobry.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

nie pamiętam modelu. brałem w suntrack, tam był 1 model dostępny



#11 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 23 luty 2023 - 00:13

wracając do tematu akumulatora.

Chyba zostanę przy GEL, LiFePo4 nie ma opcji jednoczesnego oddawania i ładowania?

 

Wybrany został też panel Victron 175W, sztywny. Elastyczne są mniej wydajne przy tej samej deklaracji w zakresie mocy...

Jeżeli nie wystarczy to po testach pojawi się drugi

Statystycznie w trakcie nawet intensywnego dnia na wodzie łódź stoi 50% swojego czasu.

Victron da mi w słoneczny dzień prąd ponad 10A, więc powinien dać mi dodatkowe 50-60Ah i naładowany akumulator codziennie rano

po śniadaniu. Włócząc się po Mazurach (7 dni) nie chcę podłączać się do gniazdka CTEKiem



#12 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 luty 2023 - 12:07

wracając do tematu akumulatora.

Chyba zostanę przy GEL, LiFePo4 nie ma opcji jednoczesnego oddawania i ładowania?

Nie słyszałem o czymś takim. Nie ma z tym problemu. Zresztą "ładowanie i oddawanie" sprowadza się do ładowania mniejszym prądem, bo część energii z ładowarki podbiera odbiornik.


  • Biesan lubi to

#13 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5473 postów
  • Imię:adam

Napisano 23 luty 2023 - 18:17

jak moze jednoczesnie oddawac i przyjmowac?, jest tak jak napisał @Psułek 



#14 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 23 luty 2023 - 23:37

wprost: jednoczesne ładowanie z PV i pobór przez silnik.  widzicie różnice pomiędzy GEL(kwasem) a LFP?

Dla GEL:

 

1. w danym momencie silnik pobiera 15A

2. PV w tym samym momencie dostarcza 13A

 

Bilans - rozladowanie prądem 2A (nie licząc malych strat)

 

A jak jest w LFP?

 

cytat:

 

Powracają do głównego wątku o eksploatacji akumulatorów LFP warto zwrócić uwagę o czym pisałem na wstępie czyli brak fazy magazynowania (storage) która w przypadku akumulatorów PB ma zaletę ładowania przy pomocy fotowoltaki lub innych alternatywnych źródeł energia jaką możemy wygenerować nie idzie na marne tylko jest na bieżąco konsumowana przez odbiorniki a w przypadku LFP jest tracona , ponieważ BMS z systemem kontroli nie pozwala na generowanie mocy i konsumowanie jej przez inne urządzenia .

 



#15 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 23 luty 2023 - 23:40

Nie słyszałem o czymś takim. Nie ma z tym problemu. Zresztą "ładowanie i oddawanie" sprowadza się do ładowania mniejszym prądem, bo część energii z ładowarki podbiera odbiornik.

nie ładowarka, tylko układ z PV. Prąd dostarczają panele poprze MPPT, nie ładowarka

Chyba, że jako ładowarkę rozumiesz MPPT?



#16 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 23 luty 2023 - 23:42

jak moze jednoczesnie oddawac i przyjmowac?, jest tak jak napisał @Psułek 

no można :)

np. w układzie 69 ;)

 

W układzie z PV prąd dostarczany z panela przez MPPT (przyjmowanie) i pobierany przez silnik (oddawanie). 

wychodzi nam z tego bilans energetyczny, a ja kminię czy LFP i jego BMS nie robi tu problemów...



#17 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 luty 2023 - 00:12

nie ładowarka, tylko układ z PV. Prąd dostarczają panele poprze MPPT, nie ładowarka

Chyba, że jako ładowarkę rozumiesz MPPT?

 

OMG - masz dwa źródła w obwodzie. To czego nie dostarczy solar, pobrane zostanie z aku. Przynajmniej tak to działa w aku "tradycyjnych LFP" gdzie do ładowania i rozładowania masz te same zaciski. Bo są jeszcze BMS z osobnym portem ładowania, ale tych nie używałem. BMS nie interesuje czy masz ładowarkę w obwodzie, nawet o niej nie wie. Pojawia się spadek napięcia to daje prąd. Regulator MPPT to tak naprawdę ładowarka. 



#18 OFFLINE   rafaldslbi

rafaldslbi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:rafał

Napisano 24 luty 2023 - 14:34

Jej dach chcę wykorzystać na panel solarny i być niezależnym energetycznie.

Wybierając się na żagle kabinę będę zdejmował, jadąc na ryby zostawiam w domu maszt i żagle, a sama półkabina

będzie miała dodatkowo stelaż i namiot na rufie i w ten sposób spokojnie spędzę noc.

Sprzedaj więcej szczegółów odnośnie tej konstrukcji. Ciekawi mnie na jaki pomysł wpadłeś.

#19 OFFLINE   pasja400

pasja400

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Lokalizacja3city

Napisano 24 luty 2023 - 23:34

Jej dach chcę wykorzystać na panel solarny i być niezależnym energetycznie.

Wybierając się na żagle kabinę będę zdejmował, jadąc na ryby zostawiam w domu maszt i żagle, a sama półkabina

będzie miała dodatkowo stelaż i namiot na rufie i w ten sposób spokojnie spędzę noc.

Sprzedaj więcej szczegółów odnośnie tej konstrukcji. Ciekawi mnie na jaki pomysł wpadłeś.

cześć,

 

Pasja to żaglówka zaprojektowana w latach 80-tych.

ma przestronny kokpit, w którym nie ma skrzynki mieczowej (jest z przodu w forpiku.

Konstruktor Janusz Maderski miał na celu zaprojektowanie taniej żaglówki na mazurskie włóczęgi, w której można spać

pod rozpostartym na bomie namiotem.

I zamiast tego namiotu i masztu oraz bomu chcę małą półkabinę



#20 OFFLINE   rafaldslbi

rafaldslbi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:rafał

Napisano 25 luty 2023 - 01:12

No właśnie o tę półkabinę mi chodź jak chcesz ją fizycznie wykonać. Masz już jakiś plan? Jakich materiałów będziesz używał. No cóż mam dylematy w podobnej wizji mojej łódki i szukam pomysłu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych